שבבי בינה מלאכותית של Nvidia מוחרמים בסין? ככה תוכלו לקנות

שבבי בינה מלאכותית של Nvidia אסורים למכירה בסין. אז איך בכל זאת אפשר לרכוש?


לאחרונה הוכרז בישראל כי חברת Nvidia תבנה את מחשב-על בתחום הבינה המלאכותית. מחשב העל הזה צפוי להיכנס לשימוש עד סוף שנת 2023 במידה וחברת החשמל אכן תעמוד ביעדי אספקת הכח שהתחייבה עד מועד זה.
בין מרכיביו העיקריים של מחשב זה הם כרטיסי תוצרת Nvidia שבהם ישנם שבבי AI מסוג A100 ו- H100.

ההבדל בין שבב ה-A100 לבין H100 הוא ששבב ה-A100 מיועד לעומסי עבודה של מחשוב בעל ביצועים גבוהים (HPC) ובינה מלאכותית (AI), בעוד ששבב ה-H100 משמש כמאיץ גראפי לעומסי עבודה עתירי גרפיקה.
ל-A100 יש רוחב פס זיכרון גדול יותר, יותר ליבות Tensor*, ותומך במודלים גדולים יותר מאשר ה-H100

אז מה הבעיה עם השוק בסין?

בעת ביקור במתחם האלקטרוניקה של Huaqiangbei בעיר שנזן שבדרום סין, הנמצא בגורד השחקים SEG Plaza שם בעשרת הקומות הראשונות תמצאו חנויות שמוכרות הכל, החל מחלקי מצלמה ועד רחפנים. לא תמצאו פרסומים לגבי סוחרים של שבבי Nvidia AI אבל אם תשאלו בדיסקרטיות את המוכרים תמצאו מי שיגלה לכם למי יש מלאי של ששבי אלו האסורים למכירה.

אבל בכדי לרכוש שבבים אלו צריך לשלם הרבה מאד כסף. תחקירן של רויטרס שבדק את הנושא הצליח למצוא שני מוכרי חלקי אלקטרוניקה שונים אשר אמרו כי הם יכולים לספק לו כמות קטנה של שבבי בינה מלאכותית A100 שיוצרו על ידי מתכנן השבבים האמריקאי, ומחירם כ-20,000 דולר ליחידה כלומר במחיר כפול מהרגיל.

בספטמבר שנה שעברה, הממשל האמריקאי הורה ל-Nvidia להפסיק לייצא את שני השבבים המתקדמים ביותר שלה, ה-A100 וה-H100 אשר פותח רק לאחרונה ליבשת סין והונג קונג, כחלק מהמאמצים לעצור פיתוח ה- AI בשוק הסיני וגם את פיתוח מחשוב-על וזאת על רקע התגברות המתיחות הפוליטית והמסחרית בין המדינות.

מוכרי השבבים אף הוסיפו כי הקונים העיקריים של שבבי Nvidia AI הם בדרך כלל מפתחי אפליקציות, חברות הזנק, חוקרים או גיימרים וכולם מסרבים להזדהות מכיוון שהיבוא שלהם נוגד את מגבלות אמברגו הסחר עם ארה"ב. ספק אחד אף ציין כי אחד הקונים הם מהרשויות הסיניות.

חברת Nvidia הצהירה בפני רויטרס שהיא לא מתירה יצוא של ה-A100 או H100 לסין, אלא מספקת שבבים חליפיים בעלי יכולת מופחתת התואמים את החוק הייצוא האמריקאי.
החברה אף הוסיפה כי "אם נקבל מידע שלקוח מפר את ההסכם שלו איתנו ומייצא מוצרים מוגבלים בניגוד לחוק, ננקוט פעולה מיידית והולמת".

דובר משרד המסחר האמריקני אמר בהצהרה לרויטרס כי לאמצעי בקרת הייצוא הייתה "השפעה מהותית" על זמינות השבבים המתקדמים של סין.
בהצהרה נאמר גם כי הדיווחים על צדדים המבקשים להשיג את השבבים הללו באמצעים אסורים היו "לא הפתעה", והוסיפו כי "הטענות להפרות נחקרות".

ממשרד המידע של מועצת המדינה של סין ומשרד התעשייה של סין לא הגיבו.

מקור למידע לכתבה ותמונת הכותרת: רויטרס

לשרשור תגובות לחץ כאן


20:27
  /  
17.07.2023
  
צבי וורובל

1