רידיפיין מיט ערבבו לנו את החושים עם נתחי בשר מודפס. לא לקרוא על בטן ריקה

רידיפיין מיט השיקה אתמול באופן רשמי את נתחי הבשר שמודפס במדפסת. המנות היו מדהימות. אבל איך היה הבשר המודפס?

18:30
  /  
16.11.2021
  

כארבעה חודשים אחרי שהשיקה את המוצרים הטחונים שלה, השיקה אתמול רידיפיין מיט, חברת הפוד טק הישראלית, 'בשר חדש' בדמות נתחי פלאנק בסגנון בקר וטלה מן הצומח.

טעימה (תרתי משמע) מסדרת הנתחים שלה, קיבלנו כבר בהשקת סדרת הטחונים. כבר אז הבטיחו לנו שזה העתיד ושבקרוב נוכל לראות גם את נתחי הבשר לא רק כקונספט אלא כמוצרים לכל דבר. אמרה וקיימה וכך הציגה רידיפיין מיט, אתמול, באירוע חוצה יבשות שנערך במקביל גם בלונדון, אמסטרדם וברלין, את נתחי הבשר ללא בשר שלה באופן רשמי.

ליאור סושרד

מנוסה מהאירוע הקודם של החברה, הגעתי רעב וציפיתי לראות מה עשתה החברה מאז ועד היום והאם סדרת הנתחים שלה יכולה להצליח ואפילו, אולי, להחליף נתח של בשר אמיתי.
קיבלו את פניי כבר בכניסה – מנה של נקניקיה מסדרת הטחונים של החברה, ברוטב בוטנים מתקתק ובעמדה אחרת זכיתי לטעום ראמן מדהים שלתוכו נטבל נתח בשר "טלה". בשר הטלה נצרב על הפלאנצ'ה ונקרעו ממנו חתיכות חתיכות לטובת מנות הראמן שעמדו בתור עבורן.

נקניקיה מסדרת הטחונים
ראמן מדהים

 

לאחר מכן התחיל האירוע הרשמי אותו הנחה ליאור סושרד, שיודע לשחק לנו בחושים בדיוק כמו הבשר של רידיפיין מיט. אל השולחן הגיעו המנות האחת אחר השניה (בקצב מסחרר מידי) כשהראשונה היתה מנת טרטר ברוטב סרירצה, לאחריה סיגרים של בשר ופטריות, המנה השלישית היתה בשר בקארי אדום לצד אורז והרביעית נתח טלה עטוף בנודל של לזניה.

ביף טרטר
טעמים חזקים מאוד של הרוטב מסביב
סיגר בשר ופטריות

אתם בטח תוהים מדוע עברתי על כל המנות במשפט אחד בלי לתאר את החוויה שסיפקה כל מנה. מהסיבה הפשוטה שהנתחים במנות הרגישו לי אותו הדבר בדיוק לרוחב כל המנות שהוגשו. ההבדל בין המנות היה המסביב – הרוטב בו הבשר נטבל, הירקות, האורז, התבלינים…כל אלה נתנו טעמים שונים למנות שהוגשו כשלמעשה, "המסביב" היה החלק הדומיננטי בכל מנה ולא הבשר עצמו. מנת הסיגרים היתה המנה היחידה שלא הורגש בה טעם של בשר בכלל אלא הרגיש כמו סיגר פטריות. טעים, אבל פטריות.

שלא יהיה ספק לרגע – המנות שהוגשו היו מדהימות בטעמן ולא הייתי מתנגד לאכול כל מנה כזו במסעדה. הבשר בהן לקח חלק חשוב אבל ספק אם הייתם מרגישים בשינוי אם הוא גם לא היה שם כי הטעמים שליוו אותו מסביב היו דומיננטים כלכך שזה הספיק. הבשר הוסיף את התחושה החשובה שיש לנו משהו ללעוס ולהיאבק בו בין השיניים.

על מרקם הבשר לירלרתי כבר בפעם הקודמת ואני אגיד שוב שאני חושב שהחברה עשתה עבודה מדהימה בחיקוי של מרקם הבשר שלה לזה של בשר אמיתי. המראה וההרגשה כשמפרקים את הבשר בידיים הוא ממש אחד לאחד. למרות שבשר מפורק אמיתי, ממולל ביד קצת יותר בקלות מסיבי הבשר של רידיפיין מיט שנראה כאילו מנסים להיאחז האחד בשני יותר בעקשנות.

בשר בקארי. מנה מעולה וטעימה
נראה כמו בשר
מתנהג כמו בשר

רידיפיין מיט קוראת לנתחי הבשר שלה פלאנק סטייק. אבל זה לא פלאנק סטייק. לא בטעם וגם לא במרקם. המרקם דומה יותר למרקם סיבי של אונטריב או צוואר מפורק אבל אין לו את התחושה הסטייקית של פלאנק. זה יכול היה להיות מעניין דווקא למי שאוכל כשר כי נתח הפלאנק האמיתי אינו עובר ניקור ולכן הוא לא פונה לקהל הכשר. מה שכן, כשהוא גוש לא מפורק, אפשר אולי להבין את הדימיון שלו לפלאנק. מה שגרם לי לרצות יותר לבדוק את הנתח הזה כשהוא ערום – לקחת נתח פלאנק שכזה ולחתוך אותו בסכין סטייקים ולראות כיצד הוא מתנהג ומה הטעם שלו לבד, בלי הסחות הדעת מסביב.

נתח על הפלאנצ'ה

לא היתה אפשרות כזו באירוע ואני משער שלא סתם. כך שקרניבורים שמחפשים ממש לנעוץ את השיניים שלהם בחתיכת סטייק גדולה ולהרגיש את הבשר בלבד, לא יוכלו לעשות את זה כרגע וגם לא ניתן, היום, לקנות נתחי בשר להכנה ביתית. מה שכן, נתחי הבשר החדשים מגיעים למסעדות ושם יהפכו אותם למנות שף טעימות, כמו אלה שטעמנו אתמול באירוע.

הבשר חבוי שם היכנשהו

המנות היו טעימות והבשר שליווה אותן סיפק לנו את הרצון לנגוס במשהו לעיס בתוך כל המסביב הזה. הוא השתלב יפה במנות והייתי שמח לראות קצת יותר ממנו במנה ולא לבלוע את כל החתיכה הקטנה בפעם אחת ואז לקנח במסביב.

אגב, ממש במקרה, ערב לפני ההשקה של רידיפיין מיט, יצא לי לארח בבית חברים לארוחת המבורגרים. אחד מהאורחים הוא, רחמנא ליצלן, צמחוני בואך טבעוני, ועבורו הכנתי המבורגר של רידיפיין מיט. תהליך ההכנה היה בדיוק תהליך ההכנה של המבורגר רגיל, מלבד שעבורו הכנתי במחבת נפרדת. (כן. מחבת. המבורגר עושים על מחבת). את ההמבורגר הכנסתי ללחמניה עם כל שאר הפרודוקטים שהשאר קיבלו. התגובה של הצמחוני-טבעוני היתה שזה ההמבורגר הטבעוני הטוב ביותר שאכל. כמובן ביחס להמבורגרים הטבעוניים של החברות האחרות.

נתחי 'בשר-חדש' של רידיפיין מיט מצטרפים לסדרת המוצרים הטחונים של החברה שהושקו רק ביולי 2021 בישראל וכוללים: המבורגר, נקניקיה, קבב 'טלה', סיגרים ובשר טחון. כרגע, את נתחי הבשר לא תוכלו למצוא במקפיא של הסופר הקרוב לביתכם, אלא במסעדות שיעבדו את חומר הגלם הזה ויצרפו אותו למנה עוטפת יותר. הראשונה בישראל שתגיש את הנתחים היא קבוצת המסעדות R2M  (קופי בר, הוטל מונטיפיורי, הרצל 16) ואילו באירופה נרשמו כבר עשרות מסעדות יוקרה שיתחילו להגיש את הנתחים עד סוף השנה.

נשים בצד את ענייני הערכים התזונתיים שנראה שקשה לפתור בדרך הזו, את המחיר היותר גבוה והקושי, עדיין, ליצור מוצר שדומה אחד לאחד לדבר האמיתי. בשורה התחתונה הבשר של רידיפיין מיט נראה, מרגיש ונטעם מעולה. כל אחת מהמנות שהוגשו יכולה להיות מנה שבקלות תרגישו טוב להוציא עליה כסף בלי ההרגשה המבאסת הזאת של – טוב, זה אולי לא טעים אבל לפחות שמרתי על העקרונות שלי. הבשר של רידיפיין מיט הראה שאפשר גם וגם – גם עקרונות וגם להנות.

התפריט המלא

אשחר בן שיטרית, מנכ"ל ומייסד שותף של Redefine Meat מסר: "אנו מציגים נתחים בטעם ובמרקם שהפתיעו את השפים המובילים בעולם, ויש לנו את היכולות הטכנולוגיות הייחודיות לייצר כל נתח שהפרה יודעת להציע. בזכות המשך שיתוף הפעולה ההדוק שלנו עם אנשי קולינריה מובילים, אנו מתכננים להאיץ את השקת המוצרים שלנו באירופה ולאחר מכן בארה"ב ואסיה, ובהמשך להתרחב גם לשוק הקמעונאי. בשבועות האחרונים ראינו את מנהיגי העולם מתכנסים בגלזגו כדי להתחייב ולטפל במשבר האקלים ומכריזים על יעדים משמעותיים כגון הפסקת כריתת יערות הגשם עד שנת 2030. כדי שיעד חשוב זה יושג, נדרשת ירידה דרמטית בכמות הפרות המגודלות עבור מאכל ועל כן, בצריכת כמות הבשר שאנו אוכלים. אנחנו, כאוהבי בשר, מתמקדים במעשים ולא בדיבורים, ומביאים את ההבטחה שלנו למטבחים של שפים מובילים בארץ ובעולם היום, ולא ב-2030. כדי לגרום לשינוי המתבקש, הצלחנו לגשר על הפער, לייצר נתחים טעימים שייסייעו לאוהבי הבשר לצרוך 'בשר-חדש' תוך הנאה מירבית ומבלי להתפשר”.

לשרשור תגובות לחץ כאן


18:30
  /  
16.11.2021
  

1