חברת אינטל השיקה את Alder Lake

השקת דור 12 סוף סוף קרתה היום


בחודשים האחרונים היינו עדים (עד היום) לגל של שמועות והדלפות בכל הנוגע לסדרת המעבדים החדשה של אינטל בדור ה-12. הסדרה שנקראת אלדר לייק זכתה לככב בגל מדהים של התייחסות באתרי הטכנולוגייה לקראת ההשקה הקרובה. אותי אישית די הדהימה כמות ההדלפות והשמועות כולל פרטים טכניים רבים ומחירי יעד של המעבדים החדשים. גילוי נאות: אין לי שמץ מושג איך עובדת תעשיית השמועות הזו, אולם ברורה הסיבה לתעשייה זו של הדלפות ופרסום, דבר המשרת את שני הצדדים, מצד אחד חברה טכנולוגית ענקית שמעוניינת למכור, ומצד שני עיתונות טכנולוגית שברובה נמצאת ברשת האינטרנט שחייבת לספק מידע בכמויות גדולות. דבר נוסף שמסקרן אותי כבר שנים ועדין לא חקרתי אותו, הוא שיטת בחירת השמות שאינטל מעניקה למוצריה, ולכבוד ההשקה הקרובה של אלדר לייק מצאתי בוויקיפדייה את הציטוט הבא:

Alder Lake is a 7 mi (11 km) long reservoir on the Nisqually River in Eatonville, Washington in the U.S. state of Washington, which was created by the construction of Alder Dam by Tacoma Power in September 1944. At the very eastern end of the lake is the town of Elbe, Washington. The name of the lake recalls the former small town of Alder, which was flooded in 1945 by the impounded water of the lake and disappeared.[ The extinct town, in turn, was named for alder trees near the original site

הקץ לשמועות

ולאחר גל השמועות וההדלפות הענק, הוכרז היום ( 27.10) אלדר לייק. אי אפשר להפחית בחשיבות הנקודה הישראלית, על פי אינטל, בפיתוחו של האלדר לייק (Alder Lake). אולי היה מרשים יותר לקרוא לו משהו בסגנון של Kinneret Lake – שהיה שולח כמה מתעניינים לוויקיפדיה לברר היכן זה, כמו שאני עשיתי בלנסות להבין היכן זה אלדר לייק ואם זה בכלל אמיתי.

ומגאוגרפייה לטכנולוגייה.  על פי אינטל, הנה כמה נקודות לציון הדרך לאלדר לייק:

 • 1000 מהנדסות ומהנדסים ישראליים ושלוש שנות פיתוח, ומעבד אחד.
 • הפיתוח החשוב ביותר של אינטל בעשור האחרון: מעבדי ה- Core מדור 12 – ה"אלדר לייק"
 • אינטל מכריזה על ה- 12900K (דור 12 אלדר לייק) כ"מלך הגיימינג החדש"
 • אלדר לייק עשוי להיות המוצר הטכנולוגי הנמכר ביותר בעולם שפותח אי פעם בישראל
 • עשוי גם להניב לאינטל הכנסות עצומות
 • שיתוף פעולה ראשון עם חברת גוגל בהטמעת רכיבי IPU של אינטל בשרתי הענן של גוגל
 • וידיעה שהוציאה חברת אמאזון על מעבדי AI – Habana Labs זמינים בשרתי AWS
צוות אלדר לייק באינטל (צילום: אוהד פאליק)

 היום משיקה אינטל מוצר חדש שנחשב "כחול לבן", המעבד החדש בדור 12, את ה- Core i9-12900K שנחשב על פי אינטל כמעבד הגיימינג הטוב בעולם. על סדרת המעבדים החדשה עבדו כ-1000 מהנדסות ומהנדסים מישראל, בנוסף לצוותי פיתוח נוספים ברחבי העולם.

מעבדי האלדר לייק מיועדים למחשבי ווינדוס לינוקס וכרום OS, שהם 91% משוק המחשבים העולמי והגיימינג (לפי האתר Net Marketshare). על פי בדיקות בנצ'מארק של אינטל,  מעבדי אינטל החדשים מנצחים בפער משמעותי בשורה של משחקי מחשב את מעבד הדגל  AMD 5950X, ומציגים את השיפור המשמעותי ביותר של אינטל אי פעם בתחום המשחקים. דבר זה מתבטא בין היתר הודות לביצועים חזקים במיוחד שיאפשרו למשתמשים להריץ משחקי מחשב 20% מהר יותר ממעבד הדגל הקודם של החברה שהושק בתחילת השנה, ה"רוקט לייק". מדובר בהישג חסר תקדים מבחינה הנדסית שכן המוצר הנוכחי מצליח להשיג שיפור דו ספרתי בביצועים בתוך חודשים בודדים בלבד. ההשקה היום כוללת את המעבדים הראשונים למחשבים שולחניים מתוך סדרה שלמה. בהמשך, תשיק אינטל סדרת מעבדי אלדר לייק למחשבים ניידים ולקהל העיסקי.

(מתוך מצגת אינטל)

אלדר לייק בטכני בקטנה

 • Core i9 12900K מקנה חווית משחק ברמה גבוהה ביותר בכותרי משחק מובילים היום
 • מספק מהירות טורבו מרבית של עד 5.2 ג'יגה הרץ
 • כולל 16 ליבות ו-24 נימי עבודה (Threads)
 • מצוייד ב- Intel Killer WiFi6E
 • חוסך זמן עבודה ומשחק במולטיטאסק, ומקצר תהליכים
 • משפר משמעותית כמות פריימים לשנייה (FPS)
 • 36% שיפור מהירות עבודה בעריכת תמונות
 • שיפור של עד 81% בעבודת עריכת וידאו
 • סדרת אלדר לייק בדור 12 כוללת 60 סוגי מעבדים וישולבו בכ-500 דגמי מחשבים
 • מעבדי Core i5, Core i7 ו-Core i9 בטווח מחירים של 264 – 589 דולר
 • סדרת מעבדי אלדר לייק לניידים לקראת 2022
 • ערכת שבבים (CHIPSET) חדש לאלדר לייק – 600
 • תמיכה בזיכרון DDR5 (עד 4800 מגה הרץ)
 • תמיכה בזיכרון DDR4 (עד 3200 מגה הרץ)
 • Intel XMP3.0 Support for DDR5
 • DDR5 OverClocking
 • חיבור USB 3.2 Gen 2×2
 • עד 16 ערוצי PCIe 5.0
 • Intel Thunderbolt 4 (תואם USB4)
(מתוך מצגת אינטל)

אלדר לייק – שינוי הייברידי משמעותי

הסיבה לקפיצה הגדולה בביצועים שמציגה סדרת אלדר לייק מקורה בין היתר בשינוי משמעותי ומהותי שאינטל ביצעה במבנה המעבד שלה. כפי שחשפה לפני כחודשיים. לראשונה מזה עשור, מהנדסיה של אינטל, ובראשם צוותי הפיתוח בישראל, שינו את ארכיטקטורת המעבד כך שתכלול שני סוגים שונים של ליבות- ליבות ביצועים (גדולות) וליבות יעילות (קטנות), באמצעותן תיועל משמעותית עבודת המעבד וביצועיו.

הליבה היעילה (Efficient Core) מספקת 40% יותר ביצועים עם אותה צריכת החשמל בהשוואה לסקיילייק, וליבת ביצועים (Performance Core) מספקת את ביצועי ה-CPU הגבוהים ביותר שאינטל פיתחה ומהווה קפיצת מדרגה בביצועי ה-CPU, שלפי אינטל תיצור את הבסיס לעשור המחשוב הבא. ליבת הביצועים תוכננה על ידי עדי יועז, הארכיטקט הראשי של אינטל ל-Core, והצוות שלו בישראל, שאחראי על פיתוח הליבות באינטל.

(מתוך מצגת אינטל)

על איך כל זה עובד, מסביר עדי יועז שהליבות הקטנות (E-Cores)  "תופסות פיקוד" על מטלות הרקע במחשב (כמו למשל סריקת וירוסים) בזמן שליבות הביצועים (P-Cores) מתמקדות בעומסי עבודה שנובעים משימוש ביישומים כבדים (כמו למשל משחקים עשירים בגרפיקה). כך הליבות הקטנות מסייעות למשתמש לצלוח מספר משימות במקביל, ולייתר את הצורך בהפעלת הליבות החזקות עבור כל יישום במחשב". באינטל גורסים כי השילוב בין שתי הליבות יעיל ונכון במיוחד עבור עידן העבודה המודרנית המאופיין בריבוי מטלות.

באינטל משווים את השילוב הטכנולוגי היברידי למכונית פורמולה עם מנוע בנזין ומנוע חשמלי שמאיץ ביציאה מפינות. ואומרים שבחברות אחרות המונח היברידי  מתאר את היכולת להפיק  שעות עבודה רבות ביותר מהסוללה, אשר גורמת לעתים לוותר על ביצועים. מהנדס נוסף שתרם רבות לפרוייקט אלדר לייק הוא  אריק גיחון, ארכיטקט SoC של אינטל ישראל. מר גיחון עומד גם מאחורי טכנולוגיה חדשה שאינטל פיתחה בשם Intel Thread Director שתפקידה להנחות את מערכת ההפעלה להפעיל את הליבה הנכונה במעבד, ברגע הנכון. "מערכת ההפעלה מתקשרת ישירות עם המעבד, ויודעת להריץ את האפליקציות על הליבות הנכונות לפי המלצות המעבד בזמן ריצה", מוסיף גיחון.

(מתוך מצגת אינטל)

שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין אינטל וגוגל

בהמשך לחשיפת אלדר לייק,  אינטל חשפה גם  שיתוף פעולה עמוק וראשון מסוגו עם גוגל במסגרתו תשתמש האחרונה ברכיב ה- IPU לדאטא סנטרים עליו הכריזה אינטל בחודש יוני האחרון. אינטל וגוגל יפתחו ויתאימו את רכיב ה-IPU ליישומים וצרכי המפתחים בדאטא סנטרים של גוגל קלאוד, כך שה-IPU המותאם (מבוסס ASIC) ינהל את כל פעילות תשתיות התקשורת והענן בדאטה סנטרים של גוגל קלאוד במקום המעבדים, שכעת יתפנו הודות לעומסים המשמעותיים שיופחתו מהם ויוכלו לשמש למשימות עיבוד ייעודיות בלבד. הסכם זה בין השתיים הופך את גוגל להיות הראשונה להשתמש בצ'יפ החדש שפיתחה אינטל וצפוי להיות משמעותי במיוחד עבור השוק העסקי והארגוני, ובמיוחד עבור ספקיות הענן.

ואם שאלתם מה זה IPU, אז ה- IPU (באנגלית Infrastructure Processing Unit)  הוא רכיב תקשורת המאפשר להוריד עומסי עבודה מהמעבד המרכזי (CPU), ולנהל באופן חכם יותר את התקשורת בין השרתים בענן. הכרזתו הייתה לאחת מהבשורות המשמעותיות והגדולות של אינטל בתחום הדאטא סנטרים נכון לשנת 2021, והוא פותח על ידי קבוצת התקשורת של אינטל לדאטה סנטר, המונה כיום כ-450 מהנדסות ומהנדסים בישראל, ועוד מאות נוספים בעולם. מחקרים שערכו גוגל ופייסבוק על חוות השרתים שלהן הראו כי 22% עד 80% ממחזורי העיבוד של מעבד CPU עוסקים בטיפול בניהול המערכת והמשאבים במקום להתמקד בעיבוד נתונים וביצוע משימות עבור הצרכן הסופי, וכעת, בעזרת ה-IPU, ספקיות הענן הגדולות יוכלו לשלוט ולנהל באופן מלא, יעיל ומאובטח את מערך הדאטה סנטרים שלהם.

ולסיום קצת על אינטל ואמאזון גם

אינטל וחטיבת שירותי הענן של אמזון (AWS) מכריזות היום (27.10.2021)  כי מעבדי  הבאנה לאבס שבבעלות אינטל, זמינים לרכישה. לפני כשנה AWS הודיעה כי תשלב את מעבדי גאודי ללקוחותיה, אך טרם מסרה מתי הללו יהיו זמינים רשמית. כעת, החל מהיום,  AWS מוכרת שירות אימון בענן ליישומי AI  עם גאודי. מעבדי הבאנה לאבס מציעים שיפור של עד 40% ביחס ביצועים מול עלות לעומת השבבים של אנבידיה, עבור יישומי AI כגון עיבוד שפה טבעית, ניתוח ראייה על ידי מחשוב ועוד.

איתן מדינה, מנהל העסקים הראשי של הבאנה לאבס, אומר כי שבבי גאודי תוכננו במיוחד עבור השגת יעילות בביצועי יישומי AI, והם מצליחים לנצל בצורה משמעותית משאבי מחשוב, ומניבים עלות ביצועים תועלת טובה יותר מאשר מעבדי GPU. "התוצאה היא חסכון גדול שמאפשר הוזלת מחיר של אימון מחשב לפי שעה בטיפול במודלים עבור יישומי EC2 DL1 instances".

(מתוך מצגת אינטל)

 

(מתוך מצגת אינטל)

מעבדי אינטל בדור 12 מסוג אלדר לייק יהיו זמינים החל מתחילת חודש נובמבר2021.

לשרשור תגובות לחץ כאן


19:10
  /  
27.10.2021
  
דניאל מטלון

1