סונוס Beam 2: הסאונדבר החדש נשמע טוב

לסונוס Beam 2 יש כמה שדרוגים חשובים מהדגם הראשון והוא די הפתיע. בדקנו

17:39
  /  
14.10.2021
  

הסונוס Beam 2 הוא הגרסה החדשה של Sonos למקרן הקול שלה. מקרני קול כמו שאנחנו כבר יודעים ובדקנו כאן, מיועדים להקל עלינו את ההתקנה של מערכות אודיו מתקדמות שמפזרות רמקולים בחלל החדר כדי לתת לנו צליל מקיף ועוטף בלי הצורך להעביר כבלים ברחבי הבית או להבריג רמקולים לקירות.

נכון שברובם המוחלט של המקרים, מערכת ייעודית עם פיזור רמקולים נכון בחלל החדר תתן לנו פיתרון אודיו נכון וטוב יותר אבל מקרני הקול נותנים לנו פשרה מסויימת על חשבון.

וכאן נכנס הסונוס. כי למען האמת, שמעתי מקרני קול ואפילו כתבתי על כמה מהם כאן אבל הסונוס Beam 2 באמת השאיר עלי רושם של "וואוו…הדבר הזה נשמע טוב". כבר נגיע לחלק הזה.

מבחינת עיצוב ובניה אנחנו מקבלים מקרן קול קטן יחסית. אם מקרן הקול המתקדם של LG שבדקתי לאחרונה היה רחב יותר מהשידה ששמתי אותו עליה, הסונוס Beam 2 קטן בכמעט פי 2 ממנו. ברוחב ובעומק – 65.1 ס"מ רוחב ו-10 ס"מ עומק. הוא גם שוקל הרבה פחות. זה שיקול חשוב כי במקרנים אחרים הייתם צריכים לשבור את הראש איפה להתקין את הדבר הזה וכאן, זה פשוט יותר.

הסונוס Beam 2 מעוצב בפשטות יחסית. אין בו משהו מיוחד שלוכד את העין והדגם השחור שאני קיבלתי לבדיקה נראה סטנדרטי. לטוב ולרע. הוא נראה גם זהה לBeam הקודם, גם מבחינת המידות. הדבר היחיד שניתן להגיד שהשתנה כאן הוא הגריל שעשוי מפוליקרבונט ואמור לשפר במעט את התחזוקה של המקרן כשגריל שעטוף בבד שואב אליו יותר אבק ולכלוך.

מי שירכוש את הדגם הלבן יקבל כמובן את אותו העיצוב, רק בצבע לבן כשהפעם, גם החלק האחורי, היכן שתמצאו את חיבורי הכבלים, יהיה צבוע בלבן בניגוד לכך שהיה צבוע בעבר בשחור. הבדל קטן שגם ככה נמצא מאחור אבל מעניין לראות את הפרטים הקטנים שהחברה מייחסת להם חשיבות.

בראש הסונוס נמצאים כפתורי השליטה, שהם כפתורי מגע. ואין הרבה כאלה. רק ארבעה כפתורים, או למעשה שלושה כפתורים כי כפתור המיקרופון לא ממש ישים עבורנו בישראל. הכפתור הזה אמור להיות כפתור לשליטה על אלקסה או גוגל אבל אלה לא נתמכים אצלנו ולכן הכפתור הזה פשוט לא עושה כלום.

כלכך חבל ומבאס שאי אפשר להשתמש במקרן הזה לשימוש כעוזרת חכמה אבל הוא לא היחיד שניטלה ממנו האפשרות הזו בישראל.

בכל מקרה, מתחת למיקרופון תמצאו את כפתור ה Play/Pause ולצידו מימין כפתור הווליום למעלה ומשמאל כפתור הווליום למטה. אם תרצו להעביר שיר קדימה, יש להחליק את האצבע מהכפתור השמאלי לצד ימין ואם תרצו לחזור אחורה אז החלקה מכפתור הווליום הימני כלפי שמאל. נוח ועובד טוב.

בגב המכשיר תמצאו את החיבורים וגם כאן אנחנו מקבלים פשטנות חיבורים – חיבור HDMI אחד בלבד מה שיאכזב כאלה שירצו לחבר למערכת יותר ממקור אחד במקביל. אבל משום שמדובר בחיבור eARC (אגב בניגוד ל ARC רגיל שהיה ב Beam הקודם), אז תוכלו פשוט לחבר את הכל דרך הטלויזיה שלכם ולקבל את הפורמטים החדשים התומכים בחיבור.

עם המארז קיבלתי גם מתאם בין כבל אופטי ל HDMI שיוכל אולי לעזור לכם אם היציאה האחת והיחידה כאן לא תספיק לכם.

חיבור LAN לחיבור קו אינטרנט קבוע וחיבור חשמל שמיניות למקור מתח ובין כולם כפתור לחיבור וסנכרון.

חיבורים מאחור. רק HDMI אחד

נקודה שלא תמצאו מיוצגת בסמל כלשהו על גבי המקרן היא נקודת ה NFC שנמצאת ממש לשמאל של לחצן הווליום השמאלי. בהתקנה הראשונה כל שעליכם לעשות הוא פשוט להצמיד את הסמארטפון שלכם לנקודה הוירטואלית הזאת ומשם ההתקנה תהיה חלקה יותר דרך אפליקציית SONOS.

מתחת למכסה המנוע

מתחת לגריל נמצא 4 מגברים דיגיטלים Class D שמפעילים 4 וופרים וטוויטר אחד בסנטר. שני רמקולים בקצוות מקבלים זווית קלה החוצה כדי שיירו את הסאונד כלפי הקירות. בנוסף נמצא 3 רדיאטורים פאסיבים ו-5 מיקרופונים שלא ממש עוזרים לנו כרגע.

שימו לב שמדובר במערך זהה למערך שתמצאו ב Beam הקודם ושבניגוד למקרנים אחרים שמתגאים בצליל אטמוס היקפי שלהם, כאן אין רמקולים עיליים שמכוונים לירות לתקרה. אז איך טוענת סונוס שהיא הצליחה להטמיע כאן Atmos במערך זהה לדגם הקודם שם קיבלנו רק Dolby digital? ואיך היא מפצה על אותו חוסר ברמקולים שמכוונים לתקרה או הצידה?

המעבד. בדגם Beam 2 שילבה החברה מעבד חדש בעל תפוקה של כ-40% טובה יותר מהדגם הקודם שמאפשר למקרן ליצור למעשה 2 נתיבי קול וירטואלים נוספים שמיועדים לצליל היקפי ועילי. בתכלס? זה די עובד.

סרטים – מצליח להפתיע

כשאתם קונים מקרן קול, אתם רוצים שהוא יתן לכם חוויה טובה ומקיפה יותר מזו שמציעה הטלויזיה שלכם. הרמקולים של המסכים הפכו כבר מזמן למשהו שמיועד רק לשמיעת חדשות מונו וכיום אנחנו מקבלים מסכים שמסוגלים להפיק סאונד ראוי וטוב לסרטים.

הסונוס Beam 2 עלה על הציפיות שלי בקטיגוריה הזו. בואו נתחיל עם הטוויטר המרכזי. שמיועד לדיבור. השמע היה כלכך ברור וההפרדה בין הערוצים השונים, הרקע והאפקטים היה מאוד חד ומופרד. בפעמים שונות עם רמקולים אחרים, הסאונד של הסנטר מתערבב או נמוך מהצליל ההיקפי וכאן הוא היה ברור בצורה מובחנת וטובה למדי. וזה חשוב לא פחות מהאפקטים בסרט כשאתם בסופו של דבר רוצים לדעת על מה מדברים בסצנה.

כפתורי מגע

אבל מה שמעניין כאן יותר הוא התמיכה בתכני Atmos ובדיקת אותם נתיבים וירטואלים שמדברת עליהם החברה. אלא שלפני זה, אני רוצה לדבר על משהו שהיה ממש חסר לי כאן – חיבור HDMI נוסף מלבד האחד והיחיד שקיים בגב המקרן. כשרציתי לבדוק את האטמוס, נתקלתי בבעיה – המסך שלי (LG) לא תומך בדולבי אטמוס ב Pass Through ולכן הייתי צריך להשתמש במקור אחר ולא דרך חיבור ה ARC במסך.

כאן הבנתי שזו משימה שאני לא אוכל לבצע. פשוט כי אין כניסת HDMI במקרן הקול על מנת שאחבר סטרימר תומך. זאת אומרת, שמי שרוצה להשתמש במקרן הקול ולנצל את יכולות ה Atmos שלו, לא יוכל להשתמש בסטרימר ואם אין לכם מסך תומך, לא תוכלו לנצל Atmos בכלל.

אז עבור בדיקת Atmos חיפשתי מסך להתעלק עליו וביצעתי את הבדיקה אצל חבר עם מסך תומך. אצלי קיבלתי צליל היקפי "רגיל". בשורה התחתונה התכנים ששודרו באטמוס הפתיעו אותי לטובה וכנ"ל גם הסראונד שקיבלתי אצלי בבית. למעשה, ובגלל החיסרון בחדר המגורים שלי שמורכב מ-3 פיאות בלבד כשהקיר הימני פתוח לגמרי, ניתן היה באמת לבדוק ולהבין כיצד מקרן קול פועל.

כשהרצתי קבצי בדיקה על המסך, יכולתי ממש לשמוע את הצליל ההיקפי מגיע לאוזן השמאלית שלי בלבד ולא לאוזן הימנית. הסאונד שנורה ממקרן הקול וציפה לפגוש קיר כדי לקפוץ ממנו אל האוזן הימנית, המשיך לנוע במרחב. האוזן השמאלית שלי לעומת זאת כן פגשה בסאונד שקיפץ מהקיר השמאלי וכך ממש יכלתי להרגיש את הסראונד והחוסר בו.

זה למעשה אחד החסרונות של מקרני קול. אם אין לכם חלל שבו יש קירות משני הצדדים שלכם (ועבור האטמוס גם תקרה בדרך כלל), אתם תפספסו את האפקט הזה. כמובן שתוכלו לצרף עוד רמקולי סראונד אחוריים למקרן הקול וכך לוודא שתשמעו בסראונד.

בכל מקרה מבחינת צליל היקפי, הסונוס Beam 2 עשה עבודה מעולה ובכלל בבדיקות האטמוס הוא הפתיע אותי כשהצליח לדייק צלילים מכיוונים שונים תוך תיאום כמעט מושלם עם מה שצפיתי בו באותו הרגע במסך כשגם אפקטים עיליים הוא הצליח לשחזר וזה למרות שכאמור אין לו בכלל רמקולים עיליים.

את המערכת בדקתי עם מספר סרטים ומספר טריילרים. לכל גובה הסקופ, השמע היה מצויין, במיוחד חלקי הדיבור שלפעמים נשמעים במערכות שמע כדיבור עמום ולא ברור. כאן הדיבור נשמע חזק, ברור ומופרד. לא הבחנתי בעיוות של הסאונד גם בגבוהים אבל היה חסר לי באס ייעודי שיתן את הבעיטה שצריך בסצנות מסויימות.

מוסיקה – מצליח לרגש

אני חייב להודות שגם במוסיקה המקרן הצטיין מבחינתי. אפשר היה לעצום עיניים ולהרגיש שאתה נמצא ממש מול הבמה ולקבל הפרדה טובה בין הכלים בשיר. הדבר שהכי אהבתי הוא האחידות בצליל לכל עוצמות השמע. אני לא אוהב לשמוע ברעש מחריש אוזניים כי בדרך כלל הסאונד ברמות הגבוהות מתערבב באוזן והופך ללא נעים. בסונוס השמע גם ברמות הגבוהות היה נעים באוזן ולא מטריד או מעוות והוא ידע למלא את החלל בצורה טובה.

גריל פוליקרבונט

כמו בסרטים, גם במוסיקה המילים נשמעות ברור. בשירים ישראלים ששמעתי כמו נוף אחר או הולכת איתך של נרקיס, הכלים ברקע נשמעו מדהים ומחולקים בהתאם כשבשיר של נרקיס הבאסים ברמקול נתנו בום קטנטן שגרם ללב לקפוץ בכל פעם. בשיר ישנו קטע שבו המוסיקה מפסיקה ונשאר רק הקול של נרקיס שנשמע מאוד ברור וחודר.

בשיר אלינור של זוהר ארגוב, החצוצרות נשמעו היטב אם כי לא החסירו בי פעימה של כח ובשיר Song 2 המקרן ידע להפציץ בגיטרות וברמות הגבוהות של הווליום השיר היה נשמע צורמני אבל השיר הספציפי הזה די מהונדס להיות ככה.

לאונרד כהן נשמע כלכך טוב בסונוס שמילא את חלל החדר בקול הבאסי שלו. מבחינת הבאס, אמנם היה חסר מעט בצפייה בסרטים אבל במוסיקה הוא היה בדיוק במידה הנכונה.

האפליקציה

אתם לא מקבלים עם הסונוס Beam 2 שלט רחוק בכלל והדרך היחידה לשלוט בו היא דרך האפליקציה או דרך כפתורי המגע במכשיר. מה שכן, תוכלו לשלוט בעוצמות הווליום באמצעות שלט הטלויזיה שלכם. החיבור והצימוד די פשוט כשכל מה שצריך הוא סמארטפון עם תמיכה ב NFC והצמדתו לרמקול כדי להתחיל את הגדרות האפליקציה.

אתם כמובן יכולים להפעיל דרך המכשיר שלכם את ספוטיפיי או שירות מוסיקה אחר שיש לכם ותוכלו לעשות את זה גם דרך האפליקציה של סונוס עצמה. האפליקציה מאוד פשוטה וחסרים בה כוונונים והגדרות מתקדמות יותר כשלמשל הגדרות ה EQ נמצאות תחת שני מסכי הגדרות וגם אז אין הרבה שליטה שם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מה שכן חסר הוא התמיכה בעוזרות הקוליות. אמנם תמצאו כפתור מיקרופון על גבי הסונוס שלכם אבל הוא לא באמת פעיל כי עוזרות קוליות של אלקסה או גוגל אמנם אמורות היו להיתמך במקרן הקול, אבל לא בישראל. ולכן אם תלחצו על כפתור המיקרופון פשוט לא יקרה כלום.

השורה התחתונה

התוספת בדגם הזה של חיבור eARC היא תוספת משמעותית וחשובה שתאפשר לכם להשתמש בפורמטים מתקדמים כמו Dolby ATMOS, DTS HD, TrueHD

בשורה התחתונה הסונוס נשמע מעולה ואפילו הפתיע אותי ביכולות הסאונד שלו גם בסרטים וגם במוסיקה. הסונוס מצטיין בחלקי הדיבור ובסרטים יודע לזרוק היטב את הסאונד לחלקים ההיקפיים של החדר. החיסרון המשמעותי מבחינתי הוא היעדר יציאת HDMI נוספת מה שמאלץ אותנו לשדרג את המסך (הנה תירוץ טוב לעשות את זה) וכמובן היעדר התמיכה בעוזרות הקוליות שלא מאפשר לי לשלוט במקרן בצורה נוחה יותר.

לשרשור תגובות לחץ כאן


17:39
  /  
14.10.2021
  

1