דייסון V15: לחולי ניקיון שסופרים חלקיקי אבק

הדייסון V15 יגלה כל חלקיק אבק באמצעות קרן הלייזר שלו וגם יספור אותם. המחיר קצת גבוה אבל חולי ניקיון ימותו ...

6:58
  /  
10.10.2021
  

אנחנו אולי נזכרים בהם רק בחגים, אבל השואבים וכלי הניקוי החכמים עושים את העבודה אצלנו בבית לאורך כל השנה. המוכרת בתחום השואבים ומי שלמעשה מובילה אותו, היא חברת דייסון שהשיקה הקיץ את דגם ה V15 שלה לשואב הכלכך מצליח שלה (דייסון V15). אבל האם יש עוד בכלל מה לשדרג ולשפר בסוג השואבים האלה? הרי בסופו של דבר הם אמורים לשאוב לכלוך מהרצפה. אז איך הגענו כבר ל V15?

גודל ועיצוב דומים

כן, יש לו לייזר

בגלל שזה הדבר הראשון שמפרסמת עליו דייסון, נתחיל בלייזר הירוק. הדייסון 15 לימד אותי שמלבד לשאוב את הלכלוך מהרצפה, יש עוד כמה דברים שאפילו לא חשבתי שיהיו חשובים כשאני מגיע לנקות את הבית. כך למשך הלייזר שהותקן על גבי השואב החדש של דייסון שגרם לי לתהות בהתחלה – למה? והזכיר לי את הסצנה מאוסטין פאוורס שבה ד"ר אוויל ביקש להתקין לייזר על כרישים. כי זה פשוט נשמע מאיים יותר.

You know, I have one simple request. And that is to have sharks with frickin’ laser beams attached to their heads!

אבל אחרי שימוש לא מועט בדייסון החדש ובאופציית הלייזר שהותקנה בו, הבנתי. זה פשוט גאוני. לא, הלייזר לא שם כדי לירות בחלקיקי האבק ולאייד אותם, הוא שם כדי להאיר אותם תוך כדי השימוש בדייסון וכשאני עובר עם הדייסון לאורך הרצפה אני מרגיש כמו פקמן שרואה את כל הנקודות האלה בדרך שעליו לאכול ואוכל אותן אחת אחרי השנייה.

החלקיקים מוארים
פינה מאובקת

הניקיון יהיה אותו ניקיון אבל התחושה לאחר מכן היא שהמקום נשאר באמת נקי ותשאיר אתכם עם הרגשת סיפוק שיבינו אותה בעיקר אלה השואפים לשלמות. הלייזר מאפשר לי גם סוג של חווית משחק ותחושה שאני לא באמת מבצע מטלה מעצבנת, אלא יש לי אתגר – לחסל את כל חלקיקי האבק שהלייזר ימצא לי.

במקומות מאוד מוארים הלייזר פחות ייראה והוא יעומעם יותר אבל אם יהיה לכלוך, הוא בהחלט יזהר. האפקט המרשים יותר הוא לשאוב את החדר בתאורה חשוכה יותר.

בתאורה חזקה האפקט קטן יותר אבל מורגש

ואם אתם רוצים להשביע את תחושת הסיפוק שלכם, תאהבו גם את הרכיב הטכנולוגי המשלים ללייזר ששולב בדייסון 15 – חיישן Piezo שיתן לכם גם אינדיקציה מדעית אמיתית לניקיון שהרגע ערכתם. החיישן הזה סופר את כל חלקיקי האבק ויציג לכם את הנתונים האלה על גבי הצג תוך כדי הניקיון.

מקרא איסוף החלקיקים

הנתונים שיוצגו בראש הדייסון מחולקים למספר קטיגוריות שמקבלות גם עמודה משלהן לרבות קרדית האבק, גרגרי חול, אבקנים וכו'. לכל אחד מהם יש מספר מייצג וצבע משלו כך שלמעשה תוכלו לדעת כמה אספתם מכל קטיגוריה.

המסך הזה במבט ראשון לא ממש מסביר לנו מה הדייסון עושה ומה כל צבע מייצג. אז תרשמו לעצמכם – הצבע הצהוב מייצג חלקיקים בגודל אלרגנים, הכתום מייצג חלקיקי אבק מיקרוסקופיים, הורוד מייצד קרדית אבק והסגול מייצג סוכר ופרעושים. לא ממש ישבתי וספרתי את כל אותם מיליוני חלקיקים ולא חילקתי אותם לקבוצות אז אני צריך פשוט להאמין למספר הזה. יחד עם זאת לא ממש ברור עד כמה המספר אמיתי ואין לנו דרך לדעת את זה או שפשוט זו אינדיקציה שנועדה לתת לנו הרגשת סיפוק טובה ו Job well done.

מלבד סתם אינדיקציה שתגרום לכם להתלהב מכמות החלקיקים שאספתם, החיישן, באמצעות גם הקרן הירוקה תשנה את עוצמת השאיבה בהתאם לכמות הלכלוך שקיימת בבית. לצורך כך יש להגדיר את השואב במצב שאיבה אוטומטי ואז תוכלו ממש לשמוע את עוצמת השאיבה גוברת וקטנה בהתאם לפעולה שלו.

השילוב של הלייזר עם חיישן ספירת החלקיקים מצביע על רמה חדשה שאליה הגיעה דייסון לטובת חולי הניקיון שיוכלו עכשיו למדוד את רמת השיגעון שלהם באופן מדעי ממש. אבל לא רק משוגעי ניקיון. בבדיקה בתא המשפחתי שלי היתה התלהבות של ממש לראות את החלקיקים כאילו היינו תחקירנים בכלבוטק שעוברים עם אור אולטרא סגול במיטות בתי מלון לחיפוש ממצאים כך שמה שחשבתי שיהיה גימיק, התברר שמסייע של ממש.

העיצוב. יכלו יותר

עומד בגאון

נחזור רגע אחורה, למראה הראשוני של המוצר. אם התלהבתי מהלייזר הירוקה, החיוך קצת ירד כשהרעש פסק והדייסון V15 נח לו על עמדת הטעינה. אני באמת לא יודע מי שם בחר את הצבעים של הדייסון הפעם אבל זה נראה כאילו הוא בחר אותם אקראית או שזה היה עובד ממורמר שזה היה יומו האחרון בחברה.

לא חושב שיש עולם שבו הצבעים ירוק טורקיז, זהב, סגול, אפור ואדום מתחברים יחדיו למשהו יפה. תבינו, הדייסון, כפי שגם סקרנו בעבר, הוא כבר פחות מוצר שמחביאים אותו בבית. הוא לא המטאטא של פעם שדחפנו אותו בחריץ שבין המקרר לארון, אלא הוא מוצר טכנולוגי שבבתים רבים התקינו אותו ממש במבואה של הבית או בסלון. בזמנו הוא היה אפילו סמל סטטוס יפיפה שהתגאו בו.

וזה לא שהשתנה משהו. עם הדייסון V15 קיבלתי גם מעמד הטענה כך שהפעם לא חייבים לקדוח בקיר ולתלות אותו שם אלא יש ממש מעמד שיכול לעמוד גם במרכז הבית ועליו אתם תולים את הדייסון שלכם כאילו היה בובת ראווה. אז כל עניין הצבעים לא ממש התחבר לי. אגב המעמד עצמו הוא לבן, אז הנה לכם עוד צבע שנזרק לתוך קלחת הצבעים.

ואם כבר דיברנו על עמדת ההטענה, אז בגדול העמדגה הזו טובה ויציבה. כשהרמתי את הקופסא שהדייסון הגיע איתה לא הבנתי מאיפה כל הכובד הזה ואז הבנתי שכל המשקל נמצא בצלחת הבסיס של עמדת הטעינה הזו שהמטרה שלה שכל העסק לא יפול מתישהו. על גבי המעמד יש מקום לשני אביזרים בלבד והיות ויש לכם בקופסא יותר משניים, תצטרכו לבחור את החביבים עליכם לשליפה מהירה.

כל תכולת האריזה

הניקיון

אבל עזבו אתכם עיצוב. בגזרת הניקיון והתוצאות, הדייסון עושה את העבודה היטב. הוא מגיע עם מספר אביזרים שמתאימים למשטחים שונים וכל אחד מהם הצטיין בעבודה שלו. התצורה הסטנדרטית שלו היא השימוש במברשת הצהובה לרצפות ופרקטים תוך שהיא נצמדת לרצפה ומטאטאה אותה היטב.

על הרצפות ניסיתי אותה עם קורנפלקס מפורר, אבק ושיערות והיא שאבה את הכל ללא בעיה. במצב אוטומטי שמעתי את המנוע של הדייסון נכנס לפעולה חזק או חלש יותר בהתאם לכמות הלכלוך באזור ובאופן כללי הוא נשמע יותר חלש (מבחינת עצמת שמע) מאשר הדייסון הקודם שלי. יש שלוש אפשרויות שאיבה (גבוה, אוטומטי וחסכוני) ומצאתי שהאפשרות האוטומטית היא היעילה ביותר.

עוצמה חזקה
עוצמה משתנה בהתאם ללכלוך
מצב חסכוני לניצול סוללה

הדייסון מחליק על גבי הרצפה כאילו היה מחליקה אמנותית באולימפיאדה. הציר שלו שקרוב למברשת מאוד חלק וגמיש ומספיק הטייה קטנה של היד והדייסון עושה חרקה במקום וממשיך בכיוון שני. מאוד חשוב לניקיון בית שלא נגמר בכמה דקות של החזקת שואב ביד.

במעבר על שטיחים וספות השימוש במברשת החובטת הגדולה והקטנה המצורפות לאריזה, הרגשתי שהן עושות עבודה מעולה. העוצמה של הדייסון באמת הורגשה פה כשניתן לראות את בד הספות מורם מעצמת השאיבה. הגדולה יותר מתאימה לשאיבת שטיחים והקטנה, המעוצבת בצורת חרוט, מתאימה לספות.

בסך הכל מדובר בעצמת שאיבה גדולה של 240AW כשהדייסון הקודם שלי עמד על 151 בלבד והשינוי בעצמה הזו מורגש.

בכל הקשור לנוחות השימוש בשאיבה, דייסון עשתה הפעם מספר מהלכים מעניינים.
הראשון שבהם הוא תוספת אביזר ברך לסט האביזרים שלה. אביזר הברך יותקן מיד ביציאה של הדייסון ואליו תחברו את הצינור והמברשת והתפקיד שלו הוא לכופף את הצינור כך שתוכלו להכניס את השואב אל מתחת לרהיטים וזה מבלי שתצטרכו להתכופף ולהתיישר עם הרצפה.

ברך לכיפוף השואב מתחת לרהיטים

הכיפוף הזה מגיע עד 90 מעלות (ואפילו קצת פחות) והוא מאוד נוח למרות שעדיין צריך להתכופף כדי להגיע ממש מתחת לרהיטים. ראינו את זה אצל המתחרות של דייסון ולא מעכשיו ואני שמח לראות שדייסון התיישרה והציגה אביזר כזה משלה. האביזר יאריך בכלל את כל הצינור כך שאם אתם אנשים גבוהים מאוד, תוכלו למצוא בו יתרון גם כשהוא לא מכופף.

90 מעלות וקצת פחות


הנוחות השנייה שדייסון הציגו כאן הוא אביזר בשליפה מהירה. קרה לנו תמיד כשאנחנו מנקים את הרצפה למשל ואז צריכים באיזו נקודה אביזר אחר שנכנס לחריץ מסילות הויטרינה למשל או בין המקרר לקיר. עכשיו לעצור הכל, ללכת לקיר האביזרים, לנתק את המברשת, לחבר את האביזר, לחזור למקום, לשאוב שאיבה קצרה ולהחזיר שוב את המברשת הקודמת כדי להמשיך בניקיון…. מבורבל, ארוך ומעצבן.

מה שדייסון עשתה בדייסון V15 הוא שהיא הכניסה את האביזר הדק בתוך הצינור עצמו! כך כשבפעם הבאה שאתם צריכים באמצע העבודה לשאוב משהו מחריץ קטן, כל שצריך לעשות או פשוט לשלוף אותו כמו בובת בבושקה מתוך אביזר הצינור. לשאוב מה שצריך ולהחזיר את הצינור עם המברשת בחזרה למקום. גאוני.

ואם נחזור רגע לראש המכשיר אז נדבר שוב על המסך שמופיע שם. מדובר במסך צבעוני שיודע לדבר עברית בצורה מלאה וזה יתרון עצום. יש שם כפתור אחד שעושה את כל העבודה בהתאם ללחיצה אחת או לחיצה ארוכה ולמעשה לא ממש צריך אותו מלבד ההגדרה הראשונית ומידי פעם כשהשואב אומר לנו משהו וצריך לאשר אותו.

עברית מלאה

המסך בעיקר יציג את כמות החלקיקים שהוא כרגע אסף וזה נחמד ויהיה שמיש מאוד בפעמים הראשונות אבל די מהר תתרגלו לזה ותתעלמו בכלל מהמספרים שמופיעים שם.

אפשרויות ניקיון מיכל הלכלוך והפילטר נשארו כפי שהיו. אין פה טריקים חדשים. מיכל האיסוף התמלא? שולפים אותו החוצה ומרוקנים אותו לתוך הפח. אפשר לשטוף ולייבש את מיכל האיסוף לפני ההפעלה הבאה. כנ"ל גם עם הפילטר שאמנם השתנה בגלל המסך בראש הדייסון, כך שאין לו תחתית כמו שהיה בדייסון 10 למשל, אבל הרעיון הוא אותו רעיון – כשהוא נסתם, המסך יציג לכם הודעה על כך ואז תריך לשטוף אותו, לייבש היטב (24 שעות) ואז להחזיר.

הפילטר של דייסון 15 מימין ושל דייסון 10 משמאל. לא תואמים

עם הדייסון 10 הפילטר הזה עשה לא מעט בעיות ופעמים רבות שהוא צעק בתדירות גבוהה יותר שצריך לנקות אותו. בינתיים בדייסון V15 זה לא קרה ונקווה שיישאר כך.

מה שפחות נוח הוא שעדיין דייסון לא שילבה כאן כפתור דביק לשימוש רציף בשואב מבלי הצורך להחזיק את ההדק כל הזמן. רשמתי את זה גם בביקורת שלי בדייסון 10 ואצל המתחרות זה כבר הוטמע מזמן אבל דייסון עדיין מתעקשת שלא להטמיע יכולת כזו. לא ממש מובן למה. הלחיצה על הכפתור יכולה לסרבל ולהיות לא נוחה במצבים מסויימים ואם היתה אפשרות נעילת הכפתור זה היה נוח יותר.

מבחינת סוללה עם הדייסון V15 הגעתי פחות או יותר להערכה של המכשיר. הסוללה, במצב אוטומטי הספיקה לי לכ-35 דקות כשההערכה שהוצגה לי בתחילת העבודה היתה בערך 39 דקות. זה לא הרבה זמן. כשרציתי לשאוב את הרכב למשל והשתמשתי בעצמת שאיבה גבוהה יותר, זה בקושי הספיק לי לשאיבת הרכב כולו והייתי צריך להכניס את המכשיר לטעינה נוספת.

אם אתם ממש רוצים לסחוט את הסוללה לזמן רב יותר, תצטרכו להשתמש במצב חסכוני שאמנם יספיק לכם אולי לשעת שימוש שהחברה מפרסמת אבל קשה להאמין שתשתמשו במצב הזה במשך כל השעה.

אז כמה תעלה לנו טכנולוגיית השאיבה החדשה של דייסון השנה? לא מעט בכלל. דגם V15 Detect absolute extra שהוא הדגם היקר יעלה 3,590 ש"ח. אמנם יש חנויות שימכרו בקצת פחות אבל זה בערך המחיר אותו תיאלצו לשלם על הדגם המדוגם. V15 Detect Animal שמגיע ללא הלייזר, יעלה לכם כבר "רק" 2,990 ש"ח.

אם אתם משוגעי ניקיון או שהמחיר פחות הבהיל אתכם, הדייסון  V15 יספק לכם את ההנאה מהניקוי וישאיר לכם את הבית באמת נקי ומטואטא. הדייסון היה ונשאר מלך המטאטאים הטכנולוגיים בבית שלכם, רק חבל שבגזרת המחיר, הוא עדיין גבוה מידי.

לאתר דייסון ישראל

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


6:58
  /  
10.10.2021
  

1