אייפון 13 פרו: הסקירה המלאה. שבוע אחרי

האייפון 13 פרו הוא בעיקר מצלמה אבל האם הוא יכול להחליף צוות צילום קולנועי? צפו בביקורת המלאה

8:38
  /  
03.10.2021
  

העיצוב שלו לא השתנה מהדגם הקודם, המסך שלו עדיין לא מגיע ממש לשוליים, יש לו עדיין את המגרעת המכוערת בראש המסך (וכן אני יודע שהיא קטנה יותר) ולמערכת ההפעלה שלו יש עדיין כמה מגבלות שלא קיימות באנדרויד. אז למה לעזאזל כולם מחכים לאייפון החדש בכל שנה? טסתי במיוחד לניו יורק להשקה של האייפון 13 כדי לשים על האייפון 13 פרו את היד ולגלות מה עושה אותו מיוחד. יותר משבוע אחרי, הנה מה שחשבתי עליו. ספוילר קטן – המצלמות. וואו.

העיצוב דומה לאייפון 12. קיבל השראה מהאייפון 5

אין פה הרבה מה להגיד כי האייפון 13, ובמקרה הזה שלי, האייפון 13 פרו, נראה כמעט אחד לאחד כמו האייפון 12. הקווים הישרים שהזכירו לי גם לפני שנה את אותו אייפון 5 פסי האנטנה, מיקומי הכפתורים, מערך הצילום… אם לא היה לי את הצבע כחול סיירה, לא ממש ניתן היה להבחין שמדובר בטלפון שונה.

קופסא מינימליסטית
אותם קווים ועיצוב

אבל כן יש כמה שינויים, כי בכל זאת אפל רוצה שתקנו מוצרים משלימים כמו כיסוי שלא יתאים לכם מהאייפון הקודם בגלל מערך הצילום שגדל במעט והעובי. גם המשקל קיבל תוספת ממש מעטה. צבע הכחול סיירה בגב של המכשיר נראה נחמד והוא חצי שקוף מה שנותן לו גוון תכלכל.

כחול סיירה

בגדול אני אוהב את העיצוב הזה של האייפון. אני איש של יותר קווים ישרים מאשר מעוגלים והעיצוב הזה פשוט עושה לי את זה.

עדיין עם שקע לייטינג

מתחת למכסה המנוע נמצא את מעבד ה A15 ביוניק של אפל שלכולם היה מעט מוזר שבניגוד לפעמים קודמות, הפעם אפל לא ממש הדגישה את שיפור הביצועים שלו מקודמו אלא הפריחה כל מיני נתונים באוויר בהשוואה למעבדים של חברות אחרות בלי אפילו להגיד לנו אילו בדיוק ומה השיפור.

כל זה רק מצביע על האפשרות שהמעבד כאן הוא אחלה ועושה את העבודה אבל לא באמת תרגישו שינוי אם אתם מגיעים מהאייפון 12. זיכרון העבודה כאן הוא 6 גיגה בייט וזיכרון האחסון מתחיל מ 128 גיגה בייט עד לגודל עצום של 1 טרה בייט.

למה הזיכרון חשוב? כי אפל מייעדת ומשווקת את האייפון החדש שלה כמכשיר עבודה לצרכי צילום ועריכת וידאו עם כמה

לפחות הוא יכול לעמוד ככה

אפשרויות חדשות שיכולות לגמור לכם את הזיכרון די מהר. אמנם עוד מעט נדבר על צילום, אבל כבר אגלה לכם שאם אתם מייעדים את המכשיר הזה לצילומים, תקנו זיכרון גדול יותר.

המגרעת קטנה ב 20%, אבל גם גדלה קצת

כאמור, המגרעת עדיין קיימת כאן וזה ממש לא מובן בעיני. אז נכון שהיא קטנה קצת ואפילו ב 20%. וואו. אבל זה לא נותן לי כלום כשהיא עדיין קיימת שם בעוד חברות אחרות כבר מסתירות את המצלמה מתחת למסך. מה שאפל לא יגידו לכם הוא שבעוד שהיא הקטינה את רוחב המגרעת, הגובה שלה דווקא גדל. לא משהו משמעותי, ממש בפיקסל אחד. אבל בסרטים זה יכול לעצבן כשאתה יודע שהפיקסל הזה שם.

המגרעת הוי המגרעת

מסך בהיר יותר עם קצב רענון גבוה יותר

המסך של האייפון 13 פרו הוא מסך מסוג סופר רטינה OLED XDR בגודל של 6.1 אינצים כשבהירות המסך שופרה ל 1000 ניטס למבט טוב יותר באור שמש. הפרו מקס יגיע כבר בגודל של 6.7 אינטשים והוא יהיה גם כבד הרבה יותר. לטעמי הגדול והמשקל של האייפון 13 פרו הם אידאלים משום שמלבד מכשיר לצפיית סרטים, אנחנו גם רוצים לתפעל אותו ביום יום וצריך מכשיר שמוחזק בצורה נוחה ביד. ה 13 פרו הוא מכשיר כזה.

רזולוציית המסך היא 1170X2532 וצפיפות הפיקסלים עומדת פה על 460 פיקסלים לאינץ. בשורה התחתונה, המסך נראה טוב כשדגמי הפרו מקבלים את תכונות ה Pro Motion – קצב רענון מסך של 120 הרץ שיתבצע בצורה חכמה ואוטומטית בהתאם לסוג העבודה שלכם באותו הרגע. תראו, זה ממש נחמד על הנייר ובפעמים מסויימות אולי גם תבחינו בהבדל. אבל זה כנראה לא ישנה לכם את החיים.

IOS 15 – או שאוהבים או ששונאים

מתחת לכל אלה עומדת מערכת ההפעלה החדשה של אפל בגרסת IOS15 שהיא די טובה ונוחה למדי במיוחד למי שלא רוצה להתעסק יותר מידי עם המכשיר וההגדרות שלו ואחרי זמן רב שלא נגעתי במכשיר אפל, שמחתי לגלות עד כמה היא התקדמה.

IOS15 – יחסי אהבה שנאה

ב IOS החדשה הוסיפה אפל אפשרות למצבי פוקוס שאפשר להגדיר בהתאם למצב שבו אתם נמצאים. כך למשל אם אתם נמצאים בעבודה, המכשיר יתפקד בצורה מסויימת, יגביל שיחות אישיות ויאפשר לכם מיקוד על העבודה שלכם וכשאתם בבית, הוא ישמש כמכשיר אישי ויגביל כל דבר שיכול להפריע למנוחה שלכם. אפשר ליצור עוד פרופילים ואפשרויות וזה עובד נהדר.

עוזר לריכוז?

פה אני רוצה לפתוח איזה חלון קטן ולדבר על סירי. לא משהו חדש, לא משהו שאייפוניסטים לא מכירים אותו, אבל בהחלט שווה לדבר על סירי שהתקדמה כלכך הרבה בשנים האחרונות. כאחד שעושה הכל עם אנדרויד, נדהמתי מהחוכמה של סירי ובכל פעם שאחד החברים אמר לי שהוא עושה הכל עם סירי, לא ממש האמנתי שזה קורה והתקשיתי להאמין שגוגל אסיסטנט פחות טובה.

אבל ניסיתי לעבוד עם סירי לצרכי העבודה שלי בכל השבוע ויצרתי פגישות דרך סירי בצורת דיבור טבעית לחלוטין בלי להתעכב לרגע על המילים והניסוח שאני מוציא מהפה. ממש כמו שאני מכתיב למזכירה שלי לקבוע לי פגישה. ניסיתי לאתגר את סירי בכמה רמות ולהקשות עליה כמו למשל אחרי קביעת פגישה, להגיד לסירי שהתבלבלתי ואני רוצה לדחות את הפגישה בשעה. היא פשוט אכלה את זה בלי למצמץ פעמיים.

סירי יודעת את העבודה

לזה תצרפו את השורטקאטס המעולים שאתם יכולים לעשות בהם שימוש ממש של מתכנת ולקבוע מעין מקרואים שיעשו כל דבר בהתקיים נתונים מסויימים ואת הווידג'טים שנראים ועובדים טוב יותר מאלה של אנדרויד וקיבלתם מערכת הפעלה באמת טובה.

קיצורי דרך

נכון, עדיין תמצאו מגבלות מעצבנות כמו זה שאין הקלטת שיחות אמיתית ועוד כל מיני מגבלות רק כי אפל החליטה שזה לא מתאים לה או שהיא חוששת שמדובר במעשה על גבול הלא חוקי. עבורי לפחות לא מדובר בהגבלות קטנות והקלטת שיחות, זיהוי מתקשר ועוד כל מיני אופציות שחסומות באייפון, כן חשובות לי. אלה דברים שלא ממש תמצאו מוגבלים באנדרויד וגם אם כן, תמיד תהיה הדרך לעקוף אותן.

גולת הכותרת – המצלמות

ועכשיו הגענו לחלק של הצילום. למעשה, כאן אומרת אפל שבשינוי הזה תרגישו. מערך הצילום האחורי הוגדל במעט ואנחנו מקבלים עדשות מעט יותר גדולות ברזולוציה דומה לזו של האייפון 12 פרו עם שלוש עדשות שיודעות לצלם ב 12 מגה פיקסלים.

נוח להחזקה ביד

מפתחי הצמצם השתנו במעט כשמצד אחד מפתח הצמצם של עדשת הטלפוטו גדל ל 2.8 ומצד שני מפתח הצמצם של עדשת הזוית הרחבה קטן ל 1.8. שינוי משמעותי יותר נמצא בזום האופטי שגדל באייפון 13 לפי 3 במקום פי 2 בעבר.

צילום ללא זום
זום X3

עדשת הסלפי נותרה כשהיתה והיא תצלם ב 12 מגה פיקסלים במפתח צמצם של 2.2.

3 עדשות 12 מגה פיקסל

בואו נדבר רגע על איכות הצילום. המצלמות של האייפון 13 מעולות ומוציאות תמונות חדות וטובות, במיוחד באור שמש. במהלך הבדיקה שלי בניו יורק, ניסיתי להשוות מספר תמונות של האייפון עם הגלקסי פולד של סמסונג וזו היתה השוואה מעניינת. התמונות שהסמסונג הוציאה היו חיות וצבעוניות יותר וזה גם הרבה הודות למסך שמכוון להיות עשיר בצבעים וסביר להניח שבמבט ראשון יהיה קל לנטות לטובת הסמסונג שגורם לנו תחושה טובה יותר עם התמונות שצילמנו.

בתמונות מסויימות, כמו למשל הציפור שנחה לה בנתיב ההיי ליין, התמונה של הסמסונג אפילו היתה חדה יותר, תראו למשל איך רואים את ההפרדה בין הנוצות. לא ממש הבנתי איך משום שבשאר התמונות המצלמה של האייפון גברה די בקלות.

עוד קצת דוגמאות תמונות:


אל תקראו לזה פילטרים

הפעם אפל הוסיפה אפשרות הגדרת מאפייני תמונה ושאל תעיזו אפילו לקרוא לזה פילטרים. אבל כן, זה דומה לפילטרים. במצב הזה אתם יכולים לבחור איך אתם רוצים שהתמונה שאתם מצלמים תיראה. האם עם ניגודיות גבוהה, צבעים עזים יותר, סצנה קרירה יותר… אפל אומרת שלא מדובר בפילטר שפשוט צובע את כל התמונה במאפיין שבחרתם אלא עושה את זה בצורה חכמה על המקומות שצריך.

"פילטרים"

בנוסף, מדובר בהגדרה קבועה שתתקיים לכל אורך השימוש שלכם עם המכשיר וכל תמונה תצולם לפי ההגדרות שבחרתם. את ההגדרות האלה תוכלו אפילו לקסטם תוך כדי הצילום עם שינוי גוון וחום בסליידרים שיופיעו לכם על גבי המסך.

צילומי לילה נכונים יותר

גם בצילומי לילה ניתן להבחין בצורה מובהקת בדרך שאפל מטפלת בתמונות לעומת סמסונג. סמסונג מאירה את הסצנה החשוכה הרבה יותר מאפל שמשאירה את הסצנה מעט חשוכה. אני אוהב יותר את הדרך של אפל. התמונות שמתקבלות בחושך הן אמיתיות יותר וקרובות יותר למקור מאשר התמונות של סמסונג שמוארות בצורה לא טבעית ולפעמים נראה כאילו צילמנו אותן באור יום.

כן, זה קצת מוזר להתלונן על זה שסמסונג עושה עבודה מעולה בצילומי חושך. היא מצליחה להבהיר את התמונה הרבה יותר טוב מאפל ולשמור על איכות טובה. אבל אם אתם רוצים לקבל תמונה שקרובה יותר למקור ולא מוארת באופן לא טבעי, האייפון עושה כאן עבודה מצויינת ולטעמי טובה יותר.

צילום גלקסי פולד 3
צילום אייפון 13 פרו
צילום גלקסי פולד 3
צילום אייפון 13 פרו
צילום אייפון 13 פרו

מאקרו קרוב יותר

שדרוג נוסף בגרסה הזו הוא צילומי המאקרו. צילומים שאפשר לבצע לאובייקט קרוב עד 2 ס"מ בלבד וזה נראה טוב למי שאוהב לצלם דברים ממש מקרוב. אין איזה כפתור מאקרו אלא אפל, כמו אפל, תחליט לבד מתי אתם צריכים מאקרו ותחליף את העדשה לבד כשתתקרבו לאובייקט שלכם. זה נראה טוב. הצילומים שהצלחתי להוציא נראו ממש טוב וממש התקרבתי לאובייקט עד כדי כמעט לגעת בו.

צילום רגיל
מאקרו ממרחק של 2 ס"מ

לצלם סרט קולנוע עם האייפון? עוד לא

תוספת חדשה שנקבל כאן היא בצילומי וידאו. אפשרות שנקראת סימנטיק, "קולנועית", ואני ארחיב עליה קצת. כמו שהכרנו את צילום הפורטרייט שבו האובייקט הוא חד והרקע מטושטש, אפל מביאה את האפקט הזה, לראשונה עבודה, גם לוידאו. ואני אומר אפקט כי בסופו של דבר לא מדובר בבוקה אמיתי אלא בוקה שמבוצע באמצעות התוכנה ואני חייב להגיד שהתוכנה של אפל עושה את זה מעולה. לא מושלם, אבל מעולה.

מצב וידאו קולנועי

נכון, באנדרויד זה כבר קיים לא מעט זמן וגם במכשירים שונים אפשר לצלם דמות מסויימת שתהיה חדה והרקע מאחוריה יהיה מטושטש. אלא מה? באפקט של אפל אפשר לצלם לא רק דמויות אדם אלא גם חפצים והאפקט יידע לטשטש את הסצנה מאחורי אותו חפץ. בנוסף, תוכלו להחליט, תוך כדי צילום או אפילו לאחריו, מה יהיה ברור וחד ומה יהיה מטושטש. האם הרקע? האובייקט?

עובד גם עם חפצים

האייפון יידע לעשות את זה אפילו לבד תוך שהוא מזהה את הפרצופים בסצנה ויבצע פוקוס על הפרצוף העיקרי עד שזה יוצא מהפריים או מסתובב ואז הפוקוס יעבור לפרצוף העיקרי הבא. את האפקט הקולנועי הזה תוכלו לעשות גם עם העדשה הקדמית. אפשר תוך כדי הצילום ממש ללחוץ על האובייקט הרצוי ולהפוך אותו להיות בפוקוס. אם אתם רוצים לקבע עליו את הפוקוס, תלחצו לחיצה ארוכה על האובייקט והפוקוס יקובע לא משנה מה תעשו.

אמנם יש גם כמה פספוסים ובמצב אוטומטי הוא לפעמים לא מצליח לזהות את האובייקט הנכון. מה שכן, תוכלו לערוך את הוידאו לאחר מכן ולקבוע מה יהיה מטושטש ומה חד. אפשר להחליט בין שני האובייקטים שלנו או בכלל להעביר את הרקע להיות חד.

אפשר לקבוע פוקוס תוך כדי צילום
שינוי הפוקוס לאחר הצילום
עריכת הוידאו לאחר הצילום ושינוי הפוקוס

מי שמחפש אפקט בוקה מקצועי לא ימצא אותו כאן. יש פה ושם פספוסים ואפקט הטשטוש על האובייקט הקדמי נראה מלאכותי מידי. הבעיה הנוספת כאן היא שניתן לצלם ב FHD וב 30 פריימים לשניה בלבד. אין במצב הזה צילום ב 4K או 60 פריימים שזה לא תמיד נורא כי מצב קולנועי מצלמים בדרך כלל ב 24 פריימים לשניה ו-4K, טוב נו…תלוי איפה תשדרו את זה. אבל זה עובד נחמד ומדהים לראות את עבודת העיבוד בזמן אמת שהאייפון מסוגל לעשות.

מלבד אלה נקבל את האפשרויות הרגילות של המצלמה – צילום פנורמי, פורטרט, טיימ לאפס והילוך איטי שעושים עבודה טובה כמו בעבר.

אז איזה אייפון לקנות?

ולפני שאסכם, בואו נדבר רגע על ההבדלים בין המכשירים כדי לדעת מה לבחור. האייפון מיני והאייפון 13 נמצאים בקבוצה אחת והאייפון 13 והאייפון 13 פרו מקס, בקבוצה השנייה. מלבד גדלי המסך כמובן, דגמי הפרו כל הדגמים מגיעים עם אותן תכונות מלבד יתרון לדגמי הפרו בצילום וידאו PRORES, גלילה חלקה ומשתנה של 120 הרץ, זמני סוללה טובים יותר ועדשת טלפוטו נוספת עם זום אופטי X3 שיש בדגמי הפרו וצילומי מאקרו מעולים. בכל הדגמים נקבל גם הגנה מפני מים ואבק בתקן IP68.

השורה התחתונה

בשורה התחתונה, האייפון 13 פרו לא מביא מהפיכה מהדגם הקודם שלו אבל זו לא ממש צריכה להיות הפתעה כי אף אחת מהיצרניות לא באמת משדרגת מהקצה לקצה בין דגם לדגם. האייפון 13 מביא איתו מצלמות מעולות שנותנות תוצאות מדהימות גם בסטילס וגם בוידאו ולמעשה הוא אחד המכשירים הטובים בצילום שיצא לי לבדוק לאחרונה ולמי שמחפש מכשיר שזה עיקר השימוש שלו, האייפון 13 הוא בטוח המכשיר בשבילו.

מערכת ההפעלה שלו אמנם תגביל אתכם בדברים מסויימים כי ככה אפל רוצה, אבל אם אתם חיים טוב עם המגבלות הקטנות והמעצבנות האלה, אז הוא די נוח לשימוש. סירי עובדת היום מדהים וקיצורי הדרך הם מסוג הדברים שתשאלו את עצמכם – איפה הייתי עד היום.

אגב, מי שרוצה לעבור מאנדרויד לאייפון יגלה שהמשימה לא כזאת קלה. אמנם יש הרבה דיבור על כך שוואטסאפ תאפשר מעבר בין המכשירים ושחזור כל השיחות אבל זה כרגע קורה במעבר בין אייפון לאנדרואיד.

כדי להעביר את שיחות הוואטסאפ שלי לאייפון, היה צורך להשתמש בתוכנה שמיועדת לכך. פניתי ליעקב שמש מדאבל טים מחשבים, שעוסקים בשיווק ושירות למוצרי אפל ובכמה קליקים כל שיחות הוואטסאפ שלי עברו לחשבון הוואטסאפ שלי האפל.

יש טענה שזה אמור להיפתר גם בגרסת הבטא שתאפשר שימוש בכמה מכשירים במקביל אבל עדיין לא בדקתי את זה

האייפון 13 יגיע לישראל ב 14 לאוקטובר במחיר של החל מ 3,100 ש"ח לדגם המיני.

 

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


8:38
  /  
03.10.2021
  

1