כונן SSD מדגם XPG Gammix S70 Blade

זהו אחד מכונני ה- SSD הטובים שיצא לי להניח עליו את הידיים שלי

7:55
  /  
08.10.2021
  

הקדמה

כונני ה- SSD הכי טובים היום הם כאלו שמבוססים PCIe 4.0 ואחד הכוננים האחרונים שמגיע לשוק ושתומך בפרוטוקול המהיר הזה הוא ה- Gammix S70 של XPG, זמין בנפחים של 1TB & 2TB ומגיע מצוייד בבקר ה- InnoGrit IG5236.

קודם כל הבהרה, יש 2 כוננים בעלי שם דומה מבית XPG:

  • הכונן הראשון הוא ה- Gammix S70 שכתבה עליו הוצגה במאי השנה.
  • הכונן השני ונושא כתבה זאת הוא ה- Gammix S70 Blade, אשר מכיל חומרה דומה, אך ללא צלעות הקירור האימתניות שמגיעות עם ה- Gammix S70, אלא מכיל פלטה דקה מאלומיניום במקום.

 

 

 

ה- S70 הוא למעשה הכונן הראשון שמגיע לשוק עם בקר ה- InnoGrit IG5236. היצרן הוא אומנם חדש בשוק בקרי ה- SSD והכריז על הבקר בתערוכת Flash Memory Summit 2019, אך הוא מעורר סערה בשוק בקרי ה- SSD בשל שילוב טכנולוגיה מתקדמות יותר משאר הבקרים שכיום בשוק. הבקר מתוכנן להיות עבור שוק הצרכני הגבוה וככונן תקציבי עבור Data Centers. חברת InnoGrit שמייצרת את בקר ה- Rainier, היא בין הראשונות שעברו לייצור בליטוגרפיה של 12nm FinFET של TSMC.

 

לבקר 8 ערוצי NAND שיכולים לרוץ עד ל- 1200MT/s ועם תמיכה עד לנפח של 16TB. בקרי ה- SSD של Rainier מגיעים תאורתית למהירות קריאה רציפה של מעל ל- 7.4GBps וכתיבה של 6.4GBps, מספרים שמגיעים לקצה העליון של ממשק ה- PCIe 4×4.

בקר ה- Rainier כולל גם תכונות משוק ה- Enterprise, כמו תמיכה ב- Multiple Namespace אשר תעזור ב- Logical Isolation, Multi-tenancy, Security Isolation. שולבה גם תמיכה ב- PCIe SR-IOV עבור וירטואליזציה ושיפורים בצריכת החשמל שמגיעים ל- 50mW ב- Idle ו- 2mW ב- Sleep.

שולב כאן גם תיקון שגיאות LDPC, הגנת E2E והצפנת AES 256bit. הכונן מגיע עם אחריות של 5 שנים, תקופה ארוכה למדי שמראה עד כמה XPG בטוחה באורך החיים של הכונן.

ממשק הבקר הוא כמובן 4×4, עובד בפרוטוקול NVMe 1.4, בעל 8 ערוצי NAND, תמיכה מקסימלית בנפח של 16GB, תמיכה ב- DRAM מסוג DDR3/4 | LPDDR3/4 ב- BUS של 16|32.

ערך קריאת ה- 4KB האקראי בקריאה עומד על 1M IOPS וכתיבה של 800K IOPS, הכל כמובן לפי דברי היצרן.

 

חברת XPG (ראשי תיבות של Xtreme Performance Gear) שמהווה חטיבת הגיימינג של ADATA הענקית, מימשה את בקר ה- InnoGrit IG5236 מעל 8 ערוצים עם TLC NAND בעל 96 שכבות שמחולקים לכדי 4 צ'יפים בנפח של 2GB כל אחד ו- DRAM מסוג DDR4-2666 מדגם K4A8G165WC-BCTD של Samsung, בנפח של 8GB.

הכונן בגודל פיזי של 2280.

 

הכונן צובר הרבה מאוד חום במהלך העבודה שלו, לכן אמצעי קירור להתקני SSD אינם משהו נדיר היום ולמעשה חובה בכונני PCIe 4.0. החברה מכלילה עם ה- S70 Blade פלטת אלומיניום דקיקה שתעזור לפזר את החום. בהרבה לוחות אם יש כבר התקן קירור מובנה מעל לוח האם, אז כמובן שאפשר לא להשתמש בכלל בפלטת האלומיניום, אבל בכל מקרה, אין להפעיל את ה- SSD ללא התקן שיעזור לפזר את החום, אם זוהי הפלטה שקיבלתם או זאת של לוח האם.

 

 

לאורך הבדיקות של הכונן, הגעתי לטמפרטורה של 65 מעלות עם צלעות הקירור שהגיעו עם הכונן, אבל זה רק ב- Benchmarks סינתטי, כי במהלך שימוש נורמטיבי בכונן עם משחקים או וירטואליזציה, הטמפרטורה היתה סביב 45-50, בהחלט מקובל. עם צלעות הקירור המובנות מעל לוח האם, התקבלו תוצאות דומות.

 

 

על ספסל המבחן

המעבד: AMD Ryzen 9 5900X Desktop

לוח האם: ASRock X570 Taichi

זכרון: 4x8GB XPG Spectrix D60G 3200MHz

מכיוון שיש שימוש במעבד מסדרת 5000, הופעל Smart Access Memory, זה לא יותר מידי קשור לבחינת ה- SSD, אבל בהחלט לא יזיק ויבטיח ביצועים מקסימלים מהמערכת.

 

התוצאות מראות מספרים יפים מאוד לזכות ה- S70 Blade, לא רק במבחנים סינתטים, אלא גם באפליקציות נורמטיביות יומיומיות כמו העתקה של כמות גדולה של קבצים וטעינת משחק בצורה מהירה יותר. אם אתם תבחינו בזה או לא, זה תלוי בנפח העבודה שלכם ועד כמה אתם מריצים אפליקציות תובעניות – ומשחקים בהחלט נכנסים לקטגוריה הזאת.

חברת XPG גם כוללת את תוכנת ה- SSD ToolBox אשר מאפשרת לכם לנטר את הכונן, לצפות בטמפרטורת העבודה של הכונן, דיאגנוסטיקה וגם עדכוני קושחה לכונן. השימוש בתוכנה מאוד פשוט ובהחלט מומלץ אם אתם רוצים לנצל את מלוא היכולות של הכונן.

סיכום

ה- S70 Blade הפגין כאן ביצועים נפלאים. הוא משלב רכיבים איכותיים מחברות מובילות, הכל מהונדס לכדי אחד מכונני ה- SSD הכי טובים שיצא לנו להכיר. הביצועים של הכונן שמים אותו במקום הראשון בצורה משמעותית הרבה לפני שאר הכוננים שברשימה.

זהו כונן שראוי שתצמידו אותו למערכת הולמת ומרמה גבוהה. אם אתם במחנה הכחול של Intel, אז לוח כמו Z490 או Z590 יחד עם מעבד מסדרת Rocket Lake ומעלה רצוי שיהיה. אם אתם במחנה האדום של AMD, אז לוח מסדרת B550 או X570 יתקבל בברכה יחד עם מעבד מסדרת 3000 או 5000.

תאורתית ניתן להשתמש בכונן הזה עבור שדרוג האחסון במחשב הנייד שלכם אם הוא Ice Lake ומעלה, אבל החום הגבוה שנוצר מהכונן עלול להיות מאוד בעייתי במחשב נייד ולכן זה לא מומלץ.

מחיר הכונן איננו תקציבי ואתם בהחלט יכולים למצוא כוננים זולים יותר בנפח של 2TB, אך זהו כונן שמשלב את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר היום ויחד עם הביצועים שהשתקפו בכתבה והאחריות המקיפה, המחיר בהחלט קל יותר להבנה.

מחיר: 1709 ש"ח

הכונן זמין גם בנפח של 1TB במחיר של 888 ש"ח.

אם תרצו כונן מעט תקציבי יותר ועדיין עם PCIe 4.0, לכו על הדגם הצעיר יותר של החברה, זהו ה- XPG GAMMIX S50 Lite

 

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


7:55
  /  
08.10.2021
  

1