QNAP NAS – עולם שלם של טכנולוגיה

QNAP NAS – עולם שלם של טכנולוגיה

10:05
  /  
22.06.2021
  
תוכן שיווקי

חברת QNAP היא מהגדולה בחברות שעוסקת בפיתוח ייצור ומכירה של פתרונות גיבוי ואחסון מידע. כל הרעיון שעומד מאחורי החברות הוא נושא המידע ואיך מגבים אותו באופן רציף על גבי NAS, כך שאם קורה אסון או תקלה, את המידע ניתן יהיה לשחזר ומהר.

מה זה NAS על פי QNAP – צילום מסך מתוך אתר QNAP

ונתחיל בסיפור אישי.  ב-2014 יצאתי עם המשפחה לטיול ארוך לקנדה ואלסקה שסיומו היה 8 ימים בניו-יורק. מהלך הטיול ובמיוחד אלסקה הונצח בשלוש מצלמות שונות כשמרבית הקבצים הועברו לדיסק קשיח נייד מיצרן ידוע. כאן כבר נעשתה הטעות הראשונה. באחד מימי השהות בניו-יורק בדירה קטנה וצפופה, נשמט הדיסק הנייד ונחבט בריצפה. אביזרי אחסון מידע מסוג זה לא אמורים ליפול ואינם מתוכננים לספיגת מכה כה חזקה. מכיוון שהיה זה דיסק סטנדרטי ולא SSD, אתם כבר משערים מה קרה. הבדיקה והניסיון הראשון לתקן  את הדיסק התקול בחברת שחזור מידע ידועה, עלתה כ-1000 ש"ח . השלב הבא היה כבר 5000 ש"ח.  לזה כבר לא הגעתי. מכל הטיול נשאר מעט חומר מצולם, זיכרונות יפים, ורעיון לעשות סרטון טיול שכבר לא יצא לפועל.

מחנה אימונים לכלבי קרחון (Glacier Dogs)  על קרחון באלסקה – צילום: דניאל מטלון

ובכן מה הקשר בסקירה זו שלפנינו בין אבדן נרחב של צילומים ומידע רב לבין מערכות גיבוי מסוג NAS, (באנגלית: Network Attached Storage)? הקשר הוא חברת QNAP שמקום מושבה בטאיוואן. אם נשאל 10 אנשי IT שיודעים דבר או שניים על מערכות אחסון, מה עומד מאחורי השם QNAP, אני מסופק אם ידעו. גילוי נאות, גם אני לא ידעתי עד שצללתי לתוך התחקיר לסקירה זו. ובכן QNAP הוא באנגלית קיצור של Quality Network Appliance Provider.

חלק מהפורטפוליו של QNAP צילום: QNAP

אז מי זאת QNAP? היא החלה כמחלקה בחברת IEI Group בטיוואן שעוסקת בפיתוח וייצור ציוד מיחשוב לתעשייה, ובשנת 2004  התפצלה והפכה לחברת QNAP Systems Inc בתוך תאגיד IEI Group כפי שנוכל לראות בתמונה משמאל. QNAP עוסקת במחקר, פיתוח וייצור של התקני אחסון מידע מסוג NAS לשלושה סקטורים גדולים – אנטרפרייז, ארגונים בינוניים קטנים מסוג SMB, וכן לתחום הביתי / ביתי משרדי SOHO. ל-QNAP סדרות רבות של התקני אחסון, וסה"כ למעלה מ-100 דגמים. ל-QNAP יש גם יבואן רשמי ומשווקים נוספים, כ-500 במספר, וכן נציגויות ב-16 מדינות ויותר מ-1000 עובדים ברחבי העולם.

 

 

פונקציונליות שימושית

מערכות האחסון של QNAP יכולות לשמש בשלוש פונקציות ראשיות ואף בקומבינצייה של השלוש ואלו הן:

 • שרת קבצים – File Server
 • שרת גיבויים – BackUp server
 • שרת אפליקציות עשיר לשימושים ביתיים / משרדיים / ארגוניים

שרת קבצים

התקני האחסון של QNAP, החל מהקטנים ביותר הביתיים ועד לאלו הארגוניים לאנטרפרייז יכולים לשמש כשרתי קבצים ארגוניים. במילים פשוטות, קבצי הארגון למיניהם יושבים, מאוחסנים ונגישים לפעילות יומיומית בהתקן האחסון ולא במחשב המקומי. יש לחדד שזה לא גיבוי אלא אחסון.  היתרון הגדול בשיטה זו הוא עצם שמירת הקבצים בהתקן ה-NAS שהוא מטבעו בנוי למתן מענה איכותי למקרה כשל באחד הדיסקים במערכת.כעיקרון, התקני NAS יכולים להכיל החל משני דיסקים בצורת אחסון של RAID 0 (מסוכן מאוד) או RAID 1 ועד מערכות אחסון גדולות עם 24 דיסקים, התומכות בדיסקים גדולים בעלי נפח של 18 טרה. אם שאלתם מה זה RAID הרי זה קיצור של הביטוי Redundant Array of Independent Disks  וגם  Redundant Array of Inexpensive Disks. האמת שמסתכלים על הביטוי האחרון הכולל את המילה Inexpensive (לא יקר) אני צוחק וחושב מה אמר לעצמו ממציא הביטוי הזה אם בודקים את מחירי הדיסקים הגדולים. במערכות עם 4 סלוטים לדיסקים ומעלה, אפשר לקנפג סוגים נוספים של RAID.   להרחבה בעניין RAID ניתן לעיין בלינק הבא של וויקיפדיה.

יחידת אחסון גנרית עם 4 דיסקים

שרת גיבויים

התקני QNAP יכולים לשמש גם לגיבויים. באו ניקח את הדוגמה הקלסית של משרד קטן של 4 עורכי דין, ומזכירה, סה"כ חמישה עובדים וששה מחשבים משרדיים כולל שרת. אם ברצוננו לתת מענה זריז ואיכותי למקרה של אובדן מידע כתוצאה מוירוס, כשל טכני באחד מרכיבי המערכת או במיקרה של התקפת כופר, שרת גיבוי בצורת NAS מתוצרת QNAP יכול לתת מענה מצויין. במקרה של תרחיש כזה, תוכנת גיבוי כלשהי כדוגמת ACRONIS, Arcserve UDP ,Veeam ועוד שמגבה בשעות מוגדרות מראש את כל 6 מחשבי הארגון הקטן על גבי התקן  ה-NAS, תאפשר חזרה לפעילות מלאה לאחר שיחזור נתונים במחשבים שנפגעו. במקרים כאלו, ניתן להשתמש בשיטות גיבוי מגוונות הכוללות גם ספריות קבצים מוגדרות או עותק ראי (IMAGE) של הדיסק או הדיסקים בכל מחשב ומחשב.

שרת אפליקציות

אחד המאפיינים החזקים של מערכות QNAP הוא רשימת האפליקציות הבלתי נגמרת שלה, אותן ניתן להוריד מרשת האינטרנט, ומרביתן גם מותקנות מראש על המערכות שנמכרות. חלק מהאפליקציות הן פיתוחים מקוריים של QNAP, וחלקן תוצרת שותפים צד שלישי שמסומנים באתר האינטרנט של QNAP כ- Partners. האפליקציות האלה מחולקות לנושאים ראשיים, כרגע 11 במספר ואלו הן באנגלית לצורך תאימות לאתר:

 • Backup/Sync
 • Business
 • Content Management
 • Communications
 • Developer Tools
 • Download
 • Entertainment
 • Home Automation
 • Security
 • Surveillance
 • Utilities

בסרטון הבא נוכל לראות איך ניגשים למרכז האפליקציות של QNAP, משם נוכל לראות מה קיים ואף להוריד:

 

מעבר להיותה של QNAP חברה ותיקה בענף האיחסון, מוצריה אמינים ביותר, ואחת החוזקות שלה עלפי עדויות מומחים בענף היא כמות האפליקציות הקיימות אותן ניתן להפעיל על גבי התקני האיחסון. ומכיוון שהתקני האיחסון של QNAP  מיועדים לטווח רחב של משתמשים, כל אחד יכול למצוא לו אפליקציות שיתאימו לצרכיו האישיים/ארגוניים. התקן האיחסון של QNAP הוא בפועל מחשב לכל דבר המופעל ע"י מערכת הפעלה יעודית  וספציפית מבוססת לינוקס ונקראת QTS. מכיוון של- QNAP מגוון עצום של התקני איחסון בגדלים שונים למגזרים שונים, כך גם המבנה הפנימי שלהם שונה, כולל מגוון רחב של מעבדים – CPU, המנוע מאחורי מערכת ההפעלה. מגוון זה כולל מעבדים מסוג MARVELL, AMD, ואינטל לסוגיו השונים כולל מעבדי XEON. ומכיוון שיש טווח רחב של סדרות וסוגים, לא כל האפליקציות הקיימות, כ-150 במספר, יעבדו על כל קשת סוגי התקני ה-NAS ש-QNAP מוכרת. ולכן, אם לקוח ספציפי זקוק לפיתרון אפליקצייה יעודי, יש כמובן לבחור את המודל הנכון, ולא לשלוף מהמדף את ההתקן שזמין כרגע, לדוגמא.

אפליקצייה לדוגמה – Boxsafe

אפליקציית Boxsafe – ניתן ללחוץ על התמונה כדי להגדילה

מבין הרשימה המכובדת של אפליקציות, אציין אחדות חשובות במיוחד. בשנים האחרונות לקוחות רבים עוברים לניהול דואר אלקטרוני בצורה מרוכזת בענן, ולכן רצוי גם לדאוג לגיבוי בכיוון ההפוך – מקומית ברשת הפנימית שלך. לצורך זה פיתחו ב-QNAP את Boxsafe, שלה יכולות גיבוי גם ל-365 של מיקרוסופט וגם את  סוויטת הדואר אלקטרוני של גוגל – Google Workspace. בסרטו כאן למטה נוכל לראות הדגמה של אפליקציית BOXSAFE בערוץ היוטיוב של QNAP:

אפליקציה לדוגמה – Hyper Data Protector

היום בארגונים רבים משתמשים בשרתים וירטואליים רבים (נקראים גם בקיצור VM)  שחוסכים התקנת מחשבים נוספים בארגון. לצורך זה יש אפליקצייה ל- QNAP שנקראת Hyper Data Protector,  בתמונה משמאל, והיא מגבה את המכונות הוירטאליות על גבי קופסת ה-NAS של QNAP. האפליקצייה הזאת היא חינמית, ודורשת התקני NAS צפציפיים עם מעבדי אינטל או AMD .

 

 

HBS 3 Hybrid Backup Sync

אפליקצייה נוספת חשובה היא HBS 3 Hybrid Backup Sync שמאפשרת סוגים שונים של גיבויים מהרשת הפנימית לענן וההפך, רפליקציה, סינק 2 WAY, ועוד. מלבד הגיבוי שהיא עושה, היא גם  תומכת ב-DE-DUP, וגם גיבוי לכונן USB חיצוני שמחובר למערכת.

SnapShot – לא רק בשרתי מיקרוסופוט, ועוד תכונות

תכונות נוספות מובנות ב- QNAP הן לדוגמה SnapShot המאפשר שחזור קבצים מהר במיקרה של מחיקה בטעות של קובץ חשוב. (הסבר מפורט באנגלית בלינק הכחול). המכונות הנמכרות מגיעות עם תוכנת אנטיוירוס מובנה חינם, וניתן אף לרכוש הרחבה. למשתמש הביתי, מספקת QNAP אופציות רבות לשימושי מולטימדיה רבים, כולל תמונות המצולמות בטלפון הסלולרי ומגובות ישירות ל-QNAP בעזרת אפליקציות Qfile ו- QuMagie אותן ניתן להוריד מחנויות אפל ואנדרואיד. אופצייה נוספת לשימושים ביתיים היא  פרוטוקול DLNA (באנגלית – Digital Living Network Alliance) לשיתופי מדיה כללית בבית דרך רשת ה-WIFI. ה- QNAP יכול גם להזרים כ- Streamer מוסיקה, רדיו אינטרנטי, סרטים, תמונות ועוד. בנוסף לכל אלה, פונקצייה משמעותית נוספת היא האפשרות להגדיר את התקן ה- QNAP כשרת NVR (כמערכת אבטחה) למצלמות אינטרנט, בקופסאות NAS  עם מעבדי אינטל ו- AMD ע"י שימוש באפליקצייה בשם QVRPRO המאפשרת הקלטת 8 מצלמות IP עם צפייה אחורה של 14 יום, כשניתן להרחיב את השמירה והצפייה אחורה ע"י רכישת רישיון נוסף במחיר של 99 דולר. ל-QVRPRO נוספו לאחרונה מספר אפליקציות נוספות שמאפשרות זיהוי פנים בעזרת AI ועוד. בנוסף, אם ברשותכם טלפון סלולרי ישן הכולל מצלמה תקינה, ניתן גם להפוך אותו למצלמת אינטרנט ביתית/משרדית בקלות ע"י הורדת אפליקצייה לטלפון בשם VCAM והגדרתה בתוך התקן ה-QNAP.

דגשים

 • לקראת סיום מספר דגשים. מכיוון שמערכות גיבוי ואחסון מסוג NAS מבוססות על דיסקים קשיחים רגילים וכיום גם מסוג SSD, הרי ל-QNAP יש רשימת דיסקים מומלצת.  ל-QNAP  יש שת"פ הדוק עם חברת Seagate, אולם ניתן למצוא ברשימה דיסקים מומלצים גם מיצרניות אחרות.

 

 • QNAP כמערכת לניהול מצלמות אבטחה שגם מקליטה סרטוני וידאו, דואגת לתאימות מלאה בקופסאות השונות לשורה ארוכה של מצלמות אבטחה מיצרניות רבות. ב- App Center של QNAP, בסעיף Surveillance ניתן למצוא מספר אפליקציות לניהול מערכת מצלמות ולכל אפליקצייה יש את המטריקס שלה למבחר המצלמות הספציפיות לתאימות מלאה.
מטריקס לבחירת מצלמות

 

 • בעייה כואבת נוספת בישראל היא הפסקות חשמל. יכול להיות שבשכונה כזו או אחרת בקיץ בגלל עומס יתר, תיפול רשת החשמל אפילו באופן רגעי, כפי שקורה אצלי באיזור בצפון תל-אביב. מערכת NAS שלא מחוברת לאל-פסק, בהפסקת חשמל כזו תכבה או שתעשה RESTART. נפילות כאלו הן מסוכנות ביותר למערכות אחסון ולכן רצוי ביותר אפילו בבית וכמובן במשרד, לחבר מערכות אחסון NAS לאל-פסק. בוידאו הבא נוכל לראות איך מגיעים לדף המוצר באתר של QNAP וכן איך מוצאים אל-פסק מתאים:

 

 • לאלו ששוקלים להשתמש ב-NAS בין אם זה לצרכי גיבוי ובין אם זה לצרכי אחסון קבצים (File Server) לשימוש יומיומי, בשני המקרים חייבים לגבות החוצה (מחוץ לבית/משרד) את ה-NAS. ניתן לגבות לענן האינטרנט, וחברת QNAP בעזרת אפליקציות קיימות מאפשרת גיבוי החוצה ליותר מ-20 ענני אחסון כמו של אמאזון לדוגמה או מיקרוסופט. ואפשר גם לשים QNAP נוסף במשרד אחר ו"לרפלק" (Replicate) אחד לשני דרך רשת האינטרנט.

 

 • לגבי סגמנט האנטרפרייז, ל-QNAP יש מכונות מבוססות מערכת קבצים שנקראת ZFS שמאפשרת גם RAID-Z3. מערכת הקבצים ZFS פותחה בתחילת שנות ה-2000 עבור מחשבים ומערכות של SUN וכן OpenSolaris ומאז תופסת תאוצה ונחשבת למערכת קבצים (File system) מאוד איכותית.

 

 

 • מערכות QNAP בישראל מיובאות ע"י חברת ויז'ואל ד.ג. פרטים נוספים לגבי מוצרי QNAP, מערכות גיבוי NAS ושרתי אחסון, ניתן גם למצוא באתר qnap.co.il את המוצרים ניתן לרכוש אצל המשווקים הרשמיים.

 

 • לקראת רכישה של מוצר NAS, רצוי מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע כדי לבחור במוצר הנכון עבור צרכי הלקוח.  ניתן גם להתייעץ עם אנשי ויז'ואל ד.ג.  לפני רכישה.

תודות לדולב סביר – מנהל מוצרי QNAP בויז'ואל ד.ג.

תודות לגיא עומר – מנהל התמיכה הטכנית למוצרי QNAP בויז'ואל ד.ג.

לשרשור תגובות לחץ כאן


10:05
  /  
22.06.2021
  

1