סרט לסופשבוע – צעירה מבטיחה (Promising Young Woman)

"צעירה מבטיחה" הוא אחד הסרטים המרעננים והמפתיעים שראיתי בשנים האחרונות

10:00
  /  
03.06.2021
  
איתמר נימרוד

בשבוע שעבר, בתי הקולנוע חזרו לפעילות מלאה אחרי שהושבתו מפעילות למשך שנה וחצי בגלל סגר הקורונה. את האמת, התגעגעתי. כי עם כל הכבוד ל"נטפליקס" ושאר ספקיות התוכן ושירותי הסטרימינג השונים, אין תחליף לחוויה שמספקת לך צפייה בסרט באולם קולנוע. עם המסך הענק, הסאונד העוצמתי, האפשרות לכבות את הטלפון ולברוח לשעתיים מהשגרה השוחקת והפופקורן, אוי הפופקורן. כמובן שיש גם דברים שאני פחות מחבב כמו העומס והאנשים שממשיכים להשתמש בטלפון בזמן הסרט, אבל אפשר להסתדר איתם. לכבוד החזרה של בתי הקולנוע, מפיצי הסרטים ישחררו בשבועות הקרובים את כל התותחים הכבדים שהם צברו לאורך תקופת הקורונה. שוברי קופות לצד סרטי איכות. עברית, אנגלית, אולי צרפתית?. אתם רק צריכים להגיע לבתי הקולנוע ולבחור. את צום הקולנוע שלי אני שברתי עם "צעירה מבטיחה", סרט מתח מאוד מעניין שהיה מועמד ל-5 פרסי אוסקר וזכה בפרס התסריט הטוב ביותר. גיבורת הסרט היא קאסי (שאותה מגלמת קארי מוליגן המצוינת), צעירה בשנות ה-30 לחייה, שאירוע מטלטל שחוותה גרם לה לעזוב את לימודי הרפואה שלה באמצע. היום במקום קריירה כרופאה, היא עדיין גרה אצל ההורים, מתפרנסת בדוחק מעבודה בבית-קפה קטן ובעיקר משתדלת שהיום שלה יעבור בלי תקלות.  פגישה מקרית בעבודה עם חבר מתקופת הלימודים, נותנת לקאסי הזדמנות חד פעמית לתקן את כל מה שיצא לה מאיזון בחיים והיא מחליטה לקחת אותה.

את "צעירה מבטיחה", כתבה וביימה אמרלד פנל. שחקנית ויוצרת בריטית, ששיחקה את קמילה פארקר ב"הכתר" וכתבה כמה פרקים ב "להרוג את איב". באמת לא ייאומן ש"צעירה מבטיחה" הוא סרט הביכורים שלה כבמאית, כי לפי מה שנראה על המסך, היא יוצרת משופשפת. "צעירה מבטיחה" הוא אחד הסרטים המרעננים והמפתיעים שראיתי השנים האחרונות. ואני אומר את המשפט הזה כי זאת בדיוק החוויה שאני הרגשתי בזמן שראיתי אותו.  היו שלוש הפתעות שזיהיתי במהלך הצפייה בו. הפתעה ראשונה: לפי הטריילר, ציפיתי לדרמה קומית עם קצת אדג', ובמקומו קיבלתי מותחן פסיכולוגי שמשחק עם הצופים שלו ומשאיר אותם ישובים על הכסא לכל אורך הסרט, כדי לא להפסיד שום דבר ממה שקורה על המסך.  הפתעה שניה: בכל פעם שחשבתי שהסרט הולך לכיוון מסוים, הגיע איזה טוויסט בעלילה ששינה אותו וגרם לי להישאר מול המסך עם לסת שמוטה ועל כך מגיע לפנל כל הכבוד ושאפו. האוסקר שקיבלה מוצדק. הפתעה נוספת היא הטון שלו, שהולך ומשנה גוון לכל אורכו. ככל שהעלילה של הסרט מתקדמת, הוא הופך להיות מותח ואפל יותר, וזאת בניגוד ללוק שלו. שהוא קופצני ועמוס בצבעי פסטל צעקניים והפסקול שמלא בלהיטי פופ מכל השנים. .  הפתעה שלישית: קארי מוליגן. השחקנית הבריטית ששיחקה בסרטים כמו "דרייב" ו"גטסבי הגדול" לא הותירה עלי רושם גדול כשראיתי אותה על המסך. אבל ב"צעירה מבטיחה" היא מתפוצצת על המסך ונותנת הופעה מלאה בכריזמה ובסקס אפיל. קאסי  שלה היא אישה שמצד אחד, אתם מאוד רוצים להיות חברים שלה ומצד שני, אתם מאוד לא רוצים להיות לידה כשהיא כועסת. יש ב"צעירה מבטיחה" קאסט מגוון של שחקנים טובים, אבל זה הסרט של קארי מוליגן.

Promising Young Woman

לפני סיום רציתי לציין את הנושא שהסרט עוסק בו. הסרט עוסק ביחסים בין גברים ונשים, אבל חוקר אותו במבט אחר ממה שיצא לי לראות בשנים האחרונות בקולנוע. מבט בוגר, רציני, אפל וריאליסטי. יש ב"צעירה מבטיחה" סצנות שגרמו לי כצופה וכגבר לזוז באי נוחות בכיסא שלי (*חשוב מאוד: יש סצנות בסרט שיכולות להוות טריגר עבור צופות/צופים שעברו תקיפה או התעללות מינית. לכן רצוי לראות אותו עם מלווה).  כשיצאתי מהאולם, נתקלתי בקולגה ששאלה אותי מה אני, כגבר, חשבתי על הסרט ואמרתי לה בתגובה שהוא גרם לי לחשוב על ההתנהלות שלי ביחסים מול נשים. ואם כל מי שיצפה בו גם ירגיש ככה או לפחות יתחיל לשים לב לעצמו, אז היוצרת עשתה את שלה.

בקיצור: מומלץ.


"צעירה מבטיחה"
– ארה"ב 2020. 113 דקות. תסריט ובימוי: אמרלד פנל. שחקנים: קארי מוליגן, בו ברנהאם, אליסון ברי, לאוורן קוקס,  קלנסי בראון, ג'ניפר קולידג', קוני בריטון, אדם ברודי.

 

 


10:00
  /  
03.06.2021
  
איתמר נימרוד