סאבוופר SVS 3000 Micro

סט גדול של יכולות בתוך סאב קומפקטי

9:00
  /  
20.05.2021
  

הקדמה

ה- 3000 מהווה סאב מיוחד מאוד מבית SVS, לא רק שהוא הסאב הכי קטן שהחברה אי פעם הציגה, הוא גם הסאב הראשון של SVS שכולל זוג דרייברים אקטיבים. כראוי לחברה שנודעת באיכות הסאבים שלה, החברה השקיעה מאמצי פיתוח רבים לפני שהיא היתה מוכנה להשיק את ה- 3000, אם זה דרייברים מיוחדים שנבנו במיוחד לתצורה המיוחדת של ה- 3000, דרך מזעור של מגבר ה- Sledge אך עדיין השארתו עוצמתי ושמירה על כל שאר מאפייני האיכות, גימור וביצועים שהפכו את SVS לחברה מצליחה ואהודה כל כך בקרב הקהילה.

התכנון המיוחד

הסאב איננו קוביה כפי שניתן לחשוב ממבט ראשון (גובה 27.6 ס"מ, רוחב 29.7 ס"מ, עומק 27.1 ס"מ), הוא מעט רחב יותר בחזית מאשר העומק או הגובה שלו והסיבה לכך טמונה במבנה המיוחד בו SVS מיקמה את 2 הדרייברים. זהו הדגם הראשון של החברה בו היא משתמשת ב- 2 דרייברים, כאשר הדרייברים מותקנים כל אחד בצד הנגדי של התיבה האטומה ומכיוון ששני הדרייברים מחוברים בצורה מקבילית להגברה, אז כל תנועה מכאנית שנוצרת על ידי אחד הדרייברים ומועברת לתיבה, מתבטלת על ידי הדרייבר הנגדי שזז בצורה זהה, זה מוביל לכך שהתיבה תשאר יציבה ולא תזוז כמו הרבה סאבים קטנים אחרים. כמובן שתצורה כזאת היא הרבה יותר יעילה ובעלת תפוקה גבוהה יותר מסאבים אחרים קומפקטים אשר נעזרים בדרייבר\רדיאטור פאסיבי.

הצבת 2 הדרייברים מנוגדים אחד לשני, מבטלת את האנרגיה המכאנית שנוצרת במהלך פעולת הדרייברים ולכן הסאב נשאר יציב במקום ולא נע בחדר

 

להשוואה, יצרנים אחרים של מיקרו-סאב משתמשים לרוב בדרייברים עם Excursion גבוה יחד עם רדיאטור פסיבי, זה באמת מפיק עוצמה גבוהה, אך החסרון הגדול של המימוש הזה הוא הצורך בדרייברים יקרים מאוד ובמגבר מאוד חזק וכפי שאתם כבר יודעים, ככל שהמגבר חזק יותר, הוא מפיק יותר חום ובתיבה סגורה קטנה כמו מיקרו-סאב, זה בעייתי כי אין לחום להיכן להתנדף, דבר שמוריד את אורך החיים של האלקטרוניקה של ההגברה ומוריד את אורך החיים של הדרייבר.

מכיוון שהרדיאטור הוא פסיבי, הוא נע על ידי תזוזת האויר שמפיק הדרייבר האקטיבי ומכיוון שלרוב מציבים רדיאטור פסיבי עם משקל גבוה, זה אומר שבעוצמות שמע נמוכות, אין לרדיאטור הפסיבי ממש השפעה בעוצמות שמע כאלו. בעוצמות גבוהות, הוא יזוז מעט בחוסר סנכרון לעומת הדרייבר האקטיבי (כי הוא הרי נע רק אחריו) ומכיוון שיש מאסה גבוהה לרדיאטור הפסיבי, הוא תמיד יזיז מעט את הסאב, לכן זה די נפוץ לראות מיקרו-סאב נעים על הרצפה לאורך 90 דקות של צפייה בסרט.

עם המבנה המיוחד ש- SVS פיתחה עבור ה- 3000, בעיות כגון אלו מבוטלות. השימוש בזוג דרייברים שמותקנים בצורה מנוגדת בתיבה, גורם לכך שכל דרייבר מבטל בצורה טובה ובתזמון מושלם את התנועה המכאנית של הדרייבר השני. מכיוון שיש ב- 3000 זוג דרייברים זהים, אין צורך להשתמש בדרייברים עם ערך Excursion גבוהה כמו בסאבים-מיקרו אחרים, לכן הדרייברים הרבה יותר יעילים ולא דורשים הגברה עם אלפי וואט, מעבר לכך, שימוש בדרייברים רגילים ללא ערך Excursion גבוה, מוריד בעיות השראה סוניות כי צריך פחות Coil.

אז בקצרה, הסאב נשאר יציב ברצפה ולא זז, אין הפקה של חום רב של המגבר כי הוא לא צריך להיות בעל הספק של אלפי וואטים כמו של סאבים מיצרנים אחרים וזוג הדרייברים האקטיבים תמיד מסונכרנים. יש כאן יעילות מטורפת לעומת מיקרו-סאב אחרים.

תיבת הסאב אגב עשויה מ- MDF מחוזק והמשקל הכולל של הסאב עומד על 10.2Kg

הדרייבר

זוג הדרייברים ב- 3000 הם כאמור בגודל 8" והם נוצרו במיוחד עבור הסאב הקומפקטי הזה. הסראונד של הדרייברים יחסית מיוחד ועשוי מגומי ניטריל. למי שלא מכיר, גומי ניטריל משמש בתעשייה למשל עבור ייצור כפפות ללא לטקס, דבר שעוזר להבין כיצד השימוש בחומר הזה הוא אידיאלי לסראונד אשר נמתח הרבה בדרייברים של סאב.

ה- Cone של הדרייברים עשוי מסגסוגת מתכתית שמורכבת מ- 99% אלומיניום ובכך מבטיחה קשיות חזקה לצד משקל קל יחד עם פיזור חום מעולה. סגסוגת אלומיניום זאת היא מסדרת 1100 ונחשבת למכאנית הכי חזקה בסדרה. דרייברים אחרים לרוב עשויים מפוליפרופילן והצורך בסגסוגת אלומיניום כאן הוא גבוה עבור פיזור החום שנוצר בתיבה כזאת קטנה.

ה- Motor של הדרייבר עשוי מ- Ferrite בדרגה Y30 עבור צפיפות שטף גבוהה, חומרים נוספים בשימוש כוללים סגסוגת אלומיניום 6061 שכוללת עבור הקנית גמישות אלומיניום יחד עם מגנזיום וסיליקון, סגסוגת אלומיניום 5052 שכוללת מגנזיום וכרום עבור עמידה בטמפרטורות גבוהות, Spider בגודל 5", פלטה עליונה שסוגרת את המעגל החשמלי של הדרייבר ממפלדה 1010, יחידת Basket בגודל 8" כמובן שעברה אופטימיזציה עבור הורדת בעיות של שדות מאמצים ויחד עם זה הענקת קשיחות מבנית, מוליכות חום טובה ויכולות ריסון מכאניות טובות.

 

חברת SVS פיתחה כאן דרייבר מ- 0 שיתאים במיוחד לסאב הקומפקטי הזה, היא לא חסכה בחומרים שנכנסו לתהליך פיתוח ארוך על מנת להשיג תוצאות טובות, זה משתקף כמובן במחיר הסאב, אך ביחד עם זה גם בביצועים.

 

זוג הגרילים של ה- 3000 עשויים ממתכת ולא ניתנים להסרה

 

המגבר

המגבר כאן נקרא Sledge STA-800DM וכולל פלט דיסקרטי שנשען על טרנזיסטורי MOSFET עם זרם של 25A ומתח של 600 וולט. ההגברה היא יעילה במיוחד ומתבצעת על ידי יחידות Class D בעלי הספק של 800W יחד עם פיק של 2500W, בכך המגבר מסוגל לספק שפע של זרם לזוג הדרייברים העוצמתיים עבור הפקת באסים עוצמתיים ולאורך זמן.

ה- DSP ששולט במגבר הוא מתוצרת Analog Devices וכולל הרבה מאפיינים לשינוי על ידי המשתמש:

  • הפעלת LFE וקביעת תדר החיתוך ברזולוציה של 1Hz מ- 30Hz ועד 200Hz.
  • שליטה בפאזה ברזולוציה של 1Hz מ- 0Hz ועד 180Hz.
  • אפשרות לשינוי הקטביות.
  • אקולייזר פרמטרי עם שליטה ברזולוציה של 1Hz מ- 20Hz ועד 200Hz יחד עם Q Factor ויכולת Boost ממינוס 12dB ועד 6dB.
  • פיצוי על Room Gain.
  • קביעת 4 מצבים שונים של כל הפרמטרים לאפליקציות שונות.

רוב הפרמטרים האלו ניתנים לשליטה דרך הפאנל האחורי של הסאב אבל הכי נוח דרך לשלוט עליהם דרך האפליקציה של SVS.

נקודת ביקורת אחת יש לי לגבי האפליקציה, אם יש לכם מספר סאבים של SVS, ההגדרות לכל סאב נעשות בצורה פרטנית, כלומר אם יש לכם למשל תצורה עם 2 סאבים (וזה לא משהו נדיר כל כך), את ההגדרות תצטרכו לעשות לכל סאב בנפרד דרך האפליקציה.

על מנת להתהדר בתאימות ל- RoHS ושמירה על סביבה ירוקה, המגבר בעל הספק של 0.5W בלבד בזמן המתנה ונבנה ללא צורך בעופרת.

השליטה ברוב הפרמטרים העיקריים ב- DSP של הסאב נעשית בקלות עם הכפתורים וחיווי ברור על ידי נוריות ה- LED.
ראוי לציין לטובה את מחבר ה- USB שיפשט את אספקת המתח עבור חיבור המודול לחיבוריות אלחוטית

החלק התחתון של הסאב. שימו לב ל- 4 הרגליות. אם תרצו שדרוג קל, החליפו את הרגליות ברגליות הבידוד של SoundPath

 

קולנוע ביתי

מיקרו-סאב אמור להיות מוצב במקומות בהם יש הגבלות גדולות על גודל הסאב שניתן להתקין. זה יכול להיות סלון סופר אסתטי שם הרעייה לרוב מטילה וטו על כל קופסה שחורה שקצת יותר מידי גדולה לטעמה והצלע הגברית עדיין רוצה להנות מסאבים משובחים. תצורה נוספת ונפוצה יכולה להיות חדר השינה, שלא מכיל מקום לארח מערכת קולנוע ביתית, אבל סאונד-בר יחד עם סאב משובח? בהחלט.


להכניס את ה- PB16-Ultra לסלון, חדר שינה או לצד המחשב לא בטוח שתוכלו, אבל את ה- 3000? בהחלט

 

מקום נוסף שיתאים למיקרו-סאב יכול להיות ליד פינת המחשב, שם אין יותר מידי מקום ונרצה סאב שידע לבעוט כשצריך מבלי לקחת יותר מידי שטח רצפה יקר.

 

את בחינת ה- 3000 התחלתי עם Tom Clancy's Without Remorse, סרט פעולה משובח שעוקב אחרי חייל ביחידת עילית שיוצא לנקום את רצח אשתו בשל משימה שהוא השתתף בה בעבר. זהו סרט אלים במיוחד שמדורג R ושופע בסצנות פעולה של לוחמת טרור. הסרט שופע מיקס רחב של תדרים נמוכים, אם אלו תדרים סופר נמוכים של מתחת ל- 20Hz, תדרי סאב גבוהים יותר של 100Hz-180Hz והרבה רעימות, חבטות ובומים בסביבות 30Hz-50Hz.

אחת הסצנות שאני אוהב לצפות, לא על מנת לבדוק את ה- 3000 בקצה ולהוציא לו את המיץ, אלא פשוט לראות איך הוא משתלב בסצנת פעולה טובה, היא הסצנה בה הכח המיוחד נקלע למארב בבניין ישן במרכז רוסיה, כאשר הכוחות המשטרתים מכתרים את הבית וזוג צלפים מנסים להוריד את הכח המיוחד. ה- 3000 מעביר את הסצנה בצורה יפהפיה, הוא השתלב יופי עם הקדמיים בצלילי היריות שכוללים תדרים גבוהים של שריקות ואז חבטה נמוכה כאשר קליע הצלפים פוגע בקיר ומרסק אותו. אם אתם משתמשים ב- 3000 בחדר השינה, אני לא רואה כיצד יש צורך בסאב גדול יותר לרוב השימושים, הוא משתלב בול.

אם נעבור לכותר מעט יותר תובעני, אז TRON: Legacy עלה מעל המסך עם סצנת קרב ה- Light Cycle, שם יש לנו שאגות מנועי אופנועי ה- Light Cycle, התרסקויות של האופנועים כאשר הם נפסלים במשחק והמון קטעים בהם הסאב ישמיע קולות נהמה כאשר האופנועים יתחרו בצמידות אחד לשני.

את הסצנה הזאת צפיתי כאשר ה- 3000 מוקם בחדר השינה. הצבת מיקרו-סאב בחדר שינה היא מעשה שפוי, החלל הרבה יותר קטן מאשר בסלון ולכן הסאב לא צריך להתאמץ על מנת למלא אותו, לכן שימוש במיקרו-סאב נראה אידיאלי. את הסרט ניגנתי בעוצמת שמע מעט גבוהה מהרגיל, כאמור, על מנת שיתאמץ קצת ולבחון את גבולות הסאב.

יחסית במהירות יכולתי לשמוע שחסר כאן מעט עומק ל- 3000. בסצנות ההתרסקות למשל, כאשר יש אנדרלמוסיה של חלקי מתכת שמתנגשים ברצפה, עפים לכל עבר וה- Light Cycle שניצח ממשיך הלאה, ניתן לשמוע את ה- 3000 מתאמץ על מנת להעביר את הסצנה בצורה משכנעת, זה מתבטא בתדרים נמוכים שמעט נבלעים אחד בשני עם חוסר הפרדה, אבל חשוב להזכיר שוב שהסצנה נוגנה בעוצמה שמע יחסית גבוהה ובחדרי השינה שגם ככה הם קטנים יותר מאשר הסלון, אתם תצפו כנראה בעוצמת שמע נמוכה ולכן חסרונות כאלו כנראה לא יצוצו לעיתים קרובות.

 

אם כבר ממקמים את הסאב ליד פינת המחשב, אז די הגיוני לבחון אותו בגיימינג. אין סיבה לחשוב שסאב כזה לא יתרום לחוויה ודי במהירות מתמכרים לתוספת הבאסים שה- 3000 עוזר מעשיר איתם את החוויה. משחקים כמו Mortal Kombat 11, כל בעיטה או אגרוף, לא יתבטא רק מעל המסך, אלא גם על ידי ה- 3000 שיגרום לכם להרגיש את המכה בבטן, דבר שמאוד מוסיף לחוויה. זה נהנה ממש משכר להעלות את עוצמת השמע ויש לי גם פרופיל נוסף באפליקצית SVS לגיימינג שם הפעלתי את ה- EQ עם Boost של 2dB בטווח ה- 50Hz והורדתי את ה- Q Factor על מנת להרחיב מעט את העקומה ולהנות מהיכולות את ה- 3000 לאורך יותר תדרים.

 

 

סיכום

ה- 3000 נתן לי חווית שמע מעולה והאמת שהייתי מתפלא אם זה לא היה ככה. מאוד אהבתי את הגודל המיניאטורי של הסאב, אשר מאפשר לו להיות מותקן באינספור תצורות בבית בלי לשמוע את התירוץ של "אין לי מקום". שפע יכולות הכיול וההתאמה שמסופקות עם ה- 3000 הופכות אותו לסאב מקביל ביכולותיו גם כאשר משווים אותו לדגמים גדולים יותר כמו סדרת ה- 4000 או ה- Ultra.

חלק יגידו שבמחיר של ה- 3000 אפשר כבר לקנות SB-2000 Pro ובמחיר נמוך יותר אפשר את ה- SB-1000 Pro, זה באמת נכון, אך אלו סאבים עם בודד דרייבר של 12" שיושב בתיבה של 15", כלומר סאב קונבנציונאלי ולא בעל מבנה מיוחד כמו ה- 3000. אחרים יגידו שאפשר אולי ללכת על ה- KEF KC32 שבנוי בצורה דומה, אך ה- KEF KC62 בעל דרייברים קטנים יותר של 6.5" ולכן בעל תפוקת באסים נמוכה הרבה יותר. חוץ מזה, ה- KEF KC62 עולה כמו זוג יחידות של 3000.

חברת SVS יכלה ללכת בדרך הקלה, לקחת דרייבר קטן, לשים אותו בתיבה עם הגברה כמו שיש לה יחד עם תיבה מבריקה כמו שאר הדגמים שלה, לוגו SVS בחזית וגמרנו סיפור. אבל לא, החברה פנתה לדרך חדשה, הפעילה מאמצי פיתוח והציגה כאן דרייבר חדשני בתכנון שלו שמספק יופי של ביצועים וכאלו שישדרגו גם את חדר השינה או פינת המחשב, מקום שעד היום היה מעט קשה להכניס סאב, אבל לא עוד.

ה- SVS 3000 Micro זמין בצבע לבן מבריק או שחור מבריק תמורת 3590 ש"ח ואם תגידו שהגעתם מ- HTmag, גם תקבלו מתנה על הדרך.

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


9:00
  /  
20.05.2021