מחשב DELL Inspiron 7700 AIO

מחשב דל אינספירון 7700 "הכל כלול" הגיע לשולחני לסקירה, המסקנות בכתבה בפנים

10:15
  /  
09.06.2021
  

בשלהי תקופת הקורונה עמד לקרוס מחשב "הכל כלול" מסוג ג'יגבייט של הבן הצעיר כתוצאה מריבוי שידורי זום מבית הספר.  מכיוון שה- Gigabyte  הוותיק עשה כבר את שלו, וגם עבר כמה טראומות מיחשוביות ושדרוגים, הגיע הזמן להחליפו.  לאחר מחקר שוק קטן, וגם התחשבות במיקום על שולחן העבודה, ננעלתי על AIO מתוצרת חברת DELL, המחשב שהוזמן הוא Optiplex 7780 AIO עם מסך בגודל 27 אינץ, אחרי מספר ימים הגיע והותקן על שולחן העבודה של גילעד, הבן הצעיר.

ובלי קשר ישיר ל- OptiPlex,  הגיע לשולחני לאחרונה לצורך סקירה, מחשב נוסף מבית DELL והפעם  Inspiron 7700 AIO  שמאוד דומה למחשב של הבן שלי, ויהיה מעניין להשוות ביניהם.

DELL Inspiron 7700 AIO צילום: DELL

נראות

המחשב החדש AIO של חברת DELL בעל מסך מגע  27 אינץ FHD עטוף במסגרת לבנה דקה ובוהקת. גב המחשב כסוף וכולל את כל החיבורים הנחוצים (פירוט בהמשך).  בתחתית המסך SOUND BAR מעוצב הכולל מדבקה של חברת אינטל, ונקודת אור מסוג LED (פועלת עם הדלקת המחשב)  מצד ימין וכפתור הדלקה זעיר בתחתית הסאונד בר, ולידו כפתור RESET.

כפתור הדלקה מסומן בחץ אדום קטן

המחשב יושב על רגלית מתכת כסופה  ומעוצבת המאפשרת להטות את המסך קדימה ואחורה. סוג הרגלית משתנה בהתאם למודל שהוזמן. המחשב נמכר עם מקלדת אלחוטית לבנה תואמת ונעימת מגע וכן עכבר אלחוטי המתחברים למחשב עם דונגל מצורף. בחלק העליון של מסגרת המחשב מסתתרת מצלמת המחשב אותה נפתח בלחיצה (על כך בהמשך).

צילומים: DELL

את המפרט הטכני נוכל לראות בתמונה הבאה:

ניתן ללחוץ על התמונה לקבלת איכות טובה יותר . (צילום מסך אתר CMS)

 

הפאנל האחורי מאחוריו יושבים חלקי המחשב הפנימיים ניתן לפתיחה בקלות ללא ברגים.  ברגע שחושפים את פנים המחשב מגלים שיש שם מקום רב שלא בשימוש ומעניין מה היו שיקולי DELL בעיצוב המחשב כפי שהוא מעוצב כרגע.  יש  לציין גם  שסדרה זו של מחשבים הנקראת Inspiron נועדה לשוק הצרכני בעיקר, כשסדרת Optiplex נועדה לשוק העסקי ומכאן שהיא חזקה יותר.

בתמונה הבאה נוכל לראות את צידו האחורי של המחשב הכולל את כל החיבורים האפשריים איתו:

צידו האחורי של המחשב

הנה פירוט מלא של פאנל החיבורים במחשב:

פאנל אחורי של המחשב – צילום: מסמך PDF DELL
 1. Security-cable slot (for Kensington locks)
 2. Power-adapter port
 3. HDMI port
 4. HDMI-in port
 5. USB 3.1 Gen 2 Type-C port
 6.   1 Giga Network port
 7. USB 2.0 port with Power on/Wake-up support
 8. USB 3.1 Gen 1 port with Power on/Wake-up support
 9. USB 3.1 Gen 1 port
 10. USB 3.1 Gen 1 port with PowerShare
 11. Audio-out port
 12. SD-card slot

 

המצלמה הכלולה במחשב הזה מוסתרת בתוך המסגרת, וניתן לחלצה ע"י לחיצה קלה עליה  ואז היא נשלפת החוצה. זוהי מצלמה בסיסית שמצלמת 1080 פיקסלים בתמונות בודדות, ו-720 פיקסלים בסרטי וידאו. חבל שחברת DELL לא שיבצה מצלמה איכותית יותר בסוג המחשבים הזה. היום בעידן שידורי הזום  הרבים (על כך בהמשך), וכמות גדולה של יוצרי תוכן צעירים, מצלמת מחשב איכותית זוהי חובה. סה"כ וכפי שנראה בתמונות הבאות, מקום בתוך פנים המחשב לא חסר. נקודה נוספת לביקורת היא אי שילובה של מערכת זיהוי פנים בצורת חיישן IR המאפשר כניסה למחשב ללא הקשת ססמה וזיהוי הפנים בעזרת המערכת של מיקרוסופט שנקראת Windows Hello שהיא חלק אינטגרלי מחלונות 10. יש לציין גם שמודל אחר בסדרת ה- 7700 כולל את רכיב ה-IR במצלמה.

שרטוט של המצלמה מתוך קובץ PDF. מספר 2 בתמונה זו נורית שנדלקת עם הדלקת המצלמה

פנים המחשב מגלה לוח אם קטן וקומפקטי שאליו מתנקזים כל החלקים השונים במערכת. בגרסת המחשב שהגיע אלי לסקירה, אני מגלה שמבחינת זיכרון פנימי, הוא מצוייד ב-16 ג'יגה בייט בלבד, ואם נביט בצילום נראה שניתן לשדרג את המחשב בכרטיס זיכרון נוסף שיתן לנו 32 ג'יגה. בדרך כלל מחשבים שנמכרים בערוצי מכירה סטנדרטיים, יכללו רק כרטיס זיכרון אחד כשבמקרים רבים ניתן להזמין ולשדרג לשני כרטיסי זיכרון, שזו הקונפיגורצייה העדיפה מבחינת ביצועי המחשב.

מיקום כרטיס הזיכרון והמקום לשדרוג מסומן בחץ כחול

 שימו לב גם לצינורית הנחושת שנמצאת על גופי הקירור ומובילה למאוורר שמסלק את החום החוצה מצידו העליון השמאלי של המסך (בתמונה בצד ימין), כך שצריך להיזהר לא לכסות את פתחי האיוורור האלה. ניתן לחוש בחום הניפלט החוצה על ידי נגיעה בחלק העליון של המסך משמאל למצלמה.  הרמקולים שפתחם נמצא בסוג של סאונד בר בתחתית המסך, נראים בתמונה כאן כגופים שחורים גדולים ומסומנים כ- SPK 1/2.  איכות השמע במחשב זה סה"כ טובה, אולם מכיוון שמחשב זה נחשב לסוג של מחשב תקציבי, גם פה חסכו, והתקינו רמקולים פחות טובים ולא עוצמתיים. מעניין גם שמהנדסי DELL החליטו לשלב במחשב זה מעבד מולחם ופחות חזק שמיועד למחשבים ניידים, כשבפועל יש לכאורה מספיק מקום (אולי) למעבד חזק יותר הכולל מערכת קירור טובה יותר. מעל הרמקול השמאלי בתמונה, נוכל לראות דיסק קשיח סטנדרטי, אותו הייתי מחליף לדיסק SSD מהיר. אולם מכיוון שהמחשב הזה סה"כ עובד מצויין ומהיר, זוהי לא חובה מה גם שמערכת ההפעלה יושבת על SSD של 512 ג'יגה מסוג NVMe של חברת KIOXIA.

רכיבי האחסון במחשב זה לצד זה. מימין – SSD, ומשמאל – דיסק קשיח רגיל

 

 

בדיקות ואבחונים

במקרה, לאחרונה סקרתי גם מחשב נייד של חברת לנובו מסוג יוגה שנקרא סלים 7 קרבון,  הדומה להפליא בקונפיגורצייה הטכנית שלו ל- AIO 7700 של DELL. ובנוסף כמובן למחשב ה-DELL של הבן שלי שנרכש בשלהי תקופת הקורונה הסוערת, כך שניתן היה להשוות את שלושתם כדי לקבל תמונה איך הם במבחני ביצועים.

בתמונה הבאה נוכל לראות במספרים ונתונים איך נראה המחשב מבפנים בעזרת תוכנת CPUZ, לחיצה על התמונה בעזרת העכבר, תיתן לנו תמונה גדולה וחדה:

המחשב במספרים ונתונים עם תוכנת CPUZ

לצורך סקירה זו הותקנו על מספר מחשבים שנמצאים ברשותי כרגע, כמה תוכנות בדיקה ואבחון מסוג Benchmarking כמו לדוגמא:

 • PCMARK 10
 • CINEBENCH R23
 • CPUZ
 • USERBENCMARK

PCMARK 10 היא תוכנה כבדה עם זמן בדיקה ארוך, הכולל הרצת תוכנות משרדיות כדוגמת אופיס בקוד פתוח, תוכנות עריכת תמונות ועריכת וידאו ברקע,  ומדידת הביצועים השונים שלהם.  בסוף הבדיקה אנחנו מקבלים סט תוצאות בנקודות,  וכך ניתן להשוות מחשבים שונים עם אותה פלטפורמה. לצורך בדיקת המחשב רכשתי גירסה מלאה של התוכנה, דבר שמאפשר לי להרחיב את סדר גודל הבדיקות וכן לרשום אותן עם שם משתמש וססמה באתר של התוכנה.

בקטע הוידאו הבא נוכל לראות איך נראית התוכנה בזמן בדיקה:

ועכשיו לתוצאות של המחשב שלפנינו Dell Inspiron 7700 AIO:

תוצאות בדיקה של Dell Inspiron 7700 AIO

ובהשוואה למחשב זה, נוכל לראות את תוצאות בדיקת מחשב תואם מתוצרת DELL של הבן שלי, רק עם מעבד מדור קודם וכרטיס מסך יותר משוכלל. שימו לב ששני המחשבים לכאורה לא זיהו בצורה מלאה את כרטיס המסך המותקן בשני המחשבים – מסומן בפס צהוב בתמונה למעלה מימין.  מעניין לראות שמחשב משנה שעברה מקבל תוצאות טובות יותר בנקודות ממחשב עם מעבד מדור 11.

מחשב DELL OPTIPLEX

והנה תוצאות מחשב הלנובו סלים 7 קרבון שנבחן גם הוא עם תוכנת הבדיקה PcMark 10:

 

 

 שני המחשבים נבחנו גם עם תוכנת Cinebench גרסה R23 ובתמונה הבאה נוכל לראות את התוצאות. מסתבר שה-DELL OptiPlex 7780 חזק יותר עם מעבד דור 10 עם 8 ליבות ומכאן שעובד מהר יותר. מימין Dell OptiPlex שקיבל ציון 8917 נקודות בריבוי ליבות, ומשמאל Dell 7700 עם 3294 נקודות בריבוי ליבות.

CINEBENCH R23

המחשב הדל אינספירון 7700  נבחן גם עם תוכנת UserBenchmark וקיבל את התוצאות הבאות:

תוצאות בדיקת אבחון עם UserBenchmark

מחשב "הכל כלול" של דל מודל 7700 מצוייד גם בכרטיס רשת אלחוטי 2X2 WIFI 6 מתוצרת אינטל.  לצורך הסקירה בדקתי את התקשורת ל- Access Point מתוצרת ARUBA, ובעזרת האתר speedtest.net הגעתי לתוצאות הבאות:

בדיקת מהירות בעזרת האתר speedtest.net

יש לציין שהתקשורת לאינטרנט מבוצעת עם חיבור של סיבים אופטיים לרשת של סלקום. הבדיקה הבאה בוצעה לאותו אתר רק עם חיבור LAN ברשת הביתית שלי:

בדיקת מהירות בחיבור רשת קווי

בדיקה נוספת שעשיתי לקראת סיום הסקירה היתה שידור זום כמו זה שהפך בן בית בשנה וחצי האחרונות בכל העולם, במקרה פה, שני מחשבי DELL, זה הנבדק בסקירה Dell Inspiron 7700 AIO, וכן המחשב הביתי Dell OptiPlex 7780 AIO, והנה התוצאה:

סיכום

בחודש פלוס שה- DELL Inspiron 7700 AIO היה אצלי לסקירה שהוקלדה ונערכה  עליו, למדתי לאהוב אותו. סה"כ למחשב לשימוש יומיומי, לתלמיד בבית הספר עם או בלי זום, לסטודנט שצריך לחקור, ללמוד ולכתוב עבודות, או לעורך תוכן קליל, זהו מחשב כיפי באמת והוא יחסר לי. מסך ה-27 אינץ שלו מספיק גדול וברור לעבודה משרדית בסיסית עם חיסכון ניכר ברמת הנפח שהוא תופס מעצם היותו AIO ללא קופסה נוספת ומעט מאוד כבלים שמזדנבים מאחור. המיקלדת והעכבר הלבנים והאלחוטיים שמצורפים לאריזה,  בהחלט "עושים את העבודה". בנוסף לכל הבדיקות והאבחונים שעבר מחשב הסקירה, התקנתי עליו גם את תוכנת Adobe Premiere Rush שנועדה לעריכות וידאו לא מסובכות ונתמכת גם בטלפונים סלולריים, וערכתי בה את סרטון ההדגמה שראיתם למעלה, מציג את תוכנת PCMark10,  וכן את שידור הזום להדגמה.  יש לציין שתוכנת העריכה הזאת רצה בקלילות על מחשב זה, כך שהוא יכול לשמש לעריכות וידאו בסיסיות.

המחשב נמכר בערוצי השיווק השונים, מחיר מומלץ לצרכן 7990 ש"ח כולל מע"מ. על פי CMS (חברת השיווק) המחשב נמכר עם שלוש שנים אחריות בבית הלקוח או משרדו, וכן כלול בתוכנית NBD שהיא באנגלית Next Business Day.

מה אהבתי

 • מסך 27 אינץ גדול ברור ובהיר וגם מסך מגע
 • זווית צפייה רחבה
 • מחשב מהיר
 • חיבור WIFI 6
 • כמות מספקת של חיבורים בגב האחורי
 • ממשק Microsoft News and Interests
 • קורא כרטיסי SD
 • אחריות 3 שנים באתר הלקוח NBD (נקסט ביזנס דיי)

 

פחות אהבתי

 • מצלמה מובנית בסיסית
 • נמכר עם מודול זיכרון אחד בלבד (ניתן לשדרוג)
 • אין חיבורי USB בצידי המחשב (קיים באחרים)
 • מערכת אודיו ורמקולים לא חזקה מספיק ולא ממש איכותית
 • יקר לחומרה כזו
 • מסך לא 4K

 

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


10:15
  /  
09.06.2021