LG SN11R: מקרן קול שיש בו הכל

מקרן הקול, הסאונד בר, SN11R של LG, הוא המתקדם ביותר שלה וגם היקר יותר. האם הוא שווה את המחיר ולמי ...

9:39
  /  
06.06.2021
  

ה LG SN11R הוא הסאונד בר הכי חדש ומתקדם של חברת LG. הוא גדול ותומך בפורמטים רבים שישאירו אתכם נלהבים מאיכויות הקול שהוא מצליח להפיק. אבל הוא גם יקר. בדקנו

ה SN11R מגיע בקופסא ענקית שספק אם תוכלו בכלל להוביל ברכב הפרטי שלכם וזה הרבה בזכות העובדה שמדובר במקרן קול ענק שמגיע גם עם סאב ושני רמקולים אחוריים והכל בתוך קופסא אחת. הרכיב העיקרי כאן הוא הסאונדבר שמגיע ברוחב של 1.44 מטר, גובה 6.3 ס"מ ועומק של 14.7 ס"מ. והוא רחב. היתרון בסאונד בר רחב הוא ברור – המרחק בין הרמקולים גדול יותר ויעניק תחושה רחבה יותר של סאונד כמעט כמו שהייתם מתקינים רמקולים בשני צידי החדר. מצד שני, אתם חייבים מקום עבורו.

בהתחלה התקשיתי להחליט היכן להתקין אותו, האם בטלויזיה בסלון או בחדר הקולנוע שלי? שני המקומות היוו בעיה לגודל המקרן אך לבסוף הוא הותקן בחדר הקולנוע למרות שהרוחב שלו מפריע לכניסה לחדר. פשוט כשראינו סרט, הוא הוזז הצידה כדי להיות במרכז מסך הצפייה ובשעת מנוחה הוסט בחזרה כדי שלא יפריע לדלת. בסלון היתה בעיה אחרת משום שהארונית אצלי מגיעה בדיוק עד לשפה התחתונה של הטלוויזה, כך שהתקנה שלו שם, היתה מפריעה בחלק התחתון של המסך (לא מאוד בעיה עבור סרטים בפורמט צר).

בולט החוצה

הבניה של ה SN11R מדהימה ומצביעה על איכות מרשימה ויוקרתית. הכל בנוי ממתכת מוברשת בצבע שחור כשגם הגרילים של הרמקולים מתכתיים ולא מרופדים מה שאמור לסייע להם להישמר לאורך זמן. הקווים נקיים והמקרן נראה פשוט נהדר.

הסאב וופר לעומתו כן מרופד. הריפוד בסאב עוטף את כולו, כמעט מכל צדדיו ומשווה לו מראה קובייתי מרשים. הריפוד מאפשר לסאב להפיק צלילים עמומים ורכים יותר עליהם נרחיב בהמשך.

בגב המקרן נמצא את מגוון החיבורים שהמכשיר מאפשר בצד אחד (ימין) כשבצד שמאל כבל המתח. משמאל לימין:

גב הסאונד בר
  1. חיבור USB A במתח של 5V ו-500 מילי אמפר. החיבור נועד לאפשרות לחבר למקרן הקול מדיה באמצעות כבל USB (או USB STICK)
  2. חיבור אופטי דיגיטלי – מיועד למקומות בהם אין תמיכה ב HDMI ARC. החיבור מאפשר סראונד בפורמטים של DTS ו- Dolby Digital.
  3. חיבור HDMI ARC – חיבור דו כיווני שיכול להעביר סאונד לטלויזיה וממנה. זהו החיבור המומלץ לחיבור לטלויזיה שיעביר את כל הסאונד של המסך שלכם דרך מקרן הקול ויישלט באמצעות שלט הטלויזיה שלכם. חיבור ה ARC משמש גם כ HDMI OUT במקרים בהם חיברתם נגן חיצוני לאחת מכניסות ה HDMI IN וכך המקרן יהיה המתווך בין הנגן שלכם לטלויזיה.
    חיבור ה ARC הוא החיבור המומלץ ביותר ותומך בכל פורמטי האודיו שתצטרכו. החיבור תומך ב 4K passthrough ואודיו ב 24 ביט 192KHZ.
  4. 2 חיבורי HDMI – חיבורים שמיועדים לנגנים חיצוניים כמו סטרימרים, נגני בלו-ריי או קונסולות משחק

חיבורי ה HDMI הם חיבורי 2.0.

כבל חשמל בלתי ניתן לניתוק בחלק השמאלי

ביחד עם הערכה נקבל סאב וופר בהספק 200W עם דרייבר בגודל 7 אינץ בחזית שלו ושני רמקולי סראונד שעליהם מותקנים שני רמקולים לכל אחד – האחד שיורה את הסאונד כלפיכם, והשני שיורה את הסאונד כלפי מעלה, לתקרה.

סאב וופר אלחוטי ועצמתי

גם הסאב וגם הרמקולים האחוריים מחוברים אלחוטית למקרן הקול כך שלא תצטרכו להעביר שום כבל (מלבד חשמל שמחובר בכבל שמיניות) ביניהם ובין המקרן. בניגוד לדגמים קודמים יותר, אין גם כבל שמחבר בין הרמקולים האחוריים לבין עצמם וכל רמקול הוא יחידה עצמאית שמתחברת אלחוטית. זה למעשה היתרון הכי גדול ואולי הסיבה העיקרית לרכישת סאונד בר על פני מערכת אחרת – האפשרות והורסטיליות שיש כאן להתקנת מערכת שהיא אלחוטית באופן מלא מבלי הצורך להעביר שום כבל.

ההתקנה וההגדרות של כל המערכת מאוד פשוטה ולמעשה כמעט ולא קיימת. ברגע שתחברו את הכל לחשמל, כל הרכיבים יצומדו אחד לשני באופן אוטומטי. תוכלו לזהות שהמערכת צומדה ומוכנה לעבודה כשהלד האחורי יהפוך לירוק.

החיבורים ב SN11R תומכים בכל פורמטי האודיו המוכרים והמובילים כך שלא יהיה לכם חסר דבר –  Dolby Atmos, DTS, DTS:X, Dolby Digital, Dolby Digital plus, 5.1 PCM, DTS-HD MA. בנוסף, בחיבור ה ARC יש תמיכה ב eARC.

בואו נדבר על ערוצי השמע כאן, כי יש לא מעט. הסאונד בר של LG תומך ב 7.1.4. מה זה אומר בדיוק?
7 ערוצי שמע  – מיועדים לקו האוזן שלכם שמתוכם 5 ערוצי שמע ייזרקו אליכם מתוך הסאונד בר עצמו – 3 בחזית עם סנטר ייעודי ו-2 משני צידיו של המקרן בהספק 50W כל אחד ובנוסף 2 מרמקולי הסראונד האחוריים (החלק הקדמי שלהם).

1 ערוץ שמע – יוצא מהסאב וופר שמונח על הרצפה לצד הסאונד בר

4 ערוצי שמע – 2 מתוכם יוצאים משני הגרילים העליונים של הסאונד בר וה- 2 האחרים יוצאים מהחלק העליון של רמקולי הסראונד האחוריים. למעשה, ערוצי השמע האלה תפקידם ליצור סאונד תלת מימדי שיעטוף אתכם. הסאונד בארבעת הערוצים האלה נורה אל התקרה וקופץ בחזרה אל האוזן שלכם ובכך הוא יוצר למעשה סאונד תלת מימדי שמרגיש כאילו מגיע מכיוונים שונים. זו בדיוק המטרה של Dolby Atmos למתן חוויה קולנועית ותחושה שאתם נמצאים בתוך הסרט.

רמקולים אחוריים. יורים את הסאונד גם למעלה

משום שהערוצים האלה משתמשים בתקרה שלכם כדי לבצע החזרת הסאונד לאוזן, חשוב לוודא שאתם מתקינים את המערכת בחדר מתאים – חדר עם תקרה גבוהה מידי למשל לא ממש יתאים כאן. כנ"ל גם חדר שהקירות שלו פתוחים והוא לא תחום מכל צדדיו.

בחזית מקרן הקול נמצא את תצוגת ה LED וההגדרות. דרכה תוכלו להגדיר בדיוק באיזה מצב המקרן נמצא. השליטה תתבצע על ידי השלט שמצורף למערכת ודומה לכל שלט מקרן קול של LG, בדיוק כמו זה שסקרנו כבר בעבר. קצת התבאסתי שהשאירו את אותו השלט משום שהוא אולי נוח לאחיזה וכפתורי הגומי נלחצים היטב, אבל סידור הכפתורים שם די מבלבל, אין תאורה אחורית וקל מאוד להתבלבל בין הכפתורים השונים וכפתורי הגומי מושכים אליהם אבק.

כפתורי גומי מבלבלים שמושכים אבק

ניתן גם לשלוט באמצעות כפתורי המגע שנמצאים על גבי המקרן – כפתרי הפעלה, פונקציה (לבחירת פריסטים למשל), כפתורי ווליום למעלה/למטה, כפתור נגן/השהה. תצוגת ה LED נראית סופר יפה, לא מציקה בעין בבהירות לא סבירה ועדיין נראית טוב וקריאה. בעזרת תצוגת ה LED ניתן לעבור בין מצבי WIFI, BT, HDMI, HDMI ARC על מנת להחליט מה מקור הסאונד שאתם רוצים לעבוד איתו.

כפתורי מגע לשליטה בסאונד בר

תוכלו גם לשלוט בהגדרות השמע החל מרמת עוצמת הקול (והיא גדולה) ועד לחמישה פריסטים עבור מצב סטנדרט, סרט, מוסיקה, AI, ובאס

שליטה בתיקוני השמע וקיזוז כל רמקול

האפליקציה

ל LG יש אפליציה שדרכה תוכלו לשלוט בסאונד בר ואמנם היא לא נראית מאוד חדשנית אבל היא עושה את העבודה ומאפשרת לכם לשלוט בכל הפרמטרים (ואפילו יותר) דרך הסמארטפון שלכם. תוכלו אפילו לכוון את המערכת באופן אוטומטי על ידי הרצת מצב AI באפליקציה שיריץ קליברציה למערכת שלכם על ידי השמעת צפצופים חזקים למדי. LG עברה לאחרונה מהאפליקציה הקודמת שלה (LG Wifi speaker) לאפליקציה חדשה יותר וייעודית – LG SoundBar שכמובן נראית הרבה יותר טוב.

הגדרת האפליקציה נעשית באמצעות הגוגל הום. לא ממש מבין למה, במיוחד כשאנחנו לא מקבלים את מלוא יכולות הגוגל שהסאונד בר יכול לתת. די מיותר לאיזור הזה.

איך זה נשמע?

כשבאתי לבחון את הסאונד בר, הגעתי מראש עם ציפיות שאינן גבוהות וזאת משום שכמה שסאונד בר יהיה טוב ואיכותי, יהיה לו קשה להתחרות במערכות שמע יקרות וטובות וסידור רמקולים מקוסטם יותר. ובאמת, הסאונד שהפיק ה SN11R היה אמנם טוב למדי אך לא מושלם. ברמות מסויימות הסאונד היה לא מדוייק ובעוד שברמות האמצע (המיד) הסאונד היה טוב וברור, ברמות הגבוהות והנמוכות קיבלנו אי דיוקים ולפעמים עמימות מסויימת ברמות הנמוכות.

עוצמת הסאונד שה SN11R מסוגל להפיק היא ענקית ואתם יכולים להרעיד את החדר אבל כמעט באופן לינארי תתפשרו על איכות הסאונד במצבים האלה. הרמקולים האחוריים מגיעים בעוצמה גבוהה למדי ובהשוואה למקרני קול אחרים אפילו טובה, אבל עדיין היה קשה להבחין בקולות שנשמעים מאחור. אפשר לתקן את זה על ידי שימוש באפליקציה ולתת לרמקולים האחוריים עוצמה גבוהה יותר ביחס למקרן עצמו, וזה שינוי שישפר במעט את התחושה האחורית במערכת הזאת אבל לא מספיק.

בסרטים עתירי סאונד ואקשן ממש מרגישים את הסאונד מגיע מכל המקומות וזה ממש כיף לצפות כך בסרט. כאמור לא תמיד הסאונד יהיה מאוד מדוייק ולפעמים אם ממש תתאמצו ותנסו לגלות את מקור הירייה לא בטוח שתצליחו ובפעמים מסויימות ההרגשה תהיה של הצליל שמגיע מכמה מקומות. בכל מקרה אם אתם לא מאוד אודיו פילים (ואני לא נחשב ככזה), אתם תיהנו מהסראונד במערכת הזאת ותרגישו את האקשן עוטף אתכם מסביב.

נשמע טוב בסצינות אקשן

בסצנות עתירות אקשן ופיצוצים הסאב וופר עושה עבודה טובה למדי. לפחות לאוזניים שלי. אוזניים אודיופיליות אחרות התלוננו שהסאב לעתים עמום מידי אבל עבורי הסאב עשה עבודה נהדרת ומילא את החדר כשהיה צריך לעשות זאת.

עבור מוסיקה, ההתלהבות היתה קצת נמוכה יותר. אולי בגלל שכאן אנחנו מכבים ממש את אחד החושים שלנו (ראיה) ומתמקדים ממש בצלילים שהמכשיר הזה יודע להפיק. ניסתי להשמיע מספר סגנונות – פופ, רוק, קלאסי… הסאונד היה טוב למדי אבל לא מעולה ובמוסיקה בעלת צלילים גבוהים למשל ניתן היה לחוש עיוות מסויים. כששמתי לאונרד כהן, הצליל היה מעולה והמילים היו מובחנות מאוד.

איפה נעלם ה G?

הדגם הזה נקרא במקור SN11RG. בישראל נעלמה האות G. כמו בכל מקרן קול של LG, גם זה שבדקנו כבר כאן, ה G מסמל תמיכה בגוגל הום כך שהמקרן עצמו יכול להיות גם סייענית של גוגל. משום שגוגל לא נתמכת באופן רשמי בישראל, הוסרה ה G ואיתה גם יכולות הגוגל הום של המכשיר. מבאס.

השורה התחתונה

ה SN11R הוא לא זול בכלל אבל הוא מקרן הקול הכי טוב של LG היום ובין הטובים שתוכלו למצוא בכלל. הוא לא מושלם ותמצאו כאן פשרות פה ושם באיכות הצליל כשהוא עדיין לא מתחרה למערכת אודיו כבלית ואודיופילים ממש ימצאו די בקלות את נקודות החולשה שלו. המקרן מעולה לסרטים ואם יש לכם את החדר המתאים שממנו הצליל יוכל לקפוץ ממקום למקום, אתם תוכלו לנצל את מלוא היכולות שלו.

התמיכה של ה SN11R בכל הפורמטים, האפשרות לחבר אותו ללא כבלים (מלבד חשמל) ולקבל צלילים היקפיים עם סאב מורגש מאוד ורמקולים אחוריים חזקים יחסית, תתאים למי שרוצה להתקין בחדר הקולנוע שלו מערכת מבלי להעביר כבלים ממקום למקום תוך שיקבל חויית שמע טובה יחסית.

מחיר: המחיר הרשמי הוא כ- 6,000 ש"ח או 5,000 ש"ח למי שרוכש גם טלויזיה

ניתן להשיג בקצת פחות בערוצים פחות רשמיים

לשרשור תגובות לחץ כאן


9:39
  /  
06.06.2021