בדקנו: ה-Asus PA278QV, מסך גדול ותקציבי ליוצרי תוכן וגיימרים

מסך ה-QHD התקציבי בגודל 27" של Asus מציע צבעים מדוייקים וזמן תגובה מהיר לאנשי מקצוע וגיימרים.

17:31
  /  
22.05.2021
  
דורון נמרוד

הקדמה

את Asus, שהחלה את דרכה בתור יצרנית לוחות אם למחשבים שולחניים והמשיכה בתור פורצת דרך בהוזלת מחשבים ניידים וקטנים, אנו מכירים כיום כיצרנית מוצרי מחשב רבים, החל כמובן בחומרת מחשבים שולחניים ומחשבים ניידים וכלה בכל האביזרים שמסביב להם, אם כי פחות בתור יצרנית מסכי מחשב. שמחנו לקבל לסקירה את ה-PA278QV, מסך מחשב QHD המיועד לתת פתרון תקציבי גם עבור אנשי המקצוע הדורשים דיוק בצבעים וגם עבור גיימרים ומשתמשים ביתיים המעוניינים לשדרג קצת את סביבת המחשוב הביתי שלהם.

נתונים טכניים

 • גודל הפאנל: 27"
 • יחס אורך לרוחב: 16:9
 • מידות הפאנל: 596.74×335.66 מ"מ
 • סוג הפאנל: IPS
 • ציפוי הפאנל: מאט Non-Glare
 • זווית צפייה: (CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
 • גודל פיקסל: 0.233 מ"מ
 • רזולוצייה: 2560×1440
 • דיוק צבע (Color Space): 100%
 • בהירות: 350cd/㎡
 • יחס ניגודיות: 1000:1
 • כמות צבעי תצוגה: 16.7M
 • זמן תגובה: 5ms(GTG)
 • קצב רענון מקסימלי: Flicker-free 75Hz

מה בקופסא?

קרטון המסך סטנדרטי עם לוגו גדול של ProArt ומדבקה המתארת את הדגם הספציפי בסדרה.

במגן הקלקר העליון נמצאים הכבלים המסופקים עם המסך.

ומתחתיו נמצא את המסך עם הזרוע שלו, את בסיס המסך וחוברות הוראות.

בסיס המסך כולל בורג קיבוע הנמצא במרכז עיגול המאפשר לסובב את המסך ב-360 מעלות.

הכבלים המסופקים עם המסך כוללים כבל USB-A ל-USB-B בתקן 3.0 עבור חיבור המחשב שלכם ב-Passthrough אל שקעי ה-USB שלו, כבל HDMI, כבל DisplayPort ל-Mini DisplayPort וכבל חשמל ("קומקום").

החומר המודפס כולל אוגדן מהודר עם חוברות ההוראות, חוברת חגיגית ללקוח ה-VIP החדש של ASUS ודף דיווח על הכיול שנעשה במסך לפני יציאתו מהמפעל.

דף הכיול כולל גרפים של כיולי טמפרטורת צבעים ו-Grey Scale שונים.

אוגדן ההוראות כולל חוברת הוראות התקנה ואזהרות בטיחות.

ה-Asus PA278QV

הרכבת המסך אל הבסיס שלו קלה ומהירה וכוללת סגירת בורג אחד בלבד עם ידית סיבוב מובנית ללא צורך בכלי עבודה כלשהו. למסך שולי פלסטיק צרים מלמעלה ובצדדים, ובתחתית המסך השול עבה יותר ומכיל את כפתורי המסך.

מאחורי המסך נמצאת הזרוע המחזיקה את המסך שהיא ארוכה למדי ומאפשרת טווח גבהים גדול יחסית. באחורי המסך, מלבד החיבורים שלו, נמצאים גם פתחי אוורור רבים. דבר אחד קטן שחסר לי זה חורי הברגה אופציונליים להצמדת מיני PC אל אחורי המסך. המסך הרי גדול ויש הרבה שטח ריק לא מנוצל שיכול לשמש לזה.

כאן ניתן לראות את המסך בגובהו המקסימלי מעל הבסיס.

וכאן בגובהו המינימלי האפשרי.

כאמור, בסיס המסך מאפשר סיבוב שלו לכל זווית שנרצה.

וכך נראה המסך המסובב. זה כמובן שימושי בעיקר כאשר עובדים עם כמה מסכים אחד ליד השני והמסך לא נמצא בדיוק מולכם.

גם את המסך עצמו ניתן לסובב, אפילו ב-90 מעלות למצב אנכי.

בתחתית הבליטה שבאחורי המסך נמצא שני שקעי USB 3.0, כניסת USB-B, שקע יציאת אודיו אנלוגית, שקע כניסת אודיו אנלוגית, שקע Mini DisplayPort, שקע DisplayPort, שקע HDMI ושקע DVI-D. בצד שמאל נמצא את כניסת החשמל (זה בהחלט נוח שספק הכוח של המסך נמצא בתוכו!) ומתג הפעלה ראשי.

בצד הבליטה שבאחורי המסך נמצא עוד שני שקעי USB 3.0. השקעים, כאמור, יכולים לשמש כ-Hub מהמחשב שלכם.

בתחתית חזית המסך נמצא את נורית ה-Power, כפתור ה-Power ועוד 5 כפתורי שליטה כלליים שייעודם נקבע לפי מה שמוצג בתצוגה שמעליהם. השוליים התחתונים של המסך כוללים לכל אורכם סרגל המציג חצאי סנטימטרים. שימושי למדי עבור משתמשים שעובדים בתוכנות הנדסיות, גרפיקאים המכינים חומר מודפס, וכו.

הפעלה ושימוש

בהפעלת המסך, מופיע הלוגו של Asus.

וכך הוא נראה בחדר העבודה המבולגן שלי. בצד שמאל של המסך ניתן לראות את ה-Asus ZenBook הישן שלי, שהינו בעל מסך 13", ובצד ימין מסך מחשב בגודל 23" של לנובו. ניתן לראות שגבולות תצוגת המסך לא מגיעים עד לקצהו הפיזי של הפאנל, כלומר מלבד שולי הפלסטיק שהם כ-2 מ"מ, יש עוד כחצי ס"מ של פאנל שנשאר שחור, סה"כ 0.8 מ"מ כולל שולי הפלסטיק.

לחיצה על אחד הכפתורים בפינה הימנית התחתונה שלו תציג את תפריט האפשרויות של המסך, כאשר עבור כל כפתור כללי מופיע התפקיד שלו מעליו על גבי המסך.

תפריט ההגדרות כולל שליטה על מספר פרמטרים במסך, לא משהו יוצא מגדר הרגיל במסך מחשב, אם כי ניתן למשל לקבוע אם שקעי ה-USB של המסך יוציאו מתח כאשר המסך כבוי.

תפריט אחד שלא ראיתי במסכים קודמים והיה חדש לי הוא תפריט העזר לגרפיקאים ומהנדסים.

ניתן לבחור תצוגות עזר שונות המופיעות באופן שקוף על גבי המסך. Ruler יציג לכם סרגל אנכי המופיע כהשלמה לסרגל האופקי הקבוע המוטבע בפלסטיק של השוליים התחתונים שלו. אם נבחר ב-A4, נקבל תצוגות התוחמות לנו אזורים במסך ביחס של דפי A4. זה טוב, למשל, לבדיקה מהירה של איך משתלב עצם גרפי או תמונה שמצאתם בדף A4, לפני שאתם מתחילים לשלב אותם בעבודה הגרפית שלכם.

סיכום

לאחר כתקופה שבה המסך היה אצלי, ניתן לומר שנהניתי מאוד להשתמש בו. בתור מהנדס תוכנה, היה לי נוח למדי לפתוח חלונות רבים ברזולוצייה של 2560×1440, שהיא עדיין קריאה למדי כי הפאנל עצמו גדול, 27". כמו כן, הארגונומיקה של המסך היא הטובה ביותר שיצא לי להיתקל בה, עם אפשרות לסיבוב נוח של המסך, לא רק כאשר אתם במשרד ורוצים להפנות אותו לעבר אלה שבאים לשבת אצלכם בחדר, אלא לכל כיוון שרק תרצו בו ובכל ציר שרק תחשבו עליו. המסך בעל זווית צפייה רחבה, קצב רענון ו-flicker-free גבוהים שבהחלט ניכרים בגלילה מהירה ונוחה של מסמכים ואתרי אינטרנט, וגם ציפוי המט של הפאנל שלו נותן ביצועים יפים נגד השתקפויות – תכונה הכרחית לכל חדר עבודה או משרד. בסך הכל, המסך נותן תמורה גבוהה יחסית לתקציב, גם עבור גיימרים הזקוקים לזמן תגובה מהיר וגם אנשי מקצוע הזקוקים למנעד צבעים מדוייק אך לא מעוניינים לשלם מחיר גבוה מדי על מסך 27" למחשב. מבחינת חסרונות, אין לו יחס ניגודיות צבעים גבוה ואין לו תמיכה ב-HDR (ולכן גם לא מתאים לצפייה ועריכה של תכני וידאו ב-4K מלא), ומדובר במסך עם פאנל IPS, שבו, כצפוי, השחורים שלו מאכזבים קצת לעומת מה שתקבלו ממסך OLED, אבל הוא מפצה על כך בתכונותיו האחרות. דיוק הצבעים שזה עתה הזכרנו בהחלט מרשים, והעובדה שהם מכויילים ע"י היצרן באופן כזה שלא תצטרכו להתעסק עם זה בעצמכם לאחר הוצאתו מהקופסא והתקנה שלו בחדר העבודה שלכם בהחלט מקל על המשתמש הממוצע שרוצה לשדרג קצת את חוויית המשתמש, שיקבל בשעות הפנאי שלו גם זמן תגובה מהיר עבור משחקים.

מחיר לגודל 27: 1,969 ש"ח

מחיר לגודל 24.1: 1390 ש"ח

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


17:31
  /  
22.05.2021
  
דורון נמרוד