לנובו X1 Fold: המחשב המתקפל הראשון

ה X1 fold של לנובו הוא המחשב המתקפל הראשון והוא אחד הדברים המלהיבים שתראו. האם הוא שווה את המחיר הגבוה?

7:00
  /  
18.04.2021
  

נתחיל מהסוף. הלנובו X1 פולד הוא המחשב הכי מגניב ומעניין שתרכשו לעצמכם ורק בגלל העובדה שהמסך שלו מתקפל לחצי והוא הראשון לעשות את זה. ה X1 פולד הוא לא המחשב הכי חזק שיש וגם לא מתיימר להיות כזה והוא רחוק מלהיות מושלם כשיש עוד כברת דרך לעשות כדי שיהיה כזה, אבל גם אז היה קשה לי להוריד את ה X1 פולד מהיד.

סקירת הוידאו וההצצה הראשונה שערכתי ל ThinkPad X1 Fold של לנובו:

 

אני אגיע לקיפול שלו עוד רגע אבל בואו נדבר על המפרט שהוא מגיע איתו. המסך של ה X1 בגודל 13.3 אינטשים שזה ממש אחלה ומתאים לגדלים של מחשבים ניידים שאתם יכולים לרכוש היום. מדובר במסך מגע 2K OLED ברזולוציה 2048X1536 ביחס של 4:3.

תראו, את הכל אנחנו שמים למול העובדה שמדובר במסך מתקפל ולכן יש לבצע התאמות ופשרות מסויימות. המסך אמנם לא המסך הכי טוב שתמצאו במחשב נייד אבל הוא נראה טוב. המחשב מותאם לצרכי עבודה יותר אז זה גם ככה פחות משנה. הבזל, המסגרת שלו קצת עבה וכל המכשיר הזה כבד יחסית (משקל של קילו) למה שאנחנו אמורים להחזיק ביד, לפעמים ביד אחת כמו ספר.

את ה X1 פולד יפעיל מעבד אינטל i5 דור 11 עם זיכרון עבודה של 8 גיגה בייט LPDDR4X במהירות 4267MHz וזיכרון אחסון של עד 1 טרה בייט והוא מגיע עם ושני חריצי USB Type C דור 2. אמרנו – מחשב לצרכי עבודה ופחות לגיימרים/גרפיקאים.

מלפנים יש לו מצלמת 5 מגה פיקסל יחידה. מי שמגיע מעולם הסמארטפון יתקשה להבין מדוע יש מצלמה אחת ואין אחת שנמצאת גם בגב המכשיר לצילומים. אבל בסופו של דבר מדובר בלפטופ וזה בסדר. המצלמה לא מאוד איכותית ולא בנוייה לצילומים אלא לשיחות וידאו וזה עובד נחמד כשמקפלים את המסך ומבצעים שיחת וידאו ככה.

אבל עד כאן החלקים המשעממים והסטנדרטיים שלו. הדבר הכי מעניין כאן זה העובדה שהמסך יכול ממש להתקפל לחצי. בואו נדבר על זה רגע כי העבודה שלנובו עשו כאן עם המסך לא פחות ממדהימה. למה הכוונה? במצב פתוח המכשיר נראה כמו טאבלט לכל דבר. אין שום רמז או סימן שהמכשיר הזה יכול להתקפל. אתם לא רואים את הקמט של הקיפול רק אם ממש ממש תתאמצו.

תקשיבו, הדבר שהכי אהבתי כאן הוא להראות את המכשיר הזה לאנשים במצב פתוח, הם חושבים שאני מראה להם טאבלט ותוהים מה אני רוצה מהם בכלל ואז לקפל אותו. המבט על הפרצוף שלהם – פרייסלס.

גם אם נעבור עם האצבע באיזור הקיפול, לא נבחין במשהו מיוחד. השימוש במסך עובד גם דרך קמט הקיפול וממש לא מפריע להחליק את האצבע באזור הזה. ממש השתדלתי לאתגר את המסך ואפילו פתחתי תוכנת ציור וניסיתי לצייר דברים דרך הקיפול עצמו כדי לראות כיצד הוא מתנהג ואיך מרגיש. במצב חצי מקופל אפשר לראות את הקמט וגם התאורה בחלק הזה בהירה יותר מהשאר. אבל בכל מקרה עבודה מעולה לנובו.

המסך יכול להתקפל לכל זווית שתרצו מ-0 עד 180 מעלות כשהוא נשאר תקוע בזווית שתבחרו. אפשר להעמיד אותו בקיפול של כ-90 מעלות ולבצע שיחות וידאו או להשתמש במקלדת הוירטואלית בחלק התחתון שלו כשהעליון הוא המסך הראי וככה להפוך אותו ללפטופ עם מקלדת ומסך קטן של כ-7 אינטשים. כשהוא מקופל לחצי, הוא נראה ממש קטנטן. אמנם לא תוכלו להכניס אותו לכיס כלשהו אבל אפשר לשאת אותו בקלות בתיק קטן או להחזיק אותו בנוחות ביד.

בקיפול, המסך לא נצמד באופן מלא למסך השני ודומה לקיפול של הסמסונג פולד כשקצוות המסך נוגעים אחד בשני ונצמדים במגנט אבל ככל שנתקדם לעבר הקיפול, הקצוות מתרחקים אחד מהשני ומשאירים רווח ביניהם.

השימוש במקלדת הוירטואלית נוח אבל אם תרצו תחושה טובה ונכונה יותר של מקלדת, תוכלו להשתמש במקלדת הפיזית שמגיעה איתו. המקלדת הזאת דקיקה מאוד עם מקשי לפטופ שטוחים כמעט שנותנים פידבק מעולה בהקלדה ועם משטח עכבר קטן בתחתית שאולי נראה קטן אבל למעשה היה די נוח לשימוש. מה שיותר נוח כאן הוא שהמקלדת מתאימה בדיוק מוחלט לחלק החצי של ה X1 ונתפסת עליו עם מגנטים.

כשתניחו את המקלדת על גבי המחשב, היא תיתפס מיד ותעביר את המחשב למצב שבו החלק העליון יהיה המסך הראשי. היא כלכך מתאימה למחשב שכשנקפל את המסך, כאן כבר לא יהיה רווח בין שני המסכים אלא התאמה בצורה מושלמת. למקלדת אמנם יש שקע טעינה מסוג מיקרו USB, כנראה כדי שיהיה מספיק דק למקלדת אבל את המקלדת תוכלו להטעין אלחוטית כשהיא מונחת על המחשב ככה שלא ממש יש צורך להשתמש במטען חוטי.

עם ה X1 אפשר להשתמש בכמה תצורות – בצורת טאבלט כשהמסך פתוח לחלוטין, בתצורת לפטופ כשהחלק התחתון משמש כמקלדת או אפילו בתצורת ספר חצי פתוח שאני עדיין לא יודע למה בדיוק אבל זה נראה כאילו אתם מחזיקים ספר. לא באמת יעיל אבל יפה בשביל השואו.

אפשר גם להניח את הטאבלט במצב מסך פרוש ולפתוח את הרגלית הקטנה שמתחבאת בכיסוי הגב של המכשיר וככה תקבלו לפטופ עם מסך 13.3 אינטשים מלא. בכל פעם שתתחילו לשנות את המצב של המסך, תקפוץ לכם הודעה קטנה למטה ותשאל כיצד תרצו שהמסך יתנהג – האם כשני מסכים נפרדים או כמסך גדול אחד.

ה X1 מגיע עם עט שמעוצב כמו עיפרון עבה. את העט ניתן להטעין באמצעות חיבור USB C ויש לו שני כפתורים לשליטה בווינדוס. העט מרגיש קצת פלסטיקי אבל הוא נוח ועושה את העבודה ואפשר לצייר איתו על המסך או להשתמש בו כמו סמן עכבר. אין מקום כלשהו במחשב שאליו אפשר לדחוף את העט או לתפוס אותו בצורה מגנטית אבל אם אתם משתמשים במקלדת הפיזית, תוכלו להחליק אותו בצד.

הכל מאוד מגניב ונראה טוב וחדשני אבל לדעתי עקב האכילס בכל הסטאפ הזה זו מערכת ההפעלה שנראה שלא ממש הותאמה לסגנון הזה ומי שמגיע מעולם האנדרויד או ה IOS וחושב שימצא כאן טאבלט נוח, יתבדה די מהר. זה לא חדש בעולם הטאבלטים מבוססי חלונות שפחות מתאימים ונוחים כמחשבי מגע מלאים אבל כאן הווינדוס גם עובד לעתים מאוד איטי במיוחד בהזזת ושינוי גודל של חלונות וזה עוד אחרי שהצלחתם בצורה די מייאשת להחזיק את החלון במקום המתאים כדי לתפוס אותו ולשנות את הגודל שלו.

גם במצב טאבלט של חלונות התפריטים לא מותאמים ממש ויש סרבול מסויים במעבר בין חלונות מה שהוביל אותי למסקנה שתצטרכו להשתמש בו הרבה בעכבר ומקלדת פיזיים וכמה שפחות בצג המגע. לכל אלה מצטרפים כמה באגים קטנים שזיהיתי במהלך הבדיקה הקצרה שלי עם המכשיר.

בשורה התחתונה נראה שמדובר בסוג של אב טיפוס מאוד מרשים. לנובו עשתה כאן עבודה מדהימה בכל הקשור לקיפול במסך ולשימושיות שלו כלפטופ קטן או גדול והשילוב עם המקלדת הפיזית. עדיין נראה שיש עוד תיקונים ושיפורים להכניס במחשב הזה – החל משינויים עיצוביים כמו הקטנת הבזל ועד לשימושיות וההתאמה שלו עם מערכת ההפעלה.

העובדה שהמחיר שלו מתחיל בכמעט 14,000 ש"ח תביא אותי להמליץ להמתין אולי לדגם הבא שבוודאי יגיע משופר יותר אלא אם יש לכם את הכסף ואתם פשוט חייבים להיות הראשונים עם המחשב הראשון בעל המסך המתקפל.

 

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


7:00
  /  
18.04.2021