בקר ההשקייה החכם של הנטר יחליט עבורכם מתי להשקות. בדקנו

הבית החכם יוצא אל הגינה שלכם עם מערכת חכמה שתחליט מתי להשקות לכם את הפרחים

7:59
  /  
26.04.2021
  

במסגרת סדרת הכתבות שלנו על מוצרים לבית חכם, יצאתי קצת החוצה – אל מעבר לקירות, למנורות, לדוד החשמלי ולדלת הכניסה הנשלטים כולם מרחוק. אל הגינה, לחצר ולעצים שתלויים לרוב בהשקייה פרימיטיבית של צינור גינה או במקרה הטוב בקר השקייה על בסיס תזמון קבוע מראש.

לעולם הזה נכנסים בקרי השקייה חכמים יותר שמשתלבים בצורה מושלמת בבית החכם שלכם ונשלטים בדיוק כמו שאר הרכיבים שם. בקר חכם כזה הוא הבקר של חברת האנטר אותו בדקתי במשך מספר החודשים האחרונים. לפניו עוד הספקתי לבדוק את הבקר של חברת GreenIQ אבל החברה הפסיקה לפעול ולתמוך במוצר שלה כבר מזמן.

חברת הנטר לעומת זאת היא חברה בבעלות משפחתית  מסן דייגו, ארה"ב, המתמחה בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרי השקיה לגינון הביתי, הציבורי (מוניציפאלי), מגרשי ספורט ופרויקטי גולף בכל רחבי העולם ועושה זאת כבר 40 שנה להקמתה.

אז מה בעצם תפקידו של בקר השקייה?

עוד לפני שנצלול לענייני בקר השקייה חכם, בואו נדבר על בקרי השקייה בכלל. למעשה אין הרבה מה לדבר על זה – מדובר במנגנון פשוט למדי שבהתקיים תנאים מסויימים (לרוב תנאי זמן) נותן הוראה לפתיחת המגוף והמים זורמים לטפטפות, לממטרות וכו'. בקרי השקייה פרימיטיביים מבוססים על עיקרון פשוט של זמנים. כמו שעון שבת – ניתן להגדיר זמנים מסויימים וטווח שעות בהם המגוף יהיה פתוח ואז הגינה שלכם תושקה.

ברז השקייה שמקבל הוראה מתי לסגור ומתי לפתוח

עד היום הסתפקנו בפעולה הזאת, אבל בקר השקייה יכול להיות חכם…הרבה יותר חכם. הוא לא רק ישקה בהתאם לזמנים שסיפקתם לו אלא יחליט עבורכם מתי להשקות ומתי לא להשקות, ישלוט במספר איזורים, יחסוך לכם מים ויתן לכם נתונים ישירות לטלפון שלכם. אהה ואם ממש חשוב לכם, תוכלו גם לפקוד עליו בקולכם. כי למה לא?

בקר ההשקייה החכם של הנטר מדגם HC-601 עושה בדיוק את זה ואפילו יותר מכך, עד לרמה שהוא בכלל אידאלי לגננים מקצוענים שרוצים לשלוט על מספר גינות שונות ברחבי הארץ מתוך הטלפון הנייד. אבל את ה HC-6 בדקתי בגינה הפרטית שלי, על כל הכמה שיחים ושני עצי פרי שלה. והוא עבד מעולה.

הבקר עצמו נראה כמו כמעט כל בקר השקייה רגיל וכבר בהתקנה שלו זיהיתי 2 נקודות שיכולות להוות חיסרון לחלק מהמשתמשים – האחד, הבקר מבוסס על חשמל AC ולכן דורש נקודת חשמל לצידו. השני, הבקר אינו מוגן מים ועל כן צריך להיות מוצב במקום מוגן ממים וגשמים.

שני התנאים הללו לא מהווים עבורי בעיה (וכפי הנראה עבור מרבית המשתמשים שכן הבקרים לרוב נמצאים בתוך הבית או בתוך קופסא לצד הגינה ושם הם גם מוגנים מפני מים וגם נמצאים ליד שקע חשמל.

הגדרת הבקר עצמו היתה פשוטה יחסית אבל לא מהירה. ישנו מסך מגע עליו ניתן לשלוט לעבור את מסכי ההגדרות בקלילות כשאחד המסכים הראשונים הוא פשוט חיבור הבקר לרשת ה WIFI שלנו (כן, הבקר צריך להיות בטווח הוויפי כדי גם להיות חכם). בחירת ה SSID הנכון, הקלדת הססמא והופ אנחנו מחוברים.

את הבקר אפשר לקנפג בלי קשר להיותו חכם וגם אין ממש צורך לחבר אותו לאפליקציה אם אתם לא רוצים. אבל אם קניתם את הדגם הזה, זה כל הקטע שלו בסופו של דבר.

בכל הקשור לחיווט, גם כאן, כל אחד שאי פעם חיבר בקר השקייה כלשהו (וגם אם לא), יוכל להתמודד עם זה בקלות. ישנם 6 אזורים שונים לכל בקר אותם תוכלו לחבר. מה שאומר שאתם יכולים לשלוט ב-6 מגופים שונים. וזה לא מעט בכלל. אפשר להפריד למשל מגוף להשקיית עציצים, שני להשקיית העצים, שלישי להשקיית השיחים, רביעי לגינה הקדמית בבית ואפילו תישארו עם עודף מגופים.

בנוסף, תוכלו לחבר עד שני חיישנים לבקר עליהם נרחיב בהמשך.

החוטים האלה הולכים לברזי ההשקייה ויבצעו פתיחה וסגירה בהתאם לתנאים שתחליטו. בלי קשר לאפליקציה וגם אם הבקר לא נמצא בטווח ה WIFI שלכם, עדיין תוכלו להשתמש בו כבקר רגיל לכל דבר דרך שליטה במסך הבקר ובזמנים קבועים מראש. אבל כאמור, לא (רק) בגלל זה אתם כאן. אנחנו רוצים אותו חכם יותר.

אחרי ההגדרות בבקר והחיבור הפיזי שלו למגופים, הגיע הזמן להוריד את האפליקציה בשם הלא ידידותי – Hydrawise (מתאימה גם ל IOS וגם לאנדרויד). יש להגדיר שם משתמש וססמא על מנת להיכנס לשירות. שימו לב שמדובר בשירות מבוסס ענן כך שנתוני ההשקייה הסודיים שלכם נמצאים בשרתי החברה (מקודדים כמובן אז אפשר לנשום לרווחה).

כאן, לאחר שנרשמתי לשירות, גיליתי שהאפליקציה לא סלחנית בכלל וגובה מחיר על חכמתה והאפשרויות הרבות שהיא נותנת. מסכים רבים והגדרות רבות נדרשו עד להגדרת האפליקציה וההתאמה שלה לצרכים האישיים שלי. תראו, אני לא יכול להגיד שזה היה קשה מידי ולמען האמת ככזה שאוהב הגדרות והתאמות זה לא הפריע לי בכלל ומשער שגם אתם, הקוראים של HTmag כאלה, אבל לא היה מדובר בהגדרת כפתור ותחילת עבודה מיידית ויש מקומות שגירדתי בראש פעם או פעמיים כדי להבין מה רוצים ממני במסך הזה בדיוק.

חלק ממסכי ההגדרות. הרבה מידע

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מהצד השני, גיליתי עולם ענק ורחב של הגדרות שלא העליתי בדעתי בכלל שאפשר להקצות לבקרי השקייה ולאחר הסטאפ הראשוני הזה (ואולי עוד כמה שיופים קטנים לאחריו), אתם אמורים לקבל מערכת השקייה חכמה מאוד שלא תצטרכו לגעת בה יותר כמעט לעולם.

מסכי האפליקציה

במסך הראשון שהתקבל אחרי הגדרות האפליקציה נראה את מצב ההשקיה בגינה שלנו, תחזית מזג אוויר, סטטוס החיישנים שלנו וסטטוס בקר ההשקייה.

בתחתית המסך קיימות עוד 3 לשוניות רלוונטיות – לשונית אזורים, לשונית שליטה ולשונית דוחות.

לשונית האזורים תציג לנו הרחבה של כל האזורים (שישה. זוכרים?) עליהם אנחנו שולטים ולכל אזור את התקציר של אופן הפעולה שלו. אצלי למשל באזור היחיד שהקציתי, הקציתי שיעבוד בהתאם לזמנים קבועים מראש, בכל Even Days ולמשך 30 דקות. לתכנית הזאת הוספתי עוד כמה התניות שהסיכום שלהם מופיע בהשקייה לפי תחזית עליה נדבר בהמשך.

בלשונית הזו נוכל לראות את הגדרות ההשקייה, להגדיר מחדש, לערוך או ליצור עוד התניית השקייה בהתאם לזמנים.

לשונית ה Remote היא לשונית בה תוכלו פשוט לשלוט על הבקר בצורה ידנית – לכוון את טווח הזמן בו ההשקייה תפעל ופשוט ללחוץ על START וכך אתם עוקפים באותו הרגע את כל ההתניות שלכם ופוקדים על הבקר להשקות כרגע. החלטתם להשקות כרגע בלי קשר להגדרות? אין בעיה, זה המקום פשוט לפתוח את המגוף.

לשונית הדוחות היא כבר לשונית חשובה שהשתמשתי בה לא מעט במהלך הבדיקה שלי. זה לא שיש לכם הרבה מה לעשות שם אלא כיף לראות את הדיווחים כיצד הכל עובד כמו שצריך ומגשים בדיוק את ההתניות שהגדרתי.

בלשונית הזו נוכל לראות את תכנית ההשקייה בהתאם לחודש, שבוע או יום והיא מחולקת לתכנית מתוכננת ולתכנית בפועל. לא ממש מובן לי מדוע יש חלוקה כזו, כאילו לא חסרים לי מסכים באפליקציה ואפשרויות אבל ניחא. כאן תוכלו לראות על גבי היומן את המועדים בהם התכנית פעלה.

לחיצה על אחת מהפעולות הללו שמסומנות ביומן, תראה לי תקציר של סוג ההשקייה המתוכננת (השקייה רגילה למשך 30 דקות בשעה 22:00).

אלא שהדבר החשוב הוא בדיקה של ההשקייה בפועל – אם תלחצו על אירוע כזה בעבר, ביום שמשי או גשמי, תראו כיצד ההתניות שלכם נכנסות לפועל. בימים שמשיים ובימי שרב, כפי שהיו אחדים כאלה במהלך הבדיקה שלי, הבקר החליט לפתוח את המגוף ליותר זמן השקייה. כך שכשאני בחרתי השקייה של 30 דקות, החליט הבקר להזרים מים לטפטפות למשך של 39 דקות.

ובימים גשומים, החליט הבקר לפסוח על אירועים מסויימים ולא להשקות ובכך למעשה חסך לי מים משום שגם ככה ירד גשם בגינה שלי. חכם כבר אמרתי?

אז איך הבקר יודע בדיוק כיצד להשקות, מתי ובכמה ועד כמה יכול לקחת החלטה עצמאית להשקות יותר או פחות? אז ההחלטה הזו היא לא ממש עצמאית אלא שילוב של התניות שאתם הכנסתם לו במהלך הגדרת איזור ההשקייה. את ההתניות האלה תוכלו תמיד לערוך שוב ולשנות כפי שתרצו. החלק הזה הוא למעשה החלק הכי חכם בבקר ההשקייה של האנטר וכאן תוכלו ממש להתפרע:

  • לא להשקות באותו היום במידה והטמפרטורה מתחת לרמה המוגדרת
  • להשקות X% פחות אם הטמפרטורה באותו היום פחות מהרמה המוגדרת
  • להשקות X% יותר אם הטמפרטורה באותו היום מעל הרמה המוגדרת
  • לא להשקות בכלל אם יש X% שיירד גשם באותו היום
  • לא להשקות בכלל באותו היום אם מהירות הרוח היא מעל X קמ"ש
  • לא להשקות בכלל באותו היום אם ב 24 שעות האחרונות ירד גשם של מעל ל X מ"מ
  • לא להשקות בכלל באותו היום אם ב – Y ימים האחרונים ירד גשם של מעל ל X מ"מ במצטבר

תוכלו לראות שיש לכם שליטה רחבה בהתניות. במידה והוספתם גם חיישן (כזה למשל שנכנס לאדמה ונותן מידע לגבי לחות), תוכלו להתחשב גם בו.

ועכשיו אם נחזור ללשונית הדוחות, נוכל להבין יותר טוב מתי הגינה הושקתה ומתי לא וגם למה. בכל אירוע כזה נקבל ממש תקציר של משך ההשקייה והסיבות לקיצורה או אורכה. אמנם המסכים לפעמים קצת מבלבלים ועדיין לא זכור לי היכן למצוא כל סטטוס כזה אבל בסופו של דבר זה פשוט נוח לדעת שהגינה מטופלת נכון.

את הנתונים האלה אפשר לזרוק לעוד כל מיני דוחות וגרפים וזה מה שעושה האנטר במסכים השונים בלשונית הדוחות. שם תוכלו לצפות גם בכמה מים חסכתם, בתחזיות מזג אוויר בפועל, בימים הגשומים שהיו ועוד…

ואם אתם ממש רוצים להרגיש "בית חכם", אז תוכלו להכיר לבקר את אלקסה ולשאול אותה מידי פעם מה סטטוס הבקר והאם הגינה הושקתה. משתמשי גוגל יתאכזבו לגלות שגוגל אסיסטנט עדיין לא נתמכת אבל גם ככה לא באמת מצאתי לזה שימוש קבוע ויעיל.

 

 

ביום שרבי הבקר השקה 30% יותר
השקייה רגילה ללא תחזית
השקייה בוטלה עקב תחזית גשומה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ג

ננים ובית חכם

אם אתם גננים שיש לכם כמה וכמה גינות לשלוט בהן אז המערכת של הנטר תעשה לכם את החיים כלכך קלים שתשאלו את עצמכם איך עבדתם בלעדיה לפני כן. תחשבו שיש לכם 20 גינות של לקוחות, שאתם מרחוק, צופים בכמויות ההשקייה, שולטים במגופים ומקבלים דוחות מתי שתרצו.

אמנם משער שיהיו מספר גננים שהטכנולוגיה קצת תרתיע אותם (אחרי הכל כשאתה גנן המטרה היא לצאת החוצה ולא לשבת בבית ולצפות במסך), אבל לכל הפחות המערכת יכולה לתת להם גיבוי וביטחון שהפעולות בוצעו כנדרש ושליטה גם כשאתה נמצא בחופשה עם המשפחה במיקונוס.

חשוב לזכור שלמרות שמערכת כלשהי יודעת לתת חיווים ושליטה באפליקציה היא לאו דווקא תוגדר כמערכת בית חכם. המדד לזה היא האם המערכת מסוגלת להתחבר בפרוטוקול תקשורת למערכות בית חכם אחרות.

פנינו ליגאל אורן פאין, מחברת ControlPro מתקין ומומחה בתחום הבתים החכמים: "אם אנחנו נדרשים לאפליקציה שונה לכל מוצר או פעולה שיש לנו בבית, אז לא בדיוק מדובר בבית חכם. כשאנחנו מתקינים מערכות חכמות, אנחנו נותנים בסוף ללקוח שליטה על כל המערכות ממקום אחד באמצעות מערכות מובילות כמו RTI או Control4. עם הבקר של הנטר אנחנו רואים שהמערכת יודעת להתממשק ל HomeSeer ו- Control4 וזה עבור מתקין מערכות חכמות, מעולה. ניתן להתממשק למערכת ולהוציא ממנה שליטה למערכת אחת עבור הלקוח. מבחינתי מערכת השקייה שיודעת להתממשק ולעשות אינטגרציה לכל המערכות היא בבחינת יתרון עצום"

הבקר של הנטר יודע לתת לכם שליטה דרך האפליקציה שלו אבל יודע גם להתחבר למערכות חכמות אחרות בבית שלכם וזה יתרון גדול אם תרצו עכשיו או בעתיד לבצע בה שליטה חכמה ונוחה יותר. כרגע עבורי, גם השליטה דרך האפליקציה עובדת מעולה ומספקת וגם ככה אין ממש צורך לשחק איתה יותר מידי.

אם תרצו, תוכלו אפילו לחבר את המערכת לאלקסה ולדעת מה סטטוס ההשקייה באמצעות פקודה קולית. חמוד אבל חבל שאין תמיכה גם בגוגל.

 

שליטה בכמה בקרים במקביל. עבור גננים
שליטה במספר בתים

לסיכום

מערכת ההשקייה החכמה של הנטר היא באמת חכמה ומספיק להגדיר אותה פעם אחת כדי לישון בשקט ולדעת שכמעט ואין תרחיש אחד שהיא לא תיקח בחשבון ותפעל לפיו. האפליקציה עצמה והמסכים נראים קצת מיושנים ופחות ידידותיים למשתמש הרגיל. יש גם הרבה בחירות תמוהות וחזרות מיותרות על אפשרויות שנראה שהותאמו לקהל מקצועי יותר. למשתמש הפשוט ובמיוחד זה שאינו מבין הרבה בטכנולוגיה בכלל ובהשקייה בפרט, השיטוט במסכי האפליקציה שמסודרים בלשוניות למטה ובתפריט בצד ובעוד תפריט עליון לכל קטיגוריה, יכול להיות מתיש לפעמים.

אבל אם אתם מתכננים בית חכם באמת, תמיד תוכלו להיעזר במתקין המערכת שלכם ולבצע אינטגרציה חכמה יותר לבקר השליטה המוחלט בבית.

אלא שבשורה התחתונה, זה פשוט עובד. לא מצאתי שום צורך לחזור למסכים האלה אחרי ההגדרות הראשונות וגם אם תצטרכו לשייף את ההגדרות קצת ולבצע כוונונים עדינים במהלך הזמן, אתם תבינו די בקלות מי נגד מי שם. עבורי, המעבר המהיר על היומנים וצפייה בהשקייה שבוצעה או לא בוצעה בהתייחס למזג האוויר ונתוני החיסכון במים, עשו את הכל.

המבחן של המערכת היה עבורי האם היא עבדה בימים בהם ציפיתי שהיא תעבוד והאם היא לא עבדה בימים בהם כדאי היה שתפסח עליהם. וה HC-6 של הנטר צלח את המשימה בקלילות.

מחיר: החל מ-990 ש"ח

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


7:59
  /  
26.04.2021