ThinkPad X1 Carbon Gen 9 – מחשב עסקי שיודע לעשות כמעט הכל

מחשב נייד, קטן ועסקי עם עיצוב אלגנטי וביצועים מעל הממוצע - בואו נחפור ב-ThinkPad החדש.

17:00
  /  
15.04.2021
  

 

ה- ThinkPad X1 Carbon הוא מחשב נייד קטן ועסקי עם עיצוב אלגנטי ומחוספס וביצועים מעל הממוצע. כל זאת, לצד אמצעי האבטחה המשולבים בו שהופכים אותו לדעתי לבחירה מעניינת עבור אנשי עסקים.

ThinkPad X1 Carbon Gen 9 של לנובו מציג נתונים משופרים לעומת קודמו. הדור ה-9 של המחשב מגיע עם שבב מהיר יותר, שלדה מעוצבת מאפס, לוח מגע רחב וסוללה גדולה למדי. המחשב הנייד שהגיע לידנו כולל צג בגודל 14 אינץ '(1920 x 1200), מעבד Intel Core i7 מרובע ליבות מהדור ה-11 של אינטל, זיכרון פנימי של  16GB וכרטיס מסך מובנה של אינטל.

במשקל של 1.13 ק"ג והממדים קטנים למדי, ה- ThinkPad X1 Carbon Gen 9 עומד בקנה אחד עם מתחרותיו מאותה הקטגוריה. הסוללה די מפתיעה ובתאוריה על פי נתוני החברה יכולה לספק 16 עבודה בצריכה ממוצעת. אנחנו עוד נבדוק את זה.

למרות גודלו הקטן של המחשב הוא מצויד בשני USB 4 Type-C עם יציאות Thunderbolt 4 (DisplayPort/העברת נתונים/אספקת חשמל), שתי יציאות USB-A 3.2 מהדור הראשון, יציאת HDMI 2.0 ושקע משולב לאוזניות / מיקרופון.

בשורה התחתונה, או הראשונה, ה- ThinkPad X1 Carbon Gen 9 הוא יורש ראוי ל- ThinkPad X1 Carbon Gen 8 ומספק אלטרנטיבה עסקית טובה.

השינויים מדורות קודמים – משמעותיים ומחדשים

לראשונה בשנים האחרונות, אני מופתע מהדור ה-9 של ThinkPad X1 Carbon 2021, בעיקר כי בוצעו שיפורים במגוון תחומים שהפריעו לי בעבר.

לאורך הדורות האחרונים של הסדרה, לנובו עדכנה בעיקר את מפרט החומרה, אך הפעם מחשבי 2021 בדור ה-9 קיבלו לצד עדכוני החומרה כגון טייגר לייק מהדור ה -11 עם vPro, שינויים חיצוניים מדויקים ושינויים פנימיים נוספים. המחשב עוצב סוף סוף מחדש. הוא מגיע עם מסך ביחס של 16:10, כניסות ויציאות בתקנים מעודכנים, ושינויים פנימיים הכוללים מודול תרמי כפול מאוורר וסוללה מוגדלת של 57 וואט.

בדגמים הקודמים פיזור החום התרמי היה מעט מוגבל, בעיקר לאור העבודה כי במחשב שולב מאוורר קטן ויחיד. דבר שהורגש בזמן עבודה מאומצת של המחשבים. בדור ה-9, מלבד שיפור פנימי בדרך שינוע האוויר, שולבו 2 מאווררים קטנים ושקטים למידי, נראה כי הם עושים עבודה טובה ביחס לדורות הקודמים.

מסך ביחס 16:10, פד העכבר שגדל, הסוללה הגדולה יותר, החומרה המעודכנת מאושרת Evo והרמקולים / המיקרופונים המשופרים, הם חלק מהשינויים המתקבלים בברכה, ולדעתי נועדו בכדי לנסות ולהחזיר את הניידים של ThinkPad  לתקופות הזוהר בהם שלטו בשוק הניידים לסקטור העסקי. נראה, לאחר בדיקה מקיפה, כי השינויים עושים את ההבדל.

ובכל זאת, לצד כל השינויים, ה-סדרה ה-9 ממשיכה לשמור את קווי העיצוב הנקיים המזוהים כל כך עם ThinkPad, השלדה קלה, ודי חסונה העשויה מסגסוגות מתכתיות, כניסות ויציאות ללא פשרות וחיי סוללה ארוכים. מאז ומתמיד, וגם הפעם, שולבו במפרט החומרה את המעבד העדכני ביותר.

בואו נצלול לנבכי ה- Carbon

כשאנחנו שומעים על המותג ThinkPad רובינו נוטים לחשוב על הסדרה המוכרת ביותר- ThinkPad T-Series. אבל עם המעבר למחשבים ניידים דקים וקלים, יש בי את התחושה שהחל מהדור ה-9 של סדרת X יהפוך למחשב העסקי המדובר ביותר. הוא מספיק קטן בכדי להפוך את המחשב לנייד ומספיק גדול בכדי לבצע את כלל העבודות הדרושות לכם כאנשי עסקים. למי שניידות בשילוב ביצועים הם הדברים החשובים לו/ה. ה- X1 Carbon מהסדרה החדשה הוא מחשב שמדורג גבוה מאוד ומומלץ  למי שמחפש מחשב קל משקל לטובת גלישה באינטרנט, שליחת מיילים ואפילו אופציות לתכנות בסיסי.

ביצועים

בקצרה אגיד שהמחשב הזה יודע לעשות כמעט הכול. מצאתי אותו כאחד המחשבים המהירים ביותר בקטגוריה זו. קחו לדוגמא את ביצועי עריכת וידאו באמצעות Premiere Pro 4K , תוכנת עריכת וידאו מקצועית ודי כבדה. לאחר כמה שעות של עבודה אני יכול להגיד שהעבודה הייתה חלקה למדי,  אפילו הייצוא של הווידאו 4K עבר בצורה חלקה. דוגמא נוספת היא הרצת משחקי מחשב בעלי צריכה בינונית של כוח עיבוד וגרפיקה. משחקים כגון Fortnite או GTA רצו באופן מרשים, לרגע חשבתי שמדובר במחשב עם כרטיס מסך ייעודי.

המחשב אותו קבלנו לבדקה כולל מפרט עדכני עם מעבד i7 של אינטל מהסדרה ה-11 (1185G7) 3.00 – 4.80 GHz  .  עם זיכרון עבודה של 16G מסוג DDR4-3200MHz, LPDDR4x-4267MHz , בעל מסך 14" Low-power UHD+ 3840 x 2400 HDR400 IPS with Dolby Vision™ DCI P3 100%,  ובעל כרטיס מסך אינטגרלי מסוג Intel® Iris® Xe שעושה עבודה לא רעה בכלל.

 

את המחשב בדקנו במגוון שימושים. כמובן שבשימוש ה"רגיל" הקלאסי כגון: אופיס, גלישה, מוזיקה סרטים ומשחקים בסיסיים המחשב הציג נתונים טובים. הוא מצויד בכרטיס מסך מובנה, זיכרון עבודה ומעבד המאפשר ליהנות ממנו במגוון שימושים נוספים כגון ערכית תמונות, וידאו ומשחקים הדורשים כוח עיבוד מעט מעל הממוצע.

הבדיקה הראשונה שבוצעה הייתה באמצעות תוכנת PCMARK 10 , תוכנה לבדיקת ביצועי מחשב כללים המבוססת על אפליקציות ופעילויות בעולם "האמיתי" כגון גלישה, הפעלת תוכנות, צריכת וידאו, סאונד ועוד..

תוצאות הבדיקה הראו כי המחשב קיבל ציון של 4854, תוצאה הגובהה מ- 48% מכלל הבדיקות שמבוצעות באמצעות תוכנה זו (אציין כי ההשוואה כוללת מחשבי שולחן וביחס ללפטופים מאותה הקטגוריה הוא מציג תוצאות יפות)

בבדיקת המחשב ללא מקור מתח מחובר (עבודה על סוללת המחשב) התוצאות שהתקבלו היו מפתיעות מאוד. בדרך כלל במחשבים מסוג זה העבודה על סוללת המחשב מורידה באופן משמעותי את ביצועי המחשב. בבדיקה שבוצעה ללא מקור מתח ירידת הביצועים הייתה מינורית והמחשב קיבל ציון של  4483. 

 

בבדיקת יכולות עיבוד הוידאו של המחשב באמצעות 3Dmark קיבל כרטיס המסך המובנה ציון של 1827 ציון נמוך בהשוואה למחשבים עם כרטיס מסך חיצוני ייעודי וציון הנחשב גבוה ביחס למחשבים באותה הקטגוריה

הסוללה ששולבה במחשב זה היא בעלת קיבולת של  57Whr (MM18) ואם נתרגם את הנתון לחיים בפועל אז הגעתי בקלות לשמונה שעות עבודת משרד כשהבהירות קרובה מאוד למקסימום. על פי נתוני החברה הוא אמור לספק 16 שעות עבודה במצב חסכון בסוללה. למעשה, זהו אחד מאותם מחשבים ניידים שכאשר בודקים כמה סוללה נותרה. זה כמעט תמיד יותר ממה שהיית מצפה לראות.

בצפייה בסרטים ועבודה על תוכנות ניהול מסמכים משרדיים יכולות פיזור החום והאוורור היו טובות מאוד, כמו כל מחשב נייד הוא מפיץ חום כאשר מתאמץ אך נציין כי למרות משקלו הקל מאוד אין תחושה כי יכולות פיזור החום נפגעו.

בבדיקות המהירות של ה- SSD התקבלו תוצאות טובות מאוד, עם ממוצע של 4G מהירות כתיבה וקריאה  כך גם מהירויות ההורדה והעלאה בזמן שימוש בהתקן ה- Wi-Fi בתקן WiFi 6 802.11 AX המשולב בו .

אם נסכם את בדיקות הביצועים. זהו אחד הלפטופים היותר יציבים וחזקים בקטגוריה זו (עסקי). מלבד העיצוב הקלאסי הוא מציג משקל קל באופן חריג, הוא שקט לעבודה ברוב השימושים העסקיים ומציג תוצאות יפות בבדיקות המערכת.

 

יכולות מיוחדות ששווה לציין

 1. עם פלטפורמת Intel® Evo ™, ה- ThinkPad X1 Carbon Gen 9 מספק שילוב נכון של יכולות עיבוד נתונים, חיי סוללה ותמונה. לדעתי מדובר באחד המחשבים היותר מאוזנים מבחינת חלוקת משאבים ומפרט כך שיוצא שהוא יודע לעשות כמעט הכול ובאופן טוב.
 2. מאוורר כפול המשולב במחשב עם גריל שנראה על פניו קטן מידי מספקים פתרון תרמי די טוב, המבחן האישי שלי הוא עבודה על הברכיים לזמן ממושך שעבר באופן די מרשים.
 3. כיאה למחשב המוגדר כעסקי הוא מכין פתרונות אבטחה מובנים, שילוב יכולות ביומטריה המספקות קורא טביעות אצבע מאובטח המשולב בלחצן ההפעלה. זיהוי נוכחות אנושית – נעילה אוטומטית בזמן שתתרחקו מהמחשב, שילוב מצלמת  IR האופציונלית מאפשרת כניסה ללא מגע.
 4. הצג הלא שגרתי של הלפטופ הכולל צג ביחס של 16:10 עם מסגרות צרות ומסך ברזולוציה גבוהה המופק מכרטיס מסך מובנה ודי מפציע מסוג Intel® Iris ™ Xe מעניק בהירות ודיוק צבעים מעולה.

יציאות וכניסות – בול בכמות שצריך

מבחר הפורטים ששולבו מעולה, ביחוד לעומת מחשב נייד קטן, יציאות ה- USB3 Thunderball תומכות (חלקן) הן בטעינה והן בהעברת מידע במהירויות גבוהות. הייתי שמח אם פורט הטעינה היה כפול (אחד בכל צד), זה מעט יותר נוח לחבר את כבל הטעינה בכל צד מבלי להעביר את הכבל מאחורי המחשב או מבלי להוציא את הרכיב שחברתי במהלך העבודה לפורט דרכו מטעינים את המחשב.

 •  Thunderbolt™ 4 power input
 •  Thunderbolt 4
 •  USB-A 3.2 Gen 1
 •  HDMI 2.0
 •  Headphone / mic combo
 •  Nano SIM slot
 • USB-A 3.2 Gen 1
 • Kensington lock slot

בנוסף ליציאות והכניסות שפורטו שולבה במחשב חיישן טביעת אצבע שעובד באופן לא פחות ממושלם, רגישות החיישן מדויקת והוא זיהה באופן עקבי את טביעת האצבע במהירות מבלי שנדרשתי להקליד את הסיסמא לאחר כמה ניסיונות כושלים כמו שאני נתקל בלא מעט מחשבים אחרים

במחשב שולבו חיישני קירבה כך שהמסך נכבה באופן אוטומטי כאשר אין ממולו אדם שעובד. אציין כי החיישן ששולב רגיש מאוד, דבר היוצר חיסרון קל ובזבוז סוללה כאשר חולפים על יד המחשב והמסך נדלק ללא כל צורך.

עלות הסדרה מתחילה ב- 12500 ש"ח ומשתנה לפי המפרט הסופי.

מפרט טכני מלא

ProcessorUp to 11th Gen Intel® Core™ i7 vPro®
Operating SystemUp to Windows 10 Pro
Display
 • 14" Low-power UHD+ (3840 x 2400) HDR400 IPS with Dolby Vision™ DCI P3 100%, 500 nits
 • 14" Low-power FHD+* (1920 x 1200) IPS, 400 nits, antiglare,
 • 14" Low-power FHD+* (1920 x 1200) Touch, antiglare, 400 nits
 • 14" FHD+* (1920 x 1080) Touch, IPS PrivacyGuard, 500 nits, antiglare
Screen to body ratio = 86%; aspect ratio = 16:10
*All FHD+ screens include 100% sRGB.
MemoryUp to 32GB LPDDR4x
Battery
 • Up to 16 hours* 57Whr (MM18)
 • Rapid Charge (requires 65W PSU or higher)
StorageUp to 2TB PCIe SSD Gen 4 Performance
GraphicsIntel® Iris® Xe
Security
 • Discrete Trusted Platform Module (dTPM) 2.0
 • Optional: Human-presence detection sensor with IR camera
 • Smart Power On fingerprint reader integrated with power button (match-on-chip)
 • Webcam privacy shutter
 • Kensington lock slot
Audio
 • Dolby Atmos® Speaker System
 • 4 x 360-degree far-field microphones
 • Dolby Voice® professional conferencing solution
Camera
 • 720p HD with webcam privacy shutter
 • Optional: Hybrid infrared (IR) / 720p HD with webcam privacy shutter
WeightStarting at 1.13kg
Certifications
 • Energy Star® 8.0
 • EPEAT® Gold
Connectivity
 • Optional: WWAN* 4×4 MIMO 5G (LTE CAT20) / 4G (LTE CAT12)
 • WLAN: WiFi 6 802.11 AX
 • Bluetooth® 5.1
 • NFC
Power Supply Unit (PSU)USB-C 65W (supports Rapid Charge)
Supported Docking
 • USB-C Dock
 • ThinkPad Thunderbolt™ 4 Dock

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


17:00
  /  
15.4.2021
  

1