מאסטרקארד מציגה את טכנולוגיית "TAP ON PHONE" – תשלום ללא מגע

שנת 2021 היא שנת מפנה בענף התשלומים בישראל, בזמן מועט יחסית ישראל סוגרת את הפער

10:35
  /  
21.03.2021
  

במשך אלפי שנים התפתחו שיטות תשלום לסחורות ושירותים, ואם מסתכלים על שיטות אלו, רואים שסה"כ מספרם אינו גדול. משיטת הברטר של החלפת סחורה בשירות או סחורה בסחורה, לפיתוח המטבעות שעל-פי הידוע היום החל השימוש בהם מאות שנים לפני הספירה באיזור קרוב אלינו, כיום – תורכיה, דרך השימוש בשטרות, המחאות ועוד, כל תקופה התאפיינה בשיטות תשלום של אותם זמנים. על פי האינטרנט, השימוש בכרטיסי אשראי המוכרים לכל, החל בארה"ב בשנת 1914 ע"י חברת ווסטרן יוניון.  אולם רק בשנת 1958 החל שימוש נרחב יותר בכרטיסי אשראי דרך הבנקים השונים. תשלומים דיגיטליים החלו כנראה בשנת 1990 עם התפתחות האינטרנט, ושיטות התשלום הדיגיטלי הולכות יד ביד עם התפתחות  הטכנולוגיות ובראשן הטלפון הנייד והשעון החכם.

בצילום המסך הבא נוכל לראות סקירה מקוצרת של שיטות התשלום לאורך השנים:

(ScreenShot: https://truust.io/blog/the-evolution-of-payments-industry/)

 

גיהוץביטוי בלשון המוני לשימוש תכוף בכרטיס האשראי שמקורו בשיטת תשלום ישנה בה מוטבעים פרטי כרטיס האשראי באמצעות מכשיר פיזי ה"מגהץ" את הכרטיס על גבי נייר העתק מיוחד.

כיום המושג מתייחס להעברת כרטיס בקורא כרטיסים מגנטי. בחיפוש באינטרנט, לא נמצאה מקבילה אנגלית למילה "גיהוץ", ונמצא שם למכונת הגיהוץ – Credit Card Imprinter וגם click-clack machine  שמתאר את הרעש המופק בזמן הגיהוץ. אני משער שהמילה "גיהוץ" היא המצאה ישראלית לחלוטין.

ובכן, גם שיטת העברת כרטיס אשראי בקורא מגנטי הולכת ונעלמת עם כניסתם לשוק של שיטות מודרניות לתשלום בכרטיס אשראי כפי שנחשף ב- 18-3-2021 באירוע לעיתונאים של חברת מאסטרקארד.

מאסטרקארד מציגה את ה- "Tap on Phone"; טכנולוגיה חדשה שבה ניתן לשלם באמצעות קירוב אמצעי תשלום למכשיר סלולרי ובכך לבצע רכישות ללא מגע וללא צורך במסופון EMV. אמצעי התשלום כוללים: כרטיס אשראי, מכשיר סלולרי ומוצרים לבישים. בזכות האפליקצייה הייעודית, כל מכשיר אנדרואיד הופך למכשיר סליקה. הטכנולוגיה החדשה תושק בישראל בחודשים הקרובים.

בוידאו הבא נוכל לראות הדגמה קצרה של שיטת ה- CONTACTLESS – TAP ON PHONE:

 

 

באירוע שהתקיים ב-18-3-2021 במוזיאון אורי גלר החדש ביפו (עדין לא פתוח לקהל הרחב) הציג אורי גלר חלק מנפלאותיו ויכולתו על כפיות מטבח, והשתתפו גם מנכ"ל מאסטרקארד מר עומר אונגר וכן עוז עזריה – דירקטור פיתוח עסקי במאסטרקארד שאמר "טכנולוגית Tap on Phone תאפשר בעתיד לכל נקודת מכירה או בעל/ת עסק עם טלפון חכם או טאבלט אנדרואיד לקבל תשלומים ללא מגע. כמו כן הטכנולוגיה מאפשרת לספק קופות דילוג מהירות, שחשובות יותר ויותר ככל שהצרכנים מחפשים חלופות מזומנים ללא מגע וללא שהיה ארוכה במקום. אחת הדוגמאות הטובות לדרישה לטכנולוגיה זו היא קטגוריות מסעדות ובתי הקפה".

מימין: אורי גלר, עומר אונגר, עוז עזריה, עודד סלומי (צילום: דניאל מטלון)

מאסטרקארד פועלת על מנת לצמצם חסמי כניסה במעבר לעולם תשלומים דיגיטלי. היכולת להנפיק כרטיס וירטואלי באופן מיידי ישירות לסמארטפון או לשעון פוגשת את היכולת להפוך את אותו מכשיר גם למכשיר סליקה. החוויה הדיגיטלית בעולם הפיזי תתמזג גם לעולמות המסחר האלקטרוני כך שבקרוב הטלפון שלנו יאפשר לבצע רכישות באתרי אינטרנט באותה הנוחות ובאותה רמת אבטחה ממנה אנחנו כבר נהנים בעולם הפיזי.

עומר אונגר, מנכ"ל מאסטרקארד ישראל מצין כי שנת 2021 היא שנת מפנה בענף התשלומים בישראל. למעשה, ברבעון השלישי של שנת 2020 תשלומים ללא מגע (Contactless) היוו מעל 80% מעסקאות הרכישה האישיות באירופה. כיום בישראל כשליש מכלל העסקאות הפיזיות וכשני שליש מהעסקאות במסופים שכבר תומכים בתקן EMV מתבצעות ללא מגע, כלומר בזמן מועט יחסית ישראל סוגרת את הפער. כעת, לאחר שלאחרונה הושקו מספר ארנקים דיגיטליים בישראל שפועלים על בסיס טכנולגיית הטוקניזציה של מאסטרקארד, ולאחר כניסתם הצפויה של ארנקים דיגיטליים בינ"ל, קצב האימוץ בישראל רק ילך ויגבר, השימוש במזומן יפחת ואנחנו צופיים שישראל תהיה מהמדינות המובילות בעולם מבחינת אימוץ טכנולוגית התשלום ללא מגע תוך זמן לא רב הן בכרטיסים והן באמצעות ארנקים דיגיטליים ומכשירים לבישים".

הרעיון לערוך את אירוע ההשקה במוזיאון "אורי גלר" ביפו מתחבר בצורה מושלמת עם היותו של מר גלר פרזנטור בפרסומת החדשה לשירותי CONTACTLESS של מאסטרקארד שהושקה השבוע.  הנה הפרסומת:

 

באירוע נאם גם מר עודד סלומי –  מנהל מחלקת מערכות תשלומים בבנק ישראל, שסקר את מהלכי הבנק בנושא ודיבר על הפיתוחים החדשים במערכות התשלומים החדשות והעתיד על פי בנק ישראל. בין יתר הדברים עליהם דיבר מר סלומי, הוא ציין את הנפקת כרטיסי האשראי החדשים (נטענים, דביט, אשראי רגיל) המצויידים בשבב EMV (במקור Europay, Mastercard, Visa)  ואף באנטנה קטנה בפרוטוקול NFC שמיוצג על כרטיס האשראי כלוגו עם גלים והוא שמאפשר את התשלום ללא מגע.

מר עודד סולמי – מנהל מחלקת מערכות תשלומים בבנק ישראל (צילום: דניאל מטלון)

במהלך האירוע הדגים לנו מר עוז עזריה את השימוש בכרטיס האשראי החכם שלי מסוג דביט (כסף יורד מיידית) ואת חוסר תפקודו למרות שאמורה להיות בו הפונקצייה של CONTACTLESS. בתמונה הבאה נוכל לראות בכרטיס האשראי שלי  את ארבעת קווי הגלים מצד ימין באמצע בשחור.  מסתבר שכנראה אצטרך להחליפו בקרוב מכיוון שהאנטנה בו אינה מתפקדת.

בסיום סבב ההרצאות נערכה סדרת שאלות ותשובות, כשבמהלכן שאלתי את הצוות לגבי הדרכת עסקים בשימוש במסופים החכמים וזאת מכיוון שנתקלתי בעסקים שאינם יודעים על פונקציות מתקדמות בציוד שברשותם, לדוגמה, שימוש באפליקציית "ביט" בצורה של CONTACTLESS, ותשובתם היתה שחינוך בעלי העסקים במערך התשלומים החכם יבוא בין היתר מהלקוחות עצמם, כפי שקרה לי כבר כמה פעמים כמו אתמול בערב בחנות ידועה הפתוחה בשבת, בניסיון לשלם עם כרטיס הדביט שמצולם כאן, התבקשתי להשתמש בקוד הסודי ולא זכרתי את רצף הספרות, אז שאלתי אותם אם ניתן להשתמש ב"ביט", והם לא ממש ידעו.  ובכן להפתעתם התשלום עבר ללא מגע יד אדם ובקלות רק ע"י קירוב הטלפון הסלולרי למסופון והקשת הקוד הסודי האחר בתוך האפליקצייה. שאלה נוספת שבאה מקהל העיתונאים התייחסה לשימוש בסלולרים של אפל ואנדרואיד עם מערכי תשלום של חברות אפל וגוגל, ובתשובתם נרמז שהנושא בדרך לקראת השקה בישראל ולא נמסר תאריך.

הנה התשובה של הצוות:

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


10:35
  /  
21.3.2021
  

1