בדקנו – HP Reverb G2 – קסדת המציאות המדומה שעושה גלים

את הבאז שמענו עד לפה, האם הוא באמת שווה את ההשקעה - בואו נראה.

11:20
  /  
27.03.2021
  

HP Reverb G2 הן אולי משקפי המציאות המדומה המרתקות ביותר בשוק נכון לזמן כתיבת שורות אילו. אותי באופן אישי זה הפתיע, הייתי מצפה שהחברות שיובילו את את תחום ה-VR בשוק יהיו דווקא HTC, Oculus או Valve, אך ה- HP Reverb G2 משנה את חוקי המשחק ומביא לשולחן משקפי מציאות מדומה להמונים.

HP Reverb G2 הם סוג של GameChanger, הן מגיעות עם רזולוציה של 2160X2160 מה שמתחיל לגרד את ביטול האפקט שעד היום סבלנו ממנו בעולם ה- VR, ה- Screen door effect, אותו אפקט שמופיע ברזולוציות נמוכות בו ניתן להבחין ברווחים בין פיקסלים. בדומה לצפצוף או רעש מחזורי שמהרגע ששמתם לב אליו אי אפשר להתעלם ממנו? כך גם באפקט "דלת מסך". זה יוצר מראה של מבט דרך רשת דקה – או דלת מסך – ופוגע באופן ישיר בהנאה.

אז למה ה-HP Reverb G2 הוא GameChanger ? בעיקר בגלל הרזולוציה הגבוהה שמורידה משמעותית את אותו האפקט והמחיר התחרותי שמאפשר לכל מי שמעוניין בחוויית Steam VR קרובה מאוד למושלמת 

העיצוב – שגרתי ויוקרתי

G2 פותח בשותפות עם Valve וכולל מראה חיצוני אלגנטי שחור מט, בדומה ל- Reverb 2019. בשונה מהמקור ל- G2 כיסוי קדמי העשוי פלסטיק אשר מחליף את כיסוי הבד בקודמו. כמו כן יציאת הכבלים הועברה לחלק העליון של המשקפיים ונמצאת מאחורי המשקף, מה שלדעתי מעט פחות נוח ביחס לקודמו בסדרה.

עם הנחת המשקף על הראש מקבלים תחושה של חוסר יציבות, אפילו מעט פחד שעוד שניה הן הולכות ליפול. לאחר כמה דקות של שימוש, אפילו במהלך פעולות תזזיתיות, הביטחון ברצועות ובאופן בו את מחזקות את המשקפיים לראש, חזר והופתעתי עד כמה הן מרגישות מאובטחות. החלק המוצמד לפנים נותר צמוד לאורך כל הבדיקה, ולמרות שהיו מידי פעם זליגות קטנות של אור חיצוני, המשקפיים נותרו במקומן ללא תזוזות הפוגעות בהנאה זאת בעיקר בגלל משקלן הנמוך ורצועות חיזוק שעוצבו באופן מדויק.

אותן הרצועות האלסטיות הממוקמות משני צדיי האוזניות ניתנות למתיחה, ומאפשרות להסיר את המשקפיים מבלי לשחרר אותן כל פעם מחדש, אני מקווה שמתח הבד יישאר איכותי לאורך זמן ולא יאלץ את המשתמש להתאים בכל פעם מחדש את הרצועות לראש. על פי נתוני החברה ה- G2 שוקל כ -1.1 ק"ג, לא כולל את הכבילה שמגיעה באורך של 6 מטר, אורך כבל המאפשר תנועה נוחה כמעט בכל חדר סטנדרטי.

אם כבר מדברים על הכבל, הוא מתחבר בחלקו העליון של המשקפיים, ומחייב אתכם להסיר את המסכה כדי לחברו, הקצה השני שלו מתחבר ליחידה קטנה ומעוצבת למדי שמתחברת ל- DisplayPort של המחשב. בנוסף יש גם כבל שמתחבר ליציאת USB-C – אז וודאו שיש לכם אחד כזה.

לאותה יחידה חיבור מתח שהופך את שולחן המשחק למעט עמוס, נכון שיחידה השמע/מתח הזו מעוצבת וקטנה באופן יחסי אך כמי שאוהב סדר אני חושב שהיה אפשר למצוא פטנט אלגנטי יותר, זאת בעיקר לאור העובדה כי הכבלים מחוברים ליחידה באופן קבוע וניתן לנתק אותם רק מצד המשקפיים, כך שגם כאשר אינכם משתמשים בהן, כבל ארוך ישתרך לכם על השולחן.

ה- HP Reverb G2 אמנם לא מציע שום דבר מהפכני מבחינת עיצוב, אך הוא אלגנטי ומושחם.  כמו ה- Reverb של OG, ה- G2 כולל את אותן האוזניות המובנות, כמו גם את האפשרות לחבר את האוזניות באמצעות יציאת 3.55MM רגילה. באופן אישי, נהניתי מאוד להשתמש באוזניות המובנות. הם הציעו את האמצע המושלם בין אוזניות על האוזן כמו אלה המוצגות ב- HTC Vive Pro ורמקולים מובנים כמו מערכת השמע של Oculus Quest.

https://youtu.be/Bxp9xxgEfak

וויזואליות – עף לי הסכך

יש פה משהו אחר, ה- HP Reverb G2 מציג וויזואליות שמפילה את הלסת. כפי שציינו רזולוציה של 2,160 × 2,160 מבטלת כמעט לחלוטים את אפקט דלת המסך שמפריעה כל כך במוצרים המתחרים. המשקפיים מציעות אופטיקה צלולה המשאירה אבק למשקפי VR מתקדמות אחרות. משחקים בעלי תצוגה מפורטת מאוד כמו Flight Simulator נראים פשוט מעולה שזה הכי קרוב למציאות שפגשתי. לא יכולתי שלא לבדוק מקרוב כל מרקם ואובייקט במשחק, אפילו את הפרטים המינוריים והקטנים ,ובכל פעם הופתעתי מחדש עד כמה זה ריאלסטי.

עם זאת, ה- G2 כולל שדה ראייה קטן במעט,כ-115 מעלות בהשוואה ל- 130 המעלות שנותנות משקפיים מתחרות. זה כמובן לא קריטי אבל עדיין מעט מאכזב.

ביצועים

כאוזניות Windows Mixed Reality, ה- HP Reverb G2 אינו מגיע עם חיישנים היקפיים שבדרך כלל אחראים על מיקומכם במרחב וזיהוי תנועת הבקרים. במקום זאת, ה- G2 משתמש במצלמות מובנות במערכת הראש המופנות החוצה, זאת כדי לעקוב אחר תנועת הבקרים. זה אמנם לא מספק את הדיוק כמו בפריסת חיישנים אבל זה בהחלט עושה עבודה ראויה ומספקת. יתרון משמעותי שיש במערך מצלמות מובנה אל מול פריסת חיישנים הוא ההגדרה הראשונית וביצוע איפוס במרחב. דבר שיכול לפעמים להתיש במערכות ראש עם חיישנים היקפיים.

לאחר חיבור כלל החוטים, פורטל המציאות המעורבת של Windows נפתח ומאפשר לכם להתחיל בהגדרות בסיסיות ואת שטח המשחק אותו תרצו לכלול. לא נפלתי מממשק המשתמש אבל הוא לגמרי לא העניין ולכן ההשקה מידתית ונכונה. המערכת  משתלבת בקלות ב- Windows 10, מה שאומר שאין צורך בתוכנה נוספת וחוויות VR ב- Plug-and-Play עובדת מצוין.

כפי שציינו ה-Windows Mixed Reality, HP Reverb G2 כולל ארבע מצלמות משולבות. תוספת של שתי מצלמות מהדגם המקורי. המצלמות הנוספות הפונות לצדדים התווספו בכדי לשפר את המעקב אחר התנועות, אמנם חוויתי כמה "חריקות" קטנות במהלך המשחקים בהקשרי התנועה שלי, אך המצלמות הנוספות עושות עבודה מצוינת בכל הנוגע למעקב אחר תנועת הבקר.

כמערכת מציאות מורכבת Windows Mixed Reality, ה- G2 מגיע משולב בפלטפורמת WMR, ומציע מגוון רחב של משחקים ואפליקציות. החוויה מתחילה במרחב הביתי המותאם אישית של מיקרוסופט, Cliff House, אחוזה רגועה על חוף הים, בה תוכל לגשת למשחקים ולאפליקציות, למקם מחדש רהיטי תלת מימד ולרכוש תוכן נוסף מחנות Microsoft.

מה שעוד יותר טוב הוא שה- HP Reverb G2 (ומערכות ראש Windows Mixed Reality באופן כללי) תואמים ל- Steam VR. זה נותן גישה לספרייה של מאות משחקי VR פנטסטיים, כגון Half Life: Alyx וסימולטאור הטיסה של מייקרוסופט, שני משחקי VR הטובים ביותר ששיחקנו לאחרונה.

במהלך בדיקת ה- HP Reverb G2 עם מגוון משחקי VR, חוויות ההתלהבות רק הלכה וגדלה. בשונה מרוב משקפי ה- VR שהתנסינו בהן עד היום עם ה-G2 לא חווינו כאבי ראש או סחרחורות לאחר שימוש ארוך ותהליך "ההתרגלות" היה מהיר. ושוב,  באמת לא ניתן להדגיש מספיק עד כמה ההשפעה של העדשות ברזולוציה גבוהה ב- HP Reverb G2 הן קריטיות. אפקט דלת המסך פשוט לא קיים.

ולמרות כל המחמאות, בקרי המציאות המעורבת של Windows איך לומר במילים פשוטות? אלה הם בקרי התנועה הכי פחות אטרקטיביים בשוק. מהצורה הפחות נוחה לטעמי דרך גודלם ועד המשקל. הטבעת בסגנון הילה ממשיכה להוות מטרד, לאור העובדה כי העיניים מכוסות, אין יכולת לעמוד את גודל ההילה מה שגורם למשתמש "להפגיש" אותן אחת בשנייה, במשקפיים או בקיר הקרוב. אציין כי לאחר שעות של משחק מתרגלים לגודלם אבל לא היה משתמש חדש אחד שלא "דפק" אותם במשהו.

השוואה בין מערכות VR שונות

בשורה התחתונה – לקנות או לא ?

יתרונות:

מערכת VR במחיר כניסה ובעלות תועלת גבוהה מאוד
הרזולוציה הגבוהה של ה- HP Reverb G2 באמת מהפכנית בעולם המציאות המדומה, וצריך לראות אותה כדי להאמין.
התקנה פשוטה, ללא פריסת תחנות בסיס – מתאים גם לחללים קטנים
מסך ברזולוציה גבוהה ותמיכת Steam VR

חסרונות:

הרזולוציה הגבוהה של HP Reverb G2 פירושה שתזדקקו למחשב חזק בכדי ליהנות ממנה.
אם אתם סובלים מחוטים פרוסים על השולחן – אין אפשרות אלחוטית.
ה- HP Reverb G2 זול יותר מכמה ממתחריו, אך הוא עדיין עולה לא מעט.

לסיכום

במחיר של 599 דולר או 3300 ש"ח בישראל, ה- HP Reverb G2 הוא אחד ממשקפי ה- VR האטרקטיביות ביותר הזמינות כיום בארץ. עם רזולוציה של 2,160 × 2,160 הן הופכות לבחירה המנצחת עבור כל מי שמחפש חוויות ריאליסטית באיכות גבוהה. בנוסף, הן כוללות עיצוב קליל ונוח להפליא ומתאימות לשימוש עם SteamVR מה שמאפשר גישה לאינסוף משחקי VR איכותיים.

מי שמחפש משקפי כניסה לתחום ה- VR במחיר סביר ותתאימות ל- PC VR, בהחלט מומלץ לרכוש את ה- HP Reverb G2. לדעתי מדובר באחד מהמשקפיים החזקות ביותר של Windows Mixed Reality הקיימות כרגע בשוק.

לשרשור תגובות לחץ כאן


11:20
  /  
27.3.2021
  

1