מה זה THX Dominus ולמה אנחנו צריכים את זה?

מה זה תקן THX בכלל ו-Dominus בפרט? התקן הוכרז לפני עשור, למה אין הרבה מוצרים בתקן הזה?

22:58
  /  
15.03.2021
  

קצת רקע

אחרי שהסרט "מלחמת הכוכבים 4: האימפריה מכה שנית", ג'ורג' לוקאס התחיל פרוייקט חדש. הוא שכר את מדען האודיו, טומלינסון הולמן ויחד הם גילו שלמרות שחלו שיפורים משמעותיים באופן הקלטת הסאונד וההשמעה שלו בסרט, אין שום שליטה על מה שקורה על הסט או בקולנוע עצמו.

על מנת לטפל בזה, הם הקימו את אולפני האודיו המשוכללים שהפכו בסופו של דבר ל- Skywalker Sound. הוליווד הבחינה די מהר בתופעה הזו ומנהלי האולפנים החלו לבקש לשלב את הסטנדרט החדש הזה של לוקאס באולמות הקולנוע שלהם ובאולפנים המזדקנים.

עד מהרה לוקאס והולמן לקחו את זה לשלב הבא – תכננו תוכנית הסמכה לקולנוע שתסייע לכל אמן להעביר את החזון האמיתי שלו בצורה הנאמנה ביותר לקהל. THX נולד והחל להופיע בבתי הקולנוע עם צאת סרטו הבא של לוקאס "מלחמת הכוכבים 6: שובו של הג'די" בשנת 1983.

Star Wars VI : Return of the Jedi - Movie Poster by nei1b | Star wars movies posters, Star wars movie, Star wars episodes

מאותו רגע ואילך, THX התמקדו במשימה לספק חוויות בידור שנאמנות לחזון היוצר בכל מקום (בתי קולנוע וקולנוע ביתי) והמשיכו לפתח את תוכנית ההסמכה כדי להישאר רלוונטיות ככל שהזמן והטכנולוגיה יתקדמו.

בשנת 2016, Razer Inc רכשה את THX.

Razer תומכת ב- THX שכל הזמן מתפתח על מנת לענות על צרכי הלקוחות, המשתנים כל הזמן, בכדי למקסם את החוויה מבידור בבתי קולנוע, בבית וגם במובייל. THX פועלת כישות נפרדת ויש לה הנהלה משלה, ניהול שותפים ובסיס לקוחות משלה.

מה זה תקן THX?

תקן ה-THX מגדיר תנאי סף (של ביצועים) שמתחתיהם, כלומר, מוצר שלא עומד בהם, לא יוכל לקבל את "תן התקן". תחשבו על זה כמו תקן HDMI 2.1, הרי ברור שאם הוא תומך ב-4K אז ברור שהוא יתמוך אחורה, ב-1080p, נכון?
אפילו תעדיפו לקחת כבל כזה, רק כדי להיות בטוחים שאת מה שיש לכם, אפילו אם זה לא קצת היכולות שלו, אתם תהיו מכוסים לגמרי.
באופן דומה תקן ה-THX מגדיר פרמטרים מדידים מאוד כמו, טווח תדרים, אחוז עיוותים באיזה עוצמות, יחס אות לרעש וניהול באס שאותו מוצר צריך לעמוד בו, בגודל חדר מסויים עם מרחק צפייה מסויים, כך שככל שהמוצר תומך בחלל גדול יותר ומרחק צפיה גדול יותר, אתם יכולים להיות רגועים שבחלל קטן יותר ומרחק צפיה קטן יותר, הביצועים של המוצר יהיו אפילו טובים יותר, שכן הוא יצטרך פחות "להתאמץ" ולהגיע לעיוותים גבוהים ופיזור Off Axis בעייתי, מה שיגרור צורך בטיפול אקוסטי ו/או Room Correction, גדול יותר.

שורה תחתונה, לא משנה גודל החדר שלכם, אתם תמיד תרצו מוצר עם תו תקן גבוה ככל האפשר!

אז למרות שזה נראה מאוד טכנוקראטי (מדעי), וזה באמת ככה, אחרי כל המדידות, הצוות הבוחן מורכב מקבוצות מיקוד ואודיופילים אשר בסוף נותנים גם את הגושפנקה הסובייקטיבית לגבי חתימת הצליל והאם זה לא רק נמדד טוב, אלא גם נשמע טוב לאוזניהם.

בתקן THX הביתי יש כמה רמות:

 • THX Certified Compact – מיועד לחדרים יחסית קטנים, עד 28.3 מטרים מעוקבים ומרחק צפיה של 2.43 מ'.
 • THX Certified Select – מיועד לחדרים עד 56.64 מטרים מעוקבים ומרחק צפיה של 3-3.6 מ'.
 • THX Certified Ultra – מיועד לחדרים עד 85 מטרים מעוקבים ומרחק צפיה של 3.6 מ' ומעלה.

והתקן החדש (יחסית) והמעודכן ביותר:

 • THX Certified Dominus – מיועד למערכות הקצה ולחללים של 184 מטרים מעוקבים ומרחק צפיה של עד 6 מטרים.

הרעיון מאחורי תקן הדומינוס הוא לתת את החוויה הקרובה ביותר לבית קולנוע בבית. מוצרים בעלי ההסמכה של דומינוס בנויים לסלונים וחדרי ק"ב גדולים יותר עם מספר שורות של ישיבה מדורגת במרחק גדול מהמסך/רמקולים.

המוצרים בעלי התקן THX Certified Dominus, חייבים לעמוד בדרישות סף גבוהות של ביצועים, על מנת להיות מסוגלים להפיק עוצמות שמע כמו בבית קולנוע. המערכת חייבת להיות בעלת טווח דינאמי גבוה ולהיות מסוגלת לנגן בעוצמות גבוהות מבלי לוותר על השקיפות והפירוט בחדרי קולנוע ביתי גדולים.

צריך להבין, ככל שהחדר קטן יותר, הרבה יותר פשוט לשמור על עוצמות נתונות ברמת עיוותים נמוכה, אבל הקושי מתחיל כשהכל צריך לגדול ועדיין לשמור על תנאים אופטימאליים במספר גדול ובמרחקים גדולים של נקודות ישיבה.

מאפיינים עיקריים:

 • הקלאס הגבוה והעוצמתי ביותר של הסמכת THX.
 • אידיאלי לשימוש עם פורמטי Immersive Surround וחדרים עם 2-3 שורות ישיבה.
 • אופטימלי לחללים של 184 מטרים מעוקבים ועד 6 מ' של צפיה.
 • ביצועים גבוהים ביותר בחדרי האזנה של 2 ערוצי סטריאו.
 • המערכת מסוגלת לספק עוצמה של 6db נוספים (פי 4!!!) ממערכות בתקן THX Ultra.

אז מה בעצם בוחנים?

 • היענות תדר:
  כל הרמקולים בעלי תקן THX Dominus מתוכננים עם היענות תדר שטוחה על מנת לשחזר את הסאונד בצורה הקרובה ביותר לאיך שהוקלטה באולפן. היענות מדוייקת ונייטראלית היא הטובה ביותר על מנת לשחזר את פס הקול או מוסיקה הכי קרובה לאיך שהתכוון טכנאי הסאונד ללא שום קולורציה או "גוון".
 • עיוותים:
  הרמקולים המוסמכים בתקן THX Dominus, לעמוד בדרישות עיוותים נמוכות קפדניות ביותר על מנת להבטיח קולות, מוסיקה ואפקטים בסרטים בעוצמה גבוהה מבלי ליצור "עייפות האזנה" או נזק לרכיבי הרמקול. במהלך הבדיקות הרמקול חייב להשמיע בעוצמה של 120db SPL במרחק של 1 מטר ועם רמות עיוות נמוכות ביותר.
 • חלון האזנה:
  כל הרמקולים בעלי תקן THX Dominus, חייבים להבטיח ביצועים טובים לא רק בציר המרכזי (ON AXIS) אלא גם ב-Off Axis וזאת על מנת לעבוד בחללים גדולים ומגוונים ולכל נקודות הישיבה, גם אם הם לא בדיוק ב-Sweet Spot .
  פיזור שכזה יבטיח גם התאמה הרבה יותר ידידותית לחללים פחות אקוסטיים ( כמו סלון לא ממש מטופל) וכמובן יאפשר לכל מערכת כיול לתפקד בצורה הרבה יותר נכונה ומדויקת .
 • רגישות:
  רמקולים בעלי התקן חייבים להיות בעלי רגישות (Sensitivity) גבוהה על מנת להגיע לעוצמות ייחוס של THX לקולנוע יחד עם מגברים ורסיברים בעלי תקן THX Dominus ו-Ultra. הדרישה בפועל היא ללא פחות מ-92db רגישות, שזו הדרישה הגבוהה ביותר מכל תקן THX שהיה עד היום.

עד כמה קשה לייצר רמקולים שיעמדו בדרישות הללו? קשה עד כדי כך שתקן ה-THX Dominus, אשר הוכרז ב-2010, ניתן לרמקול אחד בלבד, לפני חודש בערך (מעל 10 שנים אחרי!) לחברת Perlisten, אשר מיוצגת בישראל על ידי Cinemart.

הדגמים הראשונים אמורים לנחות בשבועות הקרובים בישראל ואנחנו מתכננים ביקורת וגם אירוע השקה….Stay Tuned.

*המאמר נכתב בשיתוף חברת Cinemart.

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


22:58
  /  
15.3.2021
  

1