סוויצ'ר מוסיפה לבית החכם שלה מוצרים חדשים. בדקנו

שקע חכם ושליטה על תריס חשמלי. בדקנו איך המוצרים החדשים משתלבים במערכת של סוויצ'ר

8:24
  /  
04.04.2021
  

מה בסך הכל אנחנו רוצים מבית חכם? שבשורה התחתונה נוכל לעשות לנו את החיים קלים יותר. ולמען האמת גם עצלים הרבה יותר – לשבת בכורסא ולכבות את האור ששכחנו לכבות, להדליק לנו את הדוד כבר מהעבודה כדי שיהיה לנו מים חמים כשנגיע או סתם לבדוק שלא שכחנו את המזגן דולק אחרי שכבר יצאנו מהבית.

אבל אלה רק השימושים הבסיסיים. כי בית חכם הוא הרבה יותר מזה. הוא יכול לפתוח לך את התריס כשהוא מזהה שהתעוררת, לנעול את הדלת כשהתרחקת מהבית ולהפעיל מוסיקה רומנטית ולהציג סרטון של אח בוער בטלויזיה כשרק תתן את הפקודה הקולית המתאימה.

חברת סוויצ'ר התחילה לפני כמה שנים עם מתג חכם לדוד (בדקנו את הסוויצ'ר הראשון, כאן תמצאו את הביקורת על הסוויצ'ר השני, וכאן על הדור טאץ האחרון), כזה שאתם יכולים להדליק מרחוק דרך אפליקציה, גם מחוץ לבית ולרשת הוויפי הפנימית, לקבוע שעות עבודה ואפילו לראות את צריכת החשמל שהדוד צרך במה שנדמה היה מיועד יותר לשליטה של אלה שתמיד רצו להגיד לבני הבית שלהם – אבל ראיתי באפליקציה שכבר הדלקת את הדוד! יש מים חמים.

כעת, אחרי שנים ששלטה לנו רק בדוד החשמלי, מוסיפה החברה רכיבים חכמים נוספים לסדרת הבית החכם שלה – מתגי תריס ושקעים חכמים.

כבר כשבדקנו את דגם הטאץ של החברה, ראינו שסוויצ'ר עשתה הכנה באפליקציה לרכיבים נוספים כשאז כשהיה לנו רק את מתג הדוד, זה היה נראה לי מטופש מידי לעבור עוד מסך כדי להגיע למתג הדוד. כעת עם הוספת הרכיבים החדשים זה נראה הגיוני יותר.

אותה אפליקציה, רכיבים חדשים

לכל מי שיש אצלו את מתג הדוד של סוויצר מותקן, יזהה שהאפליקציה היא אותה אפליקציה. כעת, כל רכיב נוסף שתוסיפו למערכת של סוויצ'ר יתווסף למסך הראשון של בחירת הרכיבים. כל הרכיבים מסודרים במעין רשימה אחת ארוכה. הסידור הזה לא נוח ולא נראה שהיתה כאן השקעה על ממשק של בית חכם אלא בצורה הכי פשוטה להציג את המתגים החכמים על המסך. ברשימה.

אמנם מעולה שתוכלו, ישירות מהרשימה הזו, להפעיל או לנתק מתג כלשהו, אבל אם יש לכם הרבה רכיבי סוויצ'ר אתם תגלו שלא פשוט לגלול את הרשימה הזו. לצורך הנוחות, תוכלו לשנות את השם של כל מתג לאיזה שם שתרצו כדי לזהות אותו בקלות.

עבור כל רכיב שכזה תוכלו להגדיר זמני הפעלה אוטומטים, לצפות בהסטוריית ההפעלה שלו ולכוון את הזמן המקסימלי בו הוא יוכל לעבוד. במתג הדוד זה היה מאוד הגיוני משום שאנחנו לא רוצים בטעות להשאיר את הדוד דולק במשך של שעות על גבי שעות ופה זה פחות קריטי ולכן נוספה במתגים החדשים האפשרות לזמן בלתי מוגבל. אחרי הכל יש מצבים בהם אנחנו כן נרצה שהנורה תדלק כל היום.

מלבד הצגת המתגים בסידור רשימה בלתי ידידותי (ובניגוד לתפישת הבית החכם), הרי שהאפליקציה והמתגים עובדים מעולה. לחיצה על כפתור ההדלקה הדליקה לי באופן מיידי, וללא לאג (לפחות לא משמעותי), את הנורה. החיווי החוזר באפליקציה עובד נהדר וגם כשתדליקו את הנורה (באמצעות המתג על השקע), תקבלו אינדיקציה באפליקציה שהנורה נדלקה.

ההגדרה הראשונית קצת מסורבלת

הסרבול היחיד היה כאן בהגדרה הראשונה, שאותה עושים רק פעם אחת לשמחתי. כל שקע שצריך להכיר למערכת, היה צריך לזהות בנפרד וגם הזיהוי לא עבד חלק כשלרוב השקע לא מזוהה ואז צריך לשנות שיטת זיהוי לזיהוי ישיר על ידי חיבור וויפי לנקודת השקע עצמה ואז זה מתחבר. אמנם כל התהליך הזה הוא חד פעמי ואחר כך אתם שוכחים ממנו אבל כשיש לכם כמה רכיבים כאלה להגדרה ראשונית, קחו לכם כמה דקות ארוכות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אבל כאמור, אחרי ההגדרה הראשונית, הכל עבד בצורה מושלמת. הרכיבים, כמו כמעט כל רכיבי בית חכם, עובדים על רשת של 2.4GHZ. כך שאם אתם משתמשים ברשת של 5GHZ, תצטרכו לשנות או לוותר.

מלבד מתג הדוד החכם שאותו כבר בדקנו ולא נרחיב עליו כאן שוב (קראו את הכתבה בלינק שצירפנו), קיבלנו מספר שקעים חכמים ומתג תריס נגלל אחד.

מסך ראשי לשקע החכם
מסך ראשי לדוד החכם

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השקעים עצמם הם מעין מתאמים אותם אתם מכניסים לשקע הקיים שלכם ולתוכם אתם מכניסים את הצרכן עליו תרצו לשלוט. לרוב זו תהיה מנורה בסלון או אפילו מזגן שתרצו להדליק ולכבות מרחוק וכך להפוך את המזגן הישן שלכם למזגן חכם.

השקע החכם אינו קטן ולוקח קצת מרחב כלפי מעלה והצדדים. לא תוכלו למשל להכניס אותו לרב שקע ולשים לידו תקע נוסף. על גבי השקע החכם ישנו כפתור פיזי עם תאורת לד. באמצעות הכפתור תוכלו להדליק ולכבות את הצרכן שלכם בצורה ידנית וכמו שכתבתי עוד קודם לכן, אתם כן תראו אינדיקציה של לחיצה על הכפתור הזה באפליקציה. זה חשוב.

קצת צפוף שם

אחד היתרונות כאן, שאגב הוא יתרון כשאתם רוכשים את השקע הזה לוקאלית ולא באתר חו"לי, הוא שהשקע מגיע עם הארקה ואפשרות חיבור מכשירים שמגיעים עם 3 פינים. אמנם אפשר למצוא כאלה בחו"ל פה ושם אבל לא הרבה וגם כמובן ללא בדיקות התקן שעוברים השקעים כאן בישראל. ולבטיחות שלנו (ולביטוח) זה חשוב.

גם פין הארקה

בכפתור משולבות נורות לד קטנות שיציגו לכם את המצב שלו (כחול = אונליין, אדום = דלוק).

נורות חיווי

מתג תריס חכם

רכיב נוסף שנכנס לפורטפוליו של החברה הוא מתג התריס. המתג מעוצב בלוח זכוכית שנראית טוב על הקיר ודומה לעיצוב של מתג הדוד בגרסה השלישית שלו. מדובר במתג טאץ ומגיע עם שלושה כפתורים – למעלה, למטה, והפסקה. לחיצה עם האצבע על אחד מכפתורי המגע תעלה או תוריד את התריס. המתג מתאים לקופסאות גביס 3 מקומות או לקופסא 55 אז ודאו שיש לכם את המקום הזה.

מה שכן, כרגע, אם יש לכם מתג תריס משולב עם מתגי תאורה, אין כזה פיתרון לסוויצר עדיין.

כפתור ההפסקה האמצעי נועד למצב שבו אתם יכולים לקבוע שההעלאה או ההורדה של התריס תהיה אוטומטית ולא תפסיק באמצע וכך תוכלו להפסיק את הפעולה באמצע תזוזת התריס. מצב נוסף הוא מצב ידני בו תצטרכו ללחוץ לחיצה רצופה על הכיוון שתרצו שהתריס יזוז אליו וכל עוד תלחצו על הכפתור, התריס ייסגר או ייפתח. כשתעזבו את הכפתור הוא יפסיק לזוז. המצב הזה טוב לצורכי בטיחות הנוכחים או התריס עצמו (ילד שנשכח בחוץ, חפץ שמפריע לתריס להיסגר ועוד).

מפסק לתריס חשמלי. פאנל זכוכית שמתאים לקופסת גביס

השליטה בתריס באמצעות האפליקציה כבר מעניינת יותר – מלבד האפשרויות הרגילות של פתיחה וסגירה, צפייה בהסטוריית ההפעלה, ושימוש במצב אוטומטי או ידני כמו שהסברתי רגע לפני, תוכלו ממש לשלוט באחוזי הפתיחה של התריס. במסך Scroll תמצאו גרפיקה של התריס שלכם ואפשרות השליטה באחוז בו הוא פתוח או סגור. אפשר ממש לגרור את התריס ולקבוע על כמה אחוזי פתיחה אתם רוצים שהוא יישאר.

לצורך כך תצטרכו כמובן לכייל את התריס עוד לפני וזה נעשה ממש בהתקנה ובהגדרה הראשונית כשהוא נסגר עד הסוף ונפתח עד הסוף וכך הוא יודע מהם אותם 100% ו-0%. (את הכיול הזה תוכלו לבצע בכל פעם שנראה לכם שהוא איבד אותו). האחוזים לא מדוייקים, במיוחד בתריסים כמו שלי שבהם יש כנפיים ואז למשל למרות שהתריס כבר כמה שניות נמצא במצב פתיחה, התריס עדיין לא הורם (רק האשנבים נפתחו).

מבחינתי זה לא קריטי ובסך הכל זה אומר לי שאני צריך להתחשב בזה בראש כשאני מבקש ממנו להיפתח ב 30%. אז בפעם הבאה אבקש ממנו שייפתח ב 40% כדי שיהיה מדוייק יותר עבורי.

מסך ראשי – ידני או אוטמוטי
מסך אחוזי פתיחה
הסטוריית הפעלה

 

השליטה בתריס עבדה מצויין. גם דרך האפליקציה וגם דרך המתג עצמו. המתג נראה ומעוצב יפה ויכול להשתלב בכל עיצוב שיש לכם בבית אבל יותר חשוב מזה – המתג עבד בצורה רציפה וללא ניתוקים מהרשת הביתית שלי. וכך גם למעשה כל השקעים החכמים של סוויצר.

שליטה קולית – להפוך את הסוויצר לחכם יותר

תראו, הבעיה של הבתים החכמים היא החוסר באחידות השליטה ברכיבים. ביום אחד אתם רוכשים רכיב וויפי מאלי-אקספרס וביום אחר אתם רוכשים רכיב RF מאמאזון וביום השלישי ממותג בכלל אחר. הרכיבים לרוב לא יודעים לדבר האחד עם השני ולכל אחד תמצאו אפליקציה שונה (אני שם בצד כרגע שימוש ב HA ודומיו שיודעים לאחד רכיבים מסוגים שונים).

להשתמש באפליקציה X עבור מתג מסויים ובאפליקציה Y עבור מתג אחר יכול להיות מתסכל לפעמים ומאבד מכל המטרה של בית חכם שאמור לעשות לנו את החיים קלים.
אני כבר מזמן שלא משתמש באפליקציות הייעודיות של המתגים החכמים ועם כמה שהאפליקציה של סוויצ'ר עובדת כמו שצריך (למרות העיצוב הרשימתי שלה), אני מעדיף לשלוט בבית שלי באמצעות הגוגל הום. הרכיבים של סוויצ'ר לשמחתי יודעים לדבר עם גוגל הום ואפשר להוסיף אותם כרכיבי בית חכם באפליקציה של גוגל.

הגוגל הום גם הוא אמנם לא מעוצב כמו ממשקי בית חכם אחרים שתוכלו לבצע באמצעות מערכות כמו HA, SMARTHUB וכו', אבל הוא נוח למדי ומרכז לי את הכל במקום אחד. מה שיותר נוח הוא שאני יכול לתת פקודה קולית בבית לסייען גוגל שנמצא בסלון ולפקוד עליו להדליק או לכבות צרכן מסויים. גם הסוויצ'רים נכנסים לתוך סדרת הפקודות הקוליות וכך תוכלו להגיד למשל לתריס הנגלל להיפתח ב 40% או להגדיר רוטינת בוקר שתוסיף לכל הפעולות שהגוגל יבצע כשתגידו לו "בוקר טוב", גם את פתיחת התריס והדלקת המזגן עם השקע החכם של סוויצר.

זה עובד נהדר. שניים מהשקעים החכמים הצבתי לפתיחת הנורות החיצונית בחצר (Hey google, turn on Gerlanda) ואת הנורות של הבר חוץ שלי (Hey google, turn on pub light)

מלבד גוגל תוכלו כמובן לחבר את המתגים גם לאלקסה כשלשניהם תמיכה מובנית בסוויצ'רים.

מחירים:

השקע החכם יעלה לכם ברשת באג – 95 שקלים ואילו מתג התריס החכם יעלה לכם בסביבות 195 שקלים (תלוי אם לגוויס או לקופסא 55). שימו לב שעבור המתג לתריס יש צורך בקו אפס שיגיע למתג, לא בכל הבתים זה קיים.

השורה התחתונה

בשורה התחתונה, המוצרים החכמים עבדו נהדר כשהכי חשוב – לא (עדיין) חוויתי ניתוקים, לאגים או בעיות מיוחדות כשמלבד החיבור הראשוני שהיה קצת ארוך ומסורבל, הנסיעה משם היתה חלקה. נראה כי בניגוד ללפני כמה שנים, המוצרים של סוויצר היום בוגרים הרבה יותר ופשוט עובדים טוב. האפליקציה של סוויצ'ר במסך בחירת הרכיבים פחות ידידותית למי שיש לו כמה וכמה רכיבי סוויצ'ר אבל טובה למדי אחרי שנכנסתם לכל רכיב ונותנת אפשרויות שליטה טובות. החיבור לגוגל הום או לאלקסה הוא חיבור הכרחי שעושה את ההבדל בין בית חכם ונוח לכזה שאתם צריכים לעבוד עבורו.

לשרשור תגובות לחץ כאן


8:24
  /  
4.4.2021
  

1