מיני מחשב Beelink SEi10

מחשב קטן וחמוד בעל שימושים רבים לעסקים קטנים, לימודים, שרת איחסון ובית חכם ועוד.

15:00
  /  
17.04.2021
  
דורון נמרוד

הקדמה

אחרי שסקרנו את ה-Beelink GTI Core, שלחה לנו החברה מיני PC נוסף לסקירה, הכולל בתוכו מעבד Core i3 מדור 10 של אינטל ומיועד לשוק הביתי והארגוני עבור אלה מאיתנו שלא צריכים כוח עיבוד גבוה במיוחד ועם זאת מעוניינים במכשיר קומפקטי במיוחד שהוא גם אקולוגי וחסכוני באנרגיה.

נתונים טכניים

  • מעבד: אינטל Core i3-10110U מסדרת Comet Lake (דור עשירי) בעל 2 ליבות, שרץ בתדר שעון בסיסי של 2.10GHz ועד למקסימום של 4.10GHz.
  • גרפיקה: מעבד גרפי מובנה מעבד מסוג Intel UHD Graphics for 10th Gen, שרץ בתדר שעון בסיסי של 300MHz ועד למקסימום של 1GHz. תומך ברזולוציה של עד [email protected]
  • זכרון: 8GB DDR4 המגיעים בשני SODIMM-ים במהירות 2400MHz
  • אחסון: 256GB בכונן M.2 NVMe ומקום לעוד כונן בגודל 2.5"
  • חיבוריות אלחוטית: WiFi 6 + BT 5.1
  • רשת קווית: שקע Ethernet במהירות 1Gbps
  • מידות: 12.4×11.3×4.1 ס"מ
  • משקל: 276 גרם

מה בקופסא?

Beelink כמו תמיד מעצבים יפה את אריזות המוצרים שלהם, והפעם בחרו בצבע לבן.

הסרת המכסה החיצוני (שאל צידו הפנימי מודבק ספוג הגנה שחור) תגלה קופסא לבנה פנימית בה נראה תחילה את המחשב.

מתחת למחשב נמצא רצועת משיכה להקלה על הוצאתו מהקופסה, ומתחתיו נמצאות חוברות ההוראות המהירות.

מתחת לחוברת ההוראות המהירות נמצא מכסה נוסף המחובר לרצועת המשיכה.

משיכה של המכסה כלפי מעלה בעזרת הרצועה המדוברת תגלה את האביזרים המגיעים עם המחשב.

האביזרים כוללים ספק כוח בהספק 51W, כבל HDMI קצרצר, כבל HDMI נוסף באורך של כמטר, לוחית חיבור המחשב מאחורי המסך, אביזרים להתקנת כונן פנימי נוסף מסוג SATA 3 "2.5, ושקית ברגים.

אביזרי החיבור כוללים 2 פסי חיבור גמישים (אחד רזרבי) ולוחית עם שקעי SATA POWER + DATA עבור כונן ה-2.5".

ה-Beelink SEi10

כך נראה המחשב לפני הסרת כיסויי המגן.

בדומה ל-GTI Core שסקרנו, גם כאן חזית המחשב פלסטית והפאה העליונה בגימור דמוי אלומיניום מוברש.

בפאה הימנית נמצא פתחי אוורור.

וכך גם בפאה השמאלית, שבה נמצא גם חריץ Micro SD.

בחזית המחשב נמצא את כפתור ה-POWER, שקע אודיו אנלוגי, שקע USB 3.0 Type-C התומך גם בהוצאת תמונה של עד [email protected] ו-2 שקעי USB 3.0. בקצה השמאלי – חור עם כפתור שחזור להגדרות יצרן המופעל ע"י סיכה.

באחורי המכשיר נמצא את שקע כניסת מתח ההפעלה, שני שקעי HDMI 1.4 התומכים בהוצאת רזולוציה של עד [email protected], שני שקעי USB 3.0 ושקע Ethernet במהירות 1Gbps.

בפאה התחתונה נמצא 2 חורי הברגה ללוחית ההצמדה לאחורי המסך ובפינות נמצא את הברגים שסוגרים את המחשב.

פתיחת המחשב קלה ומהירה.

בצד שמאל נמצאים 2 כרטיסי ה-SODIMM של זכרון ה-RAM ובצד ימין נמצא כונן ה-M.2 NVMe של המחשב.

בצידו הפנימי של מכסה המחשב נמצאות 2 מחיצות בולטות המיועדות להתקנת כונן 2.5" פנימי בנוסף לכונן ה-NVMe המגיע עם המחשב. כונן ה-2.5" (לא מופיע בתמונה) מתחבר בעזרת רצועת החיבור שראינו קודם אל השקע הקטנטן  בפינת לוח האם של המחשב בתמונה, שנמצא ליד כונן ה-NVMe.

הפעלה ובדיקות

המחשב מגיע עם Windows 10 Pro, ולאחר אשף הגדרות קצר הופעלו עדכוני מערכת ההפעלה.

גם כאן, הרשימה נראית ארוכה, אך העדכונים היו יחסית קצרים, ולמעט זמן ארוך למדי וקצת מדאיג בו המחשב היה תקוע במצב של Restarting מערכת ההפעלה עודכנה תוך פחות מחצי שעה.

לאחר סיום העדכונים, הופעלו בדיקות הביצועים של PassMark.

הבדיקות מראות תוצאות נמוכות אך צפויות למעבד ה-Core i3 דור 10 עם שתי הליבות של אינטל, כ-40% חלש יותר מאשר מעבד Core i5 הארבע ליבתי מדור 8 הישן יותר הנמצא ב-Beelink GTI Core. גם המעבד הגרפי מובנה המעבד די חלש, אם כי תוכלו לשחק איתו ברמה סבירה במשחקים כמו GTA ו-Fortnite ברזולוצייה של 1080P וסבירה עד טובה ברזולוצייה של 720P. האם המעבד הזה מספיק טוב לגלישה באינטרנט, עריכת מסמכים ומצגות וצפייה בתכני 4K HDR? בהחלט כן!

מהירויות הקריאה והכתיבה לכונן ה-NVMe המסופק עם המחשב סבירות עד טובות ומתאימות לרמה של מה שמקבלים היום במחשבים ניידים בתחום הזול יותר של מחירים.

בתחום צריכת ההספק אנו מגלים כאן נקודת חוזק משמעותית שתשמח את אלה מאיתנו המעוניינים ביחידת מיחשוב בעלת צריכת אנרגיה נמוכה במיוחד. כאשר המחשב כבוי אך מחובר לחשמל או כאשר המחשב נמצא במצב Sleep, נמדדה צריכת הספק של 0.5W עד 0.7W בלבד. במצב צריכת שיא הכי גבוה שהצלחתי להגיע אליו המחשב צרך קצת יותר מ-30W, ובמצב הפעלה רגיל הצריכה הממוצעת שלו נעה בין 8W ל-15W. בהחלט נתונים מרשימים.

ל-Beelink SEi10 יש קירור אקטיבי ע"י מאוורר בודד ויחסית גדול המסתובב במהירות מירבית של 4500 סיבובים לדקה ומוציא אוויר לשני צידי המחשב, כפי שניתן לראות בתמונה שיווקית מאתר היצרן. המאוורר בסה"כ שקט למדי ברוב מצבי העבודה, אך ניתן לשמוע אותו בבירור אם מצמידים את האוזן למחשב בזמן מאמץ של המעבד. רוב המשתמשים לא יבחינו ברעש, אך ברור שמי שרגיש במיוחד ומעוניין בשקט מוחלט, עדיף שיילך על מחשב גדול יותר עם קירור איכותי ויקר או אפילו מחשב עם קירור פסיבי.

סיכום

ה-Beelink SEI10 הינו מחשב קטן במיוחד שבהחלט אפשר לייעד אותו למגוון שימושים, בין אם זה מחשב לחדר הילדים או לחדר העבודה לצרכים בסיסיים של גלישה באינטרנט, עיבוד מסמכים, הנהלת חשבונות וכו, ויהיה מצויין גם עבור סליקת כספים, הזמנת מקומות וכו בחנויות, מרפאות ומסעדות. עוד שימושים נהדרים עבורו הם מרכז שליטה לבית חכם, שרת איחסון בסיסי שניתן לשים בתוכו כונן 2.5" בנוסף לכונן ה-NVMe המובנה וגם לחבר אליו עד 4 כוננים קשיחים חיצוניים בחיבור USB 3.0, וכל זאת בצריכת אנרגיה נמוכה במיוחד שזה כמובן חשוב למדי עבור מחשב הנמצא במצב פעיל 24 שעות ביממה, וזה מרחיב את ייעוד המחשב בנוסף לעסקים קטנים גם אל השוק הארגוני, שיכול להשתמש בו עבור עובדים במגוון מחלקות שאינן דורשות מחשב חזק. כמו כן, כמו בכל מיני PC, העובדה שאפשר להצמיד אותו לאחורי המסך או לכל מקום אחר נותנת לנו הרבה מקום לעבוד בו וכמעט ללא חוטים המכערים את סביבת העבודה שלנו.

אלה שרוצים גם משחקי תלת מימד קלים עד בינוניים ברמת ביצועים של קצת מעבר לסבירה או מעוניינים בעריכת וידאו בסיסית, יצטרכו לשקול מעבר למחשב חזק יותר.

הייתי שמח לראות דגמים נוספים של מחשבי מיני בסדרה הזו גם עם מעבדי AMD החדשים המיועדים לתחום הזה, שמביאים ביצועים משופרים יותר באנרגיה נמוכה, אך אין ספק שמדובר במחשב שמתאים למדי לרוב הצרכים בנישה הזו של צריכת חשמל חסכונית במיוחד.

מחיר: $499

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


15:00
  /  
17.04.2021
  
דורון נמרוד