ASUS PN50 – מחשב מיני בגודל כף יד

זהו אחד ממחשבי המיני המוצלחים ביותר שנמכרים בארץ

11:00
  /  
25.03.2021
  

תהליך המיניאטוריזציה שעבר תחום המחשבים, ובמיוחד המחשבים האישיים הוא לא פחות ממדהים. ולעיתים קרובות אנחנו מופתעים מחדש עם איזה מחשב מהפכני קטן יותר מקודמו ואף חזק יותר.  אם הכרנו בעבר מחשבי IBM ענקים לארגונים, הרי היום נוכל למצוא מחשבים קטנים מסוג מיני שנכנסים לקטגוריית (SFF ( small form factor כדוגמת ראספברי פאיי,  כרוםבוקס, המריצים מערכת הפעלה של כרום ועוד. האמת לגבי חברת אסוס חייבת להאמר, לעיתים קרובות היא מפתיעה עם איזה חידוש מהפכני בעולם המחשבים שמטלטל את התעשייה ושולח את המקדימים לאמץ טכנולוגיות חדשות לעמוד הבית של אמאזון. דוגמא טובה לחדשנות של אסוס היא סדרת מחשבי ה- ASUS Eee PC שהושקה בשנת 2007 כסוג של מחשב רשת נייד Netbook, שבתחילת הדרך כלל הפצה של לינוקס ודיסק SSD. ליין ה-EEE נמשך לפחות עד 2015 בתצורות שונות ומעניינות.

ליין מעניין נוסף מבית ASUS הוא קופסאות הכרום – Chromebox, בביקור ב- 2014 בחנות B&H בניו-יורק רכשתי את אחד המודלים הראשונים שלו, לצערי החומרה הכלולה בו לא מאפשרת עידכון מערכת ההפעלה Chrome OS, כך שלא ניתן ממש לעבוד איתו. בהמשך רכשתי גם את ה- VivoMini שהוא כבר הרבה יותר קרוב לאסוס החדש PN50 רק מצוייד במעבד מודרני של אינטל.

ועכשיו לאסוס החדש

לפנינו מחשב חדש של חברת אסוס – PN50 המבוסס על מעבד מודרני של חברת AMD. ולפני שננסה להבין איזה פלא נמצא לפנינו – נפתח יחדיו את הקופסא ונראה מה יש בפנים. שימו לב שהפאנל הקדמי כולל גם שני מיקרופונים שאינם מוזכרים בוידאו הבא:

בתמונה הבאה נוכל לראות עד כמה האסוס מיני הוא באמת מיני ומשתווה בגודלו לסדרות המיני של אינטל הנקראות NUC:

(photo: screenshot ASUS website)
נתוני המחשב שהתקבל לסקירה

ASUS PN50 MiniComputer – NUC Style

חברת אינטל שקבעה מסמרות רבים בעולם המחשוב המודרני זה עשרות שנים, מכתיבה גם היום את הרפרנס למחשבי מיני עם המושג NUC (באנגלית NEXT UNIT COMPUTING) שהוכרז לעולם בשנת 2012 ומאז, צורה זו של מחשבים מקבלת מדי פעם שדרוגים והכרזות מעניינים.  האסוס PN50 המצוייד במעבד בשם רנואר פותח במקור ב-AMD  עבור מחשבים ניידים ודסקטופ ומצא עצמו מוטמע בתוך מחשב מיני לשמחת צרכני המחשוב הזעיר. המעבד עצמו מסוג SoC (באנגלית System on a Chip) מבוסס על טכנולוגיית ZEN 2  ב- 7NM וכולל גם מעבד גרפי GPU מסוג VEGA.  הקומבינצייה של מעבד CPU עם מעבד גרפי נקרא גם APU (באנגלית accelerated processing unit או advanced processing unit). המחשב החדש נמכר בעולם ובישראל בשתי צורות ראשיות, BAREBONE – ללא כרטיסי זיכרון וללא דיסקים, PC SYSTEM – מחשב מלא ומוכן לעבודה. אם רכשנו אותו בצורת BAREBONE נוכל לשדרג את הזיכרון בשני רכיבי זיכרון עד 64 ג'יגה כשהמומלץ הוא להשתמש בשני מודולים כדי לנצל את פונקציית dual channel.  בנוסף, המחשב תומך ברכיבי זיכרון מסוג DDR4 3200.  בנוסף המחשב יכול לקבל שני רכיבי אחסון, SSD רגיל וכן M.2 NVME. שימו לב שאת דיסק ה-SSD ניתן להתקין במכסה המחשב (צד שמאל בתמונה) מסומן כ-SSD, והחיבור ללוח האם מתבצע עם מחבר שחור שנמצא מעל כרטיסי הזיכרון.

המחשב נמכר ללא זיכרון ואחסון – מיקום הרכיבים במארז הפתוח צילום: דניאל מטלון

האסוס PN50 נמכר בארץ בכמה תצורות, הנה חלק מהן:

 • ASUS MiniPC PN50 AMD® Ryzen 3 4300U
 • ASUS MiniPC PN50 AMD® Ryzen 5 4500U
 • ASUS MiniPC PN50 AMD® Ryzen 7 4700U
 • ASUS MiniPC PN50 AMD® Ryzen 7 4800U

כאמור, בקונפיגורצייה הבסיסית שלו הוא נמכר ללא רכיבי הזיכרון והדיסק, וכן ללא מערכת הפעלה והוא תומך בחלונות 10 לסוגיה, וכן בהפצות מערכת ההפעלה לינוקס. ניתן להשיג אותו אצל החנויות המתמחות בסוג כזה של חומרה.

מבחני ביצועים

BENCHMARKING  ובעברית "מדידה או השוואה על-פי קנה מידה מוגדר" הוא תהליך שמרבית סוקרי החומרה כבר עשרות שנים עושים כדי להבין איזה מוצר טכנולוגי מונח לפניהם וכדי לבדוק במה כדי להשקיע ואיזה מוצר "עושה את העבודה".  בבואי לבחון את האסוס PN50, התקנתי עליו מספר תוכנות בדיקה כדי להבין איך הוא מתנהג בעולם האמיתי ובעולם הבדיקות. לצורך סקירה זו אתמקד בתוכנה אחת בשם CineBench גירסה R20,  ואתה בדקתי את מרבית המחשבים הרלוונטים שמסתובבים אצלנו בבית, ניידים ונייחים.  יש לציין שבאופן מסורתי בשנים האחרונות כל המחשבים אצלנו מבוססים על מעבדי אינטל, וגילוי נאות, בשנים עברו היו לי כבר מחשבים מבוססים AMD אבל הם כמובן כבר לא איתנו.

ועכשיו לתוצאות. האסוס PN50 עם 32 ג'יגה זיכרון ומעבד רנואר מסוג AMD Ryzen 7 4800U וכרטיס גרפי מסוג  רדאון הגיע לתוצאות הבאות: 3210 נקודות שמציב אותו במקום טוב באמצע (מסומן בשורה בכתום משמאל בתמונה)

 את נתוני המחשב הנבדק נוכל לראות בתמונת הקולאג' הבאה שהופקה עם תוכנת הדיאגנוסטיקה CPUZ: מחשב נוסף שנבדק הוא מחשב של חברת DELL מסוג AIO בגודל 27 אינץ שנרכש בשנת 2020 בשיא משבר הקורונה ומשמש ככלי ראשי לצורך לימודי הזום של הבן הצעיר. ה-DELL קיבל 3430 נקודות שמציב אותו מקום ראשון מבחינת ביצועים.

ואלו הם נתוני מחשב ה-DELL 27 אינץ:

ואם נדגום את אחד המחשבים הותיקים אצלי, נמצא את המחשב הבא עם מעבד i5 מדור 3 עם ביצועים עגומים ו- 265 נקודות, כשתהליך הבדיקה ארך דקות ארוכות. שימו לב שמחשב זה מריץ מערכת הפעלה Windows Server 2019 (משום מה תוכנת הבנצ'מארק מזהה את מערכת ההפעלה כ- Server 2016 בטעות)

על הדרך נבחנו עוד כמה מחשבים שונים, וגם מחשב נייד מודרני Lifebook U938 שנקנה לפני כשנתיים מתוצרת פוג'יטסו שנתן תוצאות גרועות  ביותר (818 נקודות) במבחן CINEBENCH והנה התוצאות שלו:

ולעומת המחשב הנייד, מחשב העריכה החזק שנבנה לפני כ-4 שנים ומבוסס על מעבד אינטל חזק לאותם ימים, נתן גם הוא תוצאות (2042 נקודות)  חלשות יותר מאשר האסוס מיני PN50:

לקראת סיום בדיקות המבחן, חשבתי להתחכם עם האסוס המגניב, והתקנתי עליו מערכת הפעלה מסוג Windows Server 2019. הרעיון שעמד מאחורי הניסיון הזה היתה האופצייה להשתמש בפונקצייה שמופיעה בשלבי התקנה של חלונות סרבר 2019   ונקראת Server 2019 Desktop Experience.  הרעיון הוא  להשתמש בסרבר (מערכת הפעלה ארגונית) כמחשב שולחני ארגוני וזאת מכיוון שידוע הוא שלשרתים ארגוניים אין את ה"אקסטרות הגראפיות" והאחרות שיש לחלונות 10. אני לתומי חשבתי שהאסוס הקטן ידע להתמודד היטב עם תוכנת הסרבר. בקיצור, די הופתעתי לגלות שבמבחן ה-CINEBENCH התוצאות שהתקבלו (2117 נקודות)  היו גרעות יותר בכ-1000 נקודות מהמבחן הרגיל עם חלונות 10, והנה התוצאה.

באתר של חברת אסוס בעברית, פורסמה התמונה הבאה עם תוצאות בנצ'מארק מאוד דומות לאלו שהתקבלו במחשב הבדיקה אצלי.


במסגרת בדיקות הבנצ'מארק שעבר האסוס PN50, השתמשתי גם בתוכנת הבדיקות Geekbench גרסה 5 ואלו הן התוצאות:

שימושים מומלצים

האסוס PN50 יכול לשמש כמחשב אישי במגוון אפשרויות. בגלל גודלו המיניטורי, ניתן לשלבו בקלות בכל מקום כולל מאחורי מסך קיים בעל חיבורי VESA.

 • מחשב משרדי חזק
 • מחשב מדיה לחדרי ישיבות
 • מחשב מדיה סנטר לסלון הבית
 • מחשב למשרד הקטן בבית
 • מחשב לנוער שעושה שיעורי בית ולומד בזום
 • מחשב למשחקים לא כבדים
 • מחשב לעריכת תוכן לא כבד
 • אפליקציות משרדיות הדורשות ריבוי מסכים
ה-PN50 מצויין לשימושים משרדיים כולל עובדים עם ריבוי מסכים צילום: יח"צ אסוס

האסוס PN50 נבדק גם עם תוכנת אדובי פרמייר פרו לעריכת וידאו. הוא נמצא מתאים בסיסית לעריכות וידאו שאינם 4K. אחת התכונות החזקות בו הוא האופצייה לחיבור מספר מסכים באופן משורשר, ומכאן שהוא מתאים ביותר לעוסקים בשוק ההון בו עובדים עם מספר מסכים בו זמנית.  בניסיון להבין אם המחשב מתאים למשחקים, התקנתי עליו את Fortnite  ונתתי לבן הצעיר המנוסה יותר במשחק זה. הרושם שהתקבל היה שכמובן ניתן להשתמש במחשב הקטן כמחשב למשחקים, אולם הוא ממש לא נועד לגיימרים אלא למשחקים בסיסיים בלבד ברזולוציית מסך לא גבוהה במיוחד.

צילום מסך מתוך הפורטנייט על האסוס

 

תכונות מיוחדות

האסוס PN50 למרות היותו זעיר, הוא מרובה תכונות. הנה רשימה חלקית:

 • תמיכה בעד 4 מסכים בו זמנית ב- 4K
 • תמיכה במסך 8K UHD ב-60 הרץ דרך ממשק ה- DisplayPort Dual-Mode
 • תומך ב- Intel Wi-Fi 6
 • תומך ב-CORTANA של מיקרוסופט בעזרת שני מיקרופונים מובנים
 • רכיב  אינפרא אדום IR מובנה בפאנל הקדמי  לשימוש בשלט רחוק
 • configurable port
שלט רחוק ישן של מיקרוסופט (צילום: דניאל מטלון)

לצורך בדיקת הפונקציונאליות של האינפרא אדום במחשב השתמשתי בשלט אינפרא אדום ישן של מיקרוסופט, ולהפתעתי, המערכת עבדה מצויין. בנוסף לזה הניסיון להפעיל את CORTANA לא צלח למרות שהמחשב זיהה מצויין את שני המיקרופונים המותקנים בפאנל הראשי במחשב.

 

בעניין שני המיקרופונים המובנים במחשב, יש לציין שבמידה והמחשב מותקן מאחורי מסך בחיבור VESA, יש סיכוי רב שהשימוש במיקרופונים הפנימיים במחשב יהיה מוגבל ואיכות הסאונד  תרד.  במיקרים כאלה רצוי להשתמש במצלמת רשת הכוללת מיקרופון איכותי לתקשורת זום ודומיה. בסרטון הקצר הבא נוכל לראות התקנה של ה-PN50 כולל הוספת רכיבי זיכרון ואחסון וכן חיבור המחשב עם התקן VESA לאחורי המסך. בערכת המחשב מצורפים הברגים הנחוצים:

 

אחת התכונות המעניינות במחשב הזעיר היא האופצייה ל- configurable port, תכונה שלא ראיתי במחשבים אחרים. אפשרות זו מאפשרת, על פי צרכי הלקוח, לשנות פורטים בפאנל האחורי במחשב כפי שנוכל לראות בתמונה הבאה:

פאנלים קדמי ואחורי באסוס PN50 – שימו לב לפורט המתחלף (צילום: יח"צ אסוס)

יש לציין שאופציית החלפת הפורטים אינה פשוטה, ובערכת המחשב לא נמצאים המחברים הנוספים. במידה ולקוח מעוניין בפורט שונה מזה הנמכר בצורה מסודרת, יש לפנות לחברה המשווקת. לאלו המעוניינם לקחת את ה- PN50 לקצה, יש אפשרות  להתקין לו  בצורה מסויימת,  כרטיס מסך חיצוני בעזרת שימוש במתאם מיוחד. בלינק המצורף נוכל לראות איך לבצע זאת . יש לציין גם ששדרוג כזה עלול לבטל את אחריות היצרן על המחשב.

סיכום

בחודשים שהמחשב המיוחד הזה נמצא בשוק ומסתובב אצל היוטיוברים השונים  הוא הפך לחביבם של הסוקרים השונים שהפכו  וחפרו בו וניסו אותו במגוון רב של בדיקות, והמסקנות הן פחות או יותר זהות. המחשב מצויין לעבודה  במשרד, בבית, במפעל או בחנות,  והוא פחות מתאים לגיימרים וחובבי משחקים למרות שגם בבדיקה אצלי הוא הגיב הייטב למשחקים בסיסיים בחיבור למסך שאינו 4K. וכמו שציינתי קודם לכן, הוא מתאים גם לעריכת וידאו בסיסית ב-1080  אבל לא יותר מזה. מערכת ריבוי המסכים בחיבור USB-C לא נבדקה, וכן Wi-Fi 6 גם כן לא נבדק.

דברי סיום – היה לי קשה להיפרד ממנו.

מחירו של המחשב כפי שמופיע בכתבה – 3,439 ש"ח.

טווח המחירים בחנויות השונות מתחיל ב-1,300 ש"ח ועולה לפי התצורה.

לשרשור תגובות לחץ כאן


11:00
  /  
25.3.2021
  

1