המלכה אלפא – סוני הכריזה על אלפא 1. במה היא טובה יותר?

סוני הכריזה השבוע על מצלמת דגל חדשה, שעושה הכל ובמחיר ראוי. למי היא מיועדת? ולמה יקום המצלמות של סוני חיכה ...

19:00
  /  
30.01.2021
  

ימי קורונה, עולם הצילום המקצועי כמעט משותק, אבל התחרות אצל יצרניות המצלמות עולה הילוך ונדמה שמהפכת המירורלס הושלמה. מצלמות מירורלס הן מצלמות דיגיטליות, אלקטרוניות לחלוטין שאין בהן את המנגנון המכני. מנגנון זה מורכב ממערכת ובה מראה בזוית 45 מעלות,  המשקפת את האוביקט המצולם לעין הצלם, דרך פריזמה. זו מערכת מכנית, מגושמת שדורשת מרחב.

עולם הצילום העכשווי, מחפש מצלמות קטנות ונוחות, לכן ההתפתחות של המסכים שמאפשרים עינית אלקטרונית איכותית, מייתרת את  המראה ואת כל המנגנון שנלווה אליה, ובכך מקטינה את המצלמות באופן משמעותייחד עם השינוי בגודל המצלמה, והקטנת המרחק הפיזי בין העדשה לחיישן, ריעננו רוב היצרניות את מערך העדשות שלהם, והחליפו את הדרך בה העדשה מתחברת לגוף המצלמה. ה״מאונט״.

מכאן החלו לצוץ עדשות קלות, איכותיות ולעיתים קרובות זולות יותר ממקבילותיהן הישנות, של יצרנית המצלמה או של יצרניות חיצוניות כמו סאמיאנג, מייקה, דיגיטלסלר, וילטרוקס ו7 ארטיזן, לצד יצרניות וותיקות כמו סיגמא וטאמרון, רשימה חלקית מאד.

אבל חס וחלילה מלקבוע סטנדרט שבו כל עדשה תתאים לכל מצלמהכל חברה עם התושבת (מאונט) שלה ועם אות אנגלית שנבחרה לייצג אותו

פנסוניק הצטרפו למספר יצרניות ואמצו את חיבור ה– L (לייקה). סוני  עם E, ניקון עם  z, קנון עם Rf ופוג׳י עם G, שיהיה שמחלרוב ניתן להשיג מתאמים איכותיים כדי לחבר עדשות ישנות לפורמטהחדש של כל יצרנית.

את המהפכה הזו הובילה סוני, עם קו וותיק של מצלמות נטולות מראה, מאד איכותיות. אחריה פנסוניק ופוג׳י, כשניקון וקנון הצטרפו אחרונות, אחרי שהחלו לאבד נתחי שוק משמעותיים.

המלכה האם – אלפא 1

לנישה הזו נכנסת ראשת המשפחה, המלכה האם האלפא 1. השבוע הכריזה סוני על המצלמה החדשה, זאת ששולטת בכולם כן, כמו הטבעת. כיאה למצלמת דגל, יצרה סוני באז עצום סביב ההכרזה. תחילה צץ משום מקום טיזר מסקרן, שהפתיע את כולם ולאחריו דממה. סוני שמרה על סודיות מוחלטת עד ההכרזה.

זו מצלמה עם חיישן של 50 מגהפיקסל וצילום רציף משוגע של 30 תמונות בשניה. אמנם בטכניקה של תריס אלקטרוני, בדומה לצילום וידאו, אבל מי אכפת. כדי לעמוד בציפיות הגבוהות של החיישן, המצלמה מצויידת בשני מעבדים חזקים ומהירים במיוחד, סוני קוראת להם ביונז, bionz xr.

מה עוד תוכלו למצוא בה? צילום וידאו ב 8k, כדי שיתאים למתחרה הלא ישירה שלה, הקנון r5, שיפור משמעוי ליכולות הפוקוס המדהימות גם ככה של מצלמות האחרות ביקום הזה מסך איכותי ועינית אלקטרונית הטובה בעולם הצילום.

לכל זה יש מחיר. מלכת האלפא תעלה 6,498$ בחו״ל לעומת 2,000$ ל a7III או 3,500$ ל a7sIII/a7riV. כן, אפשר בערך לקנות שתי מצלמות נישה יקרות במחיר של המלכה האם, והיא עדיין מנצחת ביכולות שלה.

במה האלפא 1 פחות טובה?

כרגע לא בהרבה. מה שכן, הוידאו שלה פחות איכותי מזה של ה A7sIII. את שאר הדברים עוד נצטרך לבדוק – אנחנו עדיין לא יודעים איך היא מתנהגת בשטח. האם היא מתחממת? האם היא מסוגלת לצילום וידאו רצוף בלי עצירות רעינון וקרור? מה באמת איכות התמונות והוידאו?

האמת שלא נאלץ לחכות הרבה, כי היא אמורה להגיע לקהל הרחב כבר במרץ השנה, ועוד מעט יצוצו ביקורות של צלמים שיש להם מוצר ראשון.

השנקל של גיל על המצלמה החדשה:

יקום האלפא של סוני שהוביל למצלמה ששולטת בכולן

היקום שסוני בנתה מכיל סדרת מצלמות מקצועיות, סדרת מצלמות חצי מקצועיות וסדרת מצלמות לחובבים, כשלכל מצלמה תכונות יחודיות המיועדות לקהל מסויים וכולן נחשבות פורצות דרך בתחומן, ביכולות המיקוד האוטומטי שלהן, באיכות התמונה ובטכנולגיה הכללית, שהקדימה את המתחרות. אז מה היה עד כה?

מכיוון שההכרזה מתייחסת לסדרת המצלמות המקצועיות ביקום הזה, נתמקד בסדרת האלפא -7 הכוללת מצלמות עם חיישן בגודל מלא (35מילמטר, המקביל לגודל של נגטיב מסורתי).

α7R IV 

מצלמה המיועדת לצלמי סטילס ולה חיישן של 61 מגה פיקסל, צילום רציף של 10 תמונות לשניה, יש לה מייצב תמונה פנימי ואפשרות להקלטת וידאו ב 4k באיכות טובה, אבל פחות משאר המצלמות בסדרה. כמו כן היא לא מיועדת לצילום בתנאי תאורה קשים.

 

 

 

α7S III

מצלמת המיועדת לשוק צלמי הוידאו-קולנוע, עם יכולות וידאו מרשימות, כמו הקלטה פנימית ב 10ביט לצורך  עיבודי צבע בתכנות עריכת וידאו, והקלטה למקליט וידאו חיצוני באיכות המקבילה למצלמות קולנוע.  וצילום בתנאי תאורה קשים עם מינימום רעש על התמונה. חיישן המצלמה ברזלוציה נמוכה במיוחד, רק 12 מגה פיקסל, ובכ״ז מהתנסות שלי איתה, גם צילומי סטילס יוצאים מדהימים. אבל זאת מצלמת וידא עם יכולות סטילס.

 

 

α7III 

מצלמת הכל כלול, והמחיר שלה הוא הזול בחבורה. זאת גם אחת המצלמות הכי פופלריות היום. עם חיישן של 24 מגה פיקסל, מייצב תמונה פנימי, וידאו איכותי, צילום בהילוך איטי, צילום בתנאי תאורה קשים ויכולות סטילס מרשימות. כשסוני הכריז עליה, כולם חשבו שהחברה יורה לעצמה ברגל, ומכירת מצלמות הדגל היקרות תפגע. כמובן שזה לא מה שקרה, המצלמה הזו אפשרה לסוני לכבוש את השוק, וסוני הגדילה לעשות כשיצרה גרסא מוקטנת וזולה יותר של המצלמה הזו.

 

α9 II

למשפחה הזו שייכת עוד מצלמה חשובה והיא האלפא 9 גרסא 2, מצלמת 24 מגהפיקסל שמיועדת לצלמי ספורט, צפרים וכל מי שמהירות צילום לשובה לו, עם קצב של 20 תמונות לשניה ומחיר מאד גבוה, היא די דומה ל-α7III.

ניכר שחסרה בסדרה הזו מצלמה שתעשה את הכל. גם חיישן ברזולציה מופרעת, גם יכולות צילום בתנאי תאורה קשים, גם וידאו איכותי וגם צילום רציך שיספק צלם טילים בליסטים מצוי.

גם סמארטפון חדש

בנוסף להכרזה הזו, הוציאה סוני טלפון יוקרתי חדש שהוא מסך איכותי ופאנל שליטה למצלמות האלה.

לטלפון יש חיבור מיקרו hdmi, ואפשרות לשידורים חיים על רשת ה 5g, באמצעות אפליקציות יעודיות (סוני לא מציינת איזה) וטכנולוגיה המערבת פיזור ייחודי של אנטנות הסוללר במכשיר, כדי להבטיח שידור רציף וללא קטיעות.

המסך עצמו איכותי במיוחד 4K HDR OLED (3840×1644), כיאה למוניטור וידאו מקצועיסוני מאפשרת חיבור של המצלמות לטלפון ב hdmi כמוניטור וusb להעברה מהירה של תמונות.

בסרט המצורף אני מרחיב על יכולות האלפא-1, מדבר קצת על עיבוד צבע בוידאו, מה המשמעות ולמי זה חשוב, ועל הנישה שהמצלמה הזו תופסת.

תודה רבה לסטודיולנד ברמת השרון, על המצלמות לבדיקה

מצגת ההכרזה של סוני

לשרשור תגובות לחץ כאן


19:00
  /  
30.01.2021