אזרתי אומץ ושדרגתי את ה- Synology Nas ל- DSM7 בגרסת הבטא

שנתיים שמשתמשי Synology Nas ממתינים לשדרוג המשמעותי והאיכותי DSM7 - בואו נציץ מה חדש.

20:17
  /  
21.01.2021
  

אני חושב שאני מכור ל-Updateים, האמת שאני די בטוח בכך. אין מצב שיש איזה עדכון תוכנה שיוצא ואני לא מנסה אותו. בנייד, במחשב, בראוטר, באפליקציות. כל עדכון מבורך, ואם הוא משדרג משמעותית את הנראות והפונקציונאליות אז בכלל שגעון.

במקרה של מערכת ה- DSM של Synology נחלתי אכזבה אישית. לא הספקתי להירשם לתוכנית ה- BETA הראשונית. אותה תוכנית שמיועדת למכורי שדרוגים, כמוני. נאלצתי לחכות כמו כולם עד שיצאה גרסת ביטא רשמית, זאת כדי שאוכל לשדרג סוף סוף את ה-DSM ב- +Synology Nas DS420 .

קל זה לא היה – אתחיל מהסוף , שבוע הייתי ללא NAS, אבל במקרה הזה אני חייב להודות שזה היה באשמתי, לא באשמתו.

אז לאחר שסוף סוף סינולוגי שחררה את Disk Station Manager (DSM) 7 – מערכת ההפעלה המיוחלת בחרתי להתנסות איתה עוד לפני שתצא הגרסא הרשמית . DSM 7 היא תוצאה של פיתוח, שיפור וניסיון ארוך שנים שיש לחברה. סינולוגי אף מכריזה (לא שזה מפתיע) שזו מערכת ההפעלה הטובה ביותר שיצרו אי פעם. אמינות, ביצועים, פשטות ומדרגיות הם ארבעת העמודים עליהם התבססו בפיתוח של  ה- DSM7. אני חייב לציים שאמינות זו אחת הסיבות העיקריות שאני אוהב את החברה ומוצריה, אך השדרוג החדש מסייע משמעותית בהגברת אמינות הנתונים ואבטחתם.

אז עכשיו אחרי שכולנו יכולים להוריד את ה-  Synology Diskstsiton Manager 7 – DSM 7 יצאתי לבדוק האם היה שווה לחכות, אחרי לא מעט דחיות. מראש אגיד שאני מאוד אוהב את מערכת ההפעלה של Synology. היא פשוטה להפעלה, מכילה בתוכה מספר רק של אפליקציות להורדה בקלות, היא אינטואיטיבית והכי חשוב מעוצבת באופן נגיש, יפה ומסודר. לאחר השדרוג ובמבט ראשוני רובנו נבחין "רק" בשינויים הקוסמטיים, שהם בפני עצמם יפים אך לא בשביל זה ממתינים כל כך הרבה זמן.

כבר בשלב ה-login נרגיש שינוי באלמנטים כמו מהירות הכניסה המהירה, תגובתיות משופרת של ממשק המשתמש וארגון מחדש של תפריטים מרכזיים. רק תזכרו שכמו בכל בטא, הדבר אינו מייצג לחלוטין את המוצר המוגמר. ובכל זאת, זה הכי קרוב למה שנפגוש כמוצר סופי.

בכתבה הבאה אציג את ההתרשמות הראשונית שלי מגרסת הבטא הרשמית (41222) התואמת את ה-NAS שברשותי ואתמקד בעיקר שיכולות החדשות והשינויים.

לפני שנתחיל אני רוצה להזהיר, זכרו שאם תבחרו להוריד ולבדוק את בטא DSM 7, אין דרך חזרה לגרסאות קודמות, אז תהיו בטוחים שזה מה שאתם רוצים. ומניסיון, חובה לגבות כל מידע חשוב שיש לכם על גבי אמצעי האחסון. לחלופין, אם בא לכם להתנסות במערכת ההפעלה החדשה כדי להחליט על השדרוג, אתם יכולים להכנס להדגמה מקוונת של Synology Live ל- DSM 7 כאן . רק שים לב שההדגמה המקוונת זוכה להרבה התעניינות ועשויה להיות איטית.

 

ממשק המשתמש – DSM7 מציג חידושים מרעננים ולא רק ויזואליים 

במבט ראשוני אפשר לזהות שממשק המשתמש הגרפי של DSM7 הוא השינוי הגדול. שינוי עמוק, שינוי שגם אחרי שעות של עבודה עם DSM7 ניתן לחוש בהבדל ובשיפור. הכול יותר מותאם לתקופה בהשוואה ל- DSM 6.2 שעכשיו נראה קצת מיושן. הנושא הויזואלי הוא רק חלק משדרוג ה- GUI, ניתן להרגיש שהתפקוד והתגובתיות של ממשק המשתמש טוב יותר מקודמו. בחלט ניתן להרגיש את ההבדל באופן שבו ה- DSM החדש מגיב בעת האינטראקציה עם התפריטים והיישומים. די קשה לתאר במילים שיפורי מהירות תגובה של ממשק משתמש, הרי זה תלוי בכל כך הרבה גורמים כמו מהירות התקשורת, יכולות המחשב ממנו אנו מבצעים את הפעילות ועוד, אך השוואה ישירה ל-DSM הקודם וחומרה זהה ניתן בהחלט להצביע על שיפור משמעותי. שורה תחתונה ממשק המשתמש החדש והיעיל מציג שיפור משמעותי מקודמו. 

גם בגזרת האפליקציות בוצע שינוי מקיף ועתידות להתווסף, על פי סינולוגי, עוד ועוד אפליקציות. ביקור ראשוני בחנות מראה לנו שכל היישומים בהם ניתן להשתמש בגרסת הבטא של DSM 7.0 רשומים כולם כבטא בעצמם. את האמת שלא ממש הצלחתי להבין את הסיבה לכך. יתרה מכך, כל היישומים שניסיתי, לכאורה עבדו זהה לגרסה DSM 6.2.

עוצבו וסודרו תפריטים פונקציונליים מרובים, כמו זה של – Storage Manager שבעבר היה מעט מסורבל. עכשיו, הוא מעוצב באופן שקל להבנה וניתן לנווט במהירות לאזורים כמו אחסון, דיסקים קשיחים ותיקיות אותן הגדרנו, זאת לצד הצגה ויזואלית של מספר הסלוטים שב- NAS ומצב ההרדיסקים שבתוכם.

Login ב-DSM7 – יפה יותר ומאובטח יותר

השינויים באופן שבו משתמש יכול להיכנס ל- Synology NAS, הן כמנהל או כמשתמש "רגיל" נוחים ובטוחים. אפשרויות האבטחה שמציעה Synology כוללות אימות דו שלבי, אימות באמצעות טביעת אצבע ומאמתים מספקי צד שלישי הכוללים  FIDO2.

סביר להניח שרובנו משתמשים במאמת של גוגל במכשיר אנדרואיד גם אל מול רכיבים או חשבונות אחרים. ב- Synology מבינים את זה ומתיישרים, כך ניתן לבצע אימות באמצעות הכניסה המאובטחת של Synology  וגם בזו של גוגל. היכולת להשתמש גם במערכת האימות של Synology או כזו שכבר מותקנת על גבי הטלפון חשובה עבור משתמשים רבים שאינם רוצים להעמיס באפליקציות.

באופן אישי עברתי לאט לאט ממישהו שהסתמך על סיסמאות למישהו שכולל אימות דו-שלבי כמעט בכל חשבון המאפשר זאת. העובדה שה- Synology DSM החדש מאפשר בחירה מגוונת של 3 סוגי אימות תואמת למגמה בשנים האחרונות. סביר להניח שרק חלק מהמשתמשים ינצל את האפשרות הזו, בעיקר כי אנחנו אוהבים נוחות ומהירות שימוש אבל אם האיום ההולך וגובר במרחב הסייבר אני מאמין שבשנים הקרובות זה יהפוך לסטנדרט.

Synology Photos

אחד השינויים הגדולים שהוכנסו ל DSM7 הוא  מיזוג יישומי ה- Synology Photo Station 6 ו- Moments ליישום בודד אחד המרכז את כלל היכולות והחידושים. Synology Photos דומה בעיצובה לאפליקציית Moments אך כולל בתוכנה את כלל האפשרויות של Synology Photo הישנה, האפליקציה כוללת מסד נתונים מלא של תגי התמונות, אלבומים והגדרות מכל אחד מהיישומים הישנים אך הפעם מימשו את האחרונים באופן אינטואיטיבי יותר ואוטומטי.

לאחר תיוג כלל התמונות הנמצאות על ה- NAS ניתן להחליף באופן קל ונגיש את תצוגת התמונות וממשק המשתמש. החל מציר זמן לתיקיות (תצוגת תמונות כרונולוגית עפ"י תאריכים) ותצוגה כללית יותר עפ"י נושאים במרחב תמונות משותף אשר יותר ממוקד לעולם העסקי. לדוגמה אם אתם צלמים מקצועיים המשתמשים ב- NAS Synology ומצד אחד רוצים לשתף את אוספי התמונות שלכם אך מצד שני רוצים להגביל את הגישה מבחוץ על סמך תג זמן או תג נושא, תוכלו לערוך את המרחב המשותף  מבלי ששינויי ההרשאות יושפעו על כלל אוספי התמונות.

 

בנוסף, שולבו באפליקציה מספר אפשרויות חכמות המשלבות זיהוי תמונות בעזרת AI המאפשר לקטלג תמונות על פי זיהוי פנים , מיקום גיאוגרפי או על פי ניתוח ויזואלי של הפרטים בתמונה כגון מספר אנשים שמתויגים או תמונות נוף. לאחר ניתוח ה- AI שמבצוע על התמונות ניתן ליצור אלבומים באמצעות צרור מילות מפתח המתאים לתמונות מסוימות.

אציין כי נתקלתי במעט קשיים לבצע את המעבר מהתוכנות הישנות לתוכנה החדשה, בעיקר בהכנסת התמונות ל-DB החדש וסידור התיקיות מחדש. ההרגשה שהייתה לי לאורך המעבר היא שאני מפספס משהו, או לא מבין למה התכוון המשורר, שבטוח יש דרך טובה יותר לעשות את המעבר אבל לא ממש מצאתי. Wizard מעבר היה יכול להיות פתרון נוח (מכור ל-Wizardים כבר אמרתי?)

 

Resource Monitor – DSM 7.0

עוד אפליקציה ששופרה באופן משמעותי היא תצוגת ה- Resource Monitor .Resource Monitor של DSM 6.2 תמיד הרגיש טיפה מוגבל, זאת למרות שהוא נתן כמות סבירה של מידע, ב- DSM7 היקף נתוני המשאבים שנשמרים לאורך זמן וסוגי הניתוחים שניתן להפיק מהם מפתיע. ב- DSM 7.0 דשבורד המשאבים מספק יותר נתונים  בנושא חלוקת המשאבים בחלוקה למשתמשי המערכת, חלוקת משאבי הזיכרון לפי נושאים, מנהל משימות מפורט ועוד. כל זאת בממשק נקי ומסודר להפליא.

Synology Hybrid Share ו- C2 Synchronization Cloud

השיתוף היברידי הכלול ב- DSM 7 היא יכולת חשובה נוספת של Synology ביצירת מערכת ענן היברידית חכמה ומנוהלת. הענן היברידי בתעשיית ה- NAS המודרנית התחיל לייצג מערכות המנצלת את היתרונות חומרת NAS בשילוב עם שטח איחסון בענן, כאשר כל פלטפורמה מסונכרנת באופן מלא האחת עם השנייה. במקרה של Synology, הם משתמשים בפלטפורמת C2 Cloud משלהם ובשילוב עם ה- Hybrid Share ניתן לסנכרן מרחבים משותפים מרובים ב- NAS עם שטח אחסון ב- Synology C2 Cloud. התוצאה היא, שמשתמשים יכולים להתחבר לשני מקומות האחסון, דרך האינטרנט או דרך הרשת המקומית וכל שינוי שיבוצע משתקף במערכת האחסון השנייה.

 

יכולות זו שימושית במיוחד עבור ארגונים שבהם עובדים מחוברים ל-NAS בעמדות פיזיות ומידי פער נדרשים לגשת למידע גם מבחוץ. במקרה זה ניתן יהיה להשתמש במרחב בשילוב עם Synology Drive כתיקיית ענן, המציגה את הקבצים שנבחרו לצד גרסאות קודמות של אותם הקבצים (בדומה ליכולות גוגל דרייב ודומיו).

היתרונות של אחסון היברידי בעסק קטן/בינוני מרובה אתרים בא ליידי ביטוי בעיקר במקרים בהם חסרים אמצעי אבטחה מסחריים מקומיים (כגון שירותי VPN יעודיים). באמצעות השירות ניתן לגשת לקבצים המגובים באופן מאובטח ובטוח.

לטעמי שירות זה יעיל מאוד למי מהאנשים שמעוניינים בשירות ענן לצד ה- NAS הפיזי אם כי היעדר תמיכה של ספקי ענן צד שלישי מובילים כגון:  Google Drive, DropBox, One Drive מעט מצננת את ההתלהבות שלי סביב השירות . אציין כי יש למשתמשי Synology את אפליקציות הגיבוי Office 365 ו- G המאפשרות גיבוי של שירותי ענן אך לא לא באופן היברידי.

 

Synology C2

 

תפריט עזרה ומדרכי התקנה – DSM7

תחום שהרבה פעמים מוזנח מצד היצרים הוא אזור העזרה המקוונת ותפריטי התקנה (wizard) שאני מאוד אוהב. למרות ש- Synology תמיד הצטיינו במתן שירות מקוון ופתרו הרבה מאוד מהבעיות שהיו לי בתוך זמן קצר ובמקצועיות רבה, יש משהו בהנגשה ויזואלית ומפורטת יותר של תפריטי העזרה והמדריכים שמצביעים לדעתי על מקצועיות.

גם בתחום ה- Wizardים יש בשורה. ההתקנה הראשונית הייתה נוחה וברורה מאוד, היא מדריכה צעד אחר צעד את המשתמש המתחיל באופן גרפי המלווה בהסברים. דבר המהווה קפיצת מגרה משמעותית מ – DSM6.2

שיפור תהליכים במטמון SSD

היכולת להוסיף ולהסיר אחסון SSD כמטמון במערכת האחסון החדשה, זאת, ללא צורך בפירוק זמני של אמצעי האחסון היא  תועלת מבורכת לטכנאים שבנינו. עם השנים נפתח האחסון הלך וגדל בקיבולתו ובמקביל הדרישות מאחסון מטמון נגיש שמיש הולכות ומתפתחות. בעבר, בכדי להוסיף אמצעי אחסון SSD למטמון או אפילו בכדי לעשות שינויים "קטנים" בהגדרות נדרש היה לנתק את כל אמצעי האחסון שהוגדרו ב- storage pools. ב- DSM7 מימשו גמישות מרבית בנושא זה. נוסף על כך, ישנם שיפורים במטמון. על פי הרשימה שפרסמה סינולוגי (המצורפת למטה) ישנם לא מעט שיפורים בביצועי המטמון במערכות המותקן בהם ה- DSM 7. מבטיחים לסקור את כלל האפשרויות בכתבה נפרדת כאשר תצא גרסה סופית ורשמית. 

ומה עם הגישה ל-DSM דרך המכשיר הסלולארי?

בגזרה זו עדיין אין שינוי, רבים מאתנו שעושים שימוש ב-NAS באמצעות המכשיר הסלולארי בטח חווה את התסכול של עבודה עם ממשק המשתמש המוצג בזמן הגישה דרך דפדפן המכשיר.

הייתה לי ציפייה שיעשו ב- Syonology  שינוי גם בתחום זה, ואולי הם עוד יעשו, אבל נכון לזמן כתיבת השורות ובהסתמך על גרסאת הביטא, אין שינוי.

אציין כי ניתן כמובן לעבור למצב תצוגה של Desktop Mode אבל הייתי מצפה שהשינוי המבורך שבוצע יכלול גם את ממשק המובייל.

והנה רשימת החידושים המלאה

DSM 7.0 מגיע עם תכונות ניהול אחסון (Storage Manager) שעוצבו מחדש שמקלות על תצוגת נפחי האחסון. כעת תוכל לראות בכמה נתונים כל חבילת DSM בודדת משתמשת, לזהות בקלות בעיות בכוננים ובנוסף יש שיפורים מבורכים ומשמעותיים בגזרת מטמון SSD.

Synology Photos הוא תוספת חדשה ומעניינת הממזגת את שירות Moments עם Photo Station, כאשר החבילה מעכשיו היא שירות ניהול התמונות המוגדר כברירת מחדל ב- DSM. השירות מסתמך על AI ומסוגל למיין ולסווג תמונות באופן אוטומטי לאלבומים, הוא מציע דרך חלקה לגבות תמונות מכל הטלפונים המחוברים ברשת הביתית ולמזג את כולן ב- NAS שלכם.

Active Insight הוא לוח מחוונים מרכזי המאפשר לך לשלוט בכל מארזי ה- Synology NAS הרשומים באותו חשבון, כך שאם אתה מנהל מרחוק מספר שרתיNAS, התכונה בהחלט שימושית.

Synology Drive מקבל גם קונסולת ניהול שעוקבת אחר העברות קבצים, מגמות שימוש ועוד.

בנוסך לכל זה ישנם  שינויים מעולים סביב שיתוף קבצים, אבטחה ווירטואליזציה.

להלן כלל הערות השחרור של DSM7.

Storage Manager

 • מנהל האחסון – שינוי ויזואלי ותצוגת דגמי Synology NAS עם חריצי הכונן התואמים את הדגם.
 • שיפור תהליך ההתקנה של Hot Spare ו- Data Scrubbing.
 • נוסף WIZARD להנחיית משתמשים בהגדרת כוננים חדשים שהוכנסו.
 • תכונות חדשות של storage pools, volumes וכוננים
 • תומך בביצוע משימות שונות ב- storage pools בו זמנית.
 • תומך בעדכוני קושחה לכונני Synology.
 • שיפור ביצועי הגישה של RAID 6 ב -80% במעבדי Broadwell  -FS1018, SA3400, RS1619xs +, DS3018xs ו- Grantley -FS3017.
 • שיפור ביצועי הגישה של RAID 6 ב -70% בשאר המעבדים
 • נוסף מנגנון תיקון חדש להפחתת הזמן הדרוש לתיקון RAID
 • נוספה אפשרות להחליף אוטומטית כוננים קריטיים או כאלו שכשלו באמצעות Hot Spare.
 • נוספה הפעלת תיקון RAID באופן אוטומטי כאשר כונן תקול מוחלף בכונן תקין באותו חריץ הכונן.
 • הוסיפו יכולת להכניס  ל -storage pools כוננים גם כאשר המכשיר פועל מבלי להפריע לפעולת המערכת התקינה.
 • הוסיפה תמיכה בשירות ניתוח "בריאות"  הכוננים של WD באמצעות Western Digital Device Analytics – WDDA עבור כונני WD Purple, Red ו- Red Pro.

תכונות חדשות של מטמון SSD:

 • הוסיפו יועץ המטמון החדש של SSD לפקח על גישות קלט / פלט ומספק המלצות קיבולת מדויקות יותר.
 • הוסיפו אפשרות להצמיד את כל המטא דאטה של Btrfs למטמון SSD כדי לשפר את ביצועי הגישה לקבצים קטנים ולקצר את זמן התגובה בעת גישה לקבצים באופן קבוע.
 • נוספה תמיכה במנגנון סנכרון מהיר בין ה- מטמון SSD לכוננים הקשיחים, דבר המשפר את יעילות הסנכרון ב -30% .

מערכת קבצים

 • תומך בהפעלה / השבתה של דחיסת קבצים עבור תיקיות משותפות שנוצרו ב- DSM 7.0.
 • יחס דחיסת קבצים משופר ותצוגה נוספת ליחס הנוכחי לכל תיקיה משותפת.
 • נוספה תמיכה ל-cross-protocol  בין פרוטוקול SMB לבין AFP.
 • תומך בגישה לתיקיות משותפות מוצפנות באמצעות NFS.
 • שיפור ביצועי Btrfs והורדת latency של  קלט / פלט.
 • שיפור שליטה בשיתופי SMB לצורך שינויים בהרשאות לצד LOע מפורט יותר
 • שיפור ביצועי ההצפנה בשיעור של עד 10% בדגמים מסוימים באמצעות פלטפורמת x86.

ניהול משתמשים

 • שיפור מדיניות הסיסמאות. לא ניתן לכלול את שם המשתמש, חובה לכלול אותיות וספרות, אורך סיסמא מינימלי של 8 תווים.
 • הוסיפו את האפשרות להגדיר הרשאות מנהל לחשבונות משתמשים שאינם מנהלי מערכת ולאפשר להם לנהל שירותים מסוימים באופן זמני. דבר המאפשר ניהול הרשאות גמיש יותר.
 • הוסיפו יכולת לדרוש ממשתמשים חדשים לשנות את הסיסמאות שלהם לאחר הכניסה הראשונית  ל- DSM.

אבטחה

 • נוספה היכולת לחסום יציאות USB.
 • תהליך חיבור QuickConnect שופר לחיזוק האבטחה.
 • DSM7 מספק  תמיכה ב- TLS 1.3 בלבד עבור אפשרות התאמה משופרת לרמת פרופיל TLS / SSL.
 • נוסף היכולת להגדיר אימות דו-גורמי עבור משתמשים או קבוצות ספציפיים.

חוויית משתמש

 • נוסף WZARD להתקנת DSM בפעם הראשונה ולהגדרת חשבון Synology ויכולות מובנות נוספות כגון QuickConnect
 • נוסף מידע ברור ועצות חוזרות לשימוש ושיפור האבטחה, לצד התראות והגדרות מומלצות אחרות ב-TAB עזרה של ה-DSM.
 • נוספה יכולת לגבות את תצורת מערכת ה- DSM לחשבון Synology המקושר לרכיב.
 • נוספה תמיכה ב- webhook לשליחת התראות מערכת ל- Synology Chat וליישומי צד שלישי אחרים.
 • מערכת הפעלה מהירה ויציבה (מורגש מאוד כבר מההתחלה) להפעלת חבילות ושירותים באופן מהיר.
 • ביצועי כניסה(LOGIN)  משופרים בעת חיבור מהרשת.
 • איפוס הסיסמאות של כל חשבונות המשתמשים על ידי לחיצה על כפתור RESET ב- Synology NAS למשך 4 שניות.

תצוגה משופרת של לוח הבקרה על ידי ארגון מחדש של פונקציונליות יחדיו:

 • הוספה לשונית חשבון Synology חדשה לאיחוד שירותים עתידיים הניתנים באמצעות חשבון Synology.
 • אפשרויות דומיין / LDAP מאוחדות להגדרה באשף מאוחד וחדש.
 • הגדרות QuickConnect מאוחדות בכרטיסייה גישה חיצונית.
 • אפשרויות הודעות דוא"ל מאוחדות בכרטיסייה הודעה
 • WS-Discovery מאוחד לשירותי קבצים> SMB.
 • איחוד הגדרות DSM לפורטל הכניסה.
 • הועבר סינכרון תיקיות משותפות לכרטיסייה שירותי קבצים.
 •  אפשרות האימות דו-שלבי הועברה לכרטיסיית אבטחה.

לסיכום

DSM 7 מביא שיפורים משמעותיים מאוד שעוד יבחנו רבות. כפי שרשמתי תחילה, Synology DSM 7 עדיין נמצא בגרסת בטא בזמן כתיבת שורות אלה. עם זאת, היא נמצאה כיציבה מאוד ובהחלט מאפשרת עבודה רגילה לצד הנאה מכל התוספות והחידושים שה- DSM7 נותן.

לאחר שחלק ניכר מעולם ה- IT עובר למרחב העבודה המקוון, וניכר כי Synology הבינה את המגמה והכניסה לא מעט אפשרויות עבודה משולבות ענן לצד אחסון וגיבוי פיזי. ואיך לא, כשעובדים מרחוק יש גם לא מעט איומים וחששות, כאן Synology עשתה לא פחות ממהפכה, גם בהכנסת שלל אפשרויות אימות ואוטנטיקציה וגם בחיזוק מנגנוני האבטחה.

אז למה הייתי בלי NAS שבוע? כשעדכנתי את ה- DSM לגרסה החדשה השארתי חלק מההרדיסקים בחוץ. לאחר העדכון החזרתי אותם למקומם והסתבר לי בדיעבד שגם הם נדרשים לשדרוג, וכמו שציינתי בתחילת הכתבה, אי אפשר לחזור אחורה. אבל כמו תמיד, שירות טוב פותר כל בעיה. פתיחת קריאת שירות מקוונת אחת, כמה הסברים וניסיון עיקש לעזור, השתלטות אחת מרחוק והנושא סודר.

לשרשורת תגובות לחץ כאן


20:17
  /  
21.1.2021
  

1