Aviem Smart UPS – מערכת גיבוי חשמל Plug and Play לבית ולמשרד

מחפשים אל-פסק שהוא פשוט להפעלה וגם חכם? יכול להיות שה- AVIEM SMART מתאים לכם.

13:00
  /  
25.01.2021
  

חורף בחוץ, רעמים, ברקים, גשם . בווווום, אין חשמל בבית. יושבים בחושך לאור נרות, כולם מחויכים, מרגישים את התחושה הרומנטית שאבותינו הרגישו. עוברות כמה שעות ואז שומעים את הצפצוף של המיקרו חוזר לחיים והאור נדלק חזרה. אבל משהו בתוככם לא מאפשר לכם להיות רגועים, אתם מרגישים אי נוחות. אוי לא, הטלוויזיה, שרת ה- NAS או חס וחלילה המחשב גיימינג של הילד לא חזר לחיים.

בדיוק בשביל מקרים כאלו שווה להכניס UPS הביתה, זה מסוג הרכיבים שלא ממש צריך עד שממש צריך. זה כמו תדיאור, מצלמת אבטחה או כמו בייבי סיטר לתינוק בין שנתיים, שלעיתים יש את התחושה שאנחנו משלמים למישהו\משהו סתם כדי לבוא לשבת אצלנו בסלון ולשמור על האוויר.

רקע –  מה זה UPS (אל פסק)?

UPS – Uninterruptible Power Supply, או בעברית ספק כוח ללא הפרעות (אל-פסק) הוא רכיב המבצע "גיבוי חם" לרשת החשמל הרגילה. UPS מצויד לרוב בסוללה אשר יכולה לספק מתח חשמלי לפרק זמן מוגדר ולסך הספק מסוים. בפועל, UPS ימשיך לספק חשמל לרכיבים המחוברים אליו גם כאשר ישנה הפסקת חשמל. פועל יוצא מפעולה זו הוא העובדה כי הזרמת החשמל דרך ה- UPS תהיה לרוב רציפה יותר ויציבה יותר. ב- UPSים המוגדרים כ- On Line החשמל לצרכנים מגיע דרך הסוללה גם כאשר המתח מגיע מרשת החשמל. אותם מכשירים נקראים גם UPS בעלי המרה כפולה – שם, החשמל עובר "סינון" דרך 2 ממירים – ממיר ראשון ממיר מ- AC ל- DC ואז שוב מ- DC ל-AC – וכך יש חשמל רציף והרבה יותר יציב, דבר שבדרך כלל מתבטא במחיר.

רוב ה- UPSים החדישים כוללים בנוסף לסוללה (מצבר), מערכות הגנה כנגד קפיצות ונפילות מתח הקיימות בשגרה ברשת החשמל הראשית. אותם "קפיצות" (Electric spike) יכולות להיווצר בהפסקת חשמל מיד עם חזרתו ומכונה נחשול מתח. ישנם מקרים נוספים, אמנם פחות נפוצים, בהם ישנם דווקא נפילות מתח הנגרמות מהפעלה רגעית ופתאומית של צרכן חשמל גדול כגון מדחס של מזגן "שמושך" בפתאומיות יותר מידי זרם או כאשר יש הפסקת החשמל באזור הסמוך אליכם שגורמת לתנודתיות חשמלית באזור.

 Aviem Smart UPS SW

ה- UPS שהגיע אלינו לבדיקה הוא של חברת Aviem מערכות, חברה אשר מתמחה ומספקת מגוון רחב של מערכות הספק מתוחכמות (אל-פסק UPS, ספקי כוח ומטענים, ממירי תדר, מצברים, מסננות ומייצבי מתח). החברה נותנת שירותים לצרכנים פרטיים ולצרכנים תעשייתיים גדולים כאחד.

הדגם אותו נסקור הוא מסדרת Aviem Smart SW. מדובר במערכת אל פסק חד פאזית בהספקים משתנים ובשלושה דגמים :750VA/500W ; 1000VA/700W ; 1500VA/900W.

מדובר ב- UPS מסוג Smart plug and play. בשורה התחתונה, הדבר שהיה הכי קשה בהתקנה שלו היא ההוצאה שלו מהאריזה. משם הדרך הייתה קצרה מאוד עד שהיה לי בבית גיבוי חשמלי לכל הרכיבים החשובים בבית.

בכדי להמחיש טוב יותר במה מתבטא במקרה הזה UPS המוגדר "חכם", אתעמק בשני פרמטרים. הראשון הוא יכולת HID המוטמעת במערכת. תקן (HID (Human interface device אומץ בעיקר על מנת לאפשר חיבור פשוט ומהיר של מכשירי קלט אנושי למחשבים, מכשירים כגון מקלדת ועכבר. המטרה העיקרית היא לפשט את תהליך התקנת ההתקנים. לפני כניסת ה- HID לשוק, התקני קלט נדרשו להתאים את עצמם לפרוטוקולים קבועים מראש שהיה, לרוב, נכון לאמצעי ספציפי. ניקח לדוגמא עכבר או ג'וסטיק, בעבר, היה נדרש להתקין דרייבר מ-CD או ממקור אינטרנטי אחר בכדי שהמחשב ידע לנצל את כל יכולותיו של הרכב. עם HID מתקיימת תקשורת "אוטומטית" בין  הרכיב אותו אנחנו מחברים לבין המחשב. באופן אוטומטי וללא צורך בהתקנה המחשב "ינצל" את יכולותיו של הרכיב שחובר. מנהל ההתקן HID, מנתח את הנתונים ומאפשר שיוך דינמי של קלט/פלט  ולפונקציונליות של היישום.

ה- Aviem Smart UPS SW כולל פרוטוקול HID המאפשר תאימות מלאה למערכות ההפעלה. תאימות זאת באה ליידי ביטוי לא רק אל מול מחשבי ווינדוס או MAC, אלה גם אל מול רכיבי מחשב כמו NAS או אמצעי אחסון אחרים. במקרה שלי, מיד לאחר חיבור ה-UPS לשרת +Synology Nas DS420 (אותו סקרתי כאן באתר) באמצעות כבל USB סטנדרטי המסופק בקופסא, קיבלתי חיווי ב- DSM של ה- NAS כי חובר UPS חכם למערכת. כל זאת בוצע ללא הליך התקנה או הגדרה ומאותו רגע יהיה "שיח" תמידי בין שני הרכיבים ומערכת יחסים מגנה ובטוחה. כך לדוגמא, כאשר ה- UPS יזהה כי ישנה הפסקת חשמל ויעבור לספק חשמל מהסוללה הוא יודיע זאת לשרת באופן אוטומטי,  כך גם כאשר סוללת ה- UPS תתרוקן, הוא יעביר פקודה לשרת לבצע כיבוי מסודר לפני שהספקת החשמל תפסק. 

היכולת השנייה המייחדת את ה- Aviem Smart UPS SW היא הספקת מתח גל סינוס טהור המיוצר ע"י ממיר מתח הכלול במערכת 

התפקיד העיקרי של ממיר המתח הוא להמיר את אותו ה- DC (זרם ישיר) שהסוללה מייצרת לזרם AC (זרם חילופין) הדרוש לרוב המכשירים. לשם כך, עליו לקחת אות DC קבוע ולשנות אותו לעקומת גל סינוס שעולה מעל ומתחת ל 0 וולט. כשהממירים יצאו לראשונה, הדרך הנפוצה ביותר לעשות זאת הייתה לגרום למתח לעלות באופן מדורג למעלה ולמטה, ומה שיצר גל סינוס מדומה. שנראה ככתום. ככל שתהליך ההמרה איכותי ומתקדם יותר, גלי סינוס יחולקו ליותר מדרגות. עד לרמה בה מתקבל גל סינוס טהור.

 • גל דמוי סינוס –  באנגלית: Modified Sine Wave, הוא גל המיוצר באופן שונה מהגל המקורי ומאופיין בעליות וירידות מתח באופן מדורג ולא "חלק" . זוהי סוג המרה נפוצה ופופולרי ולו בגלל עלויות היצור הזולות יחסית לממירי מתח אחרים, ממירי מתח או אל פסק המפיק גל דמוי סינוס נחשב כאמין ולעמיד מאוד. הוא מתאים לרוב מכשירי החשמל הרגילים כמו תאורה, מחשבים רגילים או כל מכשיר חשמלי סטנדרטי הנמצא בבית.

עם הקדמה והתפתחות האלקטרוניקה הזעירה, הצורך בגל סינוס איכותי, יציב והקרוב ביותר לגל המסופק לנו ע"י חברת חשמל, החלו לשלב במערכות המרת מתח וב- UPSים ממירים העושים שימוש בגל סינוס טהור.

 • גל סינוס טהור – באנגלית: Pure Sine Wave, הוא יצור גל סינוס המדמה את רשת החשמל האמתית. מדובר בגל חשמלי המיוצר על ידי יצירת "מדרגות" המרבה מרובות אשר יוצרות גל מעוגל ויציב . בכדי לייצר גל "טהור", עושים שימוש בקבלים ובטרנזיסטורים מרובים, זאת בכדי לייצר את אותן מספר רב של מדרגות . כך לעמים , איכות גל הסינוס הטהור המיוצר ב- UPS, טובה יותר בהשוואה לגל הסינוס של רשת החשמל הביתית. הדבר משמעותי בעיקר לאותם רכיבים אלקטרוניים רגישים, כאילו הכוללים שעון מדויק, מכשירי רפואה, או במקומות בהם רשת החשמל ידועה כפחות יציבה ואיכותית.

מפרט טכני:

מלבד ההבדלים בגודל, במשקל ובהספק האל פסק, ישנו הבדל אחד משמעותי בין הדגמים השונים, לדגם הגדול 1000VA- 1500VA הצטרף מאוורר בחלקו האחורי (3 בשרטוט) . המאוורר אומנם שקט מאוד אך עדיין עבודתו מורגשת כאשר החלל קטן ושקט. אציין כי עוצמת המאוור משתנה בהתאם לצורך, אך עובד ברציפות ולא ניתן לשליטה. אני מניח שהדבר נובע מהצורך לייצב את המתח באופן רציף ויצירת מותאמות למקומות סגורים ופחות מאווררים כגון מחשבי חוץ בקיוסקי שירות, כספומטים וכו'.

 

מה בקופסא:

אציין לטובה, שבאופן מפתיע, כל שהיה דרוש לי בכדי לחבר את ה- UPS היה בקופסא. יש טרנד עולמי כזה להחסיר ציוד נלווה ממוצרים, טרנד שאותי באופן אישי מאוד מעצבן. נתקלתי בלא מעט UPSים המשווקים ללא כבלי חשמל לחיבור צרכים, כבלים שלא תמיד נמכרים בחנויות ש"ליד הבית". במקרה זה מספקים לצד ה-UPS  מפצל שקעים המתחבר בצורה בטוחה ישירות ל-UPS, וכבל חשמל בודד (זכר-נקבה). בנוסף, מתחייבים בחברה למכור כבלים נוספים במחיר עלות למי שהציוד שמספקים לא מספק.

X1 אל פסק (כבד)

X1 כבל חשמל "קומקום" להזנת חשמל ל- UPS

X1 כבל "קומקום" זכר – נקבה

X1 כבל USB לחיבור ה- UPS למחשב/NAS

X1 מפצל שקעים עם חיבור "קומקום" זכר -לחיבור מפצל ישירות לאל פסק.

X1 דיסק התקנה של תוכנת WinPower עם מספר רישיון סיראלי. 

מאפיינים מרכזיים:

 

כפי שציינתי בתחילת הכתבה, מערכות UPS ביתיות/משרדיות נחלקות בעיקרן לשני סוגים, הסוג הראשון הוא של מערכות "פשוטות", ביתיות או משרדיות, ללא חוכמה מיוחדת מלבד הספקה של מתח חשמלי בזמן שזאת נפלה. אהבתי את אותן מערכות ואף ביצעתי בהם שימוש בכמה פרויקטים, בעיקר לאות פשטות ההפעלה ואמינותם. הסוג השני הוא של מערכות ה- UPS ה"חכמות", המאפשרות שליטה מרוחקת באמצעות חיבורי רשת, ביצוע הגדרות מורכבות, הגדרה לאזורים ועוד. הייתה צריכה להיות סיבה טובה כדי שאבחר להכניס יחידה שכזאת למשרד או מפעל, בדרך כלל מערכת שכזאת נכנסה למקומות בהם הצרכן הבין וידע לתפעל אותה.

המקרה של סדרת Aviem Smart מעט שונה,  מצב אחד זו מערכת plug and play "פשוטה"  ומצד שני יש בה מרכיבים "חכמים" –  HID, גל סינוס טהור, תצוגת מסך ומאפיינים מרכזיים נוספים כגון:

 • HID – Human interface device – המאפשר חיבור פשוט ומהיר של מכשירי קלט למחשבים ללא צורך בהתקנה
 • מיצב מתח AVR השומר על ה- UPS בעיקר בשימוש ארוך, אינטנסיבי וכאשר ישנו עומס מתח חריג.
 • שילוב של Interactive Line – ביצועים גבוהים הנתמכים בגל סינוס טהור ביציאה ומייצב מתח מובנה.
 • ממשק משתמש עם חיבור USB ישירות למערכת, המאפשר ניהול המערכת וכיבוי אוטומטי ללא צורך בהתקנת תוכנה (מתאים למערכות הפעלה ווינדוס, מאק, NAS או לינוקס)
 • נצילות המרה גבוהה של יותר מ-95% המתבטאת בחסכון בחשמל
 • אפשרות הפעלת המערכת ללא מתח רשת (יכול להיות יתרון לעבודה מחוץ לבית)
 • ממשק בקרה עם מסך LCD המציג את מצב הסוללה, את גובה הצריכה בזמן עבודה ללא חשמל (ב- W), בר עומס ועוד.
 • מערכת בקרה עצמית לניטור תקלות

נושא נוסף שבדרך כלל אנחנו לא לוקחים בחשבון כאשר אנחנו רוכשים UPS הוא אפשרות החלפת הסוללה. כאשר בוחרים להשקיע ולקנות מוצר UPS איכותי במחיר שמעט יקר יותר מהסטנדרט, חשוב לשים לב לאפשרות החלפת המצברים (סוללות). לאחר כמה שנים, באופן טבעי, אפקטיביות הסוללה יורדת. בהשקעה של כ-125 ש"ח ליחדה, ניתן להחליף בסדרת Aviem Smart את המצברים ולהרוויח עוד שנים רבות של שקט.

שני מצברים פריקים של 9A שעה

רכיבי המערכת הפנימיים נראים ומרגישים איכותיים, כך גם ההלחמות הפנימיות על גבי המעגלים החשמליים. חוטי החשמל עבים ותואמים את צריכת והספקת החשמל המועברים דרכם. כלל החיבורים הפנימיים מבוצעים על פי התקן ובאמצעות מחברים ייעודיים עם ההגנות הדרושות מפני התנתקויות מקריות.

הרכיבים ומעגלי האלקטרוניקה מקובעים היטב ונראה שבוצעה מחשבה על דרכי פינוי החום שהמכשיר מייצר.

חסרונות

 • בדגמים הגדולים מאוורר שלא ניתן לשליטה (פעול 24\7) – אציין שהוא יחסית שקט מאוד ובסלון הבית הוא לא היה מורגש אך בחדר קטן ושקט הוא יכול מעט להפריע.
 • מחיר – מצד אחד מדובר בחיסרון (990 ש"ח) אל מול מתחריו באותה הקטגוריה – אך מצד שני מדובר במוצר איכותי בעל פונקציות ויכולות השייכות לאחיו הגדולים.
 • שקע רגיל בגב המכשיר – נכון, עם המערכת מספקים מפצל של שני שקעים המתחבר באמצעות כבל קומקום זכר ישירות לאל פסק אבל היה נכון לטעמי לצרף שקע מובנה שכזה בגב המכשיר. (לאחר פרסום הכתבה התברר כי הנ"ל לאור העובדה כי התקן הישראלי לא מאפשר שילוב שקע חשמל בגב המכשיר)
 • למי המעוניין להעמיק בנתוני ה- UPS ובשליטה על פרמטרים נוספים מלבד המוצגים על צג המכשיר יפגוש בתוכנת מחשב גנרית ומיושנת במעט.

ביצועים

באופן פשטני, הדבר שהכי מעניין אותי ב-UPS זה היכולת שלו לספק לי חשמל יציב, אמין ולאורך זמן כאשר ישנה הפסקת חשמל. ה-Aviem Smart UPS SW עושה את העבודה, ובצורה טובה מאודהדגם אותו אנחנו מסקרים הוא הדגם הגדול ביותר של הסדרה וכולל הספקת חשמל של עד 1500VA. בפועל בקושי הצלחתי לגרד 50% מיכולות ה- UPS. 

בבדיקה שבוצעה באמצעות חיבור מגוון של מכשירי חשמל ליציאות ה- UPS התקבלו תוצאות טובות ויציבות. למערכת חוברו צרכנים כגון : טלוויזיה, רסיבר, שרת +Synology Nas DS420, קונסולת XBOX series X, 4, מטען שלטים ל- XBOX, ארבעה גופי תאורת LED של 8WX4, ראוטר גיימינג, סוויץ', רסברי פאי, MI BOX ו- 3 מטענים למכשירים ניידים .  

סה"כ כל העומס שהופעל על המערכת היא כ- 3\1 עד 3\2 מיכולתה. קרי בין 400VA ל- 900VA  או אם תרצו בין 300W ל- 600W . כמובן שקשה מאוד למדוד במדויק צריכה נקודתית שכן ההספק אותו מספק ה- UPS משתנה במהירות גבוהה בכפוף לשינויים של הצרכנים (מספיק שה- XBOX מציג גרפיקה מורכבת וכבדה יותר והספק הצריכה יכול לעלות בכמה עשרות W).

לאחר הטענת ה-UPS וחיבור כלל הצרכנים המפורטים, נותק מקור החשמל, באמצעות בדיקת מתח שבוצעה באמצעות רב מודד נראה כי ה- UPS שומר על מתח תקין ויציב ביציאה גם כאשר החשמל נותק והוחזר באופן מהיר "וקופצני". המכשירים החשמליים שחוברו אליו המשיכו לעבוד ללא כל הפרעה, ריצודים או אירועים של אובדן סנכרון.

כמובן, בתלות בצרכנים המחוברים גם זמן הספקת החשמל ע"י ה- UPS יכולה להשתנות דרמטית אך בבדיקות כלליות שבוצעו ובעומס משתנה של 3\1 עד 3\2 קיבלנו לפעמים זמן עבודה גם של שעתיים.

עם ריקון הסוללה מודיע ה- UPS לצרכנים המחוברים אליו באמצעות HID (אותו חיבור USB עליו פרטנו מעלה) כי הסוללה עתידה להיגמר בקרוב, דבר המאלץ את הרכיבים (במקרה שלי שרת NAS) לבצע כיבוי מסודר, זאת לפני שהסוללה תגמר באופן סופי.  לדעתי היה אפשר "למשוך" עוד קצת עם כמות הסוללה שנשארה ויש לדעתי מרווח בטחון גדול מידי.

 

תוכנת שליטה – WinPower

אם יכולות ה- HID לא מספקים אתכם ואתם מעוניינים בתוכנת השליטה ייעודית, תוכלו להתקין את – WinPower באמצעות ה- CD המצורף או באמצעות הורדה מאתר אל-פסק. מדובר בתוכנה גנרית, מעט מיושנת, אך מאוד אינפורמטיבית ואינטואיטיבית. עם ה- UPS תקבלו גם מספר סריאלי אשר נדרש להתקנתה. התוכנה מתאימה למערכות הפעלה – ווינדוס, שרתי ווינדוס, MAC ולינוקס.

באמצעות תוכנה זו נוכל לקבל נתונים מורחבים על מצב ה- UPS. נבין את הפרמטרים החשמליים של מתח הכניסה, את מצב הסוללה, תדר החשמל, עומס המערכת ועוד. לצד כל זה נוכל, למי מאתנו שצריך, לייצא נתונים סטטיסטיים ולשלוט בזמני ההפעלה של ה- UPS.

לסיכום

למי שמוצרי החשמל חשובים לו, או מי שמשתמש במספר מוצרי חשמל יקרים (מחשבי גיימינג, מחשבי עריכת וידאו, אולפני מוזיקה, שרתים וכו') או למי מאתנו שמחזיק במידע חשוב שנדרשת אליו גישה 24\7, צריך לדעתי להשקיע ב UPS איכותי.

ה-Aviem Smart SW הוא אחד כזה, הוא איכותי, חזק, בעל אלמנטים חכמים וקישוריות HID מעולה והוא מגיע ב- 3 דגמים. באופן אישי  אני לא רואה סיבה לרכוש את הדגמים בעלי ההספק הקטן יותר ולו רק בגלל הבדלי מחירים מזעריים.

בבואכם לרכוש UPS חשוב שתבחנו כמה פרמטרים. מלבד סוג ה-UPS חשוב לוודא שהמפרט אותו מציע פוגש את צרכיכם. האם הוא מכיל את מספר השקעים הדרוש? האם ההספק וזמן הסוללה עומד בציפיותיכם? האם הוא מכיל פונקציות קישוריות למחשבים ושרתים ? זאת בכדי להודיע להם שבקרוב הסוללה עומדת להיגמר ומוטב שיכבו את עצמם לפני שהחשמל ייפול.

הכי חשוב בבחירת UPS הוא ההספק אותו יכול "לסחוב". הייתי ממליץ לבחור UPS שיכול לספק חשמל לכלל הצרכנים בתוספת של 40-50% מסך ההספק שצורכים המכשירים שמחוברים אליו. החישוב הפשוט ביותר שניתן לעשות הוא לסכום את מספר הוואטים הצפויים להתחבר אליו, להוסיף 40% ולהכפיל ב – 1.4, התוצאה תהייה נתון  ה- VA אותו אתם נדרשים לרכוש.

סדרת ה-Aviem Smart SW מאפשרת את כל האמור. עם 3 דגמים די איכותיים יש לומר, תוכלו להתאים את ה- UPS לצרכיכם. יש לו מספר שקעים עצום, צג אינפורמטיבי, אפשרויות חכמות, HID, גל סינוס טהור והכי חשוב הוא עושה את העבודה די טוב.

מחיר לצרכן : הדגמים המשווקים בארץ הם ה- 1500VA שעלותו 990 ש"ח וה- 750VA שעלותו 760 ש"ח.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של HTmag

לשרשור תגובות לחץ כאן


13:00
  /  
25.01.2021
  

1