בדקנו: אוזניות AIAIAI TMA-2 Comfort Wireless

אלו לא סתם עוד אוזניות Bluetooth, אלא אוזניות מודולריות.

11:43
  /  
09.01.2021
  

הקדמה

בואו נתחיל עם הממבו ג'מבו השיווקי, חברת AIAIAI הדנית ממצבת את עצמה כמותג שפונה לאנשי מקצוע מתחום המוזיקה, אם זה אומנים, זמרים, טכנאי סאונד, מפיקים מוזיקלים ועוד. אני וקוראי שורות אלו כנראה לא נמנים על האוכלוסיה הזאת, אז מה לנו ולמותג? המטרה בסוג השיווק הזה הוא להראות לנו שאם אנשי מקצוע בוחרים באוזניות מבית AIAIAI, אז כנראה הם יודעים משהו וכדאי לנו ללכת על בטוח וגם כן להצטייד באוזניות כאלו. זה מזכיר לכם במקרה איזה מותג? מישהו יודע? מהקהל? צריכים רמז? 

הכוונה למותג Beats כמובן שנבלע על ידי Apple הענקית, בדיוק אותה אסטרטגית שיווק היתה להם.

אבל עזבו את Beats האמריקאית הקפיטליסטית, כאן מדובר בחברה מדנמרק, בטח בלונדינים חביבים, שאוכלים דגי הרינג, חלקם בטח ויקינגים וגם בריג'יט נילסן מסתובבת בקרבם (היא גם סוג של ויקינג, לא?), אז זה כנראה מעבר לשיווק סיתמי.

אז אחרי שהזזנו את השיווק על ידי "מקצועני" מוזיקה מהדרך, איזה עוד שיווק נותר לנו באתר החברה? שמירה על איכות הסביבה כמובן. החברה כבר בשנת 2015 הציגה את דגם אוזניות ה- TMA-2, אוזניות מודולריות שההגיון בסוג הבנייה לדברי החברה הוא שהאוזניות "גודלות" איתכם, אתם בוחרים את סוג הדרייבר, הקשת, הפדים לאוזניות וכבל ה- 3.5mm (אם עדיין אין לכם אמון משום מה ש- Bluetooth עובד או שאתם פשוט רוצים לקנות גרסה חוטית של האוזניות).

המודולריות הזאת מאפשרת לכם לשנות את מאפייני האוזניות מבלי להחליף אותם. באתר החברה יש גם גרף פשטני של טרבל\מיד\בס שמשתנה לפי סוג הדרייבר שתבחרו והמחירים כמובן שעולים ויורדים לפי התצורה, אבל האופציה הזאת של הרכבת האוזניות לא זמינה בארץ כרגע. מה שכן תוכלו, זה בהמשך לקנות יחידות נפרדות ולהרכיב אותם על האוזניות שלכם מבלי לקנות סט חדש לגמרי של אוזניות. הפדים התקלפו? קנו רק פדים חדשים. יש לכם קשת פסיבית ואתם רוצים להתקדם ל- Bluetooth? קנו רק את הקשת ותוכלו להעביר את הדרייברים והפדים לקשת החדשה שקניתם. 

זה באמת תואם את המוטיב האופנתי של "שמירה על כדור הארץ הירוק"? אתם תגידו לי.

זוהי לא חבילה רגילה

מעבר לאופציה של ה- DIY בה אתם בוחרים את הרכיבים באוזניות, היצרן מציע כמה דגמים של האוזניות בהם התאמת החלקים כבר נעשתה ומה שנותר לכם הוא לבנות את האוזניות.

 

בצד ימין הרפידות לאוזניות. בצד שמאל הדרייברים.

 

כבל 3.5mm – אתם משתמשים בכזה?

 

הרפידות – נתפסות עם 4 בליטות לדרייברים.

 

ה- Earpads – נוחים למדי, מצופים עור מלאכותי שמרגיש עדין מאוד.

 

דרייברים עם דיאפרגמה קלה ביותר בגודל 40mm, מגנט ניאודימיום, Voice Coil יפני.

 

הצד החיצוני של הדרייבר, חסר כל איזכור לשם המותג.

 

כבל הטעינה USB-C.

 

שם המותג AIAIAI על הכבל.

 

קשת ה- Bluetooth.

 

שימו לב לאריזה עם הכיתוב של Bluetooth 5.0, אך בחוברת ההוראות שצורפה לאוזניות, רשום Bluetooth 4.2
מה נכון? החוברת שייכת לדגם H60 (דגם שלא מיותר יותר) ואילו אני באריזה קיבלתי דגם H06.

 

כל החלקים מגיעים עם אריזת פלסטיק אותה אתם צריכים לקרוא ובפנים תקבלו את החלקים השונים. הם ארוזים היטב, חלקם עם סיליקה ג'ל וגם אם יש לכם 2 ידיים שמאליות, לא תוכלו להרכיב את האוזניות בצורה לא נכונה. בערכה שיש לי, קיבלתי את הבאים:

קשת מדגם H06 – תמיכה ב- Bluetooth 5.0, זמן Playback של 20 שעות ופענוח קודקים מסוג SBS ו- AAC. מיקרופון מובנה וכבל USB-C.
קשתות אחרות של החברה כוללות כאלו עם תמיכה ב- AptX HD ואחרות פסיביות מפלסטיק, ניילון קשיח או מצופות עור מלאכותי.

פדים מדגם E04 – אלו פדים רכים Over-the-ear, מספוג רך שמכוסים בעור מלאכותי.
פדים אחרים של החברה הם ממיקרופייבר או מבד אלקנטרה

דרייברים מדגם S04 – אלו דרייברים עם דיאפרגמה קלה ביותר בגודל 40mm, מגנט ניאודימיום, Voice Coil יפני. החברה קוראת לפרופיל השמע של הדרייברים בשם Vibrant.
מעליהם, יש רק את דגם ה- S05 שעולה כמעט פי 2 ומתחת דגמים עם דיאפרגמה מטיטניום או מ- PET (סוג של פוליאסטר).

כבל מדגם C05 – זה כבל באורך 1.2m שעבר טיפול בחום.
מעל הדגם הזה, יש גם אופציות של כבלים עם מחבר Lightning או כאלו שהם Coiled.

ניתן לראות את הרכיבים שמרכיבים את החבילה על צידה האחורי של האריזה.

 

תהליך ההרכבה הוא ל- Dummis, הפדים מתחברים לדרייברים עם קליק, את הדרייברים מחברים לכבל האוזניות עם חצי סיבוב על מנת שהכבל ינעל ולא ישלף. יש דרייבר יעודי לצד ימין שמסומן עם צבע אדום (גם הכבל בצבע אדום) וזהו בעצם.

הרכבת הדרייבר השמאלי – צבע שחור.

 

הדרייבר הימני בצבע האדום הקבוע.

על מנת שהכבל לא ישלף בטעות, יש לעשות חצי סיבוב בסוף על מנת לנעול את הכבל לחיבור ה- 3.5mm
שימו לב לשנתות מעל המחבר אשר מקבעות את הנעילה.

 

לא תקבלו עם האוזניות נרתיק נשיאה, אבל הייתי ממליץ לכם להשתמש בכזה אם אתם שמים את האוזניות בתיק, הגומי ממנו עשויה הקשת הוא מגנט ללכלוך ורפידות האוזן מרגישות מאוד עדינות וכאלו שיכולות להקרע בקלות.

חיצוניות ושימוש

מבחינה חיצונית, אלו אוזניות בצבע שחור-מט, שום דבר מיוחד. הייתי שמח אם היתה אופציה לצבעים נוספים, היה אפשר להרכיב אוזניות יותר יחודיות מבחינת המראה וכאלו שאולי יותר אופנתיות. אולי בדור הבא.

הקשת מרופדת בעדינות בצידה הפנימי העליון והיא היתה לטעמי מעט לוחצת, גם אם הגדלתי את גודל האוזניות. יש אגב 8 מידות של גודל לקשת וכל מידה נתפסת די טוב כך שקשה להאמין שהמידה תשתנה אם תשימו את האוזניות בתיק.

ה- Earcups לא מסתובבים ב- 90 מעלות וזה די חבל, כי מאוד נוח להניח את האוזניות על הצוואר כאשר אנחנו לא משתמשים בהם לרגע.

לא אהבתי כל כך את המראה של הכבל, אם האוזניות במצב מעט מוקטן, הכבל מתכופף איך שבא לו ואין גם אחידות מבחינת כיפוך הכבל בין 2 צדדי האוזניות. זה נראה כמו משהו שהיה אפשר לפתור עם קצת יצירתיות.

 

כל האוזניות חסרות מיתוג כלשהו מלבד תבליט עדין של AIAIAI בצד הפנימי של של קשת האוזניות, כלומר רק מי שמכיר את מותג האוזניות במראה, ידע מה יש לכם.

 

כל השליטה באוזניות נעשית דרך 3 כפתורים קטנים בצד השמאלי של קשת האוזניות. 

 

הדלקת האוזניות נעשית על ידי לחיצה של 3 שניות בכפתור האמצעי.

הייתם מנחשים שכיבוי האוזניות יעשה עם אותו כפתור, נכון? אז ממש לא, הכיבוי נעשה על ידי לחיצה של 3 שניות על הכפתור העליון.

מבולבלים? חכו להמשך.

  • ניגון\השהייה – לחיצה בודדת על הכפתור האמצעי.
  • לדלג לשיר הבא – לחיצה כפולה על הכפתור האמצעי.
  • לחזור על שיר – לחיצה משולשת על הכפתור האמצעי.
  • להעלות את עוצמת השמע – לחיצה קצרה על הכפתור העליון.
  • להוריד את עוצמת השמע – לחיצה קצרה על הכפתור התחתון.

אני מאמין שתסכימו איתי כי היה אפשר למצוא התנהגות קצת יותר הגיונית, כמו להצמיד את ההתנהגות של דילוג שיר וחזרה על שיר לכפתורי עוצמת השמע עם לחיצה כפולה. גם אם תרצו להוריד\להעלות את עוצמת השמע, לחיצה רצופה לא עובדת, תצטרכו לעשות הרבה לחיצות קצרות. מעט מעצבן. לחיצה על הכפתורים לא מספקת פידבק סוני כמו ב- Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 למשל ולפעמים הכפתור העליון נתקע וצריך לחכות עד שהוא ישתחרר לפני לחיצה נוספת, זה מעצבן כאשר רוצים להעלות את עוצמת השמע וצריך לחכות…

אין ספק כי עקומת הלמידה עבור השליטה באוזניות היא מעט ארוכה יותר מהרגיל וזוהי לא החוויה שהייתי רוצה לקבל.

3 הכפתורים על הצד השמאלי של הקשת – היה אפשר לעשות פתרון יותר ידידותי ויציב.

 

הסוללה בקשת האוזניות היא בקיבולת של 360mAh ומספיקה ל- 20 שעות ניגון פחות או יותר. הטענת הסוללה תדליק נורת LED קטנה בצבע אדום לסמן כי ההטענה מתקיימת. הנורה תשנה את הצבע ללבן כאשר הטעינה ב- 100% וזה יקרה לאחר שעתיים לערך. חשוב לומר כי האוזניות לא ניתנות לשימוש כאשר הן במצב הטענה, החברה טוענת כי זה אמצעי בטיחות ולא פירטה מעבר.
פורט ההטענה מסוג USB-C נמצא במקום מוזר למדי באוזניה השמאלית, הייתי מעדיף מיקום הרבה יותר נגיש.

מחבר ה- USB-C לא נמצא במקום נגיש.

 

לגבי איכות השיחה, זה משתנה. קיים מיקרופון בודד בקשת האוזניות שנמצא בקצה השמאלי של הקשת. אם תאריכו את הגודל האוזניות, ה- Ear Cup השמאלי יסתיר את המיקרופון ואז כמובן אתם תישמעו לצד השני מעומעם כי המיקרופון מוסתר. היה מצופה מ- AIAIAI לעלות על זה ולבחור מקום יותר גלוי למיקרופון.

 

אתם רואים את המיקרופון בקצה של הקשת?

ככה איכשהו תישמעו בצורה תקינה, אבל אם תגדילו את האוזניות…

אם תגדילו את האוזניות, אתם עלולים להסתיר את המיקרופון ואז לא תשמעו בצורה תקינה.

 

מבחינת איכות שיחה, לשיחה קצרה מאוד מידי פעם האוזניות יתאימו, אופי הקול הוא יחסית עמום ללא גבוהים, אבל גם בשיחה קצרה, אם תנתקו את האוזניות ותעברו לספיקר למשל (iPhone 12 Pro), הצד השני ינשום לרווחה ויגיד "עכשיו שומעים יותר טוב, אל תזוז". מעט מאכזב כי מאוד הייתי רוצה לראות את האוזניות האלו שמישות ביום יום עבור זום\Teams בעבודה, אבל זה לא רצוי בגלל איכות המיקרופון.

האוזניות חסרות אפליקציה, אז שינוי עקומת ה- EQ, עדכוני קושחה, שינוי פעולות של הכפתורים – לא ניתן לעשות כאן.

על המודולריות

לאוזניות מודולריות יש יתרונות וחסרונות, בין היתרונות הבולטים עומדת העובדה שאתם יכולים להרכיב לעצמכם אוזניות תקציביות למדי וכאשר תרצו לשדרג לאוזניות עם Bluetooth, תוכלו רק לקנות את הקשת ולהעביר את ה- Earpads והדרייברים לקשת החדשה.

נהרסו לכם ה- Earpads? קנו חדשים. רוצים לשדרג את הסאונד של האוזניות? קנו דרייברים מרמה גבוה יותר והרכיבו אותם על הקשת שלכם.

החסרונות הם שלמרות המודולריות, כמות החלקים שאפשר להחליף די מצומצמת, הכל בצבע שחור-מט מפהק וכל החלקים מרגישים מאוד פלסטיקים למגע. בשנת 2021, עם כל כך הרבה מתחרים בשוק, הייתי רוצה יותר אופציות של צבעים, יותר סוגים של דרייברים, עיצובים קצת יותר נועזים, אולי אפילו פתיחת האביזרים לגופים מצד ג, למה לא?

חווית ההאזנה

הפדים לאוזניות מספקים איטום פאסיבי יחסית טוב מהסביבה, אז נקודת ההתחלה די טובה. פרופיל השמע של האוזניות הוא בפירוש לא ניטרלי, האוזניות נוטות מאוד לכיוון הבאסים, ממש כאילו הפעלתי בכוונה איזה Loudness. הבאסים עצמם לא נשמעים יותר מידי נמוכים או עם המון רבדים כפי שהייתי מצפה, אלא פשוט עם המון מיד-באסים נמוכים, זוהי גם החתימה הכללית של האוזניות. טווח המיד והגבוהים לא נשמע יותר מידי טבעי, יותר כמו מצב DSP של סאונד במועדונים, עם מוזיקה מתאימה, גם ממש תרגישו שאתם במועדון.

האוזניות נשמעות בסדר גמור עבור רוב סוגי המוזיקה, הן לא מבריקות בשום קטגוריה, אך נשמעות עדיין מהנות להאזנה, אך לא להאזנה קריטית.

מבחינת עוצמת שמע, אתם תצליחו להגיע בקלות לעוצמת שמע גבוהה, הרבה מעבר למה שתצטרכו, אבל לא הייתי ממליץ לעשות את זה, לא רק בגלל הנזק לאוזנים, אלא גם בגלל שאתם פשוט תקרעו את הדיאפרגמה של הדרייברים. 

החוסר ב- EQ מעט מפריע ומחייב אתכם רק להחליף בכסף את הדרייברים אם תרצו לשנות את המאפיינים. החוסר ב- ANC היא מגרעה די בולטת, במיוחד בקטגורית המחיר הזאת.

 

סיכום

יש משהו מרענן בגישה המודולרית של AIAIAI, אוזניות שיכולות לגדול איתנו וכאלו שנוכל להתאים את האוזניות לפי התקציב שלנו, מצד שני, התמורה המתקבלת לא כל כך חיובית כפי שהייתי רוצה. מחיר האוזניות שבחנתי נושק ל- 1000 ש"ח ובמחיר הזה יש אינספור מתחרים בולטים מענקיות כמו B&O, Plantronics, Jabra, Sony, Bose, JBL, ואחרים. חברה כמו AIAIAI יודעת שהיא ניגשת לשוק רווי ולכן חייבת לבדל את עצמה עם איכות מוצרים בלתי מתפשרת וזה לא משהו שהצלחתי לקבל, אם זה הכפתורים שלפעמים נתקעו והנדסת האנוש הלא נוחה של השליטה באוזניות ומחבר הטעינה. קבינט AIAIAI הדני יכול לומר "מקצוענים בתעשייה בחרו בנו", זה משהו שהם מתגאים בו באתר, מצד שני, לאותם מקצוענים בדיוק יש גם את האופציות המוכרות של Audio-technica ו- Sennheiser שמאוד מזוהים עם גורמים בתעשיה ואיכות הבנייה והנדסת האנוש שם הרבה יותר מוצלחת.

מאוד רציתי שה- TMA-2 Comfort Wireless יהיו מוצלחות יותר, נושא המודולריות הוא משב רוח מרענן ומהווה את אחת הנקודות החזקות ביותר במותג, איכות הסאונד אומנם לא ניטרלית אבל פרופיל השמע הוא מהנה למדי וכל שאר הדברים הקטנים הם אלו שממש מורידים מהציון הסופי. הנדסת אנוש לא מבריקה ואיכות מוצר שלא עומדת בקנה אחד עם המחיר המבוקש לאוזניות. כאשר יש מתחרים כל כך חזקים בסצנה, AIAIAI חייבים להבריק.

לחברת AIAIAI יש קהל גדול של מעריצים ועכשיו עם התחלת היבוא על ידי ביקונקט, זה טוב שאפשר יהיה לקבל בזמינות גבוהה את כל הדגמים ולשדרג את הדרייברים שלכם או את הקשת, אז אם תמיד רציתם לדעת על מה כל הרעש עם AIAIAI, יש לכם הזדמנות כבר עכשיו בארץ להתחדש בהן.

מחיר: 989 ש"ח.


11:43
  /  
09.01.2021