ספק כח XPG Pylon 650W

חברת XPG רוצה להיות הבחירה שלכם עבור ספק כח תקציבי.

16:00
  /  
27.02.2021
  

הקדמה

כולנו רוצים ספקי כח של 4 ספרות, RTX 3090 או Radeon RX 6900, למלא את כל 4 הסלוטים של ה- RAM ולוח אם X570, אבל רובנו מסתפקים איפשהו באמצע ואין רע בזה, שם נמצאים רוב האנשים. ספק הכח שלפנינו מיועד בדיוק עבור קבוצת האנשים האלו שבאמצע.

חטיבת הגיימינג של ADATA, אשר מוכרת לכולנו בתור XPG, הציגה את סדרת ספקי הכח Pylon אשר מדורגת מבחינת נצילות כ- 80Plus Bronze, כלומר דרגה אחת מעל 80Plus הבסיסית ומתוכננת לעבוד 24/7. בסדרה יש 4 דגמים בהספקים של 450W, 550W, 650W, 750W וכל הדגמים כוללים מאוורר 120mm בודד מסוג Fluid Dynamic Bearing (נקרא גם FDB) יחס עם קַבָּלים יפנים 105°C, על הכל תקבלו 3 שנות אחריות שתמיד טוב יותר לקבל לעומת השנה הבודדת כמו הרבה יצרנים אחרים.

כדאי להזכיר כי סדרת ה- Core Reactor היתה סדרת ספקי הכח הראשונה של XPG, סדרה מודולרית עם אסמכתת 80Plus מסוג זהב עם 10 שנות אחריות, אך הסדרה יקרה בצורה טבעית ולכן נולדה סדרת ה- Pylon והדגם שלפנינו הוא זה שבהספק של 650W.

חברת XPG לא מייצרת בעצמה את ספקי הכח, אלא קונה אותם מהענק CWT אשר מייצר ספקי כח לענקיות נוספות בתעשייה.

מאפיינים טכנים נוספים של ספק הכח כוללים:

 • מידות: 140x150x86mm
 • אסמכתת 80Plus Bronze
 • תמיכה ב- ATX12V v2.52 – זוהי אסמכתה חדשה יחסית שהוצגה ביוני 2018 וכוללת בין היתר תמיכה ב- Alternative Sleep Mode אשר החליפה את מצב ה- S3 המתיישן. למי שלא מכיר, S3 מכבה את המערכת לזמן ממושך, יכול להיות דקות או שעות על מנת להוריד את צריכת החשמל, אך מצב דורש מספר שניות "התעוררות" למקרה שצריך להחזיר את המחשב חזרה משינה. Intel הגדירה מצב שינה מתקדם יותר בשם ASM שמהווה אופציה הרבה יותר מהירה ודורש פרמטרים מסויימים  מספק הכח.
 • הגנות: OCP, OVP, UVP, OPP, SCP, OTP והכי מיוחד, NLO ו- SIP – הקבוצה הראשונה של ההגנות משולבות ברוב ספקי הכח, אבל 2 האחרונות, לרוב קיימות רק בדגמי ביניים ומעלה. ה- SIP מהווה Surge & Inrush Protection, כלומר הגנה מפני Inrush Currect. המונח בשם NLO מציין No-Load Operation, זוהי לא ממש הגנה, אלא סוג מסויים של תכנון ב- PSU שמבטיח עבודה תקינה גם אם אין שום עומס מהיציאות שלו. למיטב ידיעתי, זוהי הפעם הראשונה שכל כך הרבה הגנות כאלו מגיעות לספק כח מדגם כניסה.
 • מאוורר 120mm עם RPM מקסימלי של 2000.
                                                           מאוורר 120mm עם RPM מקסימלי של 2000
 • מחברים (משתנה לפי הדגם בסדרה – למטה המספרים עבור גרסת ה- 650W שתואמים גם את ה- 750W):
  • ATX 24 pin: 1
  • EPS 8 (4+4): 2
  • SATA: 8
  • Peripheral 4 pin: 3
  • PCIe 6+2: 4
  • Floppy: 1

איכות בנייה

 

קַבָּלים יפנים 105°C

כל הקַבָּלים האֶלֶקְטְרוֹלִיטִים מתיישנים עם הזמן עקב התאדות. הקיבוליות, כלומר היכולת שלהם לאגור מטען חשמלי, יורדת עם הזמן ואילו ה- ESR לרוב עולה. זמן החיים הממוצע של קבלים אלקטרוליטים לא מוצקים לשוק הצרכני הפרטי, עם ערכים של 2000h\85°C בטמפרטורת עבודה של 40°C, עומד על 6 שנים לערך. לעומת זאת קבלים עם ערכים של 1000h\105°C בטמפרטורת עבודה של 40°C, זמן החיים שלהם עומד על יותר מ- 10 שנים.

לאורך חיי הקבלים, הם יורדים לכדי 70% מערכם הראשוני וערכי ה- ESR מגיעים לכפול מערכם המוצהר לפני שהם נכנסים למצב של Degradation. חייו של כבל אלקטרוליטי עם אלקטרוליט פגום, יכול להיות גם שנתיים בלבד, כאשר הקבל יפסיק לפעול לגמרי כאשר הוא הגיע לכדי 30% מערך חצי החיים שלו.

חברת XPG שילבה בסדרת ה- Pylon קבלים יפנים מבית Nichicon ומסוג 105°C אשר לא רק מבטיחים נצילות טובה שמתקרבת לזהב, אלא גם יציבות ואורך חיים מספק. חשוב לומר כי הקבלים האלו קיימים רק עבור הקבלים המרכזים ולא עבור כל הקבלים בספק.

קבלים יפנים של Nichicon

 

אסמכתת Cybenetics

חברת Cybenetics מבצעת בדיקות רעש ויעילות עבור ספקי הכח ומארזים, זה מאפשר לכם להשוות בצורה נכונה בין מוצרים מיצרנים שונים. לדגם ה- 650W יש דירוג יעילות של -A ואילו דירוג הרעש מסומן עם Lambda בדרגה ++S.

כשמסתכלים בתמונה רואים שאלו לא הדירוגים הגבוהים ביותר, אבל לא לשכוח שאנחנו עוסקים בסדרה ברמת כניסה.

 

יצרנים נוספים רבים עושים שימוש בשירותים של Cybenetics, כמו Cooler Master, SilverStone, Cougar, Asus, Corsair, Seasonic, FSP, Thermaltake ועוד.

 

כבלים

כצפוי מסדרה תקציבית, זהו לא ספק כח מודולרי, לכן לא תוכלו לנתק כבלים שאתם לא זקוקים להם, אז תתכוננו כבר לכאבים ולשריטות הנילוות לתהליך של סידור כבלי החשמל עם התקנת ספק כח חדש.

חוסר המודולריות זו אחת הפשרות הראשונות שיש עם ספקי כח תקציבים

 

יש לציין כי כבל ה- 24 פינים ואלו של הכרטיס הגרפי, מכוסים ברשת ארוגה מניילון עם שרינקים על מנת להקנות מראה מעט טוב יותר משאר הכבלים כי אלו הכבלים היחידים שגלויים.

שימו לב איך רק כבל ה- 24 פינים והכבל עבור הכרטיס הגרפי עם שרוול ניילון

 

בנייה

תהליך הבנייה כאן הוא DC-to-DC 100% +12V על מנת להבטיח כי אספקת הכח לרכיבי המחשב תשאר קבוע ועם ניצול טוב של אפסקת החשמל המוזנת עם איבוד חום מינימלי במסגרת אסמכתת הארד שיש לסדרה וזאת עם עומס של 20%, 50% ו- 100%.

רגולציה

סדרת ה- Pylon עומדת גם ברגולצית ה- ErP עבור ספקי כח (Lot 3), דבר שמבטיח כי האימפקט על הסביבה ישאר במסגרת מוסכמת לאורך כל חיי ספק הכח.

עקומת מאוורר רגועה

ה- RPM מתחיל בסביבות 700 עם טמפרטורת סביבה של 25 מעלות ועומס של עד ל- 50% לערך. עקומת המאוורר עולה לכדי ~1200RPM בעומס של 80% ול- ~2000RPM בעומס של 100%, זוהי עקומה נוחה למדי שמבטיח יחסית שקט.

בשורה התחתונה

חברת XPG רוצה להיות הבחירה שלכם עבור ספק כח תקציבי. למרות שהיא שחקנית יחסית חדשה בתחום ה- PSU וסדרת ה- Pylon היא בסך הכל הסדרה השנייה שהחברה הציגה, העובדה שיש לה את הגב של CWT בצורת יצרן ה- OEM, עוזר לה לעמוד בקו ישר מול ענקיות אחרות כמו EVGA, Seasonic ואחרות.

איכות הבנייה מצויינת, פרופיל המאוורר רגוע ולא אגרסיבי מידי, דבר שיבטיח לכם עבודה יחסית שקטה וזה תמיד כיף לראות עוד אופציה חדשה בשוק ספקי הכח המעט מנומנם.

מחיר: 300 ש"ח.

לשרשור תגובות לחץ כאן


16:00
  /  
27.2.2021
  

1