RoomMe – קסם של גלאי נוכחות חכם שיגלה איפה כל אחד נמצא

מערכת RoomMe, מאפשרת קבלת עדכונים על נוכחות בני המשפחה בבית

14:33
  /  
30.12.2020
  

חברת Intellithings הישראלית השיקה את חיישן RoomMe, לאחר הצלחה בגיוס המונים באתר Indiegogo. הפתרון של החברה משלב חיישן נוכחות חכם, מבוסס Bluetooth, עם אפליקציה סלולארית, המספקים מיקום מדויק, ברמת החדר, של אנשים המוגדרים מראש, באמצעות הסמארטפון או השעון החכם שלהם.

מהו ה- RoomMe?


RoomMe הוא גלאי חכם המותקן על בתיקרת החדר, ההופך כל סמארטפון, המוגדר באפליקציה, בשימוש בקישוריות Bluetooth, לבקר של הבית בהתאמה אישית. באמצעות קישוריות Bluetooth עובד הגלאי כדי לתקשר מהטלפון של הקרובים, שברצוננו לזהות את נוכחותם בחדר והעברת עדכון על ידי משלוח מסרון לנייד שלך.

בנוסף לכך, באמצעות אפליקציית RoomMe ניתן לשלוט על הבית החכם לפי העדפות אישיות או להזין את בקר הבית החכם באירועי כניסה לחדר, הכוללים את הגדרת שם המשתמש הנכנס ואת עדיפות השליטה עליו לעומת משתמשים אחרים בחדר. המערכת מאפשרת הגדרה של סצנות אישיות והפעלתן על ידי בקר הבית החכם עצמו.

אני בחרתי לבדוק ולהשתמש ב- RoomMe כאופציה של חיישן נוכחות אדם בחדר המרכזי בבית, לשם קבלת עדכונים אם הילד נמצא בבית או שטרם הגיע. כמובן שמי שרוצים לקבל מידע לגביו, חייב גם הוא להיות בעל מכשיר נייד שאיתו בוצע קודם לכן צימוד Bluetooth עם חיישן RoomMe.

מה מגיע באריזה

 • גלאי RoomMe בצבע לבן מט
 • דף הוראות התקנה והפעלה
 • דף עם ברקוד להורדת אפליקציית אנדרואיד או iOS
 • סט ברגים ודיבלים (למי שמעדיף לא להתקין את הגלאי באמצעות הדבק הדו צדדי, המודבק בבסיס החיישן)
 • הערה : יש להצטייד בשתי סוללות מידה D, 1.5 וולט

המכשיר מגיע ללא סוללות למניעת משלוח סוללות ליתיום בדואר אויר

להפתעתי, הגלאי אינו גדול במיוחד. הוא קצת גדול יותר מחיישן גילוי אש ועשן. הוא מכיל שתי סוללת בגודל D וכך מאפשר חיי סוללה ארוכים יותר, אשר לדברי החברה יספקו עבודה רציפה של עד שלוש שנים.

ההתקנה


ההתקנה קלה במיוחד וניתן לבצעה על תיקרת החדר בשתי אפשרויות:
הראשונה – התקנה ללא קידוח, באמצעות דבק 3M (כלול בערכה ומודבק על מכסה הגלאי) עם יכולת הסרה של הגלאי ללא נזק לתקרה.
השנייה – באמצעות קידוח וחיבור הגלאי באמצעות הברגים ודיבלים הכלולים בערכה.

אני בחרתי באפשרות של התקנה בעזרת ברגים.
חשוב למקם את הגלאי במקום מרכזי בחדר, מתחתיו מרבים אנשים לעבור, כגון מסדרון הכניסה לבית.

יש למקם את התושבת כך שתהיה במקביל לקיר הכניסה לחדר ולסמן את מיקומי הברגים. יש לקדוח חורים בתקרה, במקומות שסומנו, להכניס את הדיבלים שסופקו לחורים ולחבר את התושבת לתקרה באמצעות הברגים.

לאחר שנמדד ונבחר מיקום התקנת הגלאי, יש להחליק ולשחרר את תושבת הגלאי, יש לפתוח את מכסי הסוללות על ידי לחיצה על הלשונית ומשיכה כלפי מעלה ולהכניס למקומן שתי סוללות אלקליין מסוג D (אשר אינן מסופקות באריזה). לבסוף יש לסגור את מכסי הסוללות.

כאשר מתקינים את הגלאי במסדרון, יש לשמור על מרחק זהה משני הקירות הצדדיים.
בעת התקנת הגלאי בחדר או במסדרון רחב, יש להתקין את הגלאי מעל האזור דרכו אנשים הולכים כשהם עוברים דרך החדר ולנסות לשמור על מרחק מינימום מהקירות של חדרים סמוכים.
לפי הוראות ההתקנה, התקנתי את הגלאי במרחק 1.7 מטר ממשקוף דלת הכניסה (מתאים לגובה תיקרה של 2.5 – 3 מטר) המתאים עבור טווח כיסוי הגילוי ברדיוס של 1.7 מטר מהכניסה לחדר.

לאחר מכן, יש לדחוף את הגלאי בעדינות כלפי התושבת, עד הכנסת ארבע הלשוניות בתושבת לחורים המתאימים בגלאי ולהחליק את הגלאי הצידה עד שהוא ננעל על התושבת. בזאת הסתיימה התקנת הגלאי.

השלב הבא הוא התקנת האפליקציה בסמארטפון וקביעת "הקסמים", או במילים אחרות אילו פעולות יתבצעו באופן אוטומטי בעת שהגלאי מזהה את האדם שהוגדר למעקב.

מכיוון שעדיין אין ברשותי בית חכם, בחרתי להגדיר את "הקסם" הבסיסי של התראת היעדר נוכחות הנעקב בחדר, המאפשרת לקבל התראה לטלפון הנייד שלי כאשר לא מתבצעת כניסה של אותו אדם מסוים לאזור במשך זמן מוגדר ובטווח השעות אותן הגדרתי. המטרה העיקרית לקבלת התראת היעדר נוכחות מיועדת לבדיקה, למשל, כי הורים מבוגרים נעים בבית או כי הילדים נמצאים בבית או חוזרים מבית הספר בזמן המתאים.

כדי להגדיר התראת נוכחות, ביצעתי באפליקציית RoomMe צימוד Bluetooth במכשיר הנייד שלי כמאסטר ושל הילד, שאת נוכחותו אני רוצה לזהות.

הגדרות באפליקציה


האופציה שבחרתי ליישם כוללת גלאי אחד בכניסה לבית לקבלת התראת היעדר נוכחות לטלפון הנייד כאשר לא מתבצעת כניסה של אדם מוגדר לאזור בו מותקן הגלאי, במשך זמן מוגדר ובטווח שעות מוגדר.

RoomMe משתמש בסמארטפון או בשעון החכם של הילד בכדי לסמן את נוכחותו.
כשהילד נכנס לחדר בו מותקן גלאי RoomMe, בטווח השעות שהוגדרו באפליקציה, בהן הילד אמור להימצא בבית, RoomMe שולח להורים הודעה באופן אוטומטי, כך שידעו שהילד חזר או לא חזר הביתה בטווח השעות שהוגדרו.

לבטח שאלתם את עצמכם מה קורה כאשר יש מספר ילדים בבית, לגביהם מבקשים לקבל מידע?
ובכן, אפשר להגדיר את RoomMe לעד 32 משתמשים שונים. RoomMe יודע לשלוח התראות ספציפיות לגבי כל ילד, בכדי שתדעו בדיוק מי מהם הגיע.

היתרון של RoomMe עבור השימוש לפיקוח אחר ההורים המבוגרים הינו שהוא מאפשר פתרונות אחרים ומייתר את הצורך בענידת תליון או צמיד מיוחד, לשם המעקב. במקרה כזה נדרש זיהוי וההתראה על חוסר פעילות במשך זמן מוגדר, כדי להתריע על מצב חירום של המבוגר הנעקב והכל באמצעות פתרון פשוט וקל ליישום עבור מבוגרים שחיים לבד.  כמו במקרה של הילדים, RoomMe משתמש בטלפון החכם של ההורים כדי לזהות את פעילותם.

חשוב לציין שהשימוש ב- RoomMe מומלץ רק עבור מי שצמוד לטלפון החכם כל הזמן בו הוא נמצא בבית, במיוחד במעבר מחדר לחדר עם הטלפון החכם, בכדי ש- RoomMe יוכל לזהות את הפעילות או הנוכחות.

לדוגמה, כאשר RoomMe חש שמי שמוגדר באפליקציה לא פעיל במשך זמן ממושך שהוגדר, כשהחשש הוא כי המצב נגרם בשל מעידה או נפילה אפשרית, המרתקת את ההורה למקום הנפילה או במצב של היעדרות ארוכה מהבית. במצב כזה RoomMe שולח הודעה לקרוב משפחה באופן אוטומטי, כדי שיוכל לבדוק שבבית ההורה הכל תקין.

על האפליקציה


אפליקציית RoomMe כוללת מערכת של תיעדוף משתמשים מובנית, הפותרת התנגשויות כאשר מספר אנשים נעקבים, שהוגדרו בה, נמצאים בו זמנית באותו חדר.

 • הגדרת ביצוע פעולה באפליקציה נקראת "קסם".
 • כל משתמש RoomMe מוגדר כ"הורה" או כ"ילד".
 • בנוסף, ניתן להגדיר משתמש כמנהל / "Room Master" של חדר.
 • כאשר הורה נמצא בחדר עם ילד, ההורה מקבל עדיפות שליטה.
 • כאשר שני הורים או שני ילדים או יותר נמצאים בחדר, ההורה שנכנס קודם מקבל עדיפות, אחר כך הורים אחרים לפי זמן השהייה, ואז הילדים, לפי זמן השהייה.
 • בכל פעם שהמנהל / Room Master נמצא בחדר, אותו משתמש מקבל עדיפות שליטה ללא קשר להיותו הורה או ילד.
 • האפליקמה תומכת בשפה אנגלית והעברית.

בהגדרות לשימוש ביישומים אחרים לשליטה בבית חכם, RoomMe מנהל את עדיפות השליטה באופן דינמי. כאשר משתמשים נכנסים ויוצאים מהחדר, חיישן RoomMe מעדכן את בקר הבית החכם לגבי המשתמש עם עדיפות השליטה כדי לאפשר לבקר להפעיל את הסצנה שתשנה את החדר בהתאם להעדפות המשתמש הזה.

את אפליקציית RoomMe יש להתקין מתוך חנות האפליקציות, אנדרואיד או iOS, על גבי הטלפון החכם, הן של המנהל והן של שאר בני המשפחה אשר רוצים לקבל מידע על נוכחותם או אי נוכחותם בקרבת הגלאי.

הקסם שהגדרתי לשימוש בגלאי אחד. כדי להגדיר התראת נוכחות, יש לבצע את השלבים הבאים באפליקציית RoomMe על גבי הטלפון של מי שאת היעדר נוכחותו רוצים לזהות:

 • בוחרים במעוין בפינה העליונה במסך
 • לוחצים על צלמית אמצעית "היעדרות"

 • לוחצים על צלמית "שעון"
 • לוחצים על תמונה "זמן מותאם אישית"
 • בוחרים את ימי השבוע ואת טווח השעות בו רוצים לזהות את היעדר הנוכחות ושומרים את ההגדרה על ידי לחיצה על V בפינה העליונה.

Screenshot_20200813-140709_RoomMe.jpg

 • על התצוגה של ההגדרה נקבל את הכיתוב "במשך מעל 4 שעות" אך בלחיצה עליו ניתן לשנות את הזמן
 • יש לבחור את זמן ההיעדרות שלאחריו תישלח ההתראה
 • תחת הקטגוריה פעולות של RoomMe, לוחצים על הקו המאונך ובכדי להפעיל משלוח הודעת מסרון מוגדר מראש, יש ללחוץ על צלמית "עט"
 • יש להזין את מספר הטלפון אליו תשלח הודעת הטקסט בעת היעדר נוכחות וכן את תוכן ההודעה שתישלח.
 • בסיום ביצוע כל הפעולות שפורטו להלן, יש ללחוץ על "סיום" וללחוץ על "הגדר את הקסם שלי" כדי לשמור את הקסם.

בזאת הסתיים ההגדרות של הקסם.

ניתן להגדיר כמה קסמים שרוצים כדי לבדוק היעדר נוכחות בזמנים שונים לאורך היממה ובימים שונים לאורך השבוע.

האפליקציה תומכת בשפה העברית והאנגלית.

במידה ומתגלה בעיה בגלאי או שרגישות הגלאי לא מכוילת, ניתן להעיזר בפעולות שבמסך זה

אפשרויות נוספות בשימוש בגלאי RoomMe:

 • בבית חכם – התאמה אישית אוטומטית של מכשירים בחדר, על סמך העדפותיו של השוהה בחדר זה.
 • לחיסכון באנרגיה – זיהוי יציאה מחדר ספציפי עבור כיבוי אוטומטי של מכשירים בחדר זה.
 • לבקרת המשפחה – יכולת זיהוי נוכחות בחדר מסויים כולל זמן שהיה בחדר זה.

ניתן לשדרג את מערכת RoomMe ​​בכל עת על ידי הוספת גלאים נוספים.

באפליקציית RoomMe, יכולים בני המשפחה ליצור קסמים מבוססי זמן לפי חדרים, המגדירים העדפות אישיות עבור תאורה, מיזוג אויר, הפעלת מכשירי מוזיקה ומכשירים חכמים אחרים.
כאשר בן משפחה נכנס לחדר שבו מותקן חיישן RoomMe, אפליקציית RoomMe מגדירה את המכשירים בחדר באופן אוטומטי על פי העדפותיו של אותו בן משפחה.

ניתן להשתמש עם RoomMe API לשילוב מערכות חכמות נוספות כגון Creston ואף אוטומציה של פעולות באמצעות IFTTT.

RoomMe שולט או מתחבר ישירות למערכות הבאות:

טלפונים חכמים

 • iPhone עם iOS v12 ומעלה.
 • אנדרואיד 8 ומעלה.

שעונים חכמים

 • שעונים של סמסונג מבוססי Tizen 4.0.

מנורות

 • Philips Hue
 • LIFX

רמקולים

 • Bose Sound Touch
 • Sonos

מערכות

 • Wink
 • Logitech Harmony
 • Harmony API

בקרי מיזוג אוויר

 • Ecobee
 • Sensibo

יתרונות
– קל להתקנה
– קל לתכנות
– מייתר את השימוש בשעוני מצוקה לאנשים מבוגרים
– ללא חיוב בתשלום חודשי
– תוצרת ישראל
– תומך ברוב המערכות או האביזרים לבית החכם הנמכרים בישראל
– ניתן לבצע אינטגרציה עם מוצרים אחרים באמצעות RoomMe API
*ממשק ה- API של RoomMe מאפשר למפתחים ליצור מוצרים המודעים לזהות מי שנמצא בחדר והמתאימים עצמם בצורה אישית בהתאם לזהותו. ניתן להוריד את התיעוד של RoomMe API מכאן.

חסרונות
– חייבים שהטלפון יהיה צמוד למי שמעוניינים לדעת על מצבו באופן קבוע כי אחרת לא יהיה זיהוי נוכחות
– לאדם מבוגר קשה להחליף סוללות לאחר ההתקנה
– לא מתאים לשימוש עם ילדים קטנים

לסיכום


למי שחשובה לו פרטיותו, חברת Intellithings עצמה אינה מקבלת כל מידע מהגלאי או על בני הבית וגם אין למערכת חיבור לענן חיצוני. כל המידע של ההגדרות מאוחסן בחיישן עצמו, כך ששום מידע אינו נשלח אל מחוץ לבית.
בכל פעם שהמנהל ה-"מסטר" משנה או מוסיף קסם באפליקציה, דוגמת הוספת חיישן חדש לחדר נוסף, הוספת משתמש חדש, מכשיר חדש, אוטומציה חדשה וכד', יהיה על המנהל לעדכן כל אחד מהחיישנים במידע החדש.

RoomMe אינו פתרון מתאים לכולם, דוגמת משפחות עם ילדים קטנטנים או לאנשים שלא נושאים את הטלפון הנייד איתם. לעומת זאת עבור בתים חכמים אשר בני המשפחה המתגוררים בהם נושאים איתם את המכשיר הנייד לכל מקום, RoomMe מאפשר שכבה חדשה של אוטומציה אישית.

חשוב לדעת
RoomMe אינו התקן למצב מצוקה. ההודעות ש- RoomMe שולח תלויות בכך שהטלפון או השעון החכם של מי שאנו מעוניינים לזהות את נוכחותו בחדר מוגדר באפליקציה וקישוריות Bluetooth שלו מופעלת באופן קבוע.
כאשר קישוריות Bluetooth מופעלת ברקע ללא שימוש, כמעט ואין צריכת אנרגיה. ממדידות שערכה החברה, צריכת הסוללה בהפעלה של Bluetooth לאורך יממה הינה כ- 1% מצריכת הסוללה של הטלפון החכם.

מחיר (נכון לזמן כתיבת הסקירה)

 • RoomMe – גלאי אחד להתקנה עצמית 399 ₪, כולל משלוח מהיר DHL חינם!
 • RoomMe – גלאי אחד כולל התקנה 649 ₪ (התקנה כרגע זמינה באזור המרכז והשרון בלבד)

14:33
  /  
30.12.2020
  

1