בקרוב אצלכם: הטכנולוגיות שתפגשו ברכב הבא שלכם

בואו להכיר את הטכנולוגיות מצילות החיים שככל הנראה תפגשו ברכב הבא שלכם.

10:28
  /  
14.12.2020
  
יוסי צרפתי

שנת 2021 הולכת להיות מעניינת במיוחד עבור חובבי הרכב, בעיקר עבור חובבי הטכנולוגיה שוחרי החיים. אם בעבר, ״מירוץ החימוש״ של יצרניות הרכב היה סביב ביצועים, עם מנועים גדולים ושריריים שעושים המון רעש וגם זוללים דלק באותו יחס. האבולוציה המשיכה עם הדרישה לבטיחות, עם המצאות שנראות היום טריוויאליות כמו חגורת הבטיחות המודרנית, כריות אוויר וגם מבחני ריסוק. לאחר מכן, תעשיית הרכב היתה חייבת להתכנס סביב מנועים יעילים וחסכוניים יותר בעידן הפוליטיקלי קורקט. ועכשיו, במאה ה-21, כשדור ה-Y שגדל על הפלייסטיישן, על חוויית משתמש ו-Gamification נכנס לתפקידי R&D, אנחנו רואים את מירוץ החימוש האמיתי של העת הנוכחית, הטכנולוגיה. וכשמדובר ברכבים, טכנולוגיה היא לא רק גאדג׳טים, אלא גם סביב הבטיחות. תנו להם מסכים, מצלמות, חיישנים וכמה שורות קוד, והם, הם כבר ידאגו להשתמש בהם כדי להציל חיים. אז ריכזתי עבורכם כמה חידושים שעתידים להיות חלק מחיינו במהלך השנים הקרובות, חלקם כבר החתימו דרכון בנתב״ג ונמצאים בדגמים שנוסעים בכבישי ישראל. והפעם, נתחיל בטכנולוגיות בטיחות.

Blind Spot View Monitor

יותר ויותר יצרניות, בעיקר מותגי יוקרה, משווקות את הדגמים עם לוח מכוונים דיגיטלי מלא. איזה מזל שהמהנדסים לא הקשיבו להורים שצעקו להם ״די עם המסכים!״. אז כשלוח המכוונים הופך למסך, זה פותח עולם חדש של גמישות ומקום לרעיונות חדשים. אחד מהם הוא ה-Blind Spot View Monitor שאפשר למצוא בג׳נסיס ובדגמים של יצרניות אחרות. אם עד היום מערכת ההתרעה מפני רכב הנמצא בשטח מת היתה נקודה אדומה על המראות, מעכשיו אפשר לראות על גבי המסך את מה שאתם לא יכולים לראות בשטח המת, בצורה הכי טבעית ואינטואיטיבית, כי אתם הרי גם ככה מסתכלים קדימה כשאתם נוהגים, נכון?

 

הקלטות אירועים

ממשיכים עם המסכים, רק מהצד של המצלמות. דור האינסטגרם מבין את החשיבות של המצלמות ולא רק בקטע של פילטרים ולהיראות יפה בסטורי. הרי בכל מכונית חדשה מותקנת כיום לפחות מצלמה אחת, ובדגמי יוקרה הרבה יותר. אז ב-BMW חיברו בין המצלמות הללו לבין מערכת שנקראת BMW Drive Recorder. מה היא עושה? ובכן, את הדבר הכי מתבקש: להקליט סיטואציות שבהן הנהג נקלע לדרמות בכביש. כמה פשוט, ככה גאוני.

 

ראיית לילה

בואו נדבר קצת על חיי הלילה, זוכרים? לפני עידן הקורונה היינו יוצאים לבלות וצריכים לנסוע לפעמים בדרכים חשוכות. טכנולוגיה לא חדשה במיוחד, שחוגגת כבר 3, צפויה להיכנס אל יותר ויותר רכבים: ראיית לילה. בדיוק כמו בסרטי האקשן, שבהם בעזרת כלים מיוחדים החושך הופך למשהו שאפשר לראות בבירור. ב-DS הכניסו את המערכת הזאת לדגמים שמשווקים גם בישראל, וכאחד שזכה לחוות אותה, בדרך חשוכה, היא באמת פורצת דרך וגם יודעת לזהות הולכי רגל בתנאי תאורה קשוחים. המערכת גם מחוברת כמובן למערכות הבטיחות האקטיביות, ותעזור לכם במקרי חירום. אבל זה הזמן להזכיר ששום מערכת בעולם לא יכולה להחליף מנוחה או כוס קפה והתרעננות לפני שאתם עולים על ההגה.

 

הגבהת מרכב הרכב בעת תאונה

במרצדס S-Class החדשה שהושקה לאחרונה, הוטמעה עוד מערכת שעושה שימוש בחיישנים ומצלמות שמאתרות פגיעה אפשרית מהצד ובחלקיק שניה מרימה את המרכב של הרכב ב-8 ס״מ, כדי שהקורות בדלתות יספגו את מרבית האנרגיה של הפגיעה ועל ידי כך יאפשרו לנהג סיכוי גבוה יותר למנוע פציעה חמורה ולשרוד.

 

Dog Mode

מכירים את זה שאתם הולכים לסידורים עם הכלב וצריכים להיכנס למקום שהוא… לא הכי דוג פרנדלי? אז מתחילה הדילמה ״מה עושים עם הכלב?״, כשברוב המקרים תקשרו אותו ברצועה בכניסה לאותו מקום. ובכן, לא עוד! זאת אומרת, בקרוב. בטסלה פתחו פיצ׳ר שנקרא Dog Mode. אל דאגה, גם פה יש שימוש במסך. הפיצ׳ר הזה מאפשר לבעל הרכב להשאיר את הכלבים ברכב בזמן שהוא נעדר לזמן קצר, להתאים את הטמפרטורה ברכב כך שתהיה נוחה עבור הכלב, כי הרי רכב חשמלי לא צריך להניע בשביל המזגן, זוכרים? בנוסף להפעלת המזגן, על גבי המסך תופיע הודעה מיוחדת עבור אוהבי הכלבים שיבחינו בהם מבעד לחלון ויחששו לשלומם. בהודעה נכתב שאף כלב לא נשכח, שהמזגן פועל ושבעל הרכב ישוב ממש בקרוב. כולם להיות רגועים!

 

יוסי צרפתי הוא פרסומאי ועורך בלוג הרכב CarBlog.co.il

 

 

 

 


10:28
  /  
14.12.2020
  
יוסי צרפתי