בדקנו: מורטל קומבט 11 על פלייסטיישן 5. או ככה כיסחתי את הבן שלי

מורטל קומבט 11 אולטימט יחזיר אתכם כמה שנים אחורה בחוויה וישגר אתכם כמה שנים קדימה בגרפיקה. צפו

7:40
  /  
13.12.2020
  

את מורטל קומבט אני זוכר עוד מהילדות. שנת 1992 עם משחק המורטל קומבט הראשון, הגיעה בדיוק כשהייתי בן 16 (תעשו את החישוב לבד בן כמה היום) וכשמתחמי הארקייד רק פרחו, מצאתי את עצמי מבלה זמן רב מול המסך דופק על הכפתורים הגדולים בניסיון להביא את בראקה או קיטאנה להנחית מכה על היריב.

שיחקתי מורטל קומבט וניצחתי:

מגדל הלוחמים היה קשה ברבות הימים אבל הוא תמיד סיפק זמן ארוך של הנאה, תלוי כמה חצאי שקלים היו בכיסי. מאז יצאו גרסאות רבות של המשחק, דמויות חדשות ופלטפורמות שונות עליהן ניתן לשחק. משחקי הלחימה צד לצד נגד יריב/חבר היו תמיד מהנים ועד היום זו הדרך הקלה והנוחה לשחק מול חבר בלי הצורך במסך מפוצל או אונליין, שכבודו במקומו מונח אבל אין כמו לתת מרפקייה פיזית לחבר שיושב לצידך כדי שהוא יפספס את המכה במשחק.

גרסת המורטל קומבט אולטימייט מגיעה אחרי שכבר הושקה גרסת 11 וה Aftermath שאותו תקבלו עם גרסת האולטימט וכאן אנחנו נקבל שחקני חיזוק חדשים. בנוסף, העובדה שניתן לשחק על הפלייסטיישן 5 מביאה אותנו לבדוק את המשחק החדש/ישן הזה.

המסך הראשי

ראשית כל, בואו נדבר על המשחק בפלייסטיישן 5 שיצא, אתם יודעים, רק לא מזמן, ומאז נחטף מהמדפים. הגרסה שאולי רכשתם עוד לפני היא גרסת הפלייסטיישן 4 וכעת עם השקת הפלייסטיישן 5, תוכלו ליהנות משדרוג המשחק לקונסולה החדשה וזו החלטה טובה ונבונה שתתן לכם יותר שדרוגים טכניים ולא באמת שינוי במשחק. אבל השינויים הטכניים חשובים כאן. נשים בצד את העניין המעצבן שבו לא תוכלו לשחק במצב PS5 עם שלט שאינו דואל סנס החדש ואם אין לכם עוד בקר PS5 לחבר ותירצו לשחק בשניים, תצטרכו לעבור לגרסת ה PS4.

על הפלייסטיישן 5 תוכלו לשחק באיכות מדהימה שהוציאה ממני קריאות התפעלות בכל מעבר סצינה וקומבו שהותיר את העצמות של היריב על הרצפה. הדיוק בפרטים, החדות והצבעים פשוט מטרפים. בנוסף, המכונה החדשה של סוני מגיעה עם מפרט מעולה שתאפשר לכם לשחק ללא לאגים או קפיצות מיותרות שיכולות להעיב על האימרסיביות במשחק. המעברים בין הסצנות והקרבות חלקים מתמיד ונעשים במהירות הבזק מה שמשאיר חוויה מזוקקת של המשחק עצמו מבלי להתעסק בלאגים טכניים.

הרבה דמויות לבחור מתוכן. גם חדשות

מורטל קומבאט 11 הוא משחק מעולה שמצד אחד משאיר את החובבים של הזאנר בכלל ושל המותג בפרט מרוצים מבלי לוותר על הסגנון המוכר, על הדמויות שאהבנו ועל המשחקיות שנותרה כשהיתה. כך למשל מגדל התחרויות נותר בצורתו הקלאסית לצד צורתו המשופרת. עדיין תוכלו להתקדם בשלבים ולשחק מול אויב מהפחות טוב ועד הטוב ביותר במטרה לנצח את המגדל ולפתוח פרסים חדשים שאותם תוכלו לאסוף עם הנצחונות שלכם. תוכלו לשחק בכמה מגדלים שהיכולות שלהם ישתפרו ויתחזקו ממגדל למגדל וככה תוכלו לשדרג את הדמות שלכם, מבחנה ויזואלית כמובן.

למי שמתגעגע – המגדל הקלאסי

תוכלו למצוא גם מצב סיפור שבו תיקחו חלק מסיפור ארוך ומתמשך עם סצנות מרהיבות וגראפיות כשבשורה התחתונה, אתם יודעים מה תצטרכו לעשות – להילחם. סיפור המסגרת יוביל אתכם בכל פעם למצב בו אתם משחקים דמות אחרת בהתאם לסיפור ולהילחם בדמות אחרת מארסנל הדמויות שזורקים עליכם. לא נעשה ספוילרים אבל רק אגיד שהאנימציה, הגראפיקה והדיבוב משלבים יחד כוחות לכיף מתמשך שגם יצליח לשמור אתכם במתח.

קרבות ה Local ובכלל, מרהיבים מאין כמוהם. האפשרות הטכנית להעמיס על המשחק פרטים ואנימציות מושקעות יותר הביאה אותי לפעמים להסתכל על הרקע יותר מאשר על הקרב שמתחולל מולי. אפילו הרקעים נראים מושלם עם אנימציות שקורות ממש ברקע כמו למשל יצורים שהולכים לאיטם על המסך מאחור ומבצעים פעולות שאתה פשוט חייב להסתכל עליהם רק לרגע. ואז חוטף חרב לראש שמחזיר אותך למציאות. אבל לא מדובר רק ברקע. בפעמים מסויימות תגלו שחפצים ברקע יכולים להיכנס ממש למשחק ולהשפיע על הדמויות שלכם.

ופה חשוב להדגיש – המשחק לא ממש מיועד לילדים או למי שרגיש לקטעי דם. קטעי ה Gore כאן לא ייחסכו מכם וכמויות הדם וחלקי הגוף שיישפכו על המסך הם בלתי נגמרים. בקטעי קומבו מסויימים ורבים תוכלו לראות קלוז אפים של האגרוף שחודר את הבשר של היריב ומפצח את כלוב הריאות שלו או את הסכין שחודרת אליו עמוק מהסנטר כלפי מעלה. הגראפיקה כל כך יפה שהיא גם קצת מרתיעה ובמכות מדממות ו Gore תקבלו רעד בעמוד השדרה שלכם.

סצנות גראפיות במכות מסויימות
ראשים מתגלגלים

מי ששיחק בעבר במשחקי מורטאל קומבט או אפילו כל משחק לחימה צד לצד אחר (למשל TEKKEN ודומיהם) ירגיש כאן בשטח מוכר מבחינת תזוזה ומכות. הכל נשאר אותו הדבר ואפילו שילוב כפתורי הקומבואים לא השתנו הרבה – אגרוף עליו, אגרוף תחתון, בעיטה עליונה, בעיטה תחתונה, תזוזה ל-8 מקומות שונים וכו'. פעמיים קדימה ובעיטה תשחרר קומבו מתאים וכך הלאה. כך גם ה Fatalities שקיבלו שיפורי גראפיקה מרהיבים.

SUB-ZERO

יחד עם זאת, משחק בקונסולה בעיני הוא פחות עדיף ממשחק במכונת ארקייד של ממש. מצאתי את עצמי דופק על הכפתורים הקטנים של שלט הדואל סנס של הפלייסטיישן 5 ואוחז בג'ויסטיק כאילו הוא ג'ויסטיק של ארקייד. שילוב ההגנה שנמצא בכלל בכפתור R1 לא מקל את התנועות המהירות שצריך לבצע כאן. אבל אולי כל זה בגלל שאני מבוגר מידי, כי הילדים שלי ניגנו על הבקר של הפלייסטישן 5 כאילו היה אורגן אורות והם היו קליידרמן (ריפרור אחרון לכמה שאני זקן).

לצד הדמויות האייקוניות כמו קיטאנה המעולה שתחתוך אותך לשניים עם המניפות שלה או בראקה האהוב עלי שכולו כח ועוצמה ועוד דמויות רבות אחרות, תוכלו למצוא כאן דמויות מעניינות שנראה שמכוונות יותר לאלה שאולי לא מכירים את סדרת מורטל קומבאט ואולי בניסיון להביא אותם לשחק במשחק. תוכלו למצוא את רמבו, ארנולד המחסל, רובוקופ, ג'וקר ועוד דמויות שנראה שנמצאות שם כדי שנרגיש בשטח מוכר יותר ושמעניין לראות כיצד אלה מתמודדים עם חיות טרף כמו סקורפיו.

רמבו צועק "אדריאן!"

בעוד המחסל הוא דמות קצת משעממת מבחינת לחימה וכבד למדי לתזוזה, הדמות של רמבו פשוט מעולה. הוא יתלה אתכם מהרגליים, יירה בכם צרורות, יתגנב מהרצפה ויזרוק עליכם רימון ב Fatality שלא ברור איך תקומו ממנו לקרב הבא שלכם. אבל יותר מהכל רמבו מוביל את מצעד ההתרפקות על העבר וקטעי סצנות שלו תוכלו לראות גם בלחימה במגדלים.

בשורה התחתונה מדובר במשחק מעולה שלא מיועד רק לאלה שרוצים להיזכר ברגעי הארקייד שלהם מאז. המשחקיות מעולה, הסיפור טוב והגראפיקה תשאיר אתכם ואת היריב עם הפה פעור, שלכם בהשתאות ופליאה ושל היריב מהחרב שכרגע ננעצה לו בפה. התוספת של השחקנים בגרסת האולטימט עושה את המשחק כיפי אבל לא מחייבת אתכם לרכוש את התוספת רק בגלל זה אבל העובדה שאתם יכולים לשדרג לעצמכם את העותק של ה PS4 ולשחק על ה PS5 עם כל היכולות שלו, מקנה לו עוד כמה נקודות זכות.

לשרשור תגובות למאמר לחץ כאן

 


7:40
  /  
13.12.2020
  

1