Active Backup Suite – הגיבוי האוטומטי בשרת NAS של Synology -סקירה

בשבילי Synology תמיד הייתה חברת לאחסון מידע, אבל מה אם אספר לכם שיש לה כלי מעולה גם לגיבוי בשיטת שגר ...

11:35
  /  
13.12.2020
  

את סדרת ה- NAS של Synology שיצאה השנה ובדגש על דגם +DS420 סקרנו כאן באתר (+Synology Nas DS420 – חוות דעת לאחר חצי שנה של זוגיות) והתרשמנו ממנו מאוד.

הפעם בחרנו להתמקד ולסקור אפליקציה אחת מיני רבות שמציאה Synology, ה- Active Backup Suite.

ה- Active Backup זה אחד הדברים שפשוט מתמכרים אליהם, אם משלבים אותו עם אפשרויות סנכרון חכמות, קיבלנו מערכת משומנת שמגבה את כלל הקבצים (כולל תמונות), הספריות ומערכות ההפעלה שמחוברים לרשת הביתית.

כך לדוגמא, בכל פעם שאחד מהמכשירים הסולאריים "פוגש" את הרשת הביתית, באופן אוטומטי התמונות שצולמו מגובות לתיקייה ספציפית ב- NAS והקבצים מסודרים בתיקיות שנקבעו מראש ועל פי מיון של שנה וחודש.

דוגמא נוספת היא גיבוי תיקיות קריטיות במחשבים, ניתן להגדיר תזמוני גיבוי קבועים מראש של תיקיות/כוננים ואף לבצע IMAGE אוטומטי לכל המחשב אחת לתקופה. כמו כן הוא מאפשר גיבוי ושחזור קבצים במהירות במקרה של אובדן קבצים או מערכות

Active Backup Suite תוכנן במקור עבור ארגונים ועסקים. הוא מציע מקום אחד לניהול מרכזי של משימות גיבוי שונות. אך מכיוון שהשירות המוצע ע"י  Synology הוא חינמי ומאוד אינטואיטיבי, אני ממליץ עליו גם למשתמשים ביתיים .

בשורה התחתונה, מה מאפשר לנו ה- Active Backup Suite? 

 

 

Active Backup Suite הוא אוסף של שלוש חבילות שונות שניתן להתקין בנפרד ישירות ב- NAS Synology שלכם:

Active Backup for Business

 • גיבוי מחשבים, תיקיות וקבצים ספציפיים
 • גיבוי מכונות וירטואליות VMware ו- Hyper-V
 • גיבוי שרתי קבצים

Active Backup for Microsoft 365

 • גיבוי אופיס Exchange
 • SharePoint
 • OneDrive לעסקים

Active Backup for G Suite

 • גיבוי ג'ימייל
 • גיבוי גוגל DRIVE

כאשר אתם מנהלים עסק קטן או יש לכם, כמו לרובינו, כמות תמונות משפחתיות אין סופיות, חשוב מאוד לשמור על כל הנתונים שלנו מגובים ומאובטחים. האיום על אותם הנתונים הוא תמידי והפחד לאבד את כל ששמרנו במרחב הדיגיטלי גדול.

Active Backup Suite מגיע עם שלל תכונות, אך עקרון העבודה הכללי כאן הוא ריכוז משימות גיבוי ללא הגבלה עבור Windows Server ו- PC, VMWare, Office 365 ואפילו G-Suite.

הסיבה העיקרית לאמץ את Synology Active Backup  היא חבילת הבקרה המרכזית. אתם יכולים לנהל את כל הגדרות הגיבוי ממסוף מרכזי אחד לצד אפשרות ליצירת דוחות הקשורים לשירותים ולמשימות גיבוי.

 

התקנה קלה וממשק גרפי אינטואיטיבית

באופן אישי אני מאוד אוהב את ה- DSM של Synology, הוא נוח להפעלה, מובן והאפשרויות האפליקטיביות שלו מגוונות ואינטואיטיביות. בכניסה ל- Package Center יוצגו בפנינו כלל החבילות הנתנות להתקנה בלחיצת כפתור, שם יופיעו גם כל חבילות הגיבוי של Synology. לאחר בחירת Active Backup, נלחץ על Install והחבילה תותקן על ה- NAS.

לאחר ההתקנה נפתח את חבילת Active Backup for Business ונמצא מול ממשק ידידותי ובו זמנית, קל לשימוש. על המסך הראשי נוכל למצוא את כל המידע הדרוש לנו על היסטוריית הגיבויים והתזמונים שהגדרנו.

 • Protected Devices: המכשירים המוגנים באמצעות Active Backup for Business .
 • Backup Calendar: תזמונים של כל הגיבויים שבוצעו, יצבע "ירוק" עבור כל גיבוי מוצלח.
 • Ongoing Activities: פעילויות בזמן אמת.
 • Last Backup Time: מידע על הגיבוי האחרון שבוצע.
 • Storage Status: מידע על מצב האחסון בזמן אמת.
 • Logs: לוגים של כל מה שקורה .
 • Transmission Trends: מידע בזמן אמת על הגיבוי "גודל המידע שהועבר".”.

 

ההיבט החשוב  של הגיבויים הוא האחסון. יש הרבה נתונים שיש לגבות, אך פעמים רבות אנו שומרים עותקים כפולים של הנתונים וזה מוביל לזלילת זיכרון מיותרת. Synology Active Backup for Business תוכנן לייעל את אפשרויות האחסון על גבי ה-NAS ולהפחית את צריכת האחסון בפלטפורמות השונות ובדגש על גרסאות כפולות של קבצים ומערכות.

ההיבט הבא הוא שחזור נתונים או שירות. כשאתה מנהל עסק, הזמן הוא המהותי. בעידן בו מתרחשות התפתחויות בכל שנייה אנחנו חייבים יכולת לגשת לנתונים ולשחזר אותם במהירות מרבית ודרך ממשק נוח. גיבוי ה- Active Backup for Business מביא אותנו לשם באופן נוח ואינטואיטיבי.

לבסוף, כל ה- Synology Active Backup for Business זמין לשימושים עיסקים ופרטיים ללא תשלום על רישיון (מעבר לרכישת ה-NAS עצמו).

חווית הגיבוי

אחד התנאים המוקדמים לתחילת עבודה הוא פתיחת חשבון Synology. כאשר תפתחו כל אחד מחבילות הגיבוי לראשונה הן יתריעו האם חסרות לנו דרישות קדם, למשל אם לא הגדרנו נפח אחסון לאחסון הגיבויים שלך, או אם לא הגדרנו כוננים לגיבוי.

מחשבים ושרתים

המקום הראשון בו נתחיל הוא גיבויי מחשב אישי/שרת

הגיבוי של מחשב/שרת מבוסס התקנה של agent על אותו המחשב, כך שכאשר מוסיפים מחשב חדש דרך מממשק ה- DSM  נופנה, באופן אוטומטי, להוריד את ה-agent אותו נתקין במחשב שאותו נרצה לגבות. לאחר ההתקנה, נזין את כתובת ה- NAS שלנו ואת חשבון DiskStation Manager שבו אנו משתמשים.

משם נוכל להגדיר את משימות הגיבוי דרך ממש ה-DSM ב- NAS עצמו. באמצעות משימות אלה נוכל לאפיין בדיוק מה ברצוננו לגבות במחשב האישי. ברירת המחדל היא גיבוי מלא של כל המכשיר, בהמשך ניתן לבחור אם לגבות גם כוננים קשיחים חיצוניים המחוברים למחשב או  לבחור לשנות את אופי הגיבוי לגיבוי כונני המערכת בלבד או לבחור קבוצה מסוימת של אמצעי אחסון אחרים.

עם פתיחת הגדרת ה- TASK יהיה עלינו לבחור את המקום הגיבוי על גבי כונני ה-NAS. אפשרויות נוספת היא הגדרת לוח הזמנים מאפשרות לנו לגבות ידנית, אחת לפי לוח זמנים, ועל סמך אירועים מסוימים.

אצלי במשרד לדוגמא, 2 מחשבים נייחים שדלוקים 24/7 מוגדר לגיבוי בשעה 1 בלילה ו-2 בלילה (כל לילה). וכלל המחשבים הניידים מגובים באופן אוטמטי מייד כשנדלקים ,פעם אחת ביום. (כדי שלא יתחיל גיבוי בכל הדלקה בגיבוי). בנוסף ניתן להגדיר כמה זמן ישמר IMAGE הגיבוי וכמה מחזורי גיבוי יאגרו.

מרגע זה המכונה תעבור כמו שעון, היא תמשיך לגבות באופן תדיר כל עוד לא תפריעו לה. אציין שכדאי לפזר את הגיבויים על פני שעות היום כדי לא לייצר עומס על המערכת.

גיבוי שרתים

בשונה ממחשב נייח או נייד, שרת, לא זקוק להתקנת agent בכדי לבצע את הגיבוי.

אם מדובר בשרת מבוסס Windows ניתן לבצע את הגיבוי באמצעות SMB, זאת ע"י הוספת שרת קבצים עם כתובתו, שם המשתמש וסיסמא באמצעותה נוכל לגשת אליו. ההמלצה שלי היא לייצר חשבון מיוחד לגיבוי בשרת הקבצים, בעל ההרשאות אותן נבחר ובעל גישה לתיקיות אותן נרצה לגבות. (סדר וניקיון זה תמיד ערובה לניצחון).

לאחר הוספת השרת במערכת ה-Active Backup עלינו להגדיר את משימת הגיבוי בפועל. זה כולל אילו תיקיות נרצה לגבות, גיבוי קבצים עם סיומת מסוימת או קבוצות שלמה של סיומות, כגון גיבוי של כל התמונות והמסמכים, אך התעלמות מכל הסרטונים והמוזיקה.

גיבוי מכונות וירטואליות (VM)

השלב הראשון הוא הוספת ה- hypervisor. ניתן כמובן להוסיף גם מארחי VMware וגם מארחי Hyper-V. לאחר ההוספה נראה רשימה של כל המכונות שרצות.

ברשימת המכונות הווירטואליות שמותקנות על גבי ה-NAS נוכל לקבל חיווי האם למכונה יש גיבוי פעיל (סימון V ליד שם המכונה), באיזה מערכת הפעלה מדובר ומה גרסתה, כמו כן ניתן להרחיב את הצפייה ולקבל פרטים על שטח האחסון אותו המכונה תוספת ופרטים נוספים על מיקום המכונה ב- HDD הספציפי.

ישנן מספר אפשרויות גיבוי למכונות ויראטואליות, חלק מהאפשרויות כוללות גיבויים מודעים ליישומים באמצעות Volume Shadow Copy Service – VSS.

VSS מרכז את הפעולות הנדרשות ליצירת עותק צל עקבי (המכונה גם snapshot או point-in-time copy) של הנתונים שיש לגבות. ניתן להשתמש ב hadow copy כפי שהוא, או להשתמש בו לטובת העתקתו למקום אחר, בחירת קבצים ספציפיים מתוכו ועוד.

האפשרות המגניבה ביותר היא אימות הגיבוי. זוכרים שפעם, ממזמן, היינו צורבים דיסקים? ולאחר הצריבה היה שלב של אימות נתוני הצריבה. אז בדיוק את זה ממשו גם בגיבוי ה- VM של-Synology. אימות גיבוי משתמש ב- Virtual Machine Manager ב- NAS בכדי לעשות זאת. זה מאפשר לאמת שהגיבוי שבוצע אכן יעבוד ביום הדין.

Office 365 – Active Backup for Microsoft 365

עד עכשיו עסקנו בגיבוי של קבצים על מחשבים פיזיים בעסק או בבית. אבל מה בדבר קבצים על ענן ?

יש לא מעט חברות המאפשרות גיבוי של שירותי ענן, חלקן אף נוחות מאוד לשימוש. הבעיה איתן הוא התשלום. במקרה של Active Backup for Microsoft 365 ישנן שני יתרונות, האחד הוא שמדובר באפשרות חינמית והשנייה היא שזה הדבר הכי פשוט שיכולו ליצור.

כשאתה יוצר משימה חדשה, יופיע חלון שבו אתה נכנס לחשבון ה- Office 365. לאחר האימות והסכמה ליצירת גיבוי ניתן להגדיר את הפרטי הגיבוי, באיזו תדירות ולכמה זמן נדרש לשמור את המידע. פשוט וקל

 

Active Backup for G Suite

מצטער מראש על ההשמצה, אבל אחרי שגיבוי ה – 365 היה כל כך פשוט החוויה אל מול גוגל הייתה פחות טובה בלשון המעטה.

כדי להגדיר גיבוי נכון ואיכותי לחשבון הגוגל שלנו נדרשת עבודה לא קלה של הגדרות. רק לשם השוואה, בחבילה הקודמת (365) הגדרת החשבון לקחה 3 דקות, במקרה של GSuite  זה לקח מעל 40 דקות.

רק כדי לשים את הדברים על דיוקם, הבעיה היא לא ב – Synology  ,שם הם עשו את המקסימום כדי שזה יעבוד. בנוסף יש מדריכים שלמים על איך לאפשר את הגיבוי. הבעיה היא גוגל, שמחליטים בכל שני וחמישי לשנות את הממשק שלהם וצריך לחפש שוב שוב איכן נמצאת ההגדרה אליה הם התכוונו. אבל…..

ברגע שהוא מוגדר, זה עובד מצוין. בדיוק כמו ב -Active Backup for Microsoft 365.

 

לסיכום

באופן די מפתיע יש לומ, ה- Active Backup Suite מציג אפשרות גיבוי שלמה וטובה. למה זה מפתיע? כי לרוב אפשרויות הגיבוי המוצעות לעסקים קטנים או למשתמשים ביתיים עולות לא מעט כסף (אפילו גוגל הכריזה שהיא מתחילה לגבות תשלום עבור גיבוי תמונות שעד לא מזמן היה בחינם).

הסיבה השנייה שבגינה הופתעתי היא פשטות השימוש. בעבר, אם היינו נדרשים לבצע גיבויים "מורכבים" שכאלו היינו נדרשים ללא מעט ידע טכנולוגי. עם ה- Active Backup Suite ניתן לבצע גיבויים מקיפים באופן קל ואינטואיטיבי מאוד.

מה בכל זאת הייתי משפר בעתיד

ראשית, הייתי מאחד את שלושת חבילות הגיבוי לחבילה אחת עם ממשק משתמש אחוד. למה לעבור בין חבילה לחבילה בכדי לגבות נתונים. בסופו של יום אני מחפש גיבוי נוח לכל המידע שיש ברשותי, בין אם הוא ממוקם באופן מקומי אצלי ב – NAS ובין אם הוא בענן. זה יאפשר לי לדוגמא, לבצע חיפוש לקובץ (שאני לא זוכר איפה שמרתי) במקום אחד מרכזי.

שנית, לכל אותם המשתמשים שכמות הגדרות ואפשרויות נבות מבלבלת אותם, הייתי מייצר wizard  ידידותי לביצוע גיבויים בסיסים. בדומה ל-wizard שיש בזמן ההתקנה הראשונית של NAS (רק לשם דוגמא)

החיסרון האחרון (שמבחינתי הוא יתרון :-)) הוא שחייבים לרכוש NAS של Synology  כדי להנות מכל הטוב הזה.

 

שרשור תגובות : Active Backup Suite – הגיבוי האוטומטי בשרת NAS של Synology -סקירה


11:35
  /  
13.12.2020