DELL UP2720Q מסך מחשב שמכייל את עצמו

רועי גליץ בביקורת על מסך מחשב עם זרוע רובוטית שמכייל את עצמו

11:01
  /  
22.11.2020
  
רועי גליץ

מה כבר המסך שלכם יודע לעשות? בעצם… מה כבר מסך אמור לדעת לעשות? הוא אמור להציג תמונה מהמחשב בצורה הכי טובה שאפשר. אפשר לדבר על רזולוציה, או כמות הפיקסלים, והמסך הזה יודע להעביר 4K. אפשר לדבר על עומק צבע, והפאנל IPS הזה יודע להעביר איכות מדהימה עם 100% אדובי RGB. אבל יש לו עוד קלף אחד בשרוול, או ליתר דיוק במגירה שמתחת למסך – זרוע רובוטית לכיול עצמי!

רקע למסך

אני בטוח שאתם יושבים עכשיו מול מסך, מחשב או מכשיר נייד, וחושבים לעצמכם ״המסך שלי עושה עבודה מספיק טובה״, ואתם צודקים. עבור רוב המשתמשים, מסך 24״ באיזור האלפייה יעשה עבודה מעולה ולא תשימו לב להבדלים בין המסך שלכם למסך שאני מדבר עליו בסקירה זו. אבל המסך הזה מיועד לתחום אחר של משתמשים – הקהל המקצועי, מהסוג שתלוי באמינות המסך לצורכי העבודה שלו.

אני מדבר על עורכי וידאו, מעצבים גראפיים, עובדי דפוס וכמובן גם צלמים, כמוני. אותם משתמשים מקצועיים דורשים מהמסך דבר מאוד מוגדר – אמינות שחזור הצבע. עד היום, המסכים של איזו (EIZO) שימשו כסוג של תו תקן בתחום אמינות הצבע, ועכשיו סדרת המסכים החדשה של Dell קוראת עליהם תיגר.

רזולוציה, בהירות וקונטראסט

בשביל מסך בגודל 27" המציג רזולוציה של 4K, מדובר בצפיפות פיקסלים של 163ppi וזה אומר שבקושי ניתן להבחין בפיקסלים בודדים, בוודאי לעומת מסך 1080P סטנדרטי. יחס הקונטראסט (היחס בין הלבן לשחור) שך 1300:1 אומר שהשחורים הם מאוד כהים והלבנים בהירים, בפועל זה בא לידי ביטוי בעיקר בשחורים העמוקים של המסך הזה מאחר והבהירות של המסך הזה היא 250cd/m2 שזה נתון שהוא אינו מהבהירים במיוחד ובטח לעומת מסכים שמציגים אפילו פי 4 בהירות לעומתו.

בפועל, אין הרבה מסכים שמציגים 10 ביט, אשר מציגים טווח של 1024 רמות בהירות בין השחור ללבן. בכפתור הפרופילים המובנה במסך, ניתן לעבור בין מצב עבודה שמותאם ל-Adobe RBB ומצב sRGB בצורה קלה ונוחה, ואז אתם יכולים להתאים את תצוגת המסך לפי צורך העבודה שלכם.

עומק צבע

אין ספק שהמסך הזה מתגאה בעיקר בנתונים מרשימים של עומק צבע עם תמיכה של 100% בפרופיל אדובי RGB, שמשמש לעריכת תמונה מקצועית עם מגוון עצום של נתונים בין הגוונים השונים של הצבע, ובנוסף גם 98% כיסוי פרופיל DCI-P3. הנתונים האלו מציבים את המסך בשורה הראשונה (ואפילו קצת מעבר לכך) של המסכים המקצועיים וגורמים אפילו למסכים המקצועיים של EIZO לנוע קצת באי נוחות על המעמד שלהם.

כיול עצמי

אחת מגולות הכותרת של המסך הזה מגיעה בצורה של מכייל מובנה במסך. לחיצה על כפתור הכיול בצד ימין למטה של המסך, גורמת למסך להיכנס למצב כיול. בשלב זה, המסך פותח מגירה קטנה בתחתיתו ושולף החוצה זרוע שמסתובבת ונעמדת מול המסך. בשלב הזה, המסך מתחמם לטמפרטורה הרצוייה, ומתחיל בסדרה של הבהובים שנמשכת כעשר דקות. לאחר שהמסך מודיע על הסיום, הזרוע חוזרת לביתה והמגירה נסגרת חזרה. המסך מכוייל! בהשוואה בין המסך הזה לבין מסך רגיל – ההבדלים מייד קופצים לעין – אני לא מאמין שערכתי על מסך אחר עד עכשיו! ההבדלים בין האפורים של הפיל המרשים שצילמתי באפריקה, לטונליות העדינה של פרוות דוב הקוטב בשפיצברגן, הכל נראה פתאום לא רק יותר מרשים – אלא גם דורש עוד עריכה מעבר כדי לשפר את התוצאה הסופית .

ארגונומיה

למסך בליגה הזו, אתם יכולים להיות רגועים שיש את כל האפשרויות הקיימות של תנועה למעלה, למטה, צידוד, סיבוב ל-90 מעלות ועוד. כאן לא הופתעתי בכלל, ידעתי שזה יהיה מושלם. אבל אחד הדברים שמאוד אהבתי בחשיבה של דל הוא זה שהם כללו סוכך אור באריזה, שמתלבש באמצעות מגנטים על המסך ועוזר להסתכל על הצילומים בלי הבהקים של המנורות או החלון בחדר העבודה שלי. כשאני לא עורך צילומים, אני מעדיף לעבוד בלי הסוכך אור הזה, אבל זה מאוד נוח וקל שבאמצעות מגנטים תוך שנייה אני יכול להרכיב אותו חזרה .

חיבורים

כאן שילבו כל פורט אפשרי של שנת 2020, כך שזה מרגיש לא רק מסך, אלא גם תחנת עגינה. ישנן 2 כניסות HDMI 2.0, כניסת Display Port 1.4, כניסת Thunderbolt 3, שמתחברת מהמחשב ויציאה דומה מאותו סוג לתחנת עגינה נוספת או לאמצעי אחסון מהיר, שכן החיבור הזה מספק 40Gbps של העברת מידע וגם מזרים 90W להטענה של המחשב הנייד. היציאה הזו מאפשרת אפילו לשרשר מסכים, אז אם קניתם עוד מסך מהסוג הזה, תוכלו לחבר אותו לכאן ולהנות מתצוגה כפולה. ונכון, יש גם 3 יציאות מסוג USB3.0 ויציאת אוזניות, אם תצטרכו.

מחיר

כצפוי מכלי עבודה מקצועי – הוא לא זול… המסך עולה בארצות הברית כ 1,700- דולר ובישראל המחיר סביב 6900 ש״ח בחנויות הצילום המקצועיות כמו ארליך ויוגנד. אבל אם משווים למסך EIZO המקביל אז פתאום מגלים שה-Dell מציג תו מחיר זול בכמה אלפי שקלים. אז זהו בהחלט אינו מסך שמתאים לכל אחד, אבל אם אתם צריכים כלי עבודה או שאתם אפילו נהנים מהתחביב שלכם בצורה שלא מביישת מקצוענים, אז בהחלט ניתן להבין את ההשקעה הזו בדיוק כמו שמשקיעים במצלמה, עדשה או מדפסת מקצועית ועכשיו זה מצויין לדעת שיש אלטרנטיבה הרבה יותר זולה ונגישה .

מסקנה

יש מסכים ויש מסכים. זה שהמסך מציג תמונה שנראה יפה, לא אומר עדיין שהוא מציג תמונה שנראית נכונה, אמינה ומדוייקת. המסך הזה פשוט מציג את התמונה האמינה ביותר, בזכות המכייל המובנה שכיוונתי אותו לכיול אוטומטי עצמי פעם בשבוע בשעה 8 בבוקר, בזמן שאני עם הקפה של הבוקר, כך כשאני מוכן לשבת לעבוד – הכל כבר מוכן. הוא כמעט מושלם, ובטח הרבה יותר טוב מהמסכים האחרים שאני עבדתי איתם ובטח יותר זול מה-EIZO שחלמתי עליו. אז אני חושב שמצאתי מסך עבודה מעולה שאפשר לסמוך עליו.

אודות הכותב: רועי גליץ הוא צלם טבע בינלאומי, יו״ר גליץ בית הספר לצילום ופוטוטבע מסעות בעולם,
ועקבו אחריו באינסטגרם  מרצה ודיפלומט סביבתי. לצילומים נוספים, בקרו באתר שלו www.galitz.com


11:01
  /  
22.11.2020
  
רועי גליץ

1