פלייסטיישן 5: תומך במשחקים לאחור? תתפלאו

ה PS5 יצא ואיתו גם משחקים מותאמים. אבל האם משחקים קודמים יעבדו עליו? כן! ויותר טוב. צפו

7:38
  /  
24.11.2020
  
גיל פלקוביץ

סקירת הוידאו בנושא תמיכה לאחור:

99 אחוז ממשחקי ה PS4 נתמכים

ה-PS5 רשמית תומך ב-99 אחוז מהספרייה בת 4000+ המשחקים של ה-PS4 להוציא 10 משחקים שסוני טוענת שלא ניתן כלל וכלל לשחק. זאת אומרת, שסביר להניח שכל משחק שיש לכם בין אם בדיסק או דיגיטלית בחשבון ה-PSN שלכם יעבוד מידית וללא התאמות או פעולות נוספות כאלו או אחרות מצידכם. פשוט להריץ ולשחק. אך מה מסתבר? שגם אותם 10 משחקים מדוברים יעבדו אם כי תוצג חלונית מסוימת בתחילת המשחק שתזהיר שהוא עלול לא לעבוד כמו שצריך, לקרוס וכו'. כלומר, הקונסולה לא תמנע מכם מלנסות להריץ גם את המשחקים הלא נתמכים כביכול.

PS5 backwards compatibility

 

כאן פחות או יותר מסתיימת התמיכה לאחורנית במשחקים מהדורות הקודמים. משחקים של הקונסולות הכה אהובות PS1,PS2,PS3 אינם נתמכים בכלל, ובכן, לפחות לא ישירות. שירות ה-PS Now זמין גם ב-PS5 דרכו ניתן להזרים (לא בחשבון ישראלי) ולשחק כ-400 משחקי PS3. משחקים כמו GTA San Andreas שרצו ב-PS4 באמצעות אמולציה – רצים אף הם על ה-PS5 ויש בערך עוד 100 כאלה.


אם מסתכלים על התמונה לעיל שנלקחה מתוך המצגת "The Road to PS5" של ארכיטקט ה-PS4 וה-PS5 מארק סרני, משהו שם נראה מעט מוזר. ה-PS5 יוכל לרוץ ב-3 תצורות שיתאימו למשחקי PS5 (מן הסתם), PS4 ומשחקים שקיבלו שיפורים עבור ה-PS4 Pro. אבל למה טרחו לדחוק מעלה את השלושה, כאשר ברקע הירוק יש עוד כל כך הרבה מקום? רמז לבאות אולי?

איך מעבירים את התוכן של הפלייסטיישן 4 לפלייסטיישן 5?

אחלה, נהדר. משחקי ה PS4 שלכם נתמכים. אבל איך מעבירים אותם ל PS5? מאוד פשוט. אם רכשתם את ה PS5 בגרסת הדיסק, אז פשוט תכניסו את דיסק המשחק לקונסולה החדשה וזהו. אם לא, או אם המשחקים שלכם נמצאים דיגיטלית, תוכלו גם להיכנס לחשבון ה PSN שלכם ולהוריד את משחקי ה PS4.

דרך נוספת היא על ידי התחברות והדלקת שני המכשירים שלכם, לוודא ששניהם נמצאים על אותה רשת אינטרנט, עדיף עם כבל אבל אפשר גם WIFI. היכנסו ל PS5 ופשוט עברו על שלבי העברת התוכן לקונסולה החדשה שלכם. בדרך הזו, גם השמירות והנתונים שלכם יעברו ביחד עם המשחקים. אם המשחקים נמצאים על כונן חיצוני, תוכלו לחבר אותו ל PS5 ולהריץ אותם משם ואם יש לכם חשבון פלוס, תוכלו לשחזר את השמירות שלכם דרך סנכרון לענן.

האם משחקי PS4 יעבדו טוב יותר על PS5?

חומרתית ה-PS5 הוא שיפור דרסטי מכל הבחינות לעומת ה-PS4. המעבד, המעבד הגרפי, כונן האחסון, הקירור הם כולם ראש וכתפיים מעל הקונסולה הקודמת. אפילו הסאונד קיבל ח"ח בדמות צ'יפ ייעודי שווה ערך למעבד היגואר ב-PS4 אבל על כך במאמר מאוחר יותר. אפשר לחשוב שרק מעצם המעבר לחומרה מהירה יותר אוטומטית תאיץ גם את המשחקים. הרי כך זה עובד ב-PC לפחות. האומנם?

לפני שיצאה הקונסולה, שלל חברות יצאו בגאון והכריזו שכמה וכמה מהמשחקים ל-PS4 שלהם "ישודרגו" (לעיתים חינם ולעיתים בתשלום) עבור ה-PS5 ויקבלו גרסא מחודשת עם טקסטורות חדות יותר, מסכי טעינה מהירים יותר ו-FPS גבוה יותר. דוגמא טובה לכך היא למשל Spider-Man Miles Morales שלא משנה איזו גרסא דיגיטלית שלו תרכשו – תקבלו גם את ה-PS4 וגם את ה-PS5. רק שגרסאת ה-PS5 היא חגיגה לעיניים בהשוואה. מצב "ביצועים" של 60FPS ורזולוצית Dynamic 4K או 4K 30FPS עם Ray Tracing. אך מה שלדעתי יותר מעניין זה מה קורה למשחקים שלא קיבלו שדרוג שכזה.

אם משחק תוכנן לרוץ ב-30FPS לא יעזור גם אם נזרוק אותו על RTX 3090 או ממטוס הוא עדיין ירוץ ב-30FPS. אך מה אם הוא רץ מקרטע על ה-PS4 עם פריימים נופלים או יש לו מצב של פריימים-רייט לא נעול שמשתגע ב-Pro? כאן מתגלה תמונה מאוד מעניינת ומפתיעה. מסתבר שכמעט כל משחק מהדור הקודם נהנה מהתוספות בביצועים שמקנה החומרה ב-PS5. ב Digital Foundry מאוד התלהבו ממה שהם ראו והנה חלק מהתוצאות שהתקבלו:

  • Ghost of Tsushima – מ-30FPS ל-60FPS.
  • God of War – מעד 60fps ל-60fps נעול.
  • Just Cause 3 – מ-30fps מקרטע ל-30fps יציב.
  • Tomb Raider – מעד 60fps מקרטע מאוד ל-60fps נעול.
  • Killzone: Shadow Fall – מ-30fps ל-60fps נעול.

קצה הקרחון?

כשנשאל מנכ"ל SIE ג'ים ראיין מדו  ע אין עדיין תמיכה בקונסולות הישנות הוא אמר שהם היו עסוקים עד מעל הראש עם לבדוק את התאימות מול משחקי ה-PS4 ולכן לא כל התפנו לכך. כלומר, הוא לא שולל את כך שהתמיכה תגיע/בדרך. כרגע זה גם טוב לנו.

לשרשור תגובות למאמר לחץ כאן
לקבוצת הפייסבוק של HTmag
לקבוצת הפייסבוק PlayStation NextGen IL


7:38
  /  
24.11.2020
  
גיל פלקוביץ

1