אוזניות TWS עם ANC מדגם Jabra Elite 85t

לקחו את האוזניות הטובות ביותר לספורט ושיפרו אותן עוד יותר - על חשבון העמידות בספורט...

18:57
  /  
19.12.2020
  

הקדמה

דגמי ה- TWS של Jabra הפכו לאורך השנים לאוזניות מהטובות ביותר בשוק עבור פעילות ספורטיבית, החברה הולכת ומשפרת אותם לא רק מדגם לדגם כל שנה, אלא גם לאורך השנה בדמות עדכוני קושחה משמעותיים.

הדגם האחרון שהחברה הציגה ונושא כתבה זאת, הוא ה- Jabra Elite 85t, אוזניות TWS שמשפרות את הדגם של שנה שעברה עם ביטול רעשים אקטיבי ודרייברים גדולים יותר, דבר שאמור לעזור להן להמשיך להחזיק בכתר של האוזניות הטובות ביותר בסביבה לעוסקים בספורט.

עם האוזניות תקבלו כבל USB-A to USB-C עבור הטענה ו- 3 זוגות של Tips סיליקונים במידות שונות, כאשר מידת M כבר מורכבת על האוזניות.

חיצוניות ועיצוב

כמו הדגמים הקודמים מבית Jabra, האוזניות בצורת Buds, ללא סנפירים, למרות זאת, הן יושבות יחסית טובה באוזן, פשוט מכניסים ועושים חצי סיבוב עד שמרגישים שהן ממוקמות היטב, החיווי לזה יגיע על ידי שפתאום תרגישו את האטימה שלהן וה- Tip של האוזניה ישב בתעלת האוזן.

עם האוזניה אתם תקבלו 3 זוגות של Tips סיליקוניים (החברה קוראת לזה EarGels) והשנה בניגוד לשנים קודמות, ה- Tips עם גריל על מנת למנוע משעוות אוזנים להכנס לתוך האוזניה. החברה השנה גם עיצבה את ה- Earbuds בצורה אובלית על מנת שהיא לא תישב כל כך עמוק באוזן, יחד עם "Pressure Relief Vents", זה עוזר להוריד את אפקט האטימות שיש בדרך כלל באוזניות In-Ear, או את הלחץ הזה שנוצר באוזניים לאחר שימוש באוזניות כאלו ברציפות לאורך מספר שעות. לצעד הזה של עיצוב "אוורירי" יותר, יש את היתרון של נוחות בשימוש באוזניות לפרקי זמן ארוכים יותר, מצד שני, זה יפגע כמובן באטימות ואז רעש סביבתי יכול לחדור, אבל בזה יטפל ה- ANC האקטיבי.

בצד ימין: Jabra Elite 85t. שימו לב לגריל שעוזר למנוע כניסת שעווה לדרייבר.
בצד שמאל: Jabra Elite Active 75t, ללא גריל.

האוזניות מגיעות בצבע שחור-מט\טיטניום וכל התפעול שלהן נעשה דרך כפתור אחד לחיץ בכל אחת מהאוזניות. בהשוואה לדגמי ה- Elite 75t, הכפתור הפעם מרגיש מעט נוקשה יותר ללחיצה, בהתחלה אפילו חשבתי שהוא לא לחיץ מכיוון שאני רגיל לעדינות בלחיצה עם ה- Elite 75t.

לאוזניות דרייבר בגודל 12mm, זוהי קפיצה גדולה לעומת דרייבר ה- 6mm שיש בדגמי ה- 65t & 75t. לכל אוזניה יש 3 מיקרופונים, 2 יעודיים עבור ה- ANC האקטיבי והשלישי עבור קליטת הדיבור שלנו בשיחות טלפון.

לאוזניות הגנה מנוזלים בדמות אסמכתת IPX4, כלומר ההגנה מאבק לא נבדקה, אבל כי נבדקה העמידות של האוזניות מפני נתזי מים, זה אומר שהאוזניות יגלו עמידות בפני הזיעה שלכם ולא ינזקו. אותה אסמכתה יש ל- AirPods Pro ול- Bose QuietComfort 35 II.

אגב, אם תבצעו רישום לאוזניות דרך האפליקציה, תקבלו עוד שנה של אחריות, כלומר סך הכל שנתיים.

ה- 75t היו האוזניות הראשיות שלי למכון כושר מאז מרץ, אז הספקתי להכיר אותן היטב. ה- 85t מרגישות באוזן שונה לגמרי. הן מעט ארוכות יותר ולכן כמובן בולטות יותר מהאוזן, יחד עם תוספת המשקל של 1.5g לעומת ה- 75t, הן מרגישות פחות יציבות באוזן בהשוואה ודרשו ממני יותר פעמים לסדר אותן במהלך ריצה לעומת ה- 75t.

בצד ימין: Jabra Elite 85t. האוזניה גדולה יותר בגלל הדרייבר הגדול יותר, דבר שמוסיף למשקל האוזניה 1.5g לעומת ה- Jabra Elite Active 75t שנמצא בצד שמאל.

זמן הסוללה של האוזניות עומת על 5.5 שעות עם ANC ו- 25 שעות בסך הכל עם הקייס. ללא ANC/HearThrough, זמן הסוללה יהיה ארוך יותר ויעמוד על 7 שעות ו- 31 שעות בסך הכל עם הקייס. זה לא ממש שיפור לעומת שנה שעברה למרות שהאוזניות הפעם גדולות יותר. הדבר נובע בשל הדרייבר הגדול יותר והשימוש ב- ANC.

נורית החיווי בקייס עברה מצידו האחורי לחזית, זה נוח יותר ויאפשר לכם לראות את מצב הסוללה של הקייס בקלות מבלי לסובב אותו כפי שהיה צריך לעשות עם הדגמים הקודמים, זה גם נוח יותר בשביל לדעת מתי הקייס סיים להטען.

בצד ימין: Jabra Elite 85t. שימו לב לנורית החיווי הקטנה מתחתית לכיתוב Jabra
בצד שמאל: Jabra Elite Active 75t

בצד ימין: Jabra Elite 85t
בצד שמאל: Jabra Elite Active 75t, שימו לב לנורית החיווי שנמצאת בצד שמאל למחבר ה- USB-C

 

הקייס השנה מעט גדול יותר לעומת הקייס של שנה שעברה, הסיבה לכך היא שהקייס מצוייד בטעינה אלחוטית בפרוטוקול Qi. שימוש בפד האלחוטי מעלה את זמן הטעינה לכדי 3.5 שעות.

שימו לב ללוגו ה- Qi בתחתית הקייס, מציין טעינה אלחוטית

ביום יום

עם פתיחת האוזניות, יש נורית LED על כל אוזניה שתציין את מצב הסוללה, אדום, צהוב או ירוק. הנורית שיש על הקייס מבצעת תפקיד זהה עם צבעים דומים.

ניתן להשתמש באוזניות במצב מונו, אבל רק עבור האוזניה הימנית. אם בהמשך השימוש תוציאו את האוזניה השמאלית מהקייס, היא אוטומטית תוצמד חזרה לימנית.

האוזניה הימנית נחשבת ל- Master, כלומר היא זאת שמקיימת את חיבוריות ה- Bluetooth 5.0 לטלפון או מחשב וגם את החיבוריות לאוזניה השמאלית שנחשבת ל- Slave. ניתן להשתמש באוזניה הימנית בצורה עצמאית ללא השמאלית, שימושי כאשר עבור שיחות טלפון או שימוש בסייען הקולי.

הסרת אחת האוזניות מהאוזן, תבצע Pause למוזיקה והחזרת האוזניה לאוזן תוך 60 שניות, תחזיר את ה- Playback בצורה אוטומטית. לאחר יותר מ- 60 שניות, יהיה צורך ללחוץ פעם אחת על האוזניה הימנית על מנת להחזיר את ה- Playback.

מכירים את זה שאתם באימון בחדר כושר ומגיע המעצבן התורן לדבר איתכם? שליפת אחת האוזניות מהאוזן תעצור את המוזיקה בצורה אוטומטית. החזרת האוזניה תבצע Resume למוזיקה. אם האוזניה תהיה בחוץ יותר מ- 60 שניות, תצטרכו לבצע Resume ידנית על ידי לחיצה על האוזניה הימנית. הפעילות הזאת של Pause אוטומטי ניתנת לשליטה דרך האפליקציה.

דרך נוספת לשמוע את הסביבה היא על ידי הפעלת מצב באוזניות אשר מעביר את רעשי הרקע לאוזן ובכך מתגבר על ה- ANC שיש לאוזניות. הפונקציה נקראת HearThrough. לחיצה אחת על הכפתור השמאלי והפונקציה נכנסת לעבודה. זה בהחלט שימושי אם אתם לא רוצים להוציא את האוזניה בכל פעם שמישהו מדבר איתכם בחדר כושר או אם אתם רצים בחוץ ורוצים להיות מודעים לסביבה, למשל כאשר אתם רצים ליד כביש. ניתן לשלוט בכמות האודיו הסביבתי שעובר דרך HearThrough דרך האפליקציה. האופציה הזאת גם נדלקת אוטומטית במידה ואתם עונים לשיחה.

על מנת לשמור על חיי הסוללה, האוזניות יכבו אוטומטית כברירת מחדל אם הן 15 דקות לא מחוברות לטלפון או 60 דקות כאשר הן מחוברות, אבל לא בשימוש, ניתן לשנות את הזמנים האלו.

האוזניות תומכות ב- Multi point, כלומר האופציה לחבר אותן בעת ובעונה אחת עד ל- 2 מכשירים. למה זה שימושי? תחשבו שאתם צופים בסרט במחשב הנייד או שומעים מוזיקה מהמחשב. פתאום המוזיקה או סרט מפסיקים כי קיבלתם שיחת טלפון. גמרתם את שיחת הטלפון? חוזרים למחשב והסרט או מוזיקה ממשיכים לנגן, הכל מבלי לשחק עם התקני השמע במחשב. ה- 85t תומכות בחיבור של 2 מקורות כאלו וזוהי בהחלט אופציה שכדאי שתרצו שיהיה לכם באוזניות הבאות שלכם. הייתי שמח אם היתה אפשרות של 3 מקורות, כי יוצא לי להשתמש עם אותו זוג של אוזניות בטאבלט, טלפון ו- TV.

איכות השמע

איכות השמע ב- 85t הרבה יותר טובה מזאת של ה- 75t, תורם לזה הדרייבר הגדול יותר של 12mm שמסוגל לתת נפח הרבה יותר גדול. הבאס הרבה יותר עוצמתי ועשיר כאן. בנוסף גם יתקבל כאן מיד שמרגיש קצת יותר מודגש מהרגיל. אם לא תאהבו את פרופיל השמע, תוכלו לשנות אותו לפי הטעם שלכם דרך ה- EQ באפליקציה שכולל 5 תדרים, מ- 60Hz עד 7.6KHz

ההבדלים הטובים יותר באיכות השמע ממש בולטים לעומת ה- 75t, התדרים הנמוכים כאן לא מאפילים כלל על תדרי המיד גם בשירים שהם יחסית עשירים בבאסים, במיוחד Hip Hop אגרסיבי.

ה- ANC וה- HearThrough

ה-Elite 75t קיבל עדכון קושחה באוקטובר 2020 שהוסיף יכולות ANC שנשענות על מעבד ה- Qualcomm המובנה באוזניות יחד עם הרבה עבודה בתוכנה, זה מגיע עם חסרון שלא ניתן להתאים את רמת ה- ANC, ניתן רק להדליק או לכבות את ה- ANC. ה- 85t שלפנינו, כבר תוכנן מראש עם יכולת ANC ולכן יש לו מעבד מיוחד יעודי לכך, זה מאפשר לו בין היתר גם לקבוע 5 דרגות של ANC. בבחינת היכולת הזאת, ה- ANC עושה עבודה טובה מאוד במיוחד בתדרים נמוכים, שמתי לב במיוחד לזה ברכבת. בתדרי המיד, במיוחד בדיבורים, די התקשתי לשמוע בכלל אנשים שישבו לידי. אם יש לכם AirPods Pro, איכות ה- ANC היא די דומה בהשוואה. כל רעש רקע נוסף שהצליח במקרה לעבור את ה- ANC, יעלם ברגע שתשימו גם מוזיקה, גם בעוצמת שמע נמוכה של מוזיקה.

מכיוון שה- Elite 85t כוללים את העיצוב החדש שמוריד את אפקט האטימות של אוזניות In-Ear, ביטול הרעשים המכאני פחות טוב כאן ולכן שימוש ב- ANC הוא כמעט חובה.

יש לי רק מילים טובות לומר על אופצית ה- HearThrough, אפשר להפעיל אותה במהירות אם מישהו ניגש אליכם לדבר או שיש כריזה בתחנת הרכבת או שדה התעופה. מעבר לזה, אפשר גם לכוון את ה- HearThrough עם 5 דרגות. אני מצאתי את האופציה המקסימלית כחביבה עלי.

אגב, ממצב של HearThrough למצב של ANC, יש כ- 11 רמות, ההפרשים בינהם עומדים על בערך 3db.

איכות הקול בשיחות שמע גם כן ראויה לאזכור חיובי. יוצא לי לאחרונה לעשות המון שיחות טלפון (כמו כולנו בגלל העבודה מהבית). האוזניות מתחברות במהירות לטלפון ברגע שאני מוציא אותן מהקייס ואני ישר יכול להתחיל בשיחה מבלי בדיקות שמע "אתה שומע אותי? ועכשיו? ועכשיו? שומעים שאני באוזניה או שאני אעבור לטלפון?". השיחות נשמעות בצורה ברורה ורמה והצד השני ציין שהוא היה מופתע שאני משתמש במקלדת המכאנית שלי, SteelSeries Apex 5 והוא לא שמע כלל את המקשים – וזוהי מקלדת עם סוויצ'ים כחולים.

אבל לא הכל דבש, יש כמה חסרונות.

חובה להשתמש באוזניה הימנית בלבד עבור שימוש מונו. הסיבה לכך נעוצה בזה שהאוזניה השמאלית מתחברת לימנית לא דרך Bluetooth, אלא כנראה דרך 2.4GHz וכך האוזניות תמיד שומרות על סנכרון. הבעיה היא שבאוזניה השמאלית אין אנטנה מספיק חזקה על מנת לתקשר בצורה עצמאית ישירות עם הטלפון. לדברי Jabra, זוהי פשרה מתקבלת על הדעת כי ממה שהם בדקו, רוב האנשים עובדים עם 2 האוזניות ואלו שכן רוצים לעבוד לפעמים עם אוזניה אחת, שימוש באוזניה הימנית בלבד (ולא השמאלית), יספק אותם. אלו שדורשים לעבוד במונו עם האוזניה השמאלית הם מיעוט קטן.
להשוואה, ה- AirPods Pro וה- Samsung Galaxy Buds מסוגלים לעבוד במונו עם כל אחת מהאוזניות בנפרד.

חסרון נוסף שאני רואה באוזניות זה חוסר התמיכה ב- aptX או aptX HD, כלומר אנחנו מוגבלים כאן ל- SBS ו- AAC שזה בסדר גמור למשתמשי אייפון, אבל לא עבוד Android שיכלו לקבל תמיכה בפורמטי אודיו הרבה יותר מתקדמים אם Jabra היתה קצת יותר מתחשבת בהם.

הטענה האחרונה שלי נובעת לאסמכתת ה- IPX4 הנמוכה כאן בהשוואה ל- Jabra Elite 75t שכולל אסמכתת IP55. הדבר נובע בשל פתחי ה- "Pressure Relief Vents" דרכם עובר אויר על מנת להוריד את אפקט האטימות שיש באוזניות In-Ear. אם עובר אויר דרך הפתחים, גם מים יכולים פוטנציאלית לעבור, זאת הסיבה גם שכרגע לא בטוח אם יצא דגם Active ל- 85t.

מימין לשמאל:
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2
Jabra Elite Active 75t
Jabra Elite 85t – ונושא כתבה זו

Tronsmart Apollo Bold
JLab Audio Go Air

אפליקציה

חברת Jabra היא מהבודדות שיודעות לעשות אפליקציה ראויה ושימושית עבור האוזניות מתוצרתה. המסך הראשי באפליקציה יאפשר לכם לשנות את רמת ה- ANC וה- HearThrough, שינוי ה- EQ לפי טעמכם או לפי מספר מצבים מוגדרים מראש.

האפליקציה גם תאפשר לכם לשנות את תפקוד הכפתורים באוזניות דרך אופצית ה- MyControls, אם זה מספר הלחיצות עבור דילוג שיר, חזרה על שיר, Pause, סייען קולי או הפעלת ANC או HearThrough. האפשרות לשינוי עוצמת השמע לא ניתנת לשינוי. עוד חברה שמאפשרת לשנות בצורה גמישה כזאת את מאפייני הלחיצות באוזניות שלה היא Sennheiser, עם ה- MOMENTUM True Wireless 2.

את תפקוד הכפתורים ניתן לשנות לא רק עבור ניגון שמע, אלא גם את תפקודם כאשר אתם מקבלים שיחה או מוציאים, תוכלו להחליט את מספר הלחיצות עבור דחיית שיחה, קבלת שיחה, Mute, קבלת שיחה וניתוק הנוכחית וכדומה.

האופציה האחרונה שראוי להזכיר היא ה- MySound, זהו כיול של האוזניות לפי השמע שלכם. הכיול משמיע לכם סדרת טונים ואתם צריכים ללחוץ על המסך ברגע שאתם שומעים את הטון. אתם יודעים מה הכי מפחיד במהלך הכיול? כשאתם שומעים שקט, זוהי אסמכתה שאתם לא שומעים את הטון הזה ולאחר תהליך הכיול, האוזניות יגבירו את התדר. הכיול מתבצע לכל אוזניה בנפרד ולאחר מכן הכיול נשמר באוזניות ומופעל בכל פעם שאתם משתמשים בהן. ניתן אגב לאפס את פרופיל הכיול דרך האפליקציה אם התעצבנתם משום מה – ואני אבין אתכם לגמרי.

סיכום

ה- Elite 85t מהוות קפיצת דרך לעומת ה- 75t בשל איכות השמע המשופרת שהם מספקים. גם אם אתם בעלי 75t, השדרוג עדיין כדאי מסיבה זאת בלבד. אם אתם רוצים לשדרג גבוה יותר, הייתי אומר לכם ללא שום היסוס ללכת על ה- Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2, אבל בעלות של עד 750 ש"ח לערך, ה- Elite 85t הן מאוזניות הספורט הטובות ביותר בסביבה. המתחרה העיקרי בגזרת מחיר זאת אלו ה- AirPods Pro ואם אתם עם אייפון, תקבלו חיבוריות והתממשקות נפלאה בין הטלפון לאוזניות, אך מצד שני, ה- Elite 85t נשמעות הרבה יותר טוב.

לי אישית מפריע מעט שהאוזניות יחסית גדולות ובולטות מצידי הראש, גם המשקל של האוזניות שגדל לעומת הדגם הקודם מעט מציק. אני יכול להבין את הסיבות לכך, אבל קיויתי שהאוזניות יהיה באותו גודל לפחות או קטנות יותר, לא גדולות יותר, זה מרגיש לי כאילו אנחנו חוזרים טכנולוגית בזמן.

ה- Elite 85t מהוות חבילה נאה של גודל, פיצ'רים ואיכות שמע. האוזניות כמעט בטופ בכל קטגוריה, כמעט זוהי מילת המפתח. איכות השמע בשיחות מעולה, במיוחד בימים עמוסי שיחות זום שלא נגמרות, אך לא הייתי לוקח אותן כאוזניות עיקריות עבור פעילות ספורטיבית, כי אסמכתת ה- IPX4 מעט נמוכה יותר לעומת זאת הקיימת ב- Elite 75t. אם אתם גם לא ממש צריכים ANC, אתם תוכלו למצוא אוזניות אחרות זולות יותר מבלי לשלם אקסטרה על תכונות שאתם לא צריכים.

מחיר: 789 ש"ח.

שרשור תגובות למאמר: אוזניות TWS עם ANC מדגם Jabra Elite 85t

 


18:57
  /  
19.12.2020
  

1