כמה קטן ככה זריז – SanDisk Extreme Portable SSD V2

כונני ה- SSD החיצונים פרצו לשוק עם עליית נפח האכסון והוזלת המחירים. האם SanDisk מצליחה לייצר ייחודיות? בואו נבחן.

13:35
  /  
07.11.2020
  

 

כשעלויות הרכיבים יורדים במהירות, יכולות המזעור שוברת גבולות, התוצאה היא שכונני SSD מעולם לא היו זולים כל כך. קחו לדוגמא את הכונן בסקירה זו, מדובר בכונן SSD של חברת SanDisk מדגם Extreme Portable SSD המיועד בעיקר ליצירת תוכן, הקלטת וידיאו ולכל פעולה הדורשת מהירות קריאה/כתיבה מוצהרת של 1000MB/s. הכונן אותו נבדוק מגיע בנפח של 1T ובעלות של 869 ש"ח. מדובר בכונן חיצוני קטן ממדים, דק וגם משתלם.

שלושה דגמים של הכונן הזמינים בארץ הם: 500GB ,1T ו-2T, אלינו הגיע דגם ה- 1T שכולל אחריות לחמש שנים וכמובן את כלל היכולות המשלימות של SanDisk.

עיצוב

הכונן הנייד מדגם זה מגיע בעיצוב מעט שונה מכל התקן אחסון חיצוני אחר שאני מכיר. המארז החיצוני עשוי סיליקון שחור, כזה שמונע החלקה מהיד, אך אם בכל זאת זה קרה, מצהירים בחברה שהוא עמיד בפני נפילות מגובה של עד 2 מטר. אם זה לא מספיק אז ישנה הגנה גם בפני מים ואבק בתקן IP55.

הפינות והשוליים מעוגלים מה שמאפשר הכנסה והוצאה נוחה וחלקה לכיסים קטנים. בנוסף, ישנה לולאה די גדולה בחלקו העליון עם שוליים כתומים אשר נועדה לאפשר "לאבטח" את הכונן ולמנוע אובדן. הכונן אומנם קטן מאוד אבל עדיין לא מספיק קטן כדי להתנהל איתו לדוגמא על מחזיק מפתחות אך אני יכול למצוא יתרון בלולאה שכזאת כדי לחברו לתיק מחשב, תיק טיולים או סתם כדי לתלות אותו בעמדת המחשב.

אם משקללים את כלל נתוני העיצוב נראה כי הוא מכוון למשתמשי חוץ ניידים, כאילו שזקוקים לדיסק און קי אבל בעל נפח גדול ומהיר.

SanDisk Extreme Portable SSD 

– דור 1 VS דור 2

הדור הקודם של SanDisk Extreme Portable SSD (דור 1) שיצא בתחילת השנה די דומה בעיצובו לדור 2. עם זאת, מבחינת מפרט טכני יש כמה חידושים ושיפורים מעניינים.

בראש ובראשונה מהירות העברת המידע הוכפלה, בדור 1 היא עמדה על 500MB/s ואילו בדור השני שופרה ועומדת על 1000MB/s. מה עוד השתנה בין  V1  ל- SanDisk Extreme Portable SSD V2 החדש שהושק לאחרונה? ובכן, SanDisk הוסיפה הצפנת חומרה AES של 256 סיביות בכדי לסייע בהגנה על הנתונים.

בנוסף לזה הוסיפו ב- SanDisk לדור 2 אפשרות חיבור הכונן לטלפון נייד, בניסיון שבוצע על מכשרי אנדרואיד, הכונן הזדהה באופן מהיר ואפשר העברת קבצים מהירה ונוחה.

הבדל נוסף בין הדורות מתבטא בחומרת הכונן הפנימי, בדור 1 הכונן ששולב היה SATA SSD ואילו בדור 2 מדובר מחומרה מסוג NVMe SSD אשר מאפשר קצבי העברת נתונים גובהה יותר.

אחריות החברה על המוצר שודרגה גם היא ל-5 שנות אחריות בדור 2 אל מול 3 שנות אחריות בדור 1.

ביצועים

קצב העברת קבצים, הצפנה ונוחות שימוש. אלו שלושת הפרמטרים שנבחן בסקירה זו.

המחבר היחיד ב- SanDisk Extreme Portable SSD הוא יציאת USB 3.1Gen 2 מסוג Type-C. הכונן מגיע עם כבל קצר (מידי לטעמי)  בעל קונקטור Type-C  משני צדדיו. בנוסף מצורף מתאם בין Type-C  ל- Type-A  לטובת חיבור לכניסת USB רגילה. נציין ששימוש במתאם וחיבור לכונן ל- USB3 Type-A מוריד משמעותית את ביצועיו.

הכונן מגיע שהוא מפורמט ל-exFAT  זאת כדי לאפשר חיבור מהיר למחשבי Mac ו- Windows כאחד. כמובן שניתן לפרמט את הכונן מחדש למערכות קבצים אחרות ולחלק Partitions על פי צרכיכם.

קצב העברת קבצים 

בבדיקה שבוצעה באמצעות תוכנת crystaldiskmark ובחיבור Type-C בשני הכיוונים C TO C קיבלנו תוצאות מרשימות שנושקות למהירויות המוצהרות של החברה ועמד על מהירות קריאה של 1061MB/s ומהירות כתיבה של 946MB/s.

בחיבור הכונן למחשב באמצעות המתאם ל- Type-A הביצועים ירדו בחצי והתקבלו תוצאות קריאה של 462MB/s ומהירות כתיבה של 441MB/s.

 

באמצעות תוכנת ATTO בחיבור Type-C דו כיווני התקבלו תוצאות דומות כאשר המהירות קריאה המקסימאלית שהתקבלה הייתה 1021MB/s  ומהירות הכתיבה 966MB/s

 

בפרקטיקה בחיבור Type-C למחשב ובניסיון העברת קובץ גדול, מהירות העברה לא עלתה על 500MB/s, שהיא מהירות מרשימה מאוד אך לא המקסימאלית. כמובן שיש לא מעט גורמים שאינם קשורים לכונן עצמו כגון מהירות הכונן ממנו הועתק הקובץ, איכות המחשב אליו חובר הכונן ומגבלות חומרה שונות. אך עם זאת אציין כי המחשב אליו חובר הכונן בעל מפרט מעל הממוצע כיום.

 

אציין כי בעבודה עם קבצים קטנים ובכמות גדולה התמודד הכונן באופן מרשים והעברת הקבצים בוצעה במהירות גבוהה.

נוחות שימוש ותכונות נוספות

עם החיבור הראשון של הכונן למחשב תפתח תיקיית הכונן ובפנים ניתן למצוא התקנת תוכנה קטנה ואינטואיטיבי מאוד להצפה. מדובר בהצפנה של 256 סיביות באמצעות הכנסת סיסמא.

בתהליך הגדרת הסיסמא ניתן לבחור האם נתבקש להכניס אותה בכל חיבור או להגדיר את מחשב ספציפי כאמצעי "בטוח" ובכך למנוע את הצורך להכניס את הסיסמא שוב ושוב, דבר שמקל מאוד על העבודה ועדיין שומר על רמת אבטחה גבוהה במקרה בו אבד הכונן. 

בנוסף לאפשרות ההצפנה הכונן מכיל קושחה אשר מותאמת למכשירים סלולאריים, ניתן לחברו באופן קל ופשוט לכל מכשיר בעל חיבור Type-C. מיד עם החיבור יזהה הכונן כהתקן אחסון חיצוני וניתן יהיה להעביר קבצים ממנו ואליו.

את הכונן מספקת החברה עם כבל Type-C בשני הקצוות, לטעמי הכבל מעט קצר, אני יכול להבין משתמשים שיעדיפו אורך כבל שכזה ומצד שני בעלות כזו של כונן הייתי שמח לקבל עוד אופציה ארוכה יותר.

המתאם Type-C ל- Type-A קומפקטי ונוח לשימוש. הייתי שוקל לאבטח אותו לכבל כי הסיכוי שלא אאבד אותו בשבוע הקרוב נמוך.

 

לסיכום

הכונן SanDisk Extreme Portable SSD מהדור השני הוא אופציה טובה מאוד ובמחיר תחרותי לאותם אלו שמעוניינים בהתקן נייד, קטן מימדים, קשיח ומהיר. הכונן בעל כיסוי סיליקוני מונע החלקה, עמיד בנפילות של עד 2 מטר וחסין בפני אבד ומים בתקן IP55.

עיצוב הכונן ואפשרות "אבטחתו" למחזיק מפתחות, תיק גב או מחשב מיחדות אותו ממתחריו. אופציית הגדרת סיסמא והצפנתו באמצעות 256 סיביות מאפשר הגנה טובה מאוד על המידע שבתוכו.

הביצועים אותם הציג הכונן בסקירה עומדים בהצהרות החברה ומאפשרים העברת קבצים באופן מהיר, מה שהופך אותו למתאים גם לעורכי תוכן, וידאו ולמשתמשים בתוכנות הדורשות העברת קבצים במהירות גובהה.

מחיר

נפח 500GB במחיר של 479 ₪

נפח 1TB במחיר של 829 ₪

נפח 2T במחיר של 1599 ₪

שרשור תגובות למאמר: כמה קטן ככה זריז – SanDisk Extreme Portable SSD V2


13:35
  /  
7.11.2020
  

1