Asus AX5400 RT-AX82u – ראוטר גיימינג מבית אסוס

אסוס, כמו שאר החברות המובילות בשוק, מבינה את הפוטנציאל הטמון בעולם הגיימינג ומשיקה את ראוטר הגיימינג  AX5400 RT-AX82u

21:11
  /  
03.11.2020
  

אסוס, כמו שאר החברות המובילות בשוק, מבינה את הפוטנציאל הטמון בעולם הגיימינג ומשיקה את ראוטר הגיימינג  AX5400 RT-AX82u

למה צריך ראוטר מיוחד לגיימינג? האם הוא נותן את המענה? בואו נבחן יחד.

האינטרנט, כפלטפורמה למשחקים, הולך ומתחזק. זו מגמה שקיימת כבר לא מעט שנים, אך בשנים האחרונות ובעיקר עם השקת קונסולות המשחקים החדשות, אנו עדים לתלות הולכת וגוברת בתקשורת אינטרנטית מהירה ויציבה.

אם פעם יכולנו לרכוש דיסק משחק ולשחק באותו המשחק במנותק מהרשת, הרי שהיום המגמה בדיוק הפוכה, משחק הנחשב טוב הוא משחק שיתופי, און-לייני שבלי חיבור קבוע ומהיר לאינטרנט אין יכולת להנות מרוב האפשרויות אותן הוא מציע. מה עוד, שישנם דגמי קונסולות משחק המתבססות על שירותי און-ליין בלבד. בחרו להוציא את כונני הדיסקים מהמפרט הרגיל ובכך להוזיל את עלות המכשיר. זו מגמה שתלך ותתרחב והדרישה שלנו לאינטרנט מהיר ויציב רק תלך ותעלה.

Wi-Fi 6

גם ראוטר זה, כמו ה- ZenWiFi AX6600 XT8 שסקרתי כאן באתר, תומך בתקן Wi-Fi החדש , הנקרא Wi-Fi 6.

התקן החדש הפך מהר מאוד כבר לסטנדרט, הוא משפר משמעותית את העבודה מול מספר רב של צרכנים וכמויות DATA גדולות. בכדי לעשות זאת, מחלקים בתקן החדש כל ערוץ לתתי ערוצים קטנים אשר מוקצים לכל מכשיר קצה בנפרד.
פיתוח תקן  זה מאפשר עבודה מול כמויות של צרכני קישוריות במרחב חיינו. בין אם מדובר בחיישני IOT בעלי ניצול רוחב פס נמוך מאוד אך בכמות גדולה מאוד של רכיבים או בצרכני רוחב פס גבוה כמו צרכני וידאו, משחקי און ליין ושיחות קוליות.
בכדי להתמודד עם אתגר ניהול הצרכנים הוסיפו לתקן Wi-Fi 6 שתי טכנולוגיות משלימות: OFDMA ו- MU-MIMO.

OFDMA אידיאלי עבור יישומים בעלי רוחב פס נמוך וה- MU-MIMO מגדיל את הקיבולת והיעילות ביישומים ברוחב פס גבוה.

 

עיצוב, חיבורים ו-RGB שמשתלט על העולם

כשפותחים את הקופסא ורואים את הראוטר לראשונה, אין בכלל ספק שמדובר בראוטר גיימינג. התחושה מתחזקת כשמחברים אותו לחשמל ופוגשים את תאורת ה- RGB ששולבה בו.

שונה מהראוטר הקודם של ASUS שסקרנו כאן באתר (ZenWiFi AX6600) בו העיצוב היה נקי וקלאסי, כאן הדבר בדיוק הפוך. הפעם רצו ב- ASUS שכולם ידעו שזה ראוטר ובדגש על ראוטר גיימינג.

הראוטר כולו עשוי פלסטיק שחור קשיח אשר מרגיש עמיד למדי. כך גם רביעיית האנטנות המחוברות אליו, הן נוחות לכיוון ומרגישות, בשונה מכמה ראוטרים אחרים שפגשתי, עמידות ויציבות מאוד.

בצידו הימיני של נתב ישנו לוגו חרוט של ASUS כאשר בצידו השמאלי 4 נורות חיווי, אלה כוללות חיווי של חיבור לאינטרנט,Wi-Fi 2.4 ו -5 GHz ונורת חיווי למתח תקין.

 

חלקו הקדמי של הראוטר מעוצב כמו זוג עיניים "רעות" (בקטע טוב) בהן שולבה תאורת חזית RGB הניתנת לשליטה, כיוון וכיבוי למי שהדבר מעט מפריע.

תאורת ה- RGB תמשוך כל עין שתכנס לחדר, ניתן לקבע אותה על צבע אחיד בודד, ניתן להגדיר צבע "פועם" אשר יתחלף בצורה חלקה ויפה וניתן לבטלה לחלוטין. אישית אני לא חובב תאורה מוגזמת בגאדגיטים אבל כאשר מכוונים את התאורה לכזאת נושמת או כאחת קבועה מתרגלים לרעיון די מהר.

כיוון שהתאורה כל כך דומיננטית, הופתעתי לגלות שאין מתג הפעלה להדלקה וכיבוי ונדרש להפעיל את האפליקציה של ASUS או להכנס לממשק הניהול בכדי לעשות זאת. אותו לחצן כיבוי פיזי לא היה כזה קריטי אם היה ניתן לשלוט בתאורה גם כאשר הנתב מחובר כחלק ממערכת AiMesh (עליה נפרט בהמשך), במקרה זה בו הנתב הוא חלק ממערכת נתבים תשארו "תקועים" עם צבע תאורה ללא יכולת שליטה או עם התאורה האחרונה איתה הוא עבד כאשר היה הנתב הראשי. מקווה שב ASUS יבינו את הבעיה ויתקנו אותה בקרוב.

למי שמתחבר לז'אנר, מבחינת עיצוב המוצר עשו פה עבודה טובה מאוד. יש פה ראוטר שבא להשוויץ "אני גיימר". הראוטר יושב על השולחן עם נוכחות מרשימה אשר מוסיפה לאווירה נופח נוסף ומשמעותי.

 

 

בחלקו האחורי של הראוטר ניתן למצוא את כלל החיבורים שכוללים את יציאת WAN ג'יגה-ביט, 4x LAN, כאשר אחד מהחיבורים מיועד לגיימינג, המשמעות היא עדיפות לרוחב פס לפורט זה כאשר מחוברת אליו קונסולת משחק. בנוסף ישנו חיבור USB 3.0 המיועד לפתרונות אחסון וריכוז DATA במקום אחד. לצידם ניתן למצוא את כניסת ספק הכוח לחצן ה- WPS המאפשר חיבור חד פעמי ללא סיסמא ולחצן האיפוס.

 

מפרט טכני:

 • תמיכה בכל תקני ה – WIFI הקיימים כיום בשוק IEEE 802.11a,b,g,n,ac,ax
 • קצב העברת נתונים מוצהר (עוד נבדוק את זה בהמשך)

802.11a : up to 54 Mbps
802.11b : up to 11 Mbps
802.11g : up to 54 Mbps
802.11n : up to 300 Mbps
802.11ax (5GHz) : up to 4804 Mbps
802.11ax (2.4GHz) : up to 574 Mbps
802.11ac (1024QAM) : up to 4333 Mbps

 • מעבד : 5 GHz tri-core processor
 • זיכרון : 256 MB Flash, 512 MB RAM
 • פורטים: RJ45 for Gigabits BaseT for WAN x 1, RJ45 for Gigabits BaseT for LAN x 4, USB 3.2 Gen 1 x 1
 • AiMesh : תמיכה מלאה ב-AiMesh כולל אפשרות לראוטר ראשי .
 • תמיכה באלקסה
 • בקרת הורים מלאה
 • בקרת תעבורה :

Adaptive QoS:Yes
Bandwidth Monitor:Yes
Bandwidth limiter:Yes
Maximum Bandwidth limiter rule:32
Traditional QoS:Yes
Maximum Traditional QoS rule:32
Traffic Monitor:Yes
Real-time traffic monitor:Yes
Wired Traffic Monitor:Yes
Wireless Traffic Monitor:Yes
Traffic Analyzer:Yes
Traffic analysis period:Daily, Weekly, Monthly
Website history:Yes

 • Wireless :

IPv6:Yes
MU-MIMO:Yes
Wi-Fi Encryption:Open system, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise
UTF-8 SSID:Yes
Guest Network:Yes
Maximum Guest Network rule:2.4GHz x3, 5GHz x3
Guest Network Encryption:Open system, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise
WPS:Yes
Wi-Fi MAC address filter:Yes
Maximum MAC filters:64
Wireless scheduler:Yes
Airtime fairness:Yes
RADIUS Server:No
Universal beamforming:Yes
Explicit beamforming:Yes

 • תמיכה בדונגל סלולארי חיצוני: 3G/4G LTE dongle s
 • AT Passthrough:PPTP, L2TP, IPSec, RTSP, H.323, SIP Passthrough,PPPoE relay.
 • תמיכה מובנת בפורוטול VPN

הגדרה ראשונית ושימוש באפשרויות נבחרות

ההגדרה הראשונית של נתבי ASUS, עליה כבר כתבתי בכתבה על ZenWiFi AX6600 XT8, אינטואיטיבית להפליא. לא עברו 10 דקות מרגע פתיחת הקופסא ועד שהיה WiFi מוגדר ואינטרנט יציב. כמובן שמדובר בהגדרה ראשונית וללא העמקה בכלל האפשרויות האינסופיות שממשק הניהול מאפשר.

מיד עם החיבור לראוטר נקבל חיווי האם ישנו עדכון גרסא הממתין לנו בשרתי החברה. לאחר סיומו יפתח בפנינו ה – WIZARD המוכר והנוח של ASUS בוא ב3 צעדים פשוטים יחל הראוטר לעבוד ולשדר WIFI על פי הקונפיגורציה שהגדרנו.

עם סיום ההגדרה הראשונית, נקבל את ממשק המשתמש המוכר של ASUS, ממשק שיש לציין כי לא השתנה הרבה מאז שהוצגו נתבי Wi-Fi 5. נכון היה לטעמי לרענן אותו מעט מבחינה עיצובית (כמו שעשו באפליקציה Asus Router). המסך הראשי כולל את פרטי ה- WAN לצד חיווי ויזואלי של מספר המשתמשים המחוברים, אפשרויות ה – AiMesh, הגדרות אלחוטיות ושליטה מלאה ב – RGB.

בנושא ממשק הניהול המרכזי אני קצת חלוק בדעותיי. מצד אחד מדובר בממשק ברור ונוח לשימוש, ומצד שני כמות הפרטים והאפשרויות אין סופי כאשר חלק מההגדרות דורשות הכרות מוקדמת עם המונחים.

מכאן המסקנה שעבור המשתמש הרגיל הממשק מעט מורכב ונדרשת הבנה טכנולוגית טובה בכדי לנצל את כל יכולות הנתב.

היה נכון לדעתי, בדומה לממשקים של חברות מתחרות, לייצר wizard הגדרות בסיסיות אשר מדריך את המשתמש צעד אחר צעד עם הסברים נלווים. זאת לצד ממשק משתמש מתקדם המתאים למשתמשים הטכנולוגים שבנינו. בכך אולי לאפשר גם למשתמש הרגיל להנות מכל הטוב שהנתב מציע.

תכונות גיימינג מיוחדות השוות את תשומת הלב 

אז מה מיחד את הראוטר הזה משאר הראוטרים בכלל ומשאר הראוטרים של ASUS בפרט?

בראש ובראשונה ההתמקדות בגיימינג. בממשק הניבול ניתן למצוא 3 תכונות המיחדות את הראוטר הזה משאר הראוטרים ומגדירות אותו כראוטר אידיאלי לגיימינג.

 • הראושנה היא אפשרות ה –Gaming Port – אפשרות זו מיועדת לתחנת גיימינג קווית, יציאת המשחקים הייעודית (LAN1) ב-RT-AX82U נותנת עדיפות אוטומטית לכל מכשיר קווי המחובר אליו. אין צורך בהגדרה מיוחדת או מתן עדיפות לפורט מסויים, פשוט מחברים את המחשב או הקונסולה שלכם  ליציאת ה- LAN היעודית ונהנים ממשאבים ורוחב פס מתועדף.
 • ממשק תעדוף למשחקים ברשת האלחוטית Gear Accelerator – בשימוש בתכונה זו ניתן לתעדף מכשירים ניידים המחוברים באופן אלחוטי. הממשק יחסית פשוט ומאפשר להפנות משאבי רשת למכשירים מסויימים ובכך להגביר את מהירותם ולמנוע מהם להילחם על רוחב הפס עם צרכני רשת אחרים.

 

 • Mobile Gamnig Mode (דרך אפליקציית ASUS RUOTER בלבד) – למי מאיתנו שמשחק באמצעות מכשיר סלולארי , בלחיצה אחת על לחצן ה – BOOST באפליקציה של ASUS , מקבל המכשיר הסלולארי תעדוף משאבים בעיקר ברוחב פס וצמצם השהיה. באופן אישי לא מצאתי הבדל בביצועים כאשר המכשיר הוגדר כבעל תעדוף דרך ממשק Gear Accelerator או דרך אפשרות Mobile Gamnig Mode מלבד העובדה שהאחרונה הרבה יותר אינטואיבית להפעלה.
 • OPEN NAT – רוב שרתי ה- proxy, חומות האש או שירותי SAMBA יגבילו את הגישה ליציאות הפורטים השונות הדרושות בדרך כלל כדי לשחק במשחקי רשת כבדים. OpenNAT היא תכונה המאפשרת למשתמשים לפתוח ולסגור באופן אנטואיטיבי וללא ידע טכני יציאות אלו. דבר המאפשר חיבורים דרך חומת האש הביתית זאת באמצעות פרופילי משחק מוגדרים מראש.

 

תכונות משמעותיות נוספות המשותפות לנתבי ASUS

 • AiProtection pro – בעולם בו צרכני ה – Wi-Fi הבייתי מתפרסים על כל הגלאים ובמגוון שימושים, נדרשת גם תשומת לב להגנה. נוזקות, חשיפת סיסמאות וגנבת מידע הפך לצערנו לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום. ישנן הרבה פתרונות הגנה ברשת אך ההבדל בין AiProtection לאחרות היא העובדה שתכונה זו אינטגרלית בנתב ולא דורשת התערבות של תוכנת צד שלישי. כמו כן ה- AiProtection מאפשר שליטה בזמן מסך על פי צרכן (תכונה שחסרה לי מאוד בראוטרים הבסיסיים), הגנת ילדים בפני תוכן לא הולם וחסימה מיידית של מכשירים החשודים כנגועים. נקודה נוספת וחשובה היא שה- AiProtection הוא חינם, ולכל החיים. ה – AiProtection מתעדכן באופן אוטומטי ומבוסס על כלי של – Trend Micro אשר מתמחה בהגנה על רשתות תקשורת בייתיים ועסקיים.
 • אפשרות AiMesh – אם יש בראשותכם נתב אשר תומך ב – AiMesh ניתן לחבר אותו לRT-AX82U  וליצור רשת Mash ביתית, ה-RT-AX82U  יודע לתפקד כנתב מרכזי וכנתב משני ברשת ה- AiMesh. ה – AiMesh היא טכנולוגיה האפשרת גמישות מרבית בכדי לפתור בעיות נקודתיות וחורי קליטת Wi-Fi זאת תוך ניצול חומרות קיימות. עשו יפה ב- ASUS שאפשרו באמצעות טכנולוגיה זו "לערבב" דגמים שונים מדורות קודמים כדי להרחיב את כיסוי הרשת. בשונה מבוסטרים, מהוספת נתב נפרד ואפילו ממערכות MESH מובנות, עם ה – AiMesh ניתן לנדוד בין ראוטרים מבלי לדעת שמעבר כזה בוצע ובכך לשמור על רצף תקשורתי המנוהל ומרוכז במקום אחד.
 • Wan Backup – בעולם בו אנו מתבססים על חיבור לאינטרנט במרבית שעות היום, בין אם בעבודה, בלימודים ואפילו במערכות אזעקה ואבטחה, נכון לייצר גיבוי תקשורתי, גיבוי שמנותק ובלתי תלוי בתשתית הראשית. ה-RT-AX82U מאפשר לחבר מודם חיצוני 3G4G לנתב ובכך לאפשר גיבוי חם (Wan Backup) למקרה בו התקשורת הראשית תיפול (או חלילה משהו יפיל אותה במתכוון).
 • Guest Network – החברים של הילדים באים אליכם ומבקשים את הסיסמא של הרשת? יש אצלכם מסיבת ZOOM או שהשיפוצניק רוצה להתחבר לכם ל- Wi-Fi? אפשרות רשת האורחים מספקת למבקרים זמניים קישוריות לאינטרנט באמצעות גישה לרשת נפרדת עם הרשאות מוגבלות מבלי לספק גישה לרשת הפרטית שלך.

 • USB Application – מלבד אפשרות חיבור מודם 3G\4G באמצעות חיבור ה- USB אני מוצא כל פעם מחדש אפשרות חדשה אחרת  – החל משיתוף נתונים (באופן מקומי ובאינטרנט) דרך גיבוי בענן אישי (כולל תמיכה ב- Time Machine) או תחנת טורנט להורדת קבצים, כמובן שניתן השתמש ביציאות ה- USB של הנתב לכל הדברים הסטנדרטיים כגון חיבור מדפסות רשת או HDD חיצוני. אני אוהב את האפשרות הזו בעיקר כי ניתן להתקין אפליקציות מובנות של ASUS על ההתקן החיצוני המחובר ל- USB ולהפעילן באופן די אינטואיטיבי וללא ידע טכנולוגי רחב.

אפליקציית  ASUS Router – שליטה מלאה ונוחה בהגדרות הנתב.

 

אציין לטובה את אפליקציית השליטה של אסוס (Asus Router), לדעתי היא הדרך הטובה ביותר להתממשק למערכת. מיד עם סיום ההגדרה הראשונית ישנה תצוגה ויזואלית מעוצבת ונעימה בה ניתן לראות את נתוני הנתב, כמות המשתמשים המחוברים אליו, סטטיסטיקות גלישה ושליטה מלאה ונוחה על תאורת ה – RGB . באמצעות האפליקציה תוכלו לנווט בקלות רבה בין כל האפשרויות וההגדרות, להגדיר תחומי תדרים לעבודה, לתעדף תעבורת רשת ספציפית כגון: גיימינג, מדיה, סטרימינג, להגדיר בקרת הורים, הגדרת זמני שימוש לצרכנים ספציפיים, הרשאות גישה וכמובן הצגת סטטיסטיקות שימוש וחלוקת משאבים. עוד בתפריט ניתן למצוא הגדרת VPN מובנה, הגדרת ממשק ל- Alexa, אפשרויות שליטה בעוצמות שידור ועוד.

ביצועים

אין ספק שהשימוש בתקן Wi-Fi 6 משפר פלאים את ביצועי התעבורה, במיוחד כשמדובר בעבודה בטווח תדרים גדול של  160MHz שבאמצעותו התקבלו ביצועי מהירות משופרים מטווחים נמוכים יותר (לדוגמא מ- 80Mhz) .

החל מתקן WIfi 5 ניתן לנצל טווח תדרים גדול לכל תחום תדר, בטווחי תדרים אלו ישנם ערוצים (Channels), כל ערוץ הוגדר בעבר ל-20Mhz/40Mhz כאשר בתקנים החדשים הוגדרו טווחים נוספים של 80Mhz ו- 160Mhz.  ככל שטווח התדרים גדול יותר ניתן להעביר עליו רוחב פס גבוה יותר, ולכן רוחבי הפס ב- 802.11ac ו- 802.11ax גבוהים יותר, השילוב של Wi-Fi 6 וטווח תדרים 160Mhz בתדר 5Ghz נותן את רוחב הפס הגבוה ביותר אותו יודע להציע היום שידור WiFi (ראו בדיקת ביצועי מהירות בהמשך) .

בבחינת הביצועים בסקירה זו אתמקד ב-2 פרמטרים מרכזיים: עוצמות שידור וקליטת Wi-Fi וקצב העברת נתונים:

שידור וקליטה 

בהיבטי שטח הכיסוי ועוצמות הקליטה הראוטר עושה עבודה טובה מאוד גם ביחס למתחרים בעלי מפרט דומה. 4 האנטנות הנתיתנות לכיוון עדין משפרות את טווחי הקליטה ומיצרות שטח כיסוי רחב ואכותי.

נתוני הקליטה שהתקבלו ברוב חלקי הבית (בקומה אחת) היו בין 40dbm- בחדרים הסמוכים לרכיב ועד 85-80dbm- במקרים הקשים ביותר (ממ"ד באותה הקומה). מבחינת שידור וקליטה אין כאן הפתעות מיוחדות. הראוטר משדר וקולט בעוצה ואיכות הדומה לרוב הראוטרים המשווקים כיום. כאשר נדרש שידור Wi-Fi לקומה עליונה או לא עלינו למרתף נדרש לשלב ראוטר נוסף, בין אם במערכת Mash ובין אם כראוטר נפרד.

הבדיקות נכונות למקום בו הן בוצעו ומצוינות מספרית רק לשם דוגמא. מאפייני שידור וקליטה משתנים ממקום למקום ובמיוחד בשטח בנוי.

בדיקת קצב העברת הנתונים

בכדי לבדוק את קצב העברת הנתונים בוצע שימוש בשני רכיבי קצה התומכים בתקני ה-Wi-Fi 5 וה- Wi-Fi 6 (שני מחשבים ניידים ו-2 מכשירים סלולארים).

הבדיקות בוצעו בעזרת תוכנת iperf-3 אשר מבצעת בדיקות מהירות ע"י הקמת שרת על אחד ממכשרי הקצה ו"לקוח" אשר קולט ומשדר את המידע. התוכנה מעבירה את הנתונים בין המכשירים בקצב המירבי האפשרי. כמו כן הבדיקות בוצעו כאשר שני מכשירי הקצה מחוברים לנתב, הן אלחוטית והן בצורה קווית. אציין כי הבדיקות בוצעו כאשר עוצמות הקליטה היו טובות (45dbm-).

מהירות חיבור האינטרנט באמצעותה בוצעו הבדיקות היא 200Mbs אם כי נתון זה לא הווה מגבלה עליונה כיון שאותן בדיקות בוצעו בעיקר על גבי הרשת הפנימית (בין מכשירי הקצה) ללא קשר לעולם החיצון, זאת כדי לבדוק את איכות ה – Wi-Fi וקצב העברת הנתונים באופן נקי ולא מוטה.

ולתוצאות:
בדיקה בתקן 5 Wi-Fi שבוצעה בין שני רכיבים (שני לפטופים המחוברים לנתב) התקבלו תוצאות לקצב העברת הנתונים התואמות לרוב הנתבים הנמצאים כיום בשוק.

בבדיקה בתדר 2.4Ghz בין 2 לפטופים התקבלה מהירות ממוצעת למכשיר בודד של 150Mbps ב- 20Mhz  וכמעט פי 2 ב – 40Mhz.

במעבר ל- WiFi 6 התקבלו תוצאות טובות בהרבה. בבדיקה בתדר 5Ghz בין שני לפטופים בתקן Wi-Fi 6 התקבלה מהירות ממוצעת למכשיר בודד של 610Mbps בטווח של 80MHz ומהירות מקסימאלית של 730Mbps כאשר עלינו ל- 160MHz. תוצאות שקרובות מאוד למהירויות שהתקבלו בחיבור קווי.

(עוצמת קליטה מכשיר א' 40dbm- מכשיר ב' 80dbm-)

בחיבור קוי נראה כי הראוטר מנצל את מלוא המהירות האפשרית, בחיבור שני לפטופים  באופן קוי התקבלה מהירות מקסימאלית של 960Mbps.

 

קצב העברת נתונים בחיבור USB מובנה

חיבור ה – USB3 המובנה על גבי הנתב מאפשר חיבור אמצעי אחסון נייד והגדרתו כמשאב אחסון רשתי.
בבדיקת מהירות העברת הנתונים בינו לבין צרכן מקומי ברשת ב- Wi-Fi 6 התקבלו תוצאות התואמות את תקן USB3.

סיכום ודעה אישית

ה- AX5400 RT-AX82u הוא ראוטר גיימינג בעל תקן Wi-Fi 6 עם עיצוב מרשים שיוסיף אווירת משחק לשולחן הגיימינג שלכם. דגם זה מציע שידור Wi-Fi 6 אמין ויציב עם איכות חומרה מצוינת ופלסטיקה המרגישה עמידה ואיכותית, כולל האנטנות שמרגישות חזקות וקלות לכיוון .

ואיך אפשר בלי הכוכב העולה בתקופה האחרונה הלוא היא תאורת ה- RGB שמשולבת באופן נכון ובעלת נוכחות גיימינג מרשימה לאוהבי הז'אנר.

מבחינת ביצועים, ה- AX5400 RT-AX82u הוא ראוטר המספק ביצועים מעט מעל הממוצע, גם מבחינת טווחי קליטה וגם מבחינת מהירויות הגלישה שהתקבלו. המהירות הגלישה הגבוהה ביותר שהתקבלה בתקשורת אלחוטית היא 730Mbps בתדר 5G-160MHz, ומהירות הנושקת ל- 1G בתקשורת הקווית.

גם ה- AX5400 RT-AX82u כמו ה- ZenWiFi AX6600 XT8 שסקרנו כאן באתר מגיע עם מערכת הניהול האינטואיטיבת של ASUS ובעל יכולות AiMash שאני מאוד אוהב. היכולות שמיועדות לגיימרים בנינו שולבו באופן המאפשר מתן תעדוף משאבים לכלל הצרכים (אלחוטי וקווי) שרוצים לשחק בראש שקט מבלי מלחמה על משאבי רשת או השהיה בעברת הנתונים. האם זה עושה את ההבדל שבגינו נדרש לשלם מחיר גובה במעט ביחס למתחרים? דעתי מעט חלוקה, זה מאוד תלוי איזה צרכנים אתכם ומה אתכם מחפשים מראוטר בייתי. אין ספק שיש לו "שיק" של גיימינג, צריך לדעתי להסתכל על מכלול הדברים שהראוטר מציע אותם ציינתי בכתבה ולהחליט.

לסיכום, אם אתם גיימרים בנשמה, אם אווירת המשחק חשובה לכם לפחות כמו המשחק עצמו, אם אתם דורשים עדיפות משאבים למשחקי רשת ומחפשים שידור Wi-Fi 6 מהיר ויציב, והכי חשוב, אם בא לכם שכולם ידעו שאתם גיימרים הראוטר הזה יכול להיות אופציה טובה מאוד עבורכם. בכל מקרה אחר, בו כל שאתם צריכים הוא "רק" Wi-Fi או אם אתם מחפשים ראוטר שישב בתוך המזנון בסלון ונסתר מהעין, חפשו לכם ראוטר סטנדרתי אחר.

מחיר לצרכן : 1135 ש"ח

שרשור תגובות: Asus AX5400 RT-AX82u – ראוטר גיימינג מבית אסוס


21:11
  /  
3.11.2020
  

1