NUKI – שנה וחצי אחרי

הנוקי 2 לא משפר הרבה אבל אמין קצת יותר, נוח יותר להתקנה ומגיע עם יבואן רשמי בישראל שגם יתמוך בכם

7:00
  /  
25.10.2020
  
מאת: אלי חבוש

בניסיון למצוא את המנעול החכם האולטימטיבי, עברתי מספר מנעולים חכמים, עובדה שיצרה לא מעט בעיות בבית ועקומות למידה קשות של בני הבית והאורחים והמסקנה תמיד היתה שאין מנעול חכם אולטימטיבי. תמיד היה חסר לי משהו.

שני המנעולים החכמים שהכי התחברתי אליהם עד כה היו המנעול של אנטר והמנעול החכם של NUKI שעל שניהם דיברנו כאן באתר. את המנעול של אנטר קשה להגדיר כחכם – אין לו אפשרות פתיחה מרחוק (לפחות לא בלי התעסקות מסורבלת), אין לו לוגים ואין לו התממשקות למוצרים חכמים אחרים, אבל היתרון הגדול שיש בו הוא אמינות. האנטר הוא סוס עבודה שפשוט עובד והאפשרות לפתוח את הדלת עם חיישן טביעות אצבע (חיישן ישן אבל עובד) הוא יתרון אדיר מבחינתי.

מנגד יש את המנעול החכם של NUKI שבבדיקה שלי איתו הגעתי למסקנות ההפוכות – הוא מאוד חכם ויכול להתחבר לכל מוצר חכם אחר, יש בו אפשרות פתיחה ונעילה מרחוק אבל התקשיתי איתו מבחינת אמינות הפעלה והעובדה שהיה חסר בו חיישן טביעות אצבע קצת אכזבה אותי.

כעת, שנה וחצי לאחר שבדקתי את ה NUKI בפעם הראשונה, החלטנו לחזור אליו שוב. העובדה שיצא מנעול בגרסה 2.0 ויותר חשוב, העובדה שלמנעול יש היום נציגות רשמית בישראל (www.nuki.co.il), הביאה אותי להתקין אותו שוב.

NUKI - שנה וחצי אחרי

מה ההבדלים?

אין הרבה כאלה. מלבד העובדה שהמנעול תומך ב BT 5.0, מה שמאפשר לו טווח גדול יותר, מה שאני אהבתי יותר מהכל זה השינוי הקטן שנעשה פיזית במנעול עצמו. בגרסה הקודמת, היינו צריכים לבחור איזה צלינדר יש לנו והאם הפתיחה מבפנים נעשית על ידי מפתח או "פרפר". אם הזמנתם את גרסת המפתח, נתקלתם בבעיה משום שפרפר לא נכנס לחריץ ב NUKI.

בהתחלה ניסיתי לשייף את הפלסטיק ואחר כך פשוט החלפתי למפתח. גם זו היתה אפשרות פחות טובה משום שאז נתקלתי בבעיה אחרת – בכדי שניתן יהיה להשתמש במפתח קבוע בצד הפנימי של הדלת, צריך להפוך את הצלינדר לצלינדר ביטחון שיאפשר הכנסת מפתח קבוע בצד השני. פעולה אמנם פשוטה עבור כל מנעולן שגם לא יקח לכם על זה הרבה כסף, אם בכלל, אבל עדיין מעצבן.

גרסת ה NUKI 2 פותרת את הבעיה בצורה פשוטה למדי עם שינוי הפלסטיק בתוך המנעול עצמו שמסוגל כעת לקבל מפתח או פרפר. פיתרון פשוט מאוד שעשה את ההבדל.

NUKI - שנה וחצי אחרי

ההתקנה

ההתקנה היתה מאוד פשוטה. כמו בפעם שעברה – חיבור לוחית הנוקי על גבי הצלינדר (ודאו שיש לכם צלינדר ארוך מספיק) וזהו. ההגדרות נשארו כפי שהיו בנוקי הראשון ובתוך כ-2 דקות המנעול החכם כבר מוכן לעבודה. על גבי הנוקי יש תאורת חיווי על מצב הדלת (סגורה, נעולה, פתוחה) והיא בהירה מספיק בכדי שנבחין בה מרחוק כך שהיא מקלה על ידיעת סטטוס הדלת.

NUKI - שנה וחצי אחרי

איך הנוקי 2.0 מתפקד היום?

כאמור, בנוקי 2 לא בוצעו שינויים פיזיים מרחיקי לכת והשינויים בעיקר היו בתוכנה, אותה קיבל גם הנוקי 1. בשורה התחתונה זיהיתי שיפור משמעותי בעבודה עם הנוקי היום בהשוואה ללפני שנה וחצי וניכר שהחברה טיפלה בבעיות רבות שהתגלו אז.

ה NUKI עובד הפעם בצורה אמינה הרבה יותר. כך למשל במצב הפעולות החכמות בו יצאתי מטווח הנוקי לעבודה וחזרתי לאחר מכן, הנוקי הפעם כמעט ומעולם לא פספס את חזרתי הביתה ופתח לי את הדלת בכל פעם. אמנם עדיין קיים לאג מסויים של כמה שניות בהן מצאתי את עצמי בוהה בדלת וממתין לפתיחה שלה, אבל בסופו של דבר זה קרה. בסמארטפונים מסויימים (אם לא ברובם) יש צורך בהדלקת המסך על מנת לעורר את המכשיר כדי שיפתח את הדלת. אפשר לעשות את זה כבר כשנכנסים לטווח של הבית ואפשר לעשות את זה ממש בדלת.

כל הפעולות אותן בדקתי בנוקי הראשון עבדו גם כאן ללא שום בעיה – רשימת כניסות ויציאות של בני הבית, התממשקות ל BRIDGE כדי שאוכל לשלוט על המנעול מרחוק, הפעולות המיוחדות ובהן סגירה אוטומטית ועוד…

הסוללות בנוקי הספיקו לי הפעם לזמן ארוך יותר מבעבר וזה כבר כחודשיים שאני נמצא עם אותן הסוללות מבלי שהמכשיר אפילו מתריע על החלפתן. עדיין הייתי שמח אם לנוקי היו סוללות מובנות כמו שיש לאנטר ואז ניתן היה גם להטעין אותן מבלי לקנות בכל פעם חדשות או להשתמש בסוללות נטענות, מה שהופך את העניין לקצת יותר מסורבל. אבל לצערי ברוב המנעולים החכמים היום שיטת המתח עובדת על סוללות ולא על סוללות מובנות.

NUKI - שנה וחצי אחרי

חיישן נעילת הדלת עדיין מתקשה כמו בנוקי הקודם ומבחינת החברה הוא עדיין מוגדר כבטא. כמו כל מנעול חכם גם כאן השיטה לזיהוי האם הדלת סגורה או פתוחה היא על ידי מגנט שחיברתם למשקוף הדלת וכך המנעול יודע מה סטטוס הדלת. זה עובד ברוב הפעמים אך היו מספיק פעמים שבהן זה לא ממש עבד עד שלאחרונה זה הפסיק לעבוד בכלל. מניסיון אני יודע שאני צריך לעשות כיול מחדש ואז זה יעבוד שוב, אבל אני פשוט מתעצל כרגע. לפחות ישנה אפשרות בנוקי להגדיר שלאחר זמן מסויים, בלי קשר למצב הדלת, שהדלת תינעל. כך הייתי בטוח בכל פעם שהדלת ננעלה כך או כך.

אין עדיין חיישן טביעות אצבע בנוקי 2.0 וזה קצת חבל. המנעול של DOORE למשל שבדקנו כן מגיע עם חיישן טביעות אצבע ולמרות שהחיישן לא ממש עבד תמיד ואת הילדים הוא לא זיהה (וזו היתה הבעיה העיקרית שלו מבחינתי), זו עדיין היתה אפשרות טובה ונוחה יותר מאפשרויות אחרות.

כן תוכלו לרכוש חיישן טביעות אצבע חיצוני (ekey למשל) שיעבוד לכם עם הנוקי אבל זו הוצאה כספית נוספת שלא בטוח שתרצו לעשות.

הלוח הנומרי עדיין לא השתנה לצערנו ונשאר אותו הלוח שבנוי ממקשי גומי, ללא המקש 0 וללא תאורה חיצונית מה שמקשה על התפעול בחושך. אבל הוא עובד מעולה וזה פתרון טוב למי שיוצא מהבית ללא הטלפון שלו.

סיכום:

בשורה התחתונה, ניכר שנעשו שינויים תוכנתיים שהביאו את הנוקי למצב הרבה יותר יציב ואמין לתפעול אבל הוא עדיין לא יתן לכם 100% של ביטחון ויציבות בהפעלה וזה חבל כשזה בדלת הכניסה של הבית שלכם. למען ההגינות אגיד שכל המנעולים החכמים, מלבד המנעול החכם/טיפש של ENTR לא נתנו 100% של יציבות ותמ יד גיליתי סטייה מסויימת שבמקרה אחר שלא בדלת הבית, הייתי מתפשר עליה. הנוקי עדיין לטעמי ממוצב גבוה יותר משאר החכמים באמת.
הנוקי הוא עדיין המנעול החכם ביותר שבדקנו והאפשרויות בו הן בלתי מוגבלות. תוכלו לחבר אותו לגוגל הום, ל HOME KIT של אפל, לאלקסה, ל IFTTT, ל web ובשילוב כל אלה תוכלו לעשות פשוט כל מה שתרצו כולל תרחישים מיוחדים וחכמים.

העובדה שכעת ישנה נציגות בישראל וכתובת אל מי לפנות רק מסייעת לשיקולים באיזה מנעול חכם לבחור. כן היינו שמחים לראות במנעול 3.0 חיישן טביעות אצבע, לוח נומרי יעיל יותר ואפשרות טעינה ללא החלפת סוללות וכן, גם יציבות בהפעלה ללא הצורך לכייל אותו מידי פעם.

לדיון בנושא: NUKI – שנה וחצי אחרי


7:00
  /  
25.10.2020
  
מאת: אלי חבוש

1