Oculus Quest 2 – מציאות מדומה מעולה. גם במחיר

האוקולוס קווסט 2 הוא שיפור לעומת הדגם הראשון אבל לא בכל הפרמטרים ובכל מקרה הגענו למסקנה שהקווסט 2 הם משקפי VR ...

7:00
  /  
23.10.2020
  
מאת: אלי חבוש

האוקולוס קווסט הראשון היה הצלחה מסויימת ובשבוע שעבר השיקה פייסבוק את הקווסט 2 שהוא שידרוג למכשיר הראשון בכמה פרמטרים ובמחיר יותר נמוך ממנו, אבל הוא מהווה גם נסיגה לאחור בכמה פרמטרים אחרים שנראה שפייסבוק חסכה עליהם כדי לתת מחיר טוב. בדקתי את הקווסט 2 וזה מה שחשבתי עליו. צפו בוידאו וקראו את המאמר:

לפני כ-5 שנים נכנסו אלינו לחיים משקפי המציאות המדומה כשמבחינת הדגמים הרציניים בתחום HTC יצאה אז עם ה VIVE שלה ואוקולוס יצאו עם האוקולוס ריפט. אני זוכר שכש HTC הזמינו אותי להתנסות בסוג של אב טיפוס של ה VIVE שנה לפני שהם יצאו לשוק, הלסת שלי נפלה מהמקום ואז ידעתי שאני פשוט חייב כאלה. שנה לאחר מכן רכשתי לי משקפי VIVE שעד היום עובדים היטב.

מאז יצאו עוד סוגי משקפי VR אבל תמיד היה בהם חיסרון של מסורבלות. היה צריך מחשב חזק כדי לשחק בהם, חיישנים שמוצבים ברחבי החדר וכבל שקושר אותנו למחשב ומגביל את התנועה שלנו. כל זה והעובדה שהמערכת לא היתה זולה בכלל, הביאו למצב שלא הרבה רכשו מערכות VR רציניות.

ואז הגיעו משקפי ה VR העצמאיים כמו זה של האוקולוס קווסט של פייסבוק שהכניסה את המחשב, המסך והסוללה לתוך משקפיים יחידים דבר שפתח עולם רחב של אפשרויות משחק. בשבוע שעבר השיקה החברה את הקווסט 2 שהרבה משתמשים כלכך חיכו לו עם שידרוג ברזולוציה ובכח העיבוד אבל גם בשימוש בחומרים נחותים יותר כדי לשמור על מחיר נמוך.

אוקולוס קווסט

 

קטן יותר, קל יותר, פחות נוח ומתלכלך מהר יותר

הקווסט 2 טיפה קטן וקל יותר מהקווסט 1 ב 70 גרם בערך. לא משהו שתרגישו בצורה משמעותית אבל למשחק ארוך זה יתרון. הרצועה שפייסבוק שילבה כאן פחות טובה מהדגם הקודם והיא מתסכלת לפעמים לשימוש בפתיחה, סגירה וההתאמה שלה לראש במיוחד אם אתם מעבירים את המשקפיים מהאחד לשני. אתם תרצו להחליף אותה ברצועה איכותית יותר, מה שיעלה לכם עוד כ-50 דולר.

אוקולוס קווסט

אוקולוס קווסט

הכפתורים מסביב למכשיר נותרו כשהיו עם כפתור הדלקה וכיבוי בצד וכפתור ווליום בתחתית המשקף. השינוי שנעשה כאן הוא בחור האוזניות כשעכשיו נקבל כניסת אוזניות אחת במקום שתיים בקווסט 1.

אוקולוס קווסט

אוקולוס קווסט

הקווסט 2 נראה יפה והצבע הלבן ממש מחמיא לו אבל לצערי הוא לא פרקטי. אין לי שום ספק שלאחר שימוש של מספר שבועות, הצבע הלבן יהפוך לשחור או מלוכלך, בעיקר ברצועות בד גומי האלה ובמיוחד כשאתם מעבירים את המערכת ממשתמש מזיע אחד לשני.

מעבד חזק, זיכרון גדול, יותר ווליום וקצב רענון גבוה

אבל עזבו עיצוב. את מי זה מעניין כשיש לנו מכשיר מציאות מדומה בידיים שאמור לתת לנו חוויה מציאותית? והקווסט 2 בהחלט שופר מבחינת ביצועי מערכת. במשקפיים של האוקולוס המחשב, הזיכרון והמסך כבר נמצאים בפנים. זה בעצם היתרון שלהם כשהופכים את החוויה לספונטנית יותר ולא תלויה במחשב.

בקווסט 2 שודרגנו למעבד סנאפדרגון XR2 לעומת סנאפדרגון 835 בקווסט הראשון עם זיכרון RAM של 6GB לעומת 4GB. הנתונים האלה טובים יותר ממה שקיבלנו בקווסט הראשון ואולי היום הם פחות משמעותיים אבל מאפשרים למפתחים ליצור משחקים טובים וחזקים יותר בעתיד שירוצו טוב יותר על המערכת החדשה.

שדרוג נוסף שקיבלנו הוא ברמקולים הפנימיים של המערכת. הרמקולים נמצאים ממש על הרצועה והם אמנם לא מונחים ישירות על האוזן אבל הם חזקים ומורגשים מאוד וביחס לקווסט הראשון קיבלנו בוסט של ווליום. מי שרוצה חוויה אימרסיבית יותר ולמנוע מהסביבה לשמוע אותו משחק, ישתמש באוזניות חיצוניות. למשחקי כיף ספונטניים אני לא רואה צורך להשתמש באוזניות חיצוניות שרק יסרבלו את השימוש.

אוקולוס קווסט

 

מסך LCD אחד במקום שני OLED

בכל הקשור לאופטיקה ומסך, אז כאן אנחנו צועדים צעד אחד קדימה וצעד וחצי לאחור. הרזולוציה במסך אמנם שודרגה ועומדת כרגע על 1832X1920 לעומת 1440X1600 בקווסט הראשון וזה בהחלט מורגש. במיוחד במקומות בהם יש טקסט לקרוא כשהוא כרגע יותר ברור וחד וכשגם תופעת הסקרין דור, רשת הפיקסלים הזאת שרואים כשממש מביטים עמוק למסך, צומצמה משמעותית עד בלתי נראית ממש.

אוקולוס קווסט

מהצד השני, אנחנו מקבלים כאן מסך אחד מסוג LCD על פני שני מסכי OLED בקווסט הראשון וזה יוצר 2 חסרונות על פני הדגם הראשון.
האחד, אתם יודעים – מסך OLED לעומת LCD. ברור שבמסך OLED השחורים נראית שחורים יותר כשבמסך LCD הם יראו יותר שחור בהיר על גבול האפור. לפחות על הנייר, או על העדשה במקרה הזה. להגיד לכם ששמתי לב לזה במשחקים? לא ממש ואני גם לא ממש משחק במשחקי אימה חשוכים כדי להגיד שזה ממש מפריע לי. אבל זה קיים.

אוקולוס קווסט

 

במשחקים עם הרבה שחור יש עדיפות למסך OLED על פני LCD. אבל זה לא משהו שיפריע לכם אם לא היו אומרים לכם עליו

החיסרון השני הוא בשימוש במסך אחד במקום בשני מסכים מה שמגביל את המרחק בין האישונים. באופטיקה זה נקרא IPD וכשאתם עושים משקפיים מודדים לכם את המרחק בין האישונים כדי לייצר עדשות שהמרחק בין המרכז שלהן זהה למרחק בין האישונים. אצל כל אדם המרחק הזה שונה. בקווסט הראשון השימוש היה בשני מסכים אותם ניתן לקרב ולהרחיק האחד מהשני בטווח מדוייק יותר. השימוש במסך אחד בקווסט 2 מגביל את הטווח הזה ל-3 רמות בלבד: 

הרמה הראשונה היא בין 58 מ"מ, הרמה השנייה היא 63 מ"מ והרמה השלישית היא 68 מ"מ כך שאם האישונים שלי הם במרחק של 66 מ"מ, לפי הטבלה של אוקולוס אני אמור לכוון את המרחק למצב 2 כי אני נמצא בין הטווחים. העובדה שאין דיוק על המ"מ יכולה להשפיע על הראות.

אוקולוס קווסט

בפועל, גם כאן אני חייב לציין שלא ראיתי בעיה כלשהי או טשטוש. כמו שאמרתי המספר שלי הוא 66 והראות שלי היתה טובה וחדה מאוד. לא יודע אם היא היתה יותר חדה אם המרחק היה מדוייק יותר אבל החוויה שלי היתה טובה.

פחות נוח עם משקפיים

אני מרכיב משקפיים וזו יכולה ליצור בעיה מסויימת מבחינת נוחות ושלמות העדשות. בלי משקפיים אני רואה מטושטש, למרות שהמסכים ממש מולי אבל עם משקפיים זה הופך לקצת פחות נוח, גם ההרכבה של המשקף על גבי המשקפיים וגם תוך כדי שימוש כשהמשקפיים נלחצים לי לאף ובמקרה של אפונים קטנים זה יכול גם להכאיב. בנוסף ישנה האפשרות שהמשקפיים ישרטו את העדשה במשך הזמן כשהם נוגעים בה ומשפשפים אותה. יש לזה פתרונות. אחד הפתרונות הוא לשים מדבקות מגן ממש כמו מדבקות על מסך האייפון שלכם ופתרון אחד הוא להשתמש בעדשות מרשם. יש כמה חברות כאלה שיכינו לכם עדשות בהתאם למרשם העיניים שלכם ואתם פשוט מתקינים אותן על גבי העדשות הקיימות.

אוקולוס קווסט

כבר עכשיו שם לב למעין שפשוף בעדשה. לא משהו ששמים לב אליו במשחק אבל זה מעצבן

קצב הרענון של המסך שופר ועומד היום של 90HZ. נתון זהה למשקפיים של ה VIVE מלפני כמה שנים ויותר טוב מהקווסט 1 שעומד על 72HZ בלבד. מלבד משחק אחד או שניים, נכון לעכשיו אין ממש משחקים לקווסט שתומכים ב 90 הרץ וזה יגיע מאוחר יותר. אבל הנתון הזה בהחלט משפיע על איכות הצפייה במשחקים ואני ממש מחכה לשחק במשחקים שתומכים בקצב הרענון הזה.

אוקולוס קווסט

 

הבקרים גדלו אבל אפשר גם עם ידיים

הבקרים שונו קצת מהדגם הקודם, בעיקר בגודל שלהם. עכשיו אנחנו מקבלים שני בקרים גדולים יותר מהבקרים הקודמים וזה מורגש. גם גוף הבקר גדל וגם משטח הבקרה הורחב. לדעתי זה עושה פחות טוב לנוחות השימוש כשבמקום להקטין דברים ולעשות אותם נוחים יותר ופחות מורגשים, קיבלנו כאן את ההיפך. זה ממש לא קריטי ובשלב מסויים זה כבר לא מורגש אבל לבעלי ידיים קטנות ולילדים זה יכול להיות פחות נוח. בנוסף, העובדה שעדיין משתמשים כאן בסוללות AA בשלטים די מציקה לי. אני רוצה נוחות וספונטניות בהפעלה ולא להתחיל לחפש סוללות בשלט של הטלויזיה כדי להחליף את הסוללות של הקווסט כי הם נגמרו. מצד שני אני יכול להבין את ההיגיון שבזה – להטעין במקביל 3 מכשירים ולחבר אותם לקיר הוא לא תמיד פיתרון נוח. לפחות המשקפיים עדיין נטענים מהקיר.

אוקולוס קווסט

אוקולוס קווסט

 

ואם אתם רוצים להרגיש בסרט עתידני, דעו שאתם אפילו לא חייבים להשתמש בשלטים. הקווסט יודע גם לזהות את הידיים שלכם ותוכלו לבצע פעולות שונות בממשק המערכת או אפילו לשחק בכמה משחקים שתומכים בשימוש בידיים. ככה אם תצמידו את האגודל והאצבע אחד אחת לשניה, תוכלו לבחור פריטים במסך או לגלול.

 

אוקולוס קווסט

בואו נדבר על החוויה – חווית המשחק בקווסט 2 נשארה מעולה כפי שהיתה בקווסט 1 ואפילו יותר. העובדה שהמשקפיים לא קשורים לשום מחשב ואפשר פשוט להגיע הביתה ולהרכיב אותם כשהם נדלקות אוטומטית עושה את כל ההבדל בין חוויה טובה שתורמת לך לשחק יותר לבין חוויה מעיקה שתרחיק אותך מהמשחק. אז נכון שבחיבור למחשב תוכלו להריץ תכנים כבדים וטובים יותר ואם ממש תתעקשו תוכלו לחבר את הקווסט 2 שלכם בכבל לינק למחשב ולשחק דרכו.

חוויה מעולה ומספקת

הרזולוציה בקווסט 2 פשוט מעולה. בשבוע האחרון שיחקתי בכמה משחקים כשנפעמתי מאיכות הצפייה בהם. משחקים כמו down the rabbit hole, ביט סייבר המפורסם, ספייס פיראט טריינר שהוא משחק פשוט מעולה ואפילו אנגרי בירדס נראו כלכך טוב על המסך והתגובתיות בהם היתה מעולה וללא כל תקלות. נכון שמדובר במשחקים שהגרפיקה שלהם מראש לא משתווה כלל למשחקים המטורפים שתוכלו למצוא בקונסולות כמו פלייסטיישן אבל הן גם לא מכוונות לשם. לפחות לא כרגע והכוונה היא להעניק קונסולת VR כיפית למשחק שתרגישו כאילו אתם שם באמת והקווסט 2 באמת עושה את זה היטב ואם יש לכם חברים שמזלזלים ביכולות ה VR או מעולם לא התנסו ב VR אמיתי, תנו להם לנסות משחק מפחיד או אפילו סתם ללכת על קורה ב richies plank ותשאירו אותם עם הלסת למטה או עם כתם במכנסיים. אני נהנה בכל פעם מחדש לראות חבר אמיץ שמזלזל בהליכה על הקורה ואפילו כשהוא יודע שאין לו סיכוי ליפול למטה, כשהוא מרכיב את המשקפיים האומץ כבר נגמר ורבים בכלל לא מסוגלים לעשות את זה.

אוקולוס קווסט

 

אוקולוס קווסט

אני למשל בכלל לא אוהב משחקי אימה ופחד והתחלתי לשחק ב red matter, משחק שבו אתם סוקרים כוכב שיש בו מפעל נטוש ואני חייב להגיד שכבר בשלבים הראשונים, כשירדתי במעלית של המפעל למרתף, הדלתות נפתחו והאור פתאום כבה, פשוט הורדתי מעלי את הקווסט. זה לא בשביל הלב שלי.

את כל המשחקים תוכלו לראות בזמן אמת כשהחבר שלכם משחק על ידי CAST של המסך למכשיר הסמארטפון שלכם או לטלויזיה אם מחובר אליה כרומקאסט או שיש לה מובנה.

כדי להתחבר לקווסט 2 תיאלצו להיפרד מתחושת הפרטיות שלכם ולהעניק לפייסבוק גישה לפרטי החשבון שלכם שמקושר לקווסט. אחרי הכל זה מכשיר של פייסבוק ואתם מכירים את המודל של החברה שמרוויחה ממידע על המשתמשים שלה. מדיווחים שונים בעולם התברר כי אם תשמשו בפרופיל מזוייף, פייסבוק תשעה אתכם מהשירות שלה.

זול יותר

המחיר של הקווסט 2 נמוך יותר מזה של הקווסט 1 ועומד היום על 300 דולר לפני מסים לדגם עם 64GB זיכרון ועוד 100 דולר לדגם שיש בו כבר 256GB. נכון להיום הדגם של ה 64GB בהחלט אמור להספיק לכם. אם אתם מתכוונים לרכוש המון משחקים או שאתם רוצים להתכונן לעתיד שבו המשחקים ידרשו יותר מקום בדיסק, תוסיפו עוד 100 דולר ותרכשו את הדגם הגבוה יותר.

בשורה התחתונה הקווסט 2 היא מערכת פשוט מעולה שממש לא תצטערו שתרכשו. הדינאמיות והניידות שלה פשוט גוברים על כל יתרון שיש למערכות כבדות יותר והעובדה שאני יכול לקחת אותה לכל מקום בבית או מחוץ לבית ופשוט לשחק, היא מה שעושה לי את המערכת לכדאית. מערכת המשחקים שלה מעולה עם המון אפשרויות משחק החל ממשחקי קזואל ועד למשחקים ארוכים וכבדים שיגרמו לכם להזיע ממאמץ או אפילו מפחד כשזומבי יתקוף אתכם מאחור.

החסרונות של המערכת הזו על פני הקווסט הראשון לא מאוד מורגשים והיתרונות גוברים על החסרונות שלה ובעיקר המחיר הנמוך יותר שהיא נמכרת בו היום שנובע מהפשרות שתקריבו, מאפשר לכאלה שהתלבטו עד עכשיו בגלל המחיר, לפתוח את הארנק.

מהצד השני, אם יש לכם כעת אוקולוס קווסט 1, לא הייתי ממהר לשדרג כבר עכשיו ואני שם בצד לרגע את השיקול של למכור את הקווסט 1 לפני שאי אפשר יהיה לעשות את זה בכלל בעתיד, בעיקר בגלל העובדה שפייסבוק כבר לא תתמוך בו יותר. ההבדלים, כרגע, בין הקווסט 1 לשני אינם גדולים ויהיו משמעותיים יותר בעתיד כשהמפתחים יתאימו את המשחקים שלהם למעבד, רזולוציה ולקצב הרענון הגבוהים יותר.

אם יש לכם שאלות אתם מוזמנים ולהגיב למאמר או לרשום בערוץ היוטיוב שלנו ונשמח לענות לכם

לדיון בנושא: Oculus Quest 2 – מציאות מדומה מעולה ובזול


7:00
  /  
23.10.2020
  
מאת: אלי חבוש

1