Dyson Pure Hot + Cool – פילטר לאויר נקי יותר

הדייסון Pure הוא מאוורר יקר, אבל דווקא מאפיין אחד שלו גרם למרטין סבג להבין שתשלמו כל סכום עבורו. בדקנו

7:10
  /  
06.10.2020
  
מאת: מרטין סבג

רקע

המותג דייסון שהוקם  לפני 20 שנה באנגליה, פרץ לתודעה הגלובאלית בזכות שואבי האבק האלחוטיים, אשר, כמו הרבה מוצרים אחרים (במבה, iRobot ואחרים), נהיו לא רק מוכרים בפני עצמם אלא נהיו ממש שם נרדף לקטגוריה עצמה. הייחודיות של מוצרי המותג הוא בטכנולוגיה ועיצוב יוצאי דופן וללא פשרות, כזה שמזהים מקילומטר, גם אם אתה לא מכיר את כל המוצרים והליין של החברה.

מה שהרבה לא יודעים, זה שלחברה יש ליין גדול מאוד של מוצרים, לא רק בתחום שואבי האבק, שאגב, הם הכריזו שהם יפסיקו את ליין שואבי האבק החוטיים שלהם. כן, עד כדי כך הם מאמינים בשואבי האבק האלחוטיים שלהם. בין היתר, תוכלו למצוא מייבשי ידיים תעשייתיים לשירותים ציבוריים, מייבשי שיער (פן), בייבי ליס אלחוטי, מנורת שולחן חכמה וליין המאווררים שלהם.

בדקנו את מסנן האוויר של דייסון וזה מה שחשבנו עליו:

dyson pure hot+cool מה זה בכלל?

בואו ננקה רגע את הפיל מהחדר, כדי שתוכלו לקרוא את הביקורת בקונטקסט הנכון. המחיר.

הדגם הזה, hot+cool, מה שאומר שהוא יודע גם להוציא אויר רגיל (קר) וגם אויר חם, נמכר ב-3,190 ש"ח (ישנם שני דגמים נוספים, אחד שרק מוציא אויר קר ב-2,790 ש"ח ועוד אחד שולחני ב-2,490 ש"ח), בכל מקרה, לא המאוורר הזול בשוק, אבל פה הטעות, לא מדובר במאוורר או מפזר חום אלא במערכת סינון אויר חכמה מאוד!

מדובר על מסנן ומטהר אויר שלדברי החברה מנקה *99.95% מן המזהמים והמזיקים ולכן ככזה בדקתי אותו ולא על יכולות האוורור או חימום החדר שבו. המדד שלי היה די פשוט! יש לי בן אלרגי לאבק ולשערות של חיות מחמד (ויש לנו שני חתולים) ולכן היה לי קל למדוד את העזרה של הדייסון – כמות ההתעטשויות שלו ביום!

איך זה עובד?

האוורור

הדבר הבולט במכשיר הוא המבנה שלו, אין לו שום להבים! האויר יוצא ממנו דרך חרץ לאורך האליפסה, כאשר השאיבה נעשית מחריץ בחלק האחורי, אגב, ניתן להחליף את הכיוון, ללא צורך בסיבוב המכשיר, כך שאם מפריעה לכם הרוח, לא תרגישו בזה והמכשיר יעשה רק את פעולת הסינון.

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

הפילטרים

הסינון נעשה על ידי סט של שני סוגי פילטרים, פילטר HEPA על מנת לתפוס את החלקיקים ופילטר פחם פעיל על מנת לנטרל ריחות. פה חשוב לציין שזה יתרון גדול, יש מסננים ומטהרי אויר אחרים, שעובדים בטכנולוגיות שונות, למשל, על ידי חשמל אלקטרוסטטי, אשר מושך אליו את החלקיקים באויר, מה שחוסך בתחזוקה (אין פילטרים להחליף, רק לשטוף את האלקטרודה), אולם, זה לא ממש עוזר כנגד ריחות למשל.

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

לטענת דייסון, הפילטרים הללו, בשימוש של כ-8 שעות ביום, יספיקו לשנה. המחיר שלהם הוא כ-360 ש"ח. כמובן שזה תלוי סביבה, האם למשל אתם גרים על דיזנגוף, עם זיהום אויר גבוה מהפיח של האוטובוסים או יש לכם בני משפחה מעשנים….

האם זה עובד? בהחלט! מכירים את זה שכשמטגנים או עושים בישול על הפלאנצ'ה, הבית מתמלא ריחות ועשן? אז קודם כל, המכשיר מראה עליה חמורה בגודל החלקיקים באויר, מה שאומר שהזיהום באויר עלה. מפעילים את המכשיר על מצב AUTO וזה מעלה את זרם האויר, מה שגורם ליותר אויר לעבור דרכו, כך שהסינון יעבוד יותר חזק. תוך כ-20-30 דקות (אצלי בבית) כמות החלקיקים תרד מ-900 חלקיקים במטר מעוקב, למצב התקין של פחות מ-20 חלקיקים במטר מעוקב של אויר.

צידוד והטייה

בבסיס יש מנוע חשמלי אשר יודע לצודד את המאוורר בתוך טווח זווית שתרצו, יותר מזה, בעזרת השלט/אפליקציה, תוכלו לבחור לצודד לזוית מסויימת ולעצור, מה שיחסוך לקום אל המאוורר על מנת לכוון אותו אליכם כי זזתם בספה….

טווח הצידוד יכול להיות עד 350 מעלות, מה שאומר שאפשר לשים אותו במקום מרכזי ולקבל איורור כמעט בכל החדר.

 Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

מבחינת הטייה של המאורר, ניתן לכוון אותו מעט מעלה או מטה, אבל זה קבוע, כלומר, לא חשמלי.

 Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

השלט

השלט בנוי מאלומיניום, מרגיש טוב ביד, אולם ללא תאורה אחורית או פלורסנטי, כך שבחושך תיאלצו להתבסס על חוש המישוש והזיכרון (או האפליקציה שבכל מקרה טובה יותר, ועליה נסביר אח"כ).

השלט קעור מעט ומאוד נוח ביד.

 Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

תוספת נחמדה היא מגנט בחלק העליון של המאוורר ושם גם הבנו את הרעיון של קעירות השלט שמתאים בדיוק לקימורי המאוורר, מה שמצמיד את השלט אליו וכך לא צריך לחפש אותו בחדר..

 Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

מה מודדים?

המאוורר מודד כמה דברים בעצמו ועוד כמה כמה דברים, שהוא מציג מהאפליקציה (על הסביבה).

חלקיקים נשימים

המקורות של החלקיקים הנשימים הינם מקורות אנטרופוגניים (מעשה ידי אדם) ומקורות טבעיים.
החלקיקים הנשימים נפלטים בתהליכי שריפת דלקים בתחנות הכוח, תעשייה, תחבורה וכן מתהליכים
של כרייה וחציבה. הם נוצרים גם כתוצאה מתגובות פוטוכימיות של חמצון של גפרית דו חמצנית, –
תחמוצות חנקן ותרכובות אורגניות נדיפות. כמו כן, חלקיקים נשימים עדינים נפלטים ומוסעים אלינו
ממדבריות ערב וסהרה. מאחר ולחלקיקים הקטנים זמן שהות ארוך באטמוספירה, חלקיקים אלו עלולים
להגיע למקומות מרוחקים מאזורי הפליטה. (מקור)

PM10 – מדובר על חלקיקים נשימים גדולים שהגודל שלהם הוא קטן מ-10 מיקרון.

 Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

 PM2.5 – חלקיקים נשימים עדינים שקוטרם הוא קטן מ-2.5 מיקרון.

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

גז תחמוצת החנקן  – NO2

תחמוצות חנקן הינן קבוצה של מזהמי אוויר גזיים, המורכבת בעיקר משני גזים: חנקן חד-חמצני (NO), גז חסר צבע, וחנקן דו-חמצני (NO2), גז בצבע חום-כתום. מכלל תחמוצות החנקן, חנקן דו-חמצני (NO2) הוא הבעייתי מבחינה בריאותית וסביבתית, ולכן בחוק אוויר נקי נבחר כמייצג את כלל תחמוצות החנקן (מקור).

 Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

VOCs – חומרים אורגניים נדיפים VOLATILE ORGANIC COMPOUNDS- VOC

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

חומרים אורגניים נדיפים, הנקראים גם תרכובות אורגניות נדפיות, הם קבוצה גדולה ומגוונת של חומרים אורגניים (חומרים המכילים אטומי פחמן [C]), להם לחץ אדים גבוה (וטמפ' רתיחה נמוכה) בטמפרטורת החדר ולכן מתנדפים לאוויר.

לחומרים אלו שימושים רבים כמרכיבים במוצרים שונים: דלקים, דבקים, צבעים, מוצרי קוסמטיקה (כמו בשמים ולק לציפורניים), ריחות מלאכותיים (כמו מוצרי ריח לרכב ומטהרי אוויר), ממסים בתעשייה, חומרי בניין, ריהוט ועוד.

מקורות פליטה נוספים בתהליכי ייצור הם: מכונות תעשייתיות, כלי רכב וכלי הובלה, ברזל, פלדה ומתכות אחרות, מוצרים כימיים, מוצרי עץ, פלסטיק ונייר, מלט טיח וסיד, מוצרי קרמיקה וזכוכית, מוצרי עור, שמן ושומן, מוצרי נפט ופחם, טקסטיל, ציוד חשמלי ומכשירים חשמליים (מקור).

טמפרטורה ולחות

 Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

מדדים די מוכרים שאין צורך להרחיב עליהם שבגדול יתנו לנו נתוני טמפרטורה ולחות בחלל החדר

מצב הפילטרים

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

האפליקציה

האפליקציה של דייסון נהדרת. היא מאוד ידידותית, הממשק ופשוט. החיבור למאוורר נעשה דרך ה-WIFI, מה שאומר שאפשר לשלוט על המאורר גם מחוץ לבית.

אציג רק חלק מהמסכים העיקריים.

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

מסך הבית מציג במבט אחד את המצב של המאוורר (רואים שהוא פועל), מה הטמפרטורה בחדר, הלחות וכמות החלקיקים. כמו כן, בחלק העליון, הוא מציג את המצב מחוץ לבית (מידע שמגיע מהאינטרנט מתחנות מדידה) כולל מדד לאיכות האויר (זיהות, אובך, אבקנים וכו').

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

מסך השלט נותן שליטה מלאה, כמו בשלט. שוב, סופר נוח, כולל יכולת לסובב את המאוורר לכיוון מסויים או לכוון את טווח הצידוד. מצב "לילה" משקיט את המאורר למצב מינימלי, כך שרק פעולת הסינון והטיהור תימשך. במצב חימום, יש כמובן טרמוסטט, כלומר, קובעים טמפרטורה רצוייה ואם החדר יגיע לטמפרטורה הזו, המאורר יפסיק אוטומאטית את מצב החימום.

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

המדדים השונים מוצגים בגרפים לאורך זמן (ברמה היומית וברמה השבועית), מאוד נוח למעקב, מתי יש זיהום יחסי בבית ומתי לא (רמז, בזמן בישול וכשיש הרבה תנועה בחוץ, אם החלונות שלכם פונים לרחוב).

Dyson Pure Hot + Cool - הביקורת

בונוס לחובבי Alexa – המאורר נתמך בפקודות קוליות של אלקסה (לא ניסיתי כי אין לי אלקסה בבית) ואמור לאפשר שליטה בהפעלה ומאפיינים נוספים שניתן לשלוט עליהם.

סיכום

האם המכשיר מטהר ומסנן את האויר כמו במובטח על האריזה? – Hell Yeah! כשמטגנים במטבח, אני מביא אותו לפתח המטבח וממש רואים איך כמות החלקיקים יורדת במהירות לעומת כשלא.

כמות ההתעטשויות של הבן שלי (הכשיר מוצב דרך קבע בחדר שלו ופועל 24/7) ירדה משמעותית. מרמה של עשרות התעטשויות ביום, כולל התקפים, לרמה של בודדות (אפשר לספור על כף יד אחת) עד כדי כך שאני אפילו לא זוכר מתי הוא התעטש בפעם האחרונה….

יתרונות – קלות תפעול, בניה, עיצוב, סינון וטיהור אויר.
חסרונות – יכול ליפול אם ילד קטן ישען עליו, מחיר.

אז האם שווה לקנות מאורר/מפזר חום ב-3,190 ש"ח? ברור שלא! אבל כאמור הוא לא רק זה.
כמה שווה איכות חיים למישהו שהוא אלרגי או עם בעיות נשימתיות (אסטמה למשל) – כנראה שהרבה הרבה יותר!

 

לרכישה: Dyson Pure Hot + Cool – פילטר לאויר נקי יותר

 

*ביצועי סינון וחימום נבדקים לפי תקנים AHAM AC1-2015 ו-IEC 60675 בהתאמה. Dyson מתעלה על תקנים אלה ובודקת את יעילות הסינון ב-0.1 מיקרון (EN1822), את הקרנת האוויר (DTM801), כיסוי הסינון בחדר בנפח של 81 מ"ק עם מספר חיישנים (TM-003711) ואת ביצועי החימום בחדר בנפח של 35 מ"ק עם מספר חיישנים (DTM 961)

לדיון בנושא: Dyson Pure Hot + Cool – פילטר לאויר נקי יותר


7:10
  /  
6.10.2020
  
מאת: מרטין סבג

1