סאונד מרחבי באזניות Airpods Pro – אפל סטייל

אזניות Airpods Pro של אפל קיבלו שדרוג גדול - איך הוא מתבטא ואיך תבדקו אותו.

11:00
  /  
19.09.2020
  
מאת: עפר לאור

סאונד מרחבי באזניות Airpods Pro - אפל סטייל

נתחיל מהסוף – אם יש לכם Airpods Pro ושדרגם את האייפון או האייפד שלכם ל-iOS 14 אז כנראה שכבר יש לכם את העדכון הזה. בכדי לקבל את השדרוג, אתם צריכים לשדרג גם את המכשירים אבל גם האזניות עצמן צריכות שיהיה להם את הגרסא האחרונה 3A283.

איך מבררים איזה גרסא יש לכם? פתחו את הקופסא של האיירפודס פרו והניחו ליד האייפון או האייפד – בהגדרות של About תמצאו את האזניות ושם יהיו כל הפרטים – מודל, מספר סיריאלי, גרסאת חומרה ו-ffirmware version.

הדרך הכי פשוטה לבדוק אם האזניות מעודכנות זה ללחוץ על הווליום חזק (או ארוך) ב-control panel ואז תראו שהכפתור הימני בפופאפ שינה את שמו ל-spatial audio.

 סאונד מרחבי באזניות Airpods Pro - אפל סטייל

מה זה Spatial audio? זה פשוט תמיכה ב-5.1?

אפל הציגה יכולות מטורפות בהצגת המוצר לפני כמה חודשים כאשר היא הציגה את iOS 14. לטענת החברה, מדובר לא רק בתמיכה ב-5.1 (משהו שאנחנו מכירים מאזניות גיימינג בעיקר) אלא גם תמיכה באטמוס – למעלה ולמטה ואפילו לזהות את מיקום מקור הוידאו והצמדה שלו לאזניות. כלומר, האזניות וגם המכשיר מצליחים להבין איפה הם במרחב ביחס אחד לשני ולהתאים את מרכז הסאונד לשם.

כלומר, אם אתם רואים סרט ואתם מזיזים את הראש שמאלה וימינה, הסאנוד לא אמור לעקוב אחרי תזוזות הראש שלכם אלא להשאר קבועים ביחס לאיפה שמונח האייפון או האייפד שלכם. אם זה עובד, זה די מטורף, אנחנו לא מכירים יכולות כאלה באזניות – אלה יכולות שקיימות עד היום רק ברמקולים פיזיים.

מה החידוש כאן?

אלה לא האזניות הראשונות שתומכות ב-5.1, יש כבר שנים רבות ז'אנר של אזניות עם תמיכה ב-5.1 ואפילו כאלה שתומכות בצילום צורת האוזן והתאמת הסאונד במדויק לפרופיל האוזן האישית שלכם. מצד שני, כל הפתרונות הללו עבדו בעיקר על גיימינג ודרשו חיבור חוטי.

גם מעקב אחרי תזוזת הראש אינו חדש, טכנולוגיית Waves הגיעה לשם קודם לכן (עם או בלי תוספת חומרה). מצד שני, זה הפעם הראשונה שיש לנו את זה במובייל, שהרי אפל לא תומכת בהעברת סאונד 5.1 באייפון או באייפד דרך BT או אפילו חוטית. כעת זה נתמך.

הייחוד של הפתרון של אפל ביחס ל-Waves הוא רק בכך שהוא מזהה גם את מקור הוידאו, האייפון, האייפד או אפילו AppleTV ונותן לנו את התזוזה גם אם הם זזים ביחד אלינו, כלומר כאשר נוצרת זוית חדשה בין המאזין לבין המקור.

איך זה עובד? 

הקסם קורה בגלל המבנה המוזר של האוזן האנושית. הקפלים המוזרים באזניים מיועדים לייצר החזרי סאונד והדהודים. כל אופי של הידהוד מאפשר למח (כנראה בזכות לימוד) לזהות את הדיליי וההחזרים המיוחדים הללו ולקשר בינם לבין אודיו שמגיע ממקורות שונים. כך סאנוד שמגיע מלמעלה מהדד אחרת באוזן האנושית מאשר צליל שמגיע מלמטה, או משמאל. 

אפל, וחברות אחרות הצליחו לתרגם מקורות צליל שונים ולהוסיף להם את ההדהוד המתאים והדיליי המתאים שמאפשר למח לפרש את הצלילים הסטריאופונים כצלילים שהגיעו ממקורות הצליל כפי שיוצרי הסרט התכוונו. האפקט נקרא "האפקט הפסיכו אקוסטי". 

באילו אפליקציות זה פועל?

בשביל לתמוך באפקט נדרש שהסאנוד יגיע ב-5.1 או באטמוס מלא. לרוע המזל מעט מאוד אפליקציות תומכות בכך כיום, והתקווה היא שיותר אפליקציות יוסיפו זאת ליכולות שלהן. בעולם, דיסני+ ו-HBO MAX תומכות בכך, וכמובן AppleTV+ (שבה השתמשתי בכדי לבדוק את האפקט).

דווקא Netflix ו-Amazon Prime video ואפילו יוטיוב  שנחשבות מתקדמות, כעת עדיין אינן תומכות בשידור 5.1. כמובן גם שספקיות הטלויזיה הישראליות (סלקום, יס, הוט) אינן תומכות ב-5.1 לא רק באייפון ובאייפד אלא לצערי גם לא ב-AppleTV 4K.

הצפי הוא שיוטיוב, נטפליקס ואמזון יוסיפו את היכולות הללו, שכן נדרש מהן ככל הנראה רק לקודד מחדש את האודיו בכדי לתמוך בכך.

איך תדעו אם משהו נתמך או לא? תוך כדי שמיעה של וידאו באפליקציה, אם תפעילו את כפתור ה-Spatial audio On בצד שמאל תוכלו לראות טקסט קטן שכותב לכם "This audio does not support spatial audio". משמעות הדבר היא שהאפליקציה מתרגמת לאייפון או לאייפד את האודיו לסטריאו בלבד, ואין שימוש ב-DD או אטמוס.

סאונד מרחבי באזניות Airpods Pro - אפל סטייל

אז איך זה נשמע בפועל?

נתחיל ב-5.1 רגיל. האזנתי למספר תוכניות וסרטים בשירות AppleTV+ ובהחלט מרגישים הבדל משמעותי. זה לא סתם סטריאו אלא מימוש מלא של 5.1 עם פירוט  מצויין. עם זאת, האפקט שאפל תיארה שבמהלכו אם נזיז את הראש או את האייפד שמאלה וימינה הסאונד לא יעקוב אחרי הראש אלא דרך המכשיר – זה לא ממש פעל. לא הצלחתי להרגיש שהסאונד בוקע או ממוקד באייפד או באייפון.

צפיתי בסרט Grayhound עם טום הנקס. בהתחלה שמעתי 5.1, אבל לא מעבר לכך. זה מרשים, אבל לא הבנתי על מה העניין. הזזתי את האייפד ולא הבנתי על מה מדובר. 

עברתי ל Mythic quest, הקומדיה של אפל שצוחקת על סטרימינג, גיימינג. הנחתי את האייפד פרו לפני ואחרי כמה שניות לא הבנתי מה קרה. זה הרגיש כאילו שהסאונד לא מגיע מהאזניות יותר אלא מהאייפד פרו.

הזזתי את הראש ונבהלתי, אני כנראה מפריע למשפחה שרואה לידי טלויזיה אבל שמתי לב שלהם זה לא מפריע. ביטלתי את ה-transparent mode וזה עדיין הגיע מהאייפד אבל בלי הרעש הסביבתי.

כלומר, במצב transparent mode זה הרגיש כאילו שהסאונד בוקע מהאייפד תוך כדי שאני שומע את הסביבה. כאשר הדלקנו Noise cancellation אז נעלם הרעש.

זה לא עבד מיידית, אבל כשזה עובד, הלסת נשמטת לרצפה!

מה עוד הגרסא הזו מביאה?

בגדול אפל לא מפרטת מה כוללים העדכונים שלה באזניות, אבל כן במערכות ההפעלה שלה ולכן אנחנו יודעים רק על תוספת אחת – מעבר אוטומטי בין מכשירי אפל. אם יש לכם מק, הרווחתם ממש – אתם יכולים לעבור באופן שקוף בין המכשירים שלכם בלי לנתק אחד ולהחבר את השני (דבר שמטריף אותי במהלך היום יום כשאני מנסה להשאיר את האזניות במקומן וכל הזמן עובר בין האייפון למחשב). בגדול המכשירים יודעים לתקשר בינהם ולהבין שאחד מהם מחובר לאזניות ולכן כשמכשיר אחר צריך להעביר סאונד הם יודעים לבקש ממנו את הרשות ולהחליף את מקור האודיו מבלי שתצטרכו לעשות דבר.

עדכון נוסף שעליו יש שמועות ברשת, הוא על כך שאפל שיפרה גם את איכות סינון הרעשים וגם בתקווה פתרה או לפחות הקלה על הבעיה של הקליקים בסאונד של האזניות. 

האם הרגשתם הבדל כלשהו בתקתוקים באזניות לאחר השדרוג לגרסא האחרונה? אם כן, דווחו לנו בשרשור התגובות. 

לדיון בנושא: סאונד מרחבי באזניות Airpods Pro – אפל סטייל


11:00
  /  
19.9.2020
  
מאת: עפר לאור

1