מחשב נייד עסקי Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

סוף סוף קיבלנו לידנו את אחיו הקטן של T15i, הלא הוא המחשב הנייד העסקי החדש של Lenovo מסדרת T14s Gen ...

12:05
  /  
23.08.2020
  
מאת: דורון נמרוד

הקדמה

לאחר שלאחרונה סקרנו כאן את ה-T15i Gen 1, קיבלנו לידינו מחשב נייד נוסף ממשפחת ה-ThinkPad החדשה של לנובו, שהוא ה-T14s Gen 1. המחשב הזה מיועד לאלה שמעדיפים מימדים קטנים יותר ומגיע עם מסך 14". כמו קודמו, גם הוא מיועד לשוק העסקי והמקצועי, אבל בהחלט ניתן להשתמש בו לשימושים פרטיים עבור מי שרוצה בכך.

כפי שהזכרנו בפעמים שעברו, ללנובו יש לא מעט סדרות של מחשבים ניידים, בהן IdeaPad הפופולרית למדי עבור שימושים ביתיים, וסדרות הדגל שלה הינן ה-X1 Carbon וה-X1 Yoga של ThinkPad, כאשר האחרונה נסקרה כאן השנה וכוללת גם מסך מגע וגם ציר תנועה גמיש במיוחד המאפשר להעביר את המחשב הנייד למצב טאבלט.

כמו בסדרת ה-T15i, גם בסדרת ה-T14s ישנם דגמים שונים של מסכים, מעבדים, זכרון ואיחסון. הדגם אותו קיבלנו הוא ה-20UJZ5DYUS שמגיע עם מעבד המובייל החדש של AMD, ה-Ryzen 7 PRO 4750U, שמיוצר בטכנולוגיית 7nm, מנסה לנגוס משוק מעבדי המחשבים הניידים שנשלט כיום כמעט ללא עוררין ע"י אינטל ומעורר התעניינות רבה בעולם.

נתונים טכניים

 • מעבד: AMD Ryzen 7 PRO 4750U, המיוצר בטכנולוגיית 7nm, בעל 8 ליבות ורץ במהירות שעון בסיסית של 1.7GHz ומקסימלית של 4.1GHz.
 • זכרון: DDR4 16GB במהירות שעון של 3200MHz המולחם ללוח האם
 • איחסון: Samsung MZVLB512HBJQ-000L7, כונן M.2 NVMe בנפח 512GB
 • מסך: 14" IPS ברזולוצייה 1920×1080. ללא יכולת מסך מגע (Touch).
 • סוללה: 57Whr התומכת בטעינה מהירה בהספק 65W
 • מעבד גרפי: מובנה מעבד (AMD Radeon Graphics) במהירות שעון של 3200MHz.
 • מצלמה: Hybrid Infrared (IR) & HD720p עם ThinkShutter המאפשר להסתיר את העדשה עם תריס קטן
 • חיבוריות אלחוטית: Intel Wi-Fi 6 AX200, Wi-Fi 2×2 802.11ax ו-Bluetooth 5.1
 • מערכת הפעלה: Windows 10 Pro
 • מידות: 1.7×32.9×22.6 ס"מ
 • משקל (ללא מטען, עם סוללה): 1.27 ק"ג

ה-Lenovo ThinkPad T14s 20UJ

את המחשב מקבלים כרגיל באריזת הקרטון הפשוטה של לנובו.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

המחשב הגיע גם כאן בגימור הדומה לגימור פחם המפורסם של סדרת ה-ThinkPad. כאן המרקם הוא טיפה חלק ופלסטי יותר אך מרגיש נעים למגע. הגוון אפרפר יותר ומארז המחשב הנייד עשוי ממגנזיום. כפי שצויין בנתונים, המחשב קל משקל (1.27 ק"ג) וזה בהחלט מורגש כשאוחזים בו.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

בפאה השמאלית נמצא שקע Headset (אוזניות עם מיקרופון) אנלוגי, שקע USB 3.1 ו-2 שקעי USB-C, שאחד מהם גם כולל חיבור Thunderbolt בתצורה המתאימה לתחנות העגינה של לנובו. אני הייתי שמח אם היה גם שקע Ethernet והוא בולט כאן בהיעדרו, אך ניתן תמיד להוסיף ע"י אדפטר חיצוני (לא מגיע עם המחשב) וזה מה שנהוג כיום במחשבים ניידים בגודל הזה.

 

מחשב נייד עסקי Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

 

בפאה הימנית נמצא שקע Kensington למניעת גניבות, שקע USB 3.1 נוסף, חורי אוורור וחריץ גישה לקורא מובנה של כרטיסי פלסטיק חכמים (בגודל כרטיסי אשראי), ששימושו העיקרי הוא להגברת אבטחת כניסה למחשב או לתוכנות מסויימות עבור ארגונים ועסקים.

 

מחשב נייד עסקי Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

 

קטן וחמוד אך עדיין נוח לעבודה

 

וזה מה שרואים כשפותחים את המחשב, שהינו באופן צפוי קטן יותר ממחשבים בעלי מסך 15.6", המקשים גם טיפה יותר קטנים אך נוחים באותה מידה.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

גם כאן מקבלים 2 אופציות לעכבר מובנה – משטח מגע עם כפתורי ימין ושמאל נסתרים של העכבר בתחתיתו או המקל האדום וכפתורי ימין, שמאל ואמצע פיזיים מתחת למקש ה-SPACE. מימין למשטח המגע נמצא את אותו חיישן טביעת אצבע כמו ב-T15i.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

המסך כאן הינו ברזולוצייה של 1920×1080 ולא 4K כמו ב-T15i, ובגימור מאט זהה. גם במחשב זה, השולים טיפה עבים, לא משהו שהיינו מצפים ממנו ממחשב נייד בשנת 2020, אך כנראה אנו מרוויחים כאן עמידות טובה יותר לתנאי שטח מאתגרים.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

מעל למסך נוכל למצוא את אותה מצלמת 720P שיש ב-T15i, הכוללת חיישן אינפרה אדום וה-ThinkShutter, המאפשר לחוששים על פרטיותם להסתיר את עדשת המצלמה באופן מכני ע"י הזזת תריס הנשלט במתג הזזה קטן בקצה המחשב העליון. 

 

מחשב נייד עסקי Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

גם כאן המקלדת מסודרת כמו בשאר סדרת ה-ThinkPad של לנובו, עם כפתורי Fn ו-Ctrl בסדר הפוך ממחשבים ניידים של המתחרים וכפתור Print Screen למטה מימין למקש ה-SPACE במקום למעלה. קצת קשה להתרגל בהתחלה אך אפשרי.
 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

המחשב מתהדר במערכת רמקולים של Dolby Audio עם לוגו המוטבע מתחת למקלדת.

 

מחשב נייד עסקי Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

 

ובתחתית המחשב, בשני צידיו למטה, נוכל לראות את פתחי הרמקולים הנראים כחריץ צר באורך של כ-3 ס"מ.

 

מחשב נייד עסקי Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

 

המחשב בהחלט חמוד וקומפקטי עם מסך ה-14" שלו, ואהבתי גודלו יותר מאשר ה-T15i, שהרגיש לי טיפה מגושם, אבל זה כנראה גם בגלל שאני לא רגיל למחשבים ניידים עם מסך 15.6".

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

איבזור וחיבור לתחנת עגינה

ספק הכוח המגיע עם ה-T14s הינו בהספק זהה לזה המגיע עם ה-T15i, של 65W ועם תקע USB-C.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

באופן מפתיע, ספק הכוח עצמו קטן יותר מבחינת המימדים מזה המגיע עם ה-T15i, למרות ההספק המוצהר הזהה.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

ומגיע גם עם חיבור נוח וקומפקטי יותר לחשמל ללא הארקה ועם "כבל 8" פשוט. בהחלט נוח יותר לנסיעות.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

גם כאן מקבלים מתאם מ-HDMI ל-VGA עבור חדרי ישיבות ומשרדים עם מקרנים או מסכי מחשב ישנים.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

תחנת העגינה של Lenovo המיועדת לסדרת ה-ThinkPad מתאימה למחשב זה ואינה כלולה במחיר הבסיסי של המחשב. היא כמובן כוללת שקע Ethernet קווי במהירות 1Gbps, שחסר לי במחשב עצמו, ועוד הרבה חיבורים כמו שקעי USB נוספים, שקעים נוספים למסכים חיצוניים ועוד.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

וכך נראה המחשב כשהוא מחובר לתחנת העגינה. נציין שוב שיש כיום תחנות עגינה פשוטות ואוניברסליות המתחברות לשקע בודד של USB-C ויתנו לכם את רוב החיבורים של התחנה המקורית של לנובו.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

הפעלה והתקנה

 

בהדלקת המחשב, מופיע הלוגו של Lenovo ומתחילה העלאת מערכת ההפעלה.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

גם כאן, כמו כל מחשב המגיע עם Windows 10 עליו (כאן בגירסת Pro), המחשב יידלק עם אשף ההגדרות של מערכת ההפעלה.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

לאחר סבב קצר של עדכונים ראשוניים (יהיו עוד, והרבה!) מופיע שולחן העבודה של Windows 10 עם תמונת הרקע של Lenovo.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

בדיקות וביצועים

תחילה, ביצעתי עדכון קצר של תוכנה ודרייברים ישירות מלנובו עם ה-Lenovo Vantage שהוא נוח ועם ממשק משתמש עדכני ומעוצב.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

גם במחשב זה, ביליתי זמן רב מול חלון הגדרות ה-Update של Windows שכלל כמה עדכונים גדולים, הרבה עדכונים קטנים וכמות רבה ובלתי סבירה של ריסטרטים עד שהגעתי למצב שבו אני עם Windows 10 הכי מעודכן. הטענה כאן היא כמובן לא ללנובו אלא למיקרוסופט – אין אפשרות לעשות את התהליך הזה פחות ארוך ומייגע?

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

הרצת הבדיקות של Passmark הביאה תוצאות מרשימות למדי, כפי שניתן לראות כאן -שימו לב לביצועי המעבד. גם המעבד הגרפי נותן תוצאות לא רעות יחסית לכזה המובנה במעבד.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

רשימת התוצאות כאן הינה לא פחות מוואו, וזה בעיקר בזכות ה-Ryzen 7 PRO 4750U המוצלח של AMD, שמעלה את המחשב לרמת ביצועים מרשימה למדי, בערך פי 2 (!) מה-Core i7-10710U, המעבד הבכיר למחשבים ניידים של אינטל הנמצא ב-T15i. ובאופן כללי, ביצועי ה-T14s שאנו בודקים כאן נמצאים במקום גבוה למדי יחסית לכלל המחשבים בשוק, הכוללים בתוכנה של Passmark מחשבים שולחניים חזקים ולא רק מחשבים ניידים, וכל זה מעלה באופן משמעותי את הכדאיות של מחשב זה עבור אנשי מקצוע הזקוקים ליכולת חזקה לעיבודים מתמטיים, קומפילציות של תוכנה וכו ועם זאת לקבל את זה במחשב קומפקטי ונייד. האם יש לנו כאן אינטל קילר? בהחלט כן.

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

 

כפי שצויין קודם, המחשב מתהדר במערכת Dolby Audio עבור הרמקולים. שמעתי איתו מוסיקה, ויכול להעיד ששני הרמקולים הקטנים הנמצאים בתחתית המחשב בהחלט מפיקים צליל נקי, נעים וצלול, אך היו חסרים לי קצת תדרים נמוכים (עד כמה שאפשר במכשיר בגודל כזה) ולא הרגשתי שהם נותנים ערך מוסף משמעותי לעומת מחשבים ניידים אחרים ללא רמקולים ממותגים. זה בהחלט נחמד לצפייה בתכני וידאו וקצת מוסיקה, אך מי שחשוב לו לשמוע קצת יותר נפח ותדר נמוך, מומלץ לחבר רמקולים חיצוניים או להשתמש ברמקול בלוטות'.

 

סיכום

גם ב-T14s Gen 1, לנובו לא מאכזבים והמחשב נוח מאוד ובעל תגובה מהירה לכל פעולה. אהבתי במיוחד את משקלו הקל יחסית, 1.27 ק"ג, שמקל מאוד על הניידות שלו, גם מחוץ לבית וגם בהעברתו מחדר לחדר בתוך הבית. שולי המסך אמנם קצת עבים עבור מחשב היוצר בשנת 2020, אולם המחשב עמיד למדי, ועל פי הצהרת לנובו תואם את התקן הצבאי המחמיר MIL-STD-810G.

אין ספק שמעבד ה-AMD במחשב גם עושה כאן את ההבדל ונותן לנו מחשב עם כוח עיבוד החזק בערך פי 2 (!) ממעבד Core i7 באותה קטגוריה של אינטל שאף יקר יותר משמעותית מה-AMD. יש כאן עדיין מישהו ש"רוצה רק אינטל" עבור המחשב הנייד שלו?

בנוסף, תכונות ה-Security שלו מרשימות ומשולבות עם קורא הכרטיסים החכמים המובנה, חיישן טביעת האצבע המביא את המשתמש היישר לשולחן העבודה של מערכת ההפעלה. כמו כן המחשב כולל מעבד dTPM 2.0, המאפשר אגירת מפתחות הצפנה על מנת לבצע אימות תמידי בין רכיבי החומרה ללא צורך בתוכנה, וכמובן גם שקע הנעילה מסוג Kensington שהוזכר כבר קודם, המונע ככל שניתן את גניבת המחשב כאשר מושאר ללא השגחה. בהחלט מתאים למחשב עבור מקום העבודה עם הגנה מירבית מפני איומי האבטחה השונים.

מדובר במחשב חמוד למדי, סולידי ועמיד שכל אחד ישמח לקבל ממקום העבודה שלו, אך בהחלט מתאים מבחינת קלות משקל וחוזק עבור המשתמש הביתי שמוכן להשקיע קצת יותר עבור ההנאה והנוחות במחשב הנייד שלו.

מחיר מומלץ לצרכן: 6,100 ש"ח

 

מחשב נייד Lenovo ThinkPad T14s

לדיון בנושא: מחשב נייד עסקי Lenovo ThinkPad T14s Gen 1


12:05
  /  
23.8.2020
  
מאת: דורון נמרוד

1