מקלדת גיימינג אלחוטית Logitech G915 TKL

ה- G915 היתה אחת ממקלדות הגיימינג הבולטות שהוצגו שנה שעברה, עכשיו החברה מציגה את גרסת ה- TKL ועל הדרך מבצעת ...

7:50
  /  
20.08.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד

הקדמה

בשנתיים האחרונות לערך, החלה פריחת המקלדות הקטנות, אם זה ה 60% הנפוצה, 75% ללא מקשי ה- F או ה- 40% לאמיצים, אך הוריאציה הנפוצה ביותר היתה גרסת ה- TKL. רובנו לא עושים שימוש במקשי ה- Numpad (אלא אם כן אתם עובדים למחייתכם על אקסלים), לכן הגיוני להשמיט את זה. בגלל הגודל הקטן יותר של המקלדת, יווצר לכם יותר מקום בצד הימני שיאפשר לכם לעבוד עם ידיים שיותר קרובות למרכז הגוף שלכם, זה גם נוח יותר וגם מאפשר יותר מקום לזוז עם העכבר. 

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

  

השחקן החדש בקטגורית מקלדות ה- TKL הוא ה- G915, זוהי מקלדת פרימיום בהרגשה עם חווית הקלדה מהנה – והיא גם אלחוטית ואני מבטיח לכם שלא תוכלו להרגיש את זה. 

מקלדת ה- G915 נמצאת בקטגוריה משלה כרגע, לא רק ש- Logitech מימשו כאן Bluetooth וגם LIGHTSPEED שמעניקים יכולות אלחוטיות, אלא גם פרופיל נמוך במיוחד עם 3 אופציות של סוויצים, כל זה מעניק למקלדת מחיר פרימיום.

 

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKLה- G915 TKL, המקלדת הכי חמה כיום בשוק מקלדות ה- TKL.

  

על המקלדת

דגם ה- G915 TKL מביא לשולחן מקלדת עם עיצוב מיוחד, למקלדת פרופיל נמוך למדי שמתקבל לאחר שימוש בסוויצים מכאנים מיוחדים שנבנו במיוחד על מנת להציג חזות כזאת מקורית. את המקלדת ניתן למצוא עם 3 סוגי מקשים:

 • הסוג הראשון הוא GL Clicky וכשמו כן הוא, סוויצים קליקים מאוד לשימוש עם פידבק טַקְטִילִי, זה משהו שיגרום לכל הבית שלכם לשמוע כאשר אתם עובדים על המקלדת. יש כאלו שאוהבים את זה, במיוחד אם אתם מתחברים ל- Cherry MX Blue.
 • הסוג השני הוא GL Tactile, אלו סוויצים הרבה פחות רועשים, אך עדיין עם הפידבק הטַקְטִילִי. דומה ל- Cherry MX Brown.
 • הסוג האחרון הוא GL Linear וכשמו כן הוא, מעניק תחושה לינארית בלחיצה, ללא פידבק וסוויצים שקטים יחסית. דומה ל- Cherry MX Red.


יש לציין כי אין כאן שימוש בסוויצים של Cherry, אלא אלו סוויצים מבית Logitech והאיזכור של Cherry למעלה נעשה רק על מנת לתת הקבלה למה ההרגשה והרעש של הסוויצים דומה.

כל 3 סוגי הסוויצים מגיעים עם Actuation Distance של 1.5mm, מרחק של 2.7mm ועוצמת לחיצה של 50g.

 

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL
אתם תתאהבו בפרופיל הדק של ה- G915 TKL

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKLהפינות של מסגרת האלומיניום של המקלדת מעט פחות חדות לעומת ה- G915 בגרסתה המלאה.

  

את המקלדת אפשר לחבר ב- 2 דרכים, או Bluetooth וכנראה לעולם לא תשתמשו בזה או דרך דונגל ה- LIGHTSPEED, שמהווה הטכנולוגיה הקניינית של Logitech לחיבור אלחוטי של מקלדות ועכברים לגיימרים. טכנולוגית ה- LIGHTSPEED היא טכנולוגיה ש- Logitech מתגאה בה מאוד ובצדק, היא השקיעה מאמצים רבים על מנת להשיק את אחד מפרוטוקולי האלחוט היציבים והמהירים ביותר שיש בשוק, זה מתחיל עם חיווט כל האלקטרוניקה עם מסלולים קצרים ככל הניתן, בחירת רכיבים בעלי צריכת זרם נמוכה מאוד עבור זמן סוללה ארוך, אופטימיזציה של מיקום האנטנות וקושחה מיוחדת שתעניק עדיפות לפרמטרים אלו. זמן התגובה לפי Logitech עומד על 1ms

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

   

מקלדת ה- TKL זהה במסגרת שלה לגרסה המלאה, אך עם מספר הבדלים:

 • ללא ה- Numpad (כאמור, זה TKL).
 • כפתורי הפרופיל שינו מקום למעל F1 עד F4.
 • כפתורי ה- G בצד שמאל שיש בגרסה המלאה, לא קיימים כאן.
 • יש מקום לדונגל בצד התחתון של המקלדת.
 • הפינות של מסגרת האלומיניום מעט פחות חדות.
 • שופר ה- Latency שהיה עם גלגלת השמע בגרסה המלאה של המקלדת.

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

 

מכיוון שהמקלדת עם פרופיל מאוד נמוך, אין צורך במשטח לאמות כפי שיש במקלדות פרימיום אחרות, לטעמי זה מצויין כי זה תואם את הפרופיל המינימלסטי של מקלדות TKL. מכיוון שהמקלדת כל כך שטוחה, ההרגשה להקליד עליה מעט מוזרה כי זה כאילו כמעט כמו שאתם מקלידים על השולחן. אפשר לפתור את זה בלי בעיה על ידי שימוש בזוג הרגליות הכפולות האחוריות במקלדת, אשר מאפשרות זוית של 4 או 8 מעלות.

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

   

אתם תתאהבו בגלגלת לשינוי עוצמת השמע, היא חסרת פידבק טקטילי, ללא שום שנתות ומגיבה הרבה יותר מהר לעומת הגלגלת עם גרסת ה- G915 המלאה. כפתורי המדיה עשויים מגומי רך ונעים למגע וכמובן ממשיכים באותה עוצמה את ה- RGB שיש על המקשים הרגילים.

 

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

   

אחרי כל כך הרבה מילים טובות על המקלדת, יש גם כמה דברי ביקורת שכדאי להשמיע:

 • המקלדת אלחוטית כאמור ואם תרצו להטעין אותה, תוכלו לעשות את זה עם כבל ה- Micro USB המצורף, כן, קראתם נכון, Micro USB, משהו שאנחנו לא מצפים לראות בשנת 2020 ובטח לא במקלדת פרימיום. החסרון הזה אגב קיים בכל המוצרים האלחוטים לגיימרים של Logitech ממה שראיתי, החברה עדיין לא אימצה את USB-C מסיבה לא ברורה.
  זמן הטעינה למקלדת הוא 3.5 שעות ואין בעיה שתשאירו אם תרצו את המקלדת תמיד מחוברת על מנת לחסוך הטענה. אגב, אין שינוי בעוצמת התאורה אם אתם מחברים את הכבל או מסירים אותו – יפה מאוד.
 • ה- Keycaps הם מ- ABS ולא PBT, זוהי אכזבה גדולה לאור מחיר הפרימיום של המקלדת.
 • הפינים שתופסים את ה- Keycaps יחסית עדינים, הם מספקים עבור המקשים הרגילים במקלדת, אבל עבור המקשים הגדולים במקלדת כמו Space, Enter ו- Shift, יש מעין תזוזה קלה של חצי מילימטר אם תניחו עליה את האצבע, אפשר להגביר את האפקט אם תשקשקו את המקלדת ואז תוכלו לשמוע את זה. נכון, זוהי לא התנהגות נורמטיבית, אבל אני מציין אותה רק על מנת להדגיש את הנקודה לגבי איכות הבנייה. במקלדות אחרות כמו של HyperX או SteelSeries, אין בעיות כאלו.

 מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL
חיבוריות Micro USB.

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKLדונגל ה- LIGHTSPEED, מספק חוויה אלחוטית מהטובות שיש היום.

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKLההטענה נעשה דרך כבל סרוג מסוג Micro USB.

 

גיימינג ושימוש

ה- G915 TKL מעניקה חוויה טובה בשימוש עם המקלדת. קודם כל בגלל שאין את ה- Numpad, אפשר לקרב מעט יותר את הידיים לכיוון החזית של הגוף שלנו, זה מעניק שימוש ארגונומי שכבר מרגיש טוב יותר. החוויה עצמה של השימוש במקלדת מהנה, עם שימוש בגרסת ה- GL Clicky של המקלדת, הפידבק על כל לחיצה מרגיש מדוייק, המקשים בדיוק בצפיפות הנכונה וההתרגלות לשימוש במקלדת לקחה לי 2-3 דקות. 

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

אני לא יכול לומר כי עכשיו אני גיימר טוב יותר בזכות המקלדת, אבל אני כן יכול לומר כי עכשיו הרבה יותר כיף לי לשחק. תוסיפו לזה את העובדה שהמקלדת אלחוטית וקיבלתם גם שולחן עבודה נקי יותר למראה.

אגב לא רק גיימינג, לדלג שיר ב- Spotify? כפתורי המדיה נגישים. הורדת עוצמת השמע בגלל שיחת טלפון? סיבוב עם הגלגלת ועשינו את זה בשנייה. רוצים לחזור למוזיקה ולכוון את העוצמה? גם כן בשנייה עם הגלגלת שתעניק חוויה חיובית ודיוק בכיוון העוצמה. אגב, השימוש בגלגלת כבר נהיה כל כך נפוץ שהרבה יצרנים אימצו אותו אם שמתם לב.

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

  

תוכנה

ה- Logitech G HUB תאפשר לכם לכוון את המקלדת ולהתאים אותה לטעמכם. אפשרויות ה- RGB כאן מאוד מגווונות והמקלדת הוא Fully RGB, כלומר יש שליטה נפרדת בכל כפתור כמצופה ולא לפי איזורים, אבל הבעיה העיקרית היא ש- RGB יגזול סוללה יקרה ויוריד לכם מזמן העבודה עם המקלדת עד לטעינה הבאה.

 • בהירות מקסימלית של 100%, תעניק לכם רק 40 שעות בממוצע של עבודה.
 • אם תורידו ל- 50%, זמן העבודה יקפוץ ל- 160 שעות.
 • אם אתם רוצים לקבל את זמן הסוללה המקסימלי, תבטלו את תאורת ה- RGB ותקבלו קרוב ל- 220 שעות עבודה.

חברת Logitech מימשה בתוכנה אפשרויות שיעזרו לכם לחסוך בסוללה כמו עמעום התאורה לאחוז שתקבעו לאחר זמן מסויים וגם כיבוי כל האורות לאחר פרק זמן שתקבעו.

 מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

 

מבחינת הגדרת מקרו, מיפוי מחדש או G-Shift, רק כפתורי ה- F ניתנים להתאמה ולא כל הכפתורים כפי שאנחנו רואים אצל יצרנים אחרים. יפה גם לראות כאן שאפשר לעשות פרופילים מיוחדים כמו ביטול כפתורים במקלדת והשארת רק הכפתורים הנחוצים – ואז כל זה לשים בפרופיל אותו ניתן להטעין בקלות מבלי להכנס לתוכנה.

סיכום

אפשר לומר על Logitech כי היא הימור בטוח למדי למי שמחפש אביזרים היקפים כמו מקלדת או עכבר. ה- G915 TKL ממשיך לשמור על האימרה הזאת ומעניק מקלדת מכאנית עם פרופיל מאוד נמוך וביצועים אלחוטים שיגרמו לכם לבטוח בחיבור אלחוטי למקלדת שלכם. השימוש ב- RGB גורם לכולם לחשוב כי היעוד של המקלדת הוא לגיימרים, אבל אם תחליפו את התאורה ללבנה עדינה, אתם תקבלו מקלדת שתהיה מקובלת לשימוש גם עבור שימוש משרדי, אם אתם כותבים קוד או סתם מסתובבים ברשת כל היום ורוצים לפנק את עצמכם בגלל כל השעות שאתם יושבים מול המסך.

 

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

 

המקלדת נבנתה עם האיכות הגבוהה שלמדנו להכיר מ- Logitech, מסגרת מתכתית נוקשה ומקשים מכאנים שכיף להניח עליהן את האצבעות. התוכנה של Logitech יציבה למדי בניגוד לתוכנה של הרבה חברות אחרות,  כפתורי המדיה שמישים במיוחד והיכולות האלחוטיות זהות לעבודה בצורה חוטית. 

בואו נתייחס למחיר. הגרסה המלאה של המקלדת (לא זאת שנסקרה בכתבה) מתומחרת ב- 1149 ש"ח, דבר שהופך אותה לאחת מהמקלדות הכי יקרות בסביבה, הבעיה היא שגרסת ה- TKL מתומחרת לא יותר מידי רחוק מהמחיר הזה, דבר שגורם לאנשים לחשוב פעמיים אם לא כדאי להם ללכת כבר על הגרסה המלאה. חשוב לומר כי ההפרש הקטן במחיר בין הגרסה המלאה לגרסת ה- TKL, קיים גם אצל יצרן מוכר נוסף – SteelSeries עם סדרת ה- Apex Pro. 

עם תג מחיר כזה גבוה ל- G915 TKL, היינו מצפים למינימום חסרונות, במיוחד כאלו שקל להתגבר עליהם, אבל החיבוריות כאן Micro USB לצערנו וה- Keycaps רק ABS, בדיוק כמו במקלדות של $20

 אבל למרות החסרונות האלו, הם לא כל כך משמעותים להרבה מאוד מהאנשים. ה- G915 TKL היא אחת מהמקלדות האלחוטיות הטובות ביותר שיש עכשיו בשוק ואם הכיס שלכם מספיק עמוק, לכו על זה, אתם לא תתחרטו. 

את הגרסה המלאה של המקלדת ניתן לרכוש תמורת 1149 ש"ח. גרסת ה- TKL שנסקרה בכתבה זאת, יהיה ניתן לרכוש תמורת סכום מעט נמוך בשבועות הקרובים ברגע שהיא תהיה זמינה בארץ.

 

לדיון בנושא: מקלדת גיימינג אלחוטית Logitech G915 TKL

 מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKLמקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL

מקלדת לגיימרים Logitech G915 TKL


7:50
  /  
20.8.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד

1