קפסולות סטארבקס למכונות נספרסו מגיעות ארצה

בעלי מכונות נספרסו יכולים כעת לשתות קפה Starbucks, אבל איך הוא ביחס למקור?

7:00
  /  
19.07.2020
  
מאת: עפר לאור

מכונות Nespresso פופולריות מאוד בישראל ומגיעות במגוון קונפיגורציות ועם מבחר מאוד גדול של תערובות קפה. עם זאת, מחיר קפסולות הקפה, במיוחד המקוריות נע סביב 2.2 ש"ח לקפסולה ויכול גם להגיע לכ-2.5 ש"ח, יקר למדי.

הפופולריות הרבה של הפורמט הזה הפך את הפטנט של נספרסו, שמשתמש בקפסולת האלומיניום עצמה בתור הפילטר והאמצעי לבניית הלחץ לפופולרי מאוד ברחבי העולם, ובעיקר באירופה שלא הסתדרה טוב עם קפה נמס ("נס קפה" שגם הוא שם מותג של Nesspresso).

כאשר פג תוקף הפטנט ראינו מבול של סוגי קפסולות שונות ומשונות, הן מחברות הקפה הישנות (קפה עלית), ורשתות בתי הקפה (קפה ג'ו, ארומה וכו') שהחלו לשווק קפסולות זולות יותר למכונות הללו. לרוב מדובר על פשרה די גדולה בטעם, גם בשל התערובות הפחות מוצלחות אך גם בגלל שהקפסולות לא היו ב-100% זהות בדחיסות או בלחץ שנבנה בתוך הקפסולה ואשר נדרש לייצר אספרסו איכותי.

כמובן שהמשוגעים לעניין ממשיכים וימשיכו להשתמש במכונות יעודיות שבונות לחץ מדוייק יותר, מאפשרות להם לשחק עם התערובות באופן מדוייק הרבה יותר וכמובן שעלות הקפה שלהן נמוך משמעותית. המודל הכלכלי של נספרסו הוא לשווק את המכונות בזול ולהרוויח מהקפסולות עצמן, שיטה שחברת HP שכללה בזמנו עם המדפסות הזולות שלה שסובסדו על ידי חבילות טונר יקרות.

קפסולות סטארבקס למכונות נספרסו מגיעות ארצה

ראתה חברה נספרסו שיש גרסאות זולות של הקפסולות והתרגזה. את עסק המכונות העסקיות שלה היא פתרה בכך שהפורמט של הקפסולות השתנה וכעת הוא כדורי (אם הייתם לאחרונה בבית חולים, במקום עבודה או ב-Wework תבינו במה מדובר) שעליו עדיין לא פג תוקף הפטנט. אך למכונות הביתיות זה אכן בעיה ופוגע ברווחי החברה.

ולכן, המפעל של נספרסו החל לייצר קפסולות זהות במבנה ובסטנדרטים תחת מותגים אחרים. אם אי אפשר לעצור את המעתיקנים, החברה עצמה תעתיק לעצמה. לטובת העניין בישראל נעשה שימוש בשם המותג STARBUCKS האמריקאי שנחשב למוכר גם לשראלים שסובלים מאוד מאיכות הקפה בארה"ב וסטרבאקס מצליח לשקם אותו במידת מה (קרי: עדיף מכלום, לא בליגה של בית קפה מינימלי ביבשת אירופה). לטובת העניין, מדובר בייצור של חברת נספרסו לכל דבר ואסם/נספרסו הן היבואניות בעוד שמפעל של נספרסו מייצר את הקפסולות. אופן השווק שונה – במקום להזמין שליח עד הבית או הגעה לבוטיק של החברה, אתם יכולים לרכוש את הקפסולות החדשות בסופר ולכן הן מתחרות במעתיקנים ולא במקור.

קפסולות סטארבקס למכונות נספרסו מגיעות ארצה

מבחר הקפה פחות גדול ממה שזמין למשתמשי נספרסו עצמם וגם המחיר לא יורד משמעותית ממה שהתרגלנו (1.6 ש"ח ועד 2.2 ש"ח לקפסולה- תלוי איפה תרכשו את החבילה ובאיזה כמויות). הקפסולות נראות זהות לאלה של נספרסו, למעט נקודה ירוקה בגוון הלוגו של החברה בתחתית הקפסולה – במקום ששמור בד"כ לנקודה אדומה של Decaf. הטעמים מזכירים גרסאות מעט מימיות יותר של קפה נספרסו והטעמים מעט יותר מודגשים. יש כאן נסיון אולי להתאים לחיך האמריקאי שרגיל לקפה וניל. בעוד שהטעם מעט מימי יותר ביחס לנספרסו, הרגשתי שריכוז הקפאין דווקא גבוה יותר (אם כי יתכן שמדובר באפקט פלסבו).

קפסולות סטארבקס למכונות נספרסו מגיעות ארצה

האספרסו שיצא מהמכונה כלל את כמות הקרמה הצפויה מקפסולות נספרסו ומבחינת תושבי הבית הם התייחסו לעניין כעוד טעמים של נספרסו עצמם. אני אישית ממשיך להעדיף את קפסולות המקור, ומפליא אותי שאם החברה מנסה לנגוס נתח משוק המעתיקנים, מדוע אינה מפחיתה את המחירים שלה בכדי להפוך את שיטת השיווק הזו, שללא ספק זולה להפצה משיטת השליחים, ונוגסת בנתח גדול יותר משוק זה.

קפסולות סטארבקס למכונות נספרסו מגיעות ארצה

עדכון לאחר חודש שימוש

לאחר כחודש של שימוש והשוואה יומית של כל בני הבית, דווקא נרשמה התלהבות מחלק מהקפסולות. האמת היא שהקפסולות dark roast הרגישו מעט "שרופות" בעוד שה- light roast היו חביבות מאוד ומבחינתנו נכנסו לרוטציה של המכונה כמו קפסולות המקור. גם אם בתחילת הדרך פחות התלהבנו מהטעמים לקח זמן וטעם של הקפסולות, הגם שהוא יותר "אמריקאי" התחיל למצוא חן בעינינו.

לדיון בנושא: קפסולות סטארבקס למכונות נספרסו מגיעות ארצה


7:00
  /  
19.7.2020
  
מאת: עפר לאור

1