אז התרגלתם ל-H265 (או HEVC כמו שאנחנו קוראים לו)? תכירו את H266 או VVC

בשנים האחרונות לקח פורמט HEVC לאט את הבכורה מקודמו - H264, עכשיו הגיע הזמן גם להחליף את התקן הזה.

19:00
  /  
08.07.2020
  
מאת: עפר לאור

אז התרגלתם ל-H265 (או HEVC כמו שאנחנו קוראים לו)? תכירו את H266 או VVC

האינטרנט כידוע בנוי על וידאו, וכיום אין אתר שאין לו אלמנט וידאו כזה או אחר. וידאו, באופן כללי, הוא צרכן משמעותי של רוחב פס ולכן כיווץ הוא קריטי להצלחתו.

בתחילת הדרך MPEG-1 הומצא במיוחד עבור לייזר דיסקים, פורמט שנכשל אך סלל את הדרך לדיסקים אופטיים כפי שאנחנו מכירים אותם כיום. כיווץ זה פתח את הדלת בכלל לקידוד דיגיטלי של וידאו שעד אז היה אנלוגי בלבד.

MPEG-2 עשה מהפכה בכל הנוגע לשידורים דיגיטליים של טלויזיה – המעבר משידורים אנלוגיים לדיגיטליים נעשה במקביל בלויין, בכבלים ובשידורים הקרקעיים (עידן+ סטייל).

MPEG-4 ואחיו הצמוד H264 אפשרו את המהפכה של המעבר לאינטרנט – טלפונים חכמים, שידורי וידאו מעל האינטרנט, DVD, לויין ועד היום זה הפורמט הפופולרי ביותר לשידורים באופן כללי. MPEG-4 הצליח להעביר פי 2 איכות וידאו על גבי אותה תשתית (רוחב פס) ביחס לקודמו.

H265 או בשמו המוכר יותר HEVC – High Efficiency Video Codec הוא שדרוג של H264 ומביא איכות וידאו משמעותית טובה יותר, כולל תמיכה טובה יותר ביותר מאשר 8 ביט שממש הקשו על שיפור האיכות של H264. הוא מה שמאפשר את מהפכת 4K ו-HDR ומאפשר העברת בערך פי 2 איכות וידאו על גבי אותה תשתית ביחס ל-H264.

למרות שהוא כבר מאוד מוכר וותיק, לא כל התעשיה התיישרה לפי H265 מכל מני סיבות. הסיבה העיקרית היא פטנטים. הגוף החזק ביותר שמפתח את האלגוריתמים הללו הוא Fraunhofer institute והשיפורים שהוא מכניס כל כעשור בעיקר ממומן מתמלוגים מהחברות השונות שמפתחות צ'יפים, תוכנות, מקודדים ועוד ציוד שמשתמש בפורמטים הללו. 

מצד שני אנחנו רואים גופים רבים שאינם מוכנים לשלם את המחיר היקר ובראשם גוגל שמפתחת פורמטים משלה שמתחרים באלה של Fraunhofer אך נזהרים שלא לשלם את התמלוגים. הפורמטים שלה – VP8 ו-VP9 מגיעים בחינם עם המוצרים של גוגל (כולל יוטיוב, כרום ועוד) בעוד שאפל תומכים כבדים בפורמטים H264 ו-H265. 

אז התרגלתם ל-H265 (או HEVC כמו שאנחנו קוראים לו)? תכירו את H266 או VVC

לאחרונה התבשרנו על פורמט חדש בשם AV1 שאמור להיות אוניברסלי בדומה ל-MPEG4 ו-H264 שנתמכים כיום בכל מערכות ההפעלה והדפדפנים. רק התלהבנו ומיד קפצו השבוע החברים שלנו מ- Fraunhofer HHI עם פורמט חדשני אפילו יותר. קבלו את H266 או Versatile Video Coding –  VVC.

מה חדש? כמו בעבר מדובר ב-CODEC שמכפיל את היעילות שלו ומספק כפליים איכות תמונה עבור אותו רוחב פס. הוא תומך מ-SD ועד 8K, ובעצם הופך להכרחי אם אנחנו רוצים שידור 8K על גבי תשתית אינטרנטית בשנים הקרובות. הוא יאפשר למכשירים שיתמכו בו (מנסיון, עוברים 4-5 שנים עד שהתעשייה מתיישרת לתקן חדש שכזה) לקבל 4K במחצית רוחב הפס ממה שיש לנו כיום או לשפר את איכות התמונה ל-8K באותו רוחב פס שזמין לנו כבר היום הביתה.  כמובן שיש תמיכה מלאה ביותר מ-8 ביט, ב-HDR ואפילו בוידאו 360 מעלות. 

הצפי הוא ש-CODEC ראשוני ורשמי ראשון יפורסם על ידי Fraunhofer ברבעון השלישי או הרביעי כבר השנה.

לדיון בנושא: אז התרגלתם ל-H265 (או HEVC כמו שאנחנו קוראים לו)? תכירו את H266 או VVC


19:00
  /  
8.7.2020
  
מאת: עפר לאור

1