בדקנו: המנעול החכם של Doore

מנעול חכם נוסף הגיע לדלת שלנו. עם טביעת אצבע, מצלמה והבטחה להעלים לכם את המפתחות. מה חשבתי על המנעול של ...

6:40
  /  
07.07.2020
  
מאת: אלי חבוש

כמה שנים שאין לי מפתחות לבית ואין סיכוי שאני הולך אחורה. זה כלכך פשוט ונוח לא לדאוג אם הדלת נעולה או אם הילד לקח מפתח וזה כלכך נוח שלא לסחוב עוד משהו אחד איתי. קטן ככל שיהיה.

למעשה, הילדים שלי גדלו לתוך זה ובכלל לא יודעים מה זה לפתוח או לנעול דלת עם מפתח. אז הפעם בדקתי מנעול חכם חדש בשוק הישראלי – Doore. מה הוא שווה והאם אפשר לסמוך עליו עם דלת הכניסה שלנו? בואו נתחיל

סקירת הוידאו שלנו על המנעול החכם של Doore:

דורי הוא מנעול חכם בפיתוח ישראלי שכמו כל שאר המנעולים החכמים מבטיח לנו שלא נצטרך עוד מפתחות ושהוא יעשה לנו את החיים קלים יותר בפתיחת ונעילת הבית.

מנעול חכם DOORE

כמו שאר המנעולים החכמים, הרעיון גם כאן דומה – את היחידה הראשית מתקינים בצד הפנימי של הדלת שלנו, על גבי הצלינדר ומה שהוא בעצם עושה זה לדמות סיבוב המפתח כאילו שאנחנו סובבנו אותו מפנים הבית. היחידה הזו של DOORE מתלבשת על הצלינדר הקיים שלכם בבית, בלי שתיאלצו אפילו להחליף מפתחות והיא מופעלת באמצעות 4 סוללות AA שלדברי החברה אמורות להספיק לכארבעה חודשים של שימוש. (המנעול מותקן אצלי כבר כחודשיים והסוללות עדיין לא נגמרו)

מנעול חכם DOORE

מנעול חכם DOORE

בצד השני של הדלת יותקן לכם מכשיר טביעת אצבע, אותו תוכלו ללמד בטביעות האצבע של בני הבית שלכם וכשבן משפחה יניח את האצבע על הסורק, תישלח פקודת פתיחה באמצעות בלוטות למנעול והוא יסובב את המפתח ויפתח לכם את הדלת.

מנעול חכם DOORE

סורק טביעות האצבע

דרך נוספת לפתוח את הנעילה היא להוריד את האפליקציה של Doore וללחוץ על כפתור הפתיחה באפליקציה. דרך האפליקציה תוכלו לשלוט ולבצע פעולות רבות. תוכלו להגדיר את בני המשפחה שלכם ואת ההרשאות השונות, להוסיף או להוריד טביעות אצבע ולקבל הודעה על כל פעולה שבוצעה בדלת שלכם – למשל כשהדלת נפתחה ולא נסגרה, הודעה שהדלת ננעלה ואחד הדברים שאני הכי אהבתי הוא ההודעות על בני משפחה שמגיעים הביתה. כך למשל אם תרצו לדעת אם הילד שלכם חזר הביתה מהלימודים, אפשר לראות במסך הלוג את השם של מי שפתח את הדלת.

זו אחת התכונות החשובות עבורי למנעול חכם וכאב לילדים מתבגרים, בהחלט משפיע על הנוחות והביטחון שלי לדעת האם הילדים חזרו הביתה בלילה ומתי ואפילו האם הם הוציאו את הכלב לטיול. מי שאוהב שליטה, זה בהחלט יתאים לו.

מנעול חכם DOORE

מסך הלוגים

זה בעצם הבסיס של המערכת, אבל איתה ביחד אתם מקבלים עוד שני רכיבים מרכזיים:
רכיב מגשר שיותקן בשקע החשמל לצד הדלת והתפקיד שלו הוא לתווך את הפקודות החוצה, אל מחוץ לרשת הביתית וכך תוכלו לפתוח ולנעול את הדלת גם אם אתם בעבודה או במדינה אחרת. למעשה דרכו אפשר לצפות בכל פעולות המנעול מרחוק ואפילו לתפעל אותם.

ורכיב פעמון ומצלמה שיאפשר לאורחים שלכם לצלצל לכם בדלת מה שיעשה מספר דברים – יפעיל צלצול ברכיב הדינג דונג, צלצלן, אותו תתקינו פשוט בהכנסה לשקע היכן שתרצו ותוכלו אפילו לבחור מבין עשרות צלצולים שונים ובמקביל תקבלו בסמארטפון שלכם פוש שאומר שיש מישהו בדלת. כשתענו לשיחה תוכלו לראות את מי שעומד בדלת באמצעות המצלמה ברכיב, לשמוע ולשוחח איתו ואפילו לפתוח לו את הדלת לאחר מכן.

גם כאן, בעזרת רכיב המגשר, תוכלו לצפות במצלמה מתי שתרצו מהיכן שתבחרו.

מנעול חכם DOORE

רכיב הפעמון שיותקן מחוץ לדלת

מנעול חכם DOORE

מנעול חכם DOORE

 

הצלצלן (דינג דונג) שמגיע עם עשרות צלצולים שונים. פשוט להכניס לשקע

 

לא הכל ורוד

המערכת של DOORE חכמה ומאוד הלהיבה אותי בהתחלה עם מגוון האפשרויות והשליטה שניתן לעשות בה.
אבל, לא הכל ורוד ונראה שיש לה חבלי לידה לא פשוטים שיכולים למנוע ממנה להיות המנעול החכם שאתם כלכך מחפשים.

לא אחת קיבלתי תלונות מבני המשפחה שטביעת האצבע לא עובדת להם והמנעול לא נפתח. לפעמים זה לקח מספר פעמים עד לפתיחה ולפעמים הילד פשוט התייאש עד שדפק בדלת שיפתחו לו. אמנם רוב הפעמים המנעול תפקד ופתח את הנעילה בפעם הראשונה ואני אישית נתקלתי בפחות בעיות משאר בני הבית ואולי יש כאן גם עניין של הסתגלות או שימוש נכון. לא יודע אם זה עניין של טביעת אצבע של ילד או פשוט שימוש לא נכון, בפועל 4 מבני המשפחה, כולל אשתי, נתקלו בקשיי זיהוי. אותי זה בלבל מאוד, כי לי כמעט ולא היתה שום בעיה לפתוח את הדלת ופשוט לא הצלחתי לשחזר את הקושי שלהם. חשוב רק להזכיר שגם בשאר המנעולים שבדקתי לא היה 100 אחוז של זיהוי ופתיחת נעילה כל הזמן וגם שם היו שיהוקים פה ושם.

וזה מביא אותי לבעיה או בעצם לחוסר. אין במערכת קודן. הדרך היחידה לפתוח את נעילת הבית היא באמצעות טביעת אצבע או הסמארטפון וזה לא מספיק. פעמים רבות אנחנו עוזבים לרגע את הבית ללא הסמארטפון שלנו וגם אם חיישן טביעות האצבע היה עובד בצורה מושלמת, הרי ישנן פעמים שבהן הוא לא. בגלל אצבע רטובה, מלוכלכת או סתם כי לא בא לו לעבוד באותו הרגע. וזה קורה. במצב כזה חשוב לדעתי שיהיה קודן פשוט.

לדברי החברה אין קודן בגלל אותן פעמים שבהם הילד מגיע עם חברים והוא צריך להקיש את הקוד ואז לא נעים להגיד להם להסיט את המבט. זה לא תירוץ ובכל מקרה יש גם חיישן טביעות אצבע. לא במקום, בנוסף.

בעיה קריטית נוספת ואולי אפילו העיקרית כאן, היא תופעת הלאג, השיהוי באפליקציה. לוקח זמן רב מידי לאפליקציה כדי לבדוק את הסטטוס של המנעול באותו הרגע ולאחר מכן לבצע בו פעולה. כל עוד אתם נמצאים בטווח הבלוטות אז השיהוי הזה נסבל. אם יצאנו מהטווח, השיהוי הזה ארוך מידי.

כך למשל כשמישהו צלצל לי בדלת, פתחתי מיד את האפליקציה, אני רואה את המבקר דרך המסך שלי בצורה כמעט מיידית, אבל סטטוס המנעול פשוט איטי ולוקח שניות ואף עשרות שניות ארוכות עד שאני יכול לפתוח את הדלת. למעשה, עד היום מעולם לא הצלחתי לפתוח את הדלת מרחוק כשמישהו צלצל בפעמון. הזמן היה כלכך ארוך כשמישהו אחר מבני הבית כבר קם וניגש לפתוח את הדלת.

תגידו אולי שמדובר בבעיית רשת אצלי בבית או כל בעיית רשת אחרת אבל שידור הוידאו של המצלמה מתקבל באפליקציה כמעט מיד, דווקא הסטטוס של המנעול משתהה יותר מידי.

מנעול חכם DOORE

לדברי החברה האפליקציה עושה סבב בדיקות כשהיא קודם מנסה לזהות האם היא יכולה לפתוח את המנעול באמצעות בלוטות ורק לאחר מכן היא עוברת להתקנים אחרים וזה מה שיוצר את השיהוי כשלדבריהם זה יתוקן בהמשך. 

לאלה תוסיפו בעיה טכנית נוספת שהתברר שקיימת במספר סוגי מכשירים (השתמשתי בוואווי P30 פרו) – כשמישהו מצלצל בדלת ואני אמור ללחוץ על כפתור המיקרופון אצלי באפליקציה כדי לדבר איתו,  אצלי בוואווי זה לא עבד. משהו בתמיכה במכשיר שלי או במכשירים דומים אחרים לא מאפשר לי לפתוח מיקרופון ולשוחח עם מי שנמצא בדלת. לא ברור מה הבעיה כי במכשיר אחר, אייפון, זה כן עבד. גם במכשיר אחר שהחלפתי אליו המיקרופון עבד. נראה פשוט עניין של תמיכה במכשירים אחדים כי במכשיר הנוסף שבו המיק עבד, פתאום לא עבדו לי ההתראות של צלצול בדלת.

המנעול של Doore לא מתחבר לסייעניות הקוליות אלקסה, גוגל או סירי ולרוב זה טוב לנו בשל ענייני בטיחות ואבטחת הבית. המנעול גם לא מתחבר ל IFTTT אבל לשימושים הבסיסיים לא ממש ראיתי צורך בכך.

על מנת לצאת מהבית כל מה שצריך לעשות הוא ללחוץ על הכפתור המואר, שניתן אגב להחליף לו את הצבע באמצעות האפליקציה, או פשוט לסובב את ידית הסיבוב בצורה ידנית כך כשגם אם נגמרו הסוללות, עדיין תוכלו לצאת מהבית.

למערכת של Doore יש פוטנציאל אדיר – מצלמת הפעמון תזהה תנועה מול הדלת ותתריע, היא מגיעה עם חיישן טביעות אצבע שלא לכולם יש, שומרת LOG כניסות ויציאות של בני הבית ומאפשרת לי להיות בשקט כשאני יודע מי נכנס ומתי, אבל נראה שיש למערכת חבלי לידה שכדאי שיטופלו בהקדם באמצעות שדרוג גרסה שלאחריו היא תהיה טובה הרבה יותר.

את מערכת Doore תוכלו לרכוש במחיר של 89 ש"ח למשך 36 חודשים, יש לה אחריות ומרכז שירות ישראלי ואם תרצו לא להיות תלויים ב WIFI, תוכלו להתקין אפילו מודול של סים בעלות נוספת של 19.90 ש"ח לחודש.
תרשמו לנו מה אתם חושבים על המנעול החכם של Doore והאם יש לכם מנעול חכם אחר שאתם מרוצים ממנו או מתכוונים לרכוש

 

 

לדיון בנושא: בדקנו: המנעול החכם של Doore


6:40
  /  
7.7.2020
  
מאת: אלי חבוש

1