מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

זהו ה- NAS החזק ביותר של החברה עם 2 מפרצים, מעבד Intel וחנות אפליקציות עשירה שתהפוך אותו לאחד הגאדג'טים הכי ...

12:40
  /  
30.06.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד

הקדמה

בשנת 2010 הכנסתי לבית את ה- NAS הראשון, זה היה ה- +Synology DiskStation DS1511, מכשיר עם 5 מפרצים בו אוכלסו 5 כוננים בנפח של 2TB כל אחד. היה כיף שיש שפע של מקום לכל כותרי ה- Blu-ray, הסרטים והסדרות.

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720
בשנת 2010 הכנסתי לבית את ה- NAS הראשון שלי, זהו ה- +Synology DiskStation DS1511

 

עם הזמן, השימוש שלי הפך להרבה יותר חסכוני במקום. התחלתי לאחסן את כל התמונות והוידאו המשפחתיים בחינם ב- Google Photos, כמה מסמכים אישיים מאוחסנים ב- Google Drive ומה נשאר, סרטים? אני גם ככה צופה ומוחק, נדיר שאני בכלל שומר איזה סרט לצפייה חוזרת עתידית. 

זאת בדיוק הסיבה שעברתי לפני 5 שנים ל- NAS עם 2 מפרצים בלבד ב- RAID 1 עם הדגם +Synology DiskStation DS716

 

 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720
+Synology DiskStation DS716

ה- NAS עשה עבודה יפה לאורך השנים, צריכה של 15W במקסימום שהופכת אותו לסופר חסכוני, בעל Footprint קטן והוא חזק דיו על מנת להריץ אינספור אפליקציות במקביל, כמו Docker של Pi-hole, קליינט טורנטים, ניהול הקלטות של 4 מצלמות אבטחה, קליינט Google Drive, שיתופי SMB & NFS ומעל הכל עוד פתרון Antivirus – כל זה אגב עם זכרון ברירת המחדל של ה- 2GB ויש עוד שפע RAM פנוי. 

כאשר אחד מקרובי המשפחה שלי חיפש NAS זול, קפץ לי חיידק השדרגת לראש והעברתי להם את ה- NAS. לא חשבתי בנקודה זאת בכלל לשדרג לכיוון NAS עם יותר מפרצים, כי אני לא אוגר שום דבר בבית, זאת הסיבה שאני עברתי ל- +Synology DiskStation DS720, שמהווה את אחד מהדגמים הכי חזקים שיש ל- Synology כיום עם 2 מפרצים.

 

עיקרי המפרט הטכני

המעבד הטמון ב- NAS הוא Intel Celeron J4125 שיצא ברבעון האחרון של 2019, בעל ליטוגרפיה של 14nm, עם 4 ליבות ותדר בסיס של 2GHz עם אפשרות קפיצה לעד 2.7GHz בליבה בודדת. אלו אגב הנתונים המקורים של המעבד והם לא הוגבלו על ידי Synology בשל אספקת זרם נמוכה או אפשרויות קירור נמוכות כפי שעושים לפעמים במחשבים ניידים. 

הזכרון בו עושה שימוש המעבד הוא בנפח של 2GB מסוג DDR4 עם אפשרות הרחבה ל- 6GB בעזרת עוד סטיק (2GB+4GB). 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720חברת Synology מוכרת סטיקים של RAM מטעמה עבור הרחבת זכרון במחיר יחסית גבוה, לכן ניתן להשתמש בסטיקים שתקנו עצמאית, אך חשוב לקנות כאלו שעובדים במתח של 1.2V ולא יותר וגם אז, אתם עלולים להתקל בהודעת אזהרה שמציינת שאתם לא עובדים עם זכרון רישמי מבית Synology – אך הוא עדיין יעבוד.

 

אם נתייחס לנפח, ה- NAS כאמור עם 2 מפרצים ויכול להיות בקיבולת מקסימלית של 32TB, תלוי כמובן בסוג ה- RAID. ניתן להרחיב את האחסון ב- NAS על ידי יחידה חיצונית של 5 יחידות. רוב האנשים ישתמשו רק ב- 2 מפרצים ב- RAID 1, זה יאפשר נפח של 16TB כאשר הכונן השני יהיה גיבוי מלא של הכונן הראשון. 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720הכיתוב Synology בצדדי ה- NAS, מהווה למעשה פתח כניסת אויר.

 

את ביצועי ה- NAS אפשר לשפר על ידי שימוש בהתקני SSD אשר ישמשו כזיכרון Cache, אשר ישמש לאחסון של Hot Data, כלומר עבור מידע שניגשים אליו בצורה תדירה, הדבר יאפשר להיענות לבקשות בצורה מהירה יותר, להאיץ מהירויות כתיבה וקריאה ובכך לשפר את הביצועים שיתקבלו מה- NAS. הדבר רלוונטי לאפליקציות שדורשות המון פניות שנעשות בצורה אקראית ל- NAS או כאלו שמבצעות המון כתיבות לבלוקים בצורה לא רציפה, כמו בסיס נתונים גדול או אתר גדול. אם השימוש שלכם ב- NAS הוא עבור קריאה רציפה, כמו ניגון של סרטים ברשת הביתית, אין יתרון לזיכרון מטמון כזה. ניתן להצמיד את זכרון המטמון ל- Volume מסויים עליו שוכנת האפליקציה התובענית שלכם. 

ה- SSD שאותו תספקו צריך להגיע בתושבת M.2 ואתם יכולים להתקין אחד כזה או 2 שיעבדו ב- RAID 1, הפרוטוקול יכול להיות NVMe או SATA III, בתלוי ה- SSD שתתקינו. 

 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720השתמשתי בזוג כונני NVMe מדגם XPG SX6000 Lite עבור SSD Cache.

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720
בתחתית ה- NAS יש 2 פתחים עבור הכנסת הכוננים. זהו אגב ה- NAS הראשון בעל 2 מפרצים ואפשרות של SSD Cache דרך תושבות M.2

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720מחברי הרשת הם כפולים עבור Link Aggregation ו- Failover ומגיעים במהירות של 1Gbps. הייתי מצפה לשדרוג של מחברי הרשת לכיוון 2.5Gbps כמו שלל הנתבים ולוחות האם שיש עכשיו בחוץ.

 

החלק העיקרי ב- NAS וזה שאתם משלמים עליו פרימיום לעומת חומרה גנרית שאתם יכולים לקנות בחנות מחשבים היא התוכנה, היא זאת שתאפשר לכם לחבר את ה- NAS לחשמל ואחרי כמה קליקים לקבל NAS עובד מבלי לפתוח מדריך למשתמש או לשאול שאלות בפורומים. כמובן ש- Synology עושה רבות על מנת להעשיר את התוכנה שלה בנוסף לחנות אפליקציות עשירה שהיא מציעה ובזה ננסה למקד את הכתבה שלפניכם, כי לראות עוד גרף מהירות של העברת קבצים זה לא רק משעמם, אלא גם לא באמת תורם להחלטה שלכם אם לקנות NAS או לא.

 

הידעת? הסבר לגבי אופן קריאת דגם המכשירים מבית Synology

דגמי ה- NAS של Synology מורכבים מ- 2 חלקים, זוג הספרות הימניות מציינות את שנת יציאת ה- NAS לשוק. הספרה או 2 הספרות הנותרות לאחר מכן מצד שמאל, מציינות לעד כמה מפרצים ניתן להרחיב את ה- NAS. 

לדוגמה:

דגם DS918 יצא בשנת 2018. הדגם בעל 4 מפרצים, אז המספר 9 מציין שניתן לצרף ל- 4 מפרצים עוד יחידת הרחבה בעלת 5 יחידות (9=4+5) 

דגם DS1019 יצא בשנת 2019. הדגם בעל 5 מפרצים, אז המספר 10 מציין שניתן לצרף ל- 5 מפרצים עוד יחידת הרחבה בעלת 5 יחידות (10=5+5)

 

הדבר הפשוט ביותר שכנראה כולכם תעשו – שיתוף SMB ולמתקדמים, גם NFS 

כנראה שהרבה מקוראי שורות אלו צריכים NAS עבור גישה מרחוק לסטרימרים או לטלויזיות החכמות, עבור זה, אין פשוט מאשר להדליק את ה- Checkbox של שיתוף SMB. 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

כמובן שיש הגדרות מתקדמות יותר כמו מתן הרשאות רק לקבוצה מסויימת, קביעת פרוטוקול ה- SMB (כולל SMB3), אפשרות של לינקים סימבולים, הפעלת מודול VFS עבור תאימות טובה יותר מול Mac OS X ועוד. 

שיתוף NFS שנחוץ במיוחד עבור מכונות לינוקס, גם כן זמין בלחיצת כפתור. 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

הקמת ענן פרטי – Synology Drive Server

פתרונות ענן כמו Google Drive, Box ו- OneDrive די סוחפים את השוק, אבל לפעמים יש מידע שאנחנו מעדיפים לשמור לעצמנו. מעבר לזה, כאשר הנפח שאנחנו רוצים לגבות עומד על מאות ג'יגה וגם טרות, שירותי הענן דורשים מאות ואלפי דולרים בשנה עבור אחסון, לכן פתרון בדמות ענן פרטי הוא יותר כלכלי. 

הגדרת ענן פרטי כזה לעבודה היא מאוד פשוטה, מוצאים את אפליקצית ה- Drive Server בחנות של Synology ומתקינים כמו כל אפליקציה שאתם מכירים בטלפון שלכם.

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

ההתממשקות מול הענן יכולה להעשות במספר רב של פלטפורמות, דרך הטלפון. 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

דרך קליינט במחשב אותו ניתן להגדיר שיסנכרן ל- 2 הכיוונים או רק לכיוון אחד.

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

דרך הדפדפן, עם אפשרות של Drag & Drop או אפילו דרך התקן NAS אחר.

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

אם המידע שלכם בענן הפרטי ממש חשוב, ראוי גם לגבות אותו ב- NAS נוסף שנמצא באתר אחר. חושבים שזה מסובך להגדיר את הגיבוי הזה? ממש לא, 3-4 לחיצות והגדרתם את זה בקלות. 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

ניתן להגדיר לכל האפשרויות האלו בקלות גישה מאובטחת דרך SSL ואימות כפולמה עוד אפשר? לשמור גרסאות בזמן, כלומר אפשר לחזור אחורה לשעה מסויימת או יום ולראות את התוכן כפי שהוא היה מעודכן לאותו מועד. אפשר לבחור גם שגרסאות ישנות מגיל מסויים ימחקו או שפשוט יהיה נוהל של FIFO כאשר כמות הגרסאות מגיעה למקסימום שנבחר, הבחירה בידכם. 

אפשר גם בזמן אמת לראות את כמות הקליינטים המחוברים, לסגור חיבור, לתת הרשאות שונות לכל משתמש ועוד, הכל בצורה מאוד נוחה וקלה – וזוהי נקודת המפתח, Synology עבדה רבות על האפליקציות שלה על מנת שיהיו קלות לתפעול, שתוכלו להקים רשת כזאת גמישה של ענן פרטי בכוחות עצמכם ומבלי לקרוא מדריך למשתמש או לשאול בפורומים.

 

הרצת Docker

דוקר מאפשר לכם לבצע אוטומציה של התקנת אפליקציות ברמת PaaS והרצת יישומים בתוך Container אשר מנוהל על ידי וירטואליזציה ברמת מערכת ההפעלה. מנוע ה- Docker מכיל שלל Images. 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

ה- Images נעים במגוון רחב של קטגוריות, הנה מספר דוגמאות על מנת שתבינו עד כמה הפלטפורמה הזאת עצומה:

כלי DevOps כמו Consul, Apache Maven, Telegraf, Jenkins, Oracle JDK.

בסיסי נתונים כמו MySQL, IBM Db2, Redis, Oracle Database, MongoDB.

מערכות הפעלה כמו Ubuntu, Alpine Linux, Centos, Debian, Windows, Windows IIS, Windows Server Core.

שפות פיתוח כמו Python, php, Oracle Java 8, Ruby, Perl, Erlang.

כל ה- Images מגיעים מה- Hub הרישמי של Docker וניתן להוסיף גם ממקומות לא רישמיים. הנה לדוגמה מדריך מפורט שיסביר כיצד מתקינים Pi-hole שמהווה שרת DNS שנועד לחסימת פרסומות ברשת הביתית שלכם.

ניהול ה- Containers (זה השם של Image לאחר ההרצה) הוא מאוד פשוט, עם מבט ברור על משאבי הזכרון והמעבד שבשימוש, כיבוי והדלקה, צפייה בתהליכים שרצים, גישה לטרמינל, הגדרות הפורטים, משתני הסביבה ועוד.

 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

  

מה שחשוב להבין הוא שההפעלה של Docker דרך ה- NAS היא פשוטה מאוד, עם אלפי Images זמינים שיכולים להוות חלום עבור כל מפתח שרוצה להתנסות, לבדוק או לתחזק את הקוד שלו בקלות.

 

גיבוי – Hyper Backup

התקן NAS הוא לא גיבוי, הוא מהווה מתקן שנותן לנו שרידות. מה ההבדל אתם שואלים? שרידות מידע היא כאשר אנחנו עובדים על המידע המקורי, אך המידע עדיין מוגן אם הוא יעבור פגיעה כמו השבתה של כונן קשיח, לוח האם או המחשב. מערכי RAID כפי שיש ב- NAS, הם בדיוק זה, אנחנו עובדים כל הזמן על המידע בזמן אמת ואנחנו מוגנים אם אחד הכוננים הקשיחים הפסיק לעבוד, אך מה יקרה עם ה- NAS יגנב? יעלה באש בשל דליקה באתר? יפגע על ידי וירוס, תוכנת כופר, סוס טרויאני או רוגלה? 

על מנת לגבות את עצמנו במקרים כאלו, אנחנו חייבים לגבות את המידע. החסרון של התהליך יהיה שהמידע יהיה מעודכן לפעם האחרונה בו הוא גובה, זאת הסיבה שחשוב לבחור שירות גיבוי שכולל מספר פרמטרים חשובים כמו תדירות גיבוי גבוהה, מידור המידע ואבטחתו, אפשרות לזמן שיחזור מהיר, ניטור הצלחה וכישלון של תהליך הגיבוי וגם יכולת שיחזור פרטנית ולא את כל הגיבוי כולו. 

הפתרון (החינמי!) של Synology עונה על כל הדרישות האלו ועוד.

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

האפליקציה מאפשרת לגבות לא רק התקני NAS, אלא גם יישומי ענן כמו Google Drive, Dropbox, S3 Storage, IBM Cloud ועוד המון שירותים פחות נפוצים, כולל אפשרות של גיבוי תקייה שכוללת את כל המידע החשוב שלכם.

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

תזמון ביצוע הגיבוי פשוט למדי כפי שניתן לראות, כולל הפעלת הצפנה על הגיבוי למקרה שהוא יגיע לידיים הלא נכונות.

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

 

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

כל מנגנון גיבוי ראוי שיהיה בעל מדיניות מסויימת של Rotation לגיבויים והאפשרויות כאן מאוד מגוונות. בדוגמה שמופיעה בתמונה, ניתן לראות שיש שמירה של 256 גרסאות אחורה. כמובן שצריך די והותר מקום ב- NAS עבור זה, אך זוהי פונקציה של כמות החומר שתרצו לגבות. אופצית ה- Smart Recycle די חכמה ושומרת גרסאות שעתיות מה- 24 שעות האחרונות, כאשר לאחר מכן, נשמרת גרסה יומית מכל יום בחודש האחרון ולאחר מכן גרסה שבועית עבור כל הגרסאות הישנות יותר מחודש.

ניתן גם להגדיר מדיניות פרטית באפשרויות המתקדמות אם תרצו. 

כמובן שאתם גם תקבלו דואל אם תרצו על כל משימת גיבוי שמצליחה או נכשלת, התראות על נפח מקום שעומד להיגמר, הגדרות Threshold, לוג לפעולה, צפייה בגרסאות ועוד המון אופציות למתקדמים, הכל בחינם ויבטיח לכם שיש לכם גיבוי מלא לקבצים הכי חשובים שלכם – וכמו תמיד, הכל קל מאוד להגדרה בצורה עצמית מבלי שתצטרכו להיות אשפי מחשבים מדופלמים.


מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

 

 

סיכום

הרבה פעמים עולה השאלה בפורומים למה צריך לשלם אקסטרה על NAS מוכן כמו מבית Synology או מחברות אחרות כאשר אפשר לבנות אחד עצמאית עם רכיבי מדף ותוכנת FreeNAS. משתמשי FreeNAS גם יאמרו שיש שפע של Plugins להרחבת היכולות. יש משהו בטענה הזאת, במיוחד אם אתם בטוחים שאתם בעלי הכלים לבחור את החומרה המתאימה, להרכיב ולאחר מכן להגדיר אותה בצורה אופטימלית עבור הצרכים שלכם. 

מצד שני, כמה אנשים פרטים אתם מכירים שירצו באמת להרכיב עצמאית את ה- NAS ולהגדיר את התוכנה שלו? וכמה עסקים קטנים? 

הפתרון של Synology הוא מוצר מדף שמתאים בעת ובעונה אחת לאנשים פרטים שבסך הכל רוצים לראות כמה סרטים עם הסטרימר בבית וגם לעסקים קטנים ובינוניים שחשוב להם לגבות בצורה אמינה את כל הנתונים הכי חשובים עליהם מתבסס העסק שלהם. 

הממשק כל כך נוח לשימוש על ידי הדיוטים, שאין צורך לגגל כלום. גם אם יש מסך עם מסך אופציות, Synology ישר מציגה מסך עזרה עם הסבר פשוט וקצר שיעזור בבחירה. רוצים בכל זאת לגגל? כנראה שהתוצאה הראשונה תהיה מסך עזרה מהאתר של Synology שמסביר עם דוגמאות את הנושא. 

זה ברור לכל שיש כאן תשלום פרימיום על התוכנה וזה בסדר גמור, התשלום הזה מאפשר לחברת Synology להשקיע כל כך הרבה בתוכנה מתוצרתה על מנת להציג מוצר שעובד בצורה יציבה כל כך ופשוט להבנה והגדרה. 

אני נזכר מלהזכיר יותר מידי את הדגם שבחנתי, ה- +DS720 מסיבה פשוטה, התוכנה של Synology משותפת לכל דגמי ה- NAS מתוצרתה.  

אם נתייחס ספציפית לדגם הנבחן, הוא הציג ביצועים מצויינים עם פעולה שקטה ושפע של איוורור מתאים לזוג הכוננים הקשיחים שהוא איכלס (זוג כונני 7200RPM יעודים ל- NAS מבית HGST). מערכת הקבצים מסוג Btrfs הבטיחה אבטחה נאותה והאפשרות לחבר יחידת אחסון נוספת, גם מאפשרת לנו לגדול עם הזמן במידה ונצטרך עוד אחסון. 

החסרון היחידי שמצאתי הוא שהמכשיר חף מיציאת HDMI, זה היה מאפשר להציב אותו לצד ה- TV בסלון ולקבל גם סטרימר. Synology למעשה לא מתקינה מחבר HDMI באף אחד מהמכשירים מתוצרתה מלבד יחידות יעודיות עבור מצלמות אבטחה מסדרת VisualStation. החסרון הזה מעט מתגבר כאשר רואים שלמתחרה העיקרית, QNAP, כן יש מחבר כזה. מצד שני, הרבה יגידו שהם לא רוצים התקן NAS מרעיש בסלון שלהם ויעדיפו למקם אותו בפינה רחוקה יותר בבית. 

בסופו של דבר, ה- +DS720 מעניק לי שפע יכולות וכל אחד שישים את ידיו על NAS כזה, ימצא תוך זמן קצר סט אחר של אפליקציות שיתאימו לצרכים שלו ושיהפכו את המטלה של שרידות וגיבוי המידע בבית ובעסק להרבה יותר פשוטה וקלה לביצוע.

 

המחיר עומד על 1955 ש"ח לערך בייבוא אישי מאמזון.

לדיון בנושא: מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720

מכשיר NAS מדגם +Synology DiskStation DS720


12:40
  /  
30.6.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד

1