השבב ההיברידי של אינטל שיקדם מחשבים מתקפלים

אינטל משיקה את המעבדים ההיברידים - השבבים הקטנים ביותר שאינטל פיתחה המספקים ביצועים ברמה של Core  
7:00
  /  
11.06.2020
  
מאת: אלי חבוש

 אם אתם צריכים עדות לכיוון ולמגמות אליו הולך שוק המחשבים, אתם יכולים להבין זאת מהמעבדים ההיברידיים שהשיקה אינטל – מעבדים זעירים המסוגלים לתת ביצועים ברמת Core שיאפשרו להם להשתלב במחשבים קטנים ודקים ואפילו כאלה שיכולים להתקפל.

אינטל פיתחה טכנולוגיה בשם  Foveros שמאפשרת לסדר את השבבים בצורה תלת-ממדית, ובאמצעותה ניתן להשיג צמצום דרמטי בשטח שתופסים המעבדים במארז. למעשה, כעת הם תופסים שטח זעיר של 12 מ"מ, כגודל מטבע קטן. צמצום השטח התאפשר הודות להערמת שתי dies לוגיות ושתי שכבות DRAM בשלושה ממדים, סידור שגם מבטל את הצורך בזיכרון חיצוני. לשם השוואה, מטבע שקל חדש אחד הוא בעל שטח 18 מ"מ. התוצאה: ארכיטקטורת CPU היברידית. ככל שהשבבים שארוזים בצורה יותר קטנה כך הם נשענים על פחות שטח – מה שמאפשר יצירת מחשבים דקים יותר.

המחשבים הראשונים שיצאו לשוק עם המעבדים החדשים הם Samsung Galaxy Book S ולאחריו, ThinkPad X1 Fold של לנובו.

השבב ההיברידי של אינטל שיקדם מחשבים מתקפלים

ממבחני ביצועים שעשתה אינטל, עולה כי בהשוואה למעבד Core i7 8500Y. השטח שיתפוס המעבד ההיברדי של אינטל יהיה קטן ב-56% ולמרות זאת הוא מגיע עם חיי סוללה ארוכים. מחשבים עם המעבדים ההיברדים יצרכו בסה"כ 2.5mW במצב סטנדביי, שזה, לדברי אינטל, צמצום של עד 91% בהשוואה למעבדי Y-Series, מה שיאפשר לצרכנים פרקי זמן ארוכים יותר בין טעינות.

מעבדיIntel Core i5  ו-i3  עם טכנולוגיית Intel Hybrid  נשענים על ליבת 10nm Sunny Cove  שפותחה באינטל ישראל, והודות לכך מקבלים על עצמם עומסי עבודה אינטנסיביים יותר בקדמת העיבוד, בעוד שארבע ליבות Tremont  חסכוניות בחשמל מאזנות את צריכת החשמל ומטייבות את המטלות שרצות ברקע. המעבדים תואמים לחלוטין ליישומי ווינדוז 32 ו-64 סיביות.

איפשור תקשורת בזמן אמת בין ה-CPU למתזמן ה-OS מאפשר להריץ את היישומים הנכונים על הליבות הנכונות. במקביל, ארכיטקטורת ה-CPU ההיברידית מספקת ביצועים טובים בעד 24% יותר לכל וואט וביצועים משופרים בעד 12% בתהליכון יחיד. התוצאה היא זמני עלייה מהירים יותר של היישומים.

מנוע GPU גמיש מאפשר יישומי היקשים ממושכים ועתירי הספק, לרבות עיצוב וידיאו (video stylization) בעזרת בינה מלאכותית, אנליטיקה ושדרוג רזולוציה של תמונות.

גרפיקת Gen11 מספקת יצירת תוכן ומדיה חלקים תוך כדי תנועה. כעת ניתן להמיר סרטונים במהירות גבוהה בעד 54% ועם תמיכה בעד ארבעה צגי K4 חיצוניים.

תמיכה ב WiFi 6 ובפתרונות Intel LTE  מאפשרת התוועדות וידיאו וסטרימינג רצופים וחלקים אונליין.

נתונים טכניים:

 

Processor Number

Graphics

Cores / Threads

Graphics (EUs)

  Cache

TDP

Base Freq (GHz)

Max Single Core Turbo (GHz)

Max All Core Turbo (GHz)

Graphics Max Freq (GHz)

Memory

i5-L16G7

Intel UHD Graphics

5/5

64

4Mb

7W

1.4

3.0

1.8

0.5

LPDDR4X-4267

i3-L13G4

Intel UHD Graphics

5/5

48

4Mb

7W

0.8

2.8

1.3

0.5

LPDDR4X-4267

 

 

 

לדיון בנושא: השבב ההיברידי של אינטל שיקדם מחשבים מתקפלים


7:00
  /  
11.6.2020
  
מאת: אלי חבוש

1