הרחפן הכי טוב שתכירו – ה Mavic Air 2

מהיר יותר, שקט יותר וחכם יותר. בדקנו את המאביק אייר 2 בשטח. צפו במה שהוא יודע לעשות

7:00
  /  
17.05.2020
  
מאת: אלי חבוש

יצרנית הרחפנים הטובה בעולם הוציאה החודש את הגרסה החדשה שלה לגרסת המאביק אייר עם כמה שינויים ותוספות למה שהכרנו, אבל יחד עם זאת, עם כמה פשרות. בדקנו את המאביק אייר והנה מה שחשבנו עליו.
טוב, אני לא מתאפק, זה הרחפן הטוב ביותר שהטסתי. בואו תראו למה:

סרטון הסקירה Mavic Air 2:

לפני שנצא איתו לשטח, בואו נדבר על מה שאנחנו מקבלים כאן. המאביק אייר 2 הוא קודם כל רחפן גדול יותר מאחיו הבכור, המאביק אייר 1 ואפילו בצורה די משמעותית. שיטת הקיפול והפרישה נותרה כשהייתה בכל הדגמים, אתם יודעים – קיפול הכנפיים לצדדים ולמעלה, כמו סוג של חגב אם תרצו.

עם הגודל מגיע גם משקל והמאביק אייר 2 שוקל לא מעט על הנייר, 570 גרם ליתר דיוק, והוא אמנם כבד יותר מאחיו אבל תאמינו לי שזה לא משהו שישפיע על הניידות והנוחות שלכם איתו וגם עם הגודל שלו, עדיין תוכלו להניח אותו על כף היד שלכם.

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

מסביב לרחפן נמצא חיישני קירבה שיעזרו לו לנווט בין מכשולים ולהימנע מלפגוע בהם. יש לנו שניים מלפנים ושניים מאחור וגם בתחתית הרחפן אבל לא תמצאו חיישני קירבה כאלה בצידי הרחפן וזה מעט חבל. אתם יודעים לצורך כל הצילומים בהם אתם עושים איתו PAN SHOTS הצידה. בבטן של המאביק אייר 2 מצאנו גם פנס לד שהרחפן ידליק בנחיתה כדי להקל עליו בנחיתה במקומות חשוכים. את הפנס תוכלו להדליק ידנית גם עם כפתור הפונקציה בשלט.

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

שינוי משמעותי בעיצוב אנחנו יכולים לראות גם בשלט החדש שדומה יותר היום לשלט של XBOX. הוא גדול יותר ואת הסמארטפון שלנו אנחנו נניח בראש השלט במקום בתחתית השלט מה שהיה עד היום. למרות שאנחנו מקבלים שלט גדול יותר שיתפוס לנו יותר מקום בתיק, כל העיצוב החדש הזה נראה לי הגיוני ונוח יותר. רק ממש חבל שהוא לא מגיע עם מגן שמש מובנה ותצטרכו לרכוש אחד. השמש ממש מקשה על הטסה.

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

אין יותר מידי כפתורים בשלט והוא מאוד קל לתפעול. מלבד הגויסטקים להטסת הרחפן, נמצא כאן את הכפתורים המוכרים כמו כפתור כיבוי והדלקה, כפתור החלפת מצלמה, כפתור חזרה הביתה, כפתור פונקציה שמשמש להפעלת הפנס בתחתית הרחפן וכפתור לשינוי מצב הטיסה – מצב חצובה כדי שהרחפן יבצע תנועות עדינות ממש באוויר, מצב רגיל ומצב ספורט שבו הוא יטוס ויתמרן הרבה יותר מהר. שימו לב שבמצב הזה, חיישני הקרבה יבוטלו.

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

מלפנים נמצא את כפתור הצילום ואת הסליידר ששולט במצלמה למעלה למטה.

הנדסת האנוש והמחשבה על הפרטים הקטנים כאן היא מדהימה. כך למשל התופסן של הסמארטפון נשלף מתוך השלט ושם נמצא גם את הכבל לחיבור הסמארטפון והנה עוד דבר נחמד – הג'ויסטיקים שלו נמצאים במסתור משלהם בתחתית השלט כדי שלא יפגעו בתוך התיק. הכל כדי שתוכלו לאחסן ולפרוש את הרחפן בצורה נוחה ומהירה. אהבתי.

אבל הדבר שאולי הוא החשוב ביותר כאן זה איכות הצילום והמצלמה שלו. אחרי הכל המאביק אייר 2 הוא כלי לצילום ולא רק צעצוע למשחק והטסה.

המצלמה כאן היא בעלת חיישן CMOS 1/2 אינץ שמוצבת על גימבל בעל 3 צירים ובעלת ייצוב מדהים באוויר, גם בתנאי רוח קשים יותר. אתם לא תאמינו עד כמה התמונה שלכם מיוצבת באוויר ולפעמים התחושה היתה כאילו הצבנו חצובה בשמיים. וזה אפילו בלי להשתמש במצב ה Tripod.

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

מפתח הצמצם כאן הוא 2.8 קבוע והיא יודעת לצלם סטילס באיכות של 48 מגה פיקסלים ובנוסף, באיכות של 12 מגה פיקסלים במצב של תמונה חכמה בו המצלמה תשפר בצורה אוטומטית את איכות התמונה לפי הסצנה המצולמת או לפי הצורך, למשל העברה למצב HDR. מצב התמונה החכם באמת משפר את התוצאה הסופית ומאפשר לנו לא לחשוב יותר מידי על הפרמטרים שאנחנו צריכים לקבוע בצילום.

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

מבחינת וידאו, כאן נקבל לראשונה אפשרות לצילום וידאו 4K ב 60 פריימים לשניה בקודק H.265 וזאת בנוסף על אפשרות צילום וידאו ב 30 פריימים או 60 פריימים לשנייה באיכות 4K או 1080P.במצב הייפרלאפס בו הרחפן יצלם תנועה מהירה של אובייקטים ויתפור אותם לוידאו מרהיב שזז בזמן תוכלו לצלם כבר באיכות של 8K. טוב, כאן מדובר בצילומי סטילס שמבוצעים כל כמה שניות שנתפרים לאחר מכן לוידאו. בכל מקרה המצב הזה עדיין לא זמין ברחפן ויגיע בעדכון בהמשך.

בנוסף לכל אלה, תוכלו לצלם וידאו בהילוך איטי של 120 או 240 פריימים לשנייה.

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

איכות הוידאו שיוצאת מהרחפן היא לא פחות ממעולה. התוצאה הסופית אמנם קצת נייטרלית מידי לטעמי ולעתים חסרת צבע וחיים אבל זה לא משהו שאתם לא יכולים לסדר בעריכה לאחר מכן ובכלל, זה עניין של טעם אישי.

הרחפן זז מהר, אפילו מהר מאוד ולא תספיקו ללחוץ על הג'ויסטיק והוא כבר נמצא בקצה השני של השדה מוכן לצילום. לצערנו, הרחפנים בישראל לא מממשים את מלוא הפוטנציאל שלהם בכל הקשור למרחק טיסה וזאת עקב מגבלות שמוטלות אוטומטית על תדרי השידור. בניסיון שלי להטיס את הרחפן רחוק, הגעתי לטווח של כקילומטר וחצי. לא מרחק קטן בכלל, אבל קטן יותר ממה שהוא מסוגל. כמובן שבהתאם לכללים הרי שבכל מקרה יש להטיס רחפן כשהוא בטווח הראייה שלנו.

גם כאן תמצאו את מצבי הצילום המיוחדים שלקח לי זמן למצוא אותם באפליקציה ולא ממש הבנתי למה הם לא נמצאים בברירת מחדל בכפתור הפונקציה במכשיר. עם מצבי הצילום המיוחד תוכלו לבצע צילומי וידאו אוטומטיים ומדהימים כשהאובייקט שלכם במרכז תוך שבכל מצב כזה עושה האפליקציה שימוש בזיהוי האובייקט המצולם.

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

תוכלו לצלם את האובייקט שלכם בתנועה מעגלית כשהרחפן מסתובב סביבו ומשאיר אותו במרכז גם כשהאובייקט זז, צילום רוקט שבו הרחפן מצלם תוך כדי שהוא טס כלפי מעלה, צילום מעגלי תוך התקרבות והתרחקות מהאובייקט, צילום עולם קטן שלאחר שהרחפן ירחף תוך כדי צילום למעלה, הוא גם יקח תמונות של הסביבה כדי לתפור אותן לאחר מכן לאפקט של עולם קטן ועוד אפשרויות שונות לצילומים חכמים.

בכלל אופציית המעקב והזיהוי שלו המבוססת על Active track 3.0 היא לא פחות ממדהימה. תוכלו לסמן לרחפן את האובייקט שאתם רוצים שהוא יעקב אחריו והוא יעשה את זה בצורה כמעט מושלמת. פשוט ציירו ריבוע סביב האובייקט שלכם והרחפן יינעל עליו ויעקוב אחריו לכל מקום אליו הוא יילך. 

בדקתי את זה גם עם אובייקט שהולך ברגל וגם ברכב ונדהמתי מהתוצאה. מתוך מחשבה שהמטרה שלנו היא לצלם את האובייקט בצורה קולנועית, הרחפן לא יעקוב סתם אחר האובייקט אלא יעקוב אחריו תוך שהוא מבצע תנועות צילום. תוכלו להחליט האם המאביק 2 רק יעקוב אחרי האובייקט עם העין שלו מבלי לזוז או תוך כדי תזוזה. במצב של מעקב בתזוזה, תוכלו לשלוט על הרחפן ולהזיז אותו ממקום למקום ליצירת אפקט צילום מרהיב שמותאם לתוצאה שאתם רוצים להגיע אליה.

הזיהוי והמעקב חכמים עד כדי כך כשגם כשהרחפן מאבד אתכם לרגע, הוא משלים במוח שלו את המסלול שלכם ומצפה לראות אתכם בצד השני וכך הוא תמיד ישמור איתכם על קשר עין. זה אמנם לא תמיד עבד בצורה מושלמת אבל היה מספיק טוב בשביל להרשים אותי.

הרחפן הכי טוב שתכירו - ה Mavic Air 2

עם גרסת הקומבו אתם מקבלים 3 סוללות כשהחברה אומרת שכל סוללה תספיק לכם לכ-34 דקות. זה גכמובן בתנאי מעבדה ובפועל הגעתי לזמן נמוך יותר בכ-5 דקות, בעיקר בשל העובדה שמעולם לא הבאתי את המאביק לקצה מבחינת ניצול הסוללה וגם זמן השהייה באוויר מאוד תלוי בתמרונים שתעשו איתו. אבל בשורה התחתונה הסוללה נתנה תוצאות מעולות, הרבה יותר טובות מהמאביק 1 שהייתי צריך להחליף לו סוללה בזמן שהמאביק 2 ניצל אולי 60% משלו.

כן, לא נתעלם מהעניין הפשוט שסוללות נוטות גם לאבד מכוחן במהלך הזמן וקשה להשוות סוללה חדשה מהניילונים לסוללה שעובדת כבר מספר חודשים. אבל עדיין התוצאות מרשימות וטובות יותר.

למי שמטיס הרבה, חבילת הקומבו מומלצת הרבה יותר ותתן את התמורה הטובה ביותר לכסף שלכם. עם שלוש סוללות הרגשתי שהרחפן מתיש אותי ולא ההיפך כשבשלב מסויים, לאחר כשעה וחצי בשטח, היה לנו כבר חם מידי ובאמת שרצינו כבר לסיים את סשן הצילומים.

עניין לא פחות חשוב שלפעמים מתעלמים ממנו הוא עניין הרעש. המאביק אייר 2 פחות רועש, באופן משמעותי, מרחפנים אחרים שבדקתי ובטח מהמאביק אייר 1 שיש לו פיץ וזמזום גבוהים יותר. לי זהו מאפיין חשוב מאוד בהטסת רחפן בסביבה שלפעמים לא רואה ממש בעין יפה את הרעש שהוא עושה.

סיכום

בשורה התחתונה, המאביק אייר 2 הוא רחפן מדהים. נכון שהייתי שמח אם הוא היה קטן יותר ואם היו לו חיישנים גם בצדדים כדי לאפשר לי להטיס בלב שקט יותר, אבל מלבד אלה, הוא אחד הרחפנים הטובים ביותר שהטסתי. הצילומים שהוא מפיק אמנם פחות רווי צבע לטעמי אבל הם מרהיבים ומצבי הצילום החכמים עוזרים לתוצאה קולנועית מרשימה. מצב הזיהוי והמעקב שלו לא פחות מהדהימו אותי ובכלל, כשיש לי מוצר שעושה הכל כדי לאפשר לי שימוש נוח ואוטומטי יותר, הוא מוצר שאני אוהב. כל מה שנשאר לכם הוא פשוט לחשוב על זוית הצילום הרצויה והתוצאה שתרצו להגיע אליה והמאביק אייר 2 יאפשר לכם אותה.

חבילה סטנדרטית הכוללת Mavic Air 2, סוללה אחת, שלט רחוק וכל המתאמים הדרושים תעלה לכם – 3,299 ש"ח

חבילת Fly More הכוללת את כל הפריטים מהחבילה הסטנדרטית ובנוסף תיק נשיאה, מסנני ND, עמדת טעינה ועוד 2 סוללות במחיר של 4,149 ש"ח.

לדיון בנושא: הרחפן הכי טוב שתכירו – ה Mavic Air 2


7:00
  /  
17.5.2020
  
מאת: אלי חבוש

1