SteelSeries מציגה את Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל לא בדיוק

עם שלדת אלומיניום, RGB מלא, צג OLED וסוויצ'ים כחולים מיוחדים, SteelSeries מציגה מקלדת גייימינג שתשמחו להשתמש בה, אם תוכלו להתגבר ...

22:15
  /  
14.05.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד

הקדמה

חברת SteelSeries מרעננת לאחרונה את כל ליין המקלדות שלה, דגם ה- SteelSeries APEX M750 הבכיר יצא לטובת ה- SteelSeries Apex Pro ומקלדות הכניסה שלה פינו את מקומם לטובת זוג דגמי ה- Apex החדשים, Apex 3 עם הגנת IP32 ומקשים שקטים ודגם ה- Apex 5, אשר מוסיף סוויצ'ים היברידיים עם צג OLED ו- RGB נפרד עבור כל כפתור. ה- Apex 5 הוא גם המקלדת שעומדת לפנינו.

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

 

חברת SteelSeries מתפארת בסוויצ'ים ההיברידיים אותם היא ציידה במקלדת. למעשה, המונח של סוויץ' היברידי מנוצל לרעה היום על ידי הרבה יצרנים, אשר לוקחים סוויצ'ים מממברנה ומקשיחים אותם יחד עם הוספת מעין פס פלסטיק קשיח שמעניק רעש של קליק בזמן הלחיצה, זה הפתרון הזול ביותר וזה שאתם מוצאים בהרבה מקלדות גיימינג של עד $50. SteelSeries כמובן לא משתמשת בפתרון זול כזה ולכן כן משתמשת בקפיץ בדיוק כמו מקלדת מכאנית, כאשר הלחיצה נרשמת לאחר מגע עם ממברנה עמידה איכותית, כך אנחנו מקבלים את הלחיצה הקריספית המהירה עם ההרגשה הטַקְטִילִית ולקינוח, הלחיצה הרכה כמו במקלדת ממברנה.

בתכלס, זוהי באמת מקלדת מכאנית אם חשוב לכם לדעת שאתם מחזיקים בכזאת, רק רישום הלחיצה (Actuation), נעשה באמצעות ממברנה. בעבר כבר ראינו מקלדת בולטת דומה, זוהי ה- Ornata Chrome מבית Razer שהוצגה כבר ב- 2017. ה- Apex 5 לא אמורה להיות התשובה של SteelSeries, כי בכל זאת, עברו 3 שנים, אלא ניסיון של החברה להציג מקלדת תקציבית (במחיר של 599 ש"ח קשה לקרוא למקלדת "תקציבית") יחסית לשאר המקלדות מתוצרתה, אך עדיין לשמור על מאפייני פרימיום של מקלדות בכירות יותר.

בואו נחזור קצת אחורה ונראה מה יש למקלדת להציע.

המקלדת

סדרת מקלדות ה- Apex מבית SteelSeries מתחילה עם ה- Apex 3 במחיר של 369 ש"ח. במחיר הזה, אתם מקבלים מקלדת עם אסמכתת IP32 ו- 10 אזורי RGB. בקצה העליון של המקלדות, נמצא את ה- Apex Pro, מקלדת עם סוויצ'ים מסוג Omnipoint בעלי יכולת לשינוי נקודת ה- Actuation, צג OLED ומחבר USB בקצה השמאלי העליון.

כל המקלדות מבית SteelSeries, נושאות עיצוב זהה, איכות חומרים דומה ומשטח מנוחה מגנטי עבור מפרקי הידיים. המקלדת נושא כתבה זו, ה- Apex 5, בעלת אותו צג OLED כמו במקלדות הבכירות יותר בסדרה ולמעשה גם עיצוב דומה. אם מסתכלים על המקלדות, די קשה עד בלתי אפשרי להבדיל בינהן כי הן כל כך דומות. כיצד כן תבדילו? אם תניחו את האצבעות שלכם על המקשים. ה- Apex 5 באמת ובתמים מרגישה ומתנהגת כמו מקלדת מכאנית. ה- Ornata Chrome בהשוואה, מרגישה יותר כמו שילוב של סוויצ'ים מכאניים יחד עם ממברנה רכה בסוף, כאשר ממש מרגישים את המקשים דוחפים את האצבע למעלה, זה דורש קצת הסתגלות. ה- Apex 5 חפה מעקומת הסתגלות זאת.

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

 

מה שכן תצטרכו להסתכל זה רעש הקליקים, אלו סוויצ'ים כחולים כאמור ומי שלא התנסה עם כאלו, כדאי שידע מראש כי מדובר בחוויה סונית "מיוחדת", כזאת שגרמה לילדים שלי בדקות הראשונות לשימוש במקלדת, לצאת מהחדרים שלהם לשאול אותי מה הרעש הזה. אשתי טוענת שזה רעש כמו של קצרנית במשרד. לא שזה משנה לי יותר מידי, אני מקליד ונהנה 🙂

מתחת למכסה המנוע, קיימים עוד הבדלים בין ה- Apex 5 למקלדות הבכירות יותר. ערך ה- Rollover עומד כאן על 24, זה אומר שניתן ללחוץ עד 24 מקשים בבת אחת וכל ה- 24 האלו ירשמו. דגמים בכירים יותר לסדרת Apex, מגיעים עם המקסימום – N-Key Rollover (נקרא גם NKRO), כלומר אם למקלדת יש 104 מקשים, ניתן ללחוץ על כולם ביחד וכל 104 המקשים יעברו רישום. האם זה נחוץ? לא למיטב ידיעתי (או שייתכן שאני לא גיימר כזה כבד), כי לרוב אתם באמת לא תעברו 10 מקשים שנלחצים בבת אחת, אבל תמיד טוב להתהדר בתווית של NKRO.

גם קושחת ה- Anti-Ghosting כאן היא נמוכה יותר ברמה, SteelSeries קוראת לזה Gaming Grade, כאשר הכוונה היא שהמנגנון מופעל רק על המקשים שסביר להניח שהגיימרים ילחצו עליהם ללא פירוט אלו מקשים, אבל ניתן להניח בהגיון שאלו מקשי ה- AWSDX וסביבתם. במקלדות מסדרת Apex גבוהה יותר, SteelSeries מסווגת את מנגנון ה- Anti-Ghosting כ- 100%, כלומר הוא מופעל על כל המקלדת. אגב, ערך ה- Actuation כאן עומד על 2mm עם מרחק של 4mm. העוצמה שתצטרכו לעשות על כל מקש על מנת שירשם עומד על 50cN.

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

 

המקלדת היא מקלדת 104 מקשים בסידור סטנדרטי, עם שוליים יחסית עבים ולא דקים כמו ב- HyperX Alloy Origins להשוואה. משקל המקלדת עומד על 0.925Kg כאשר מה שתורם למשקל הוא שלדת אלומיניום התעשייתי ממנה היא מורכבת. זוהי לא מקלדת מהכבדות שראיתי, אבל איכות הבנייה כאן, הפינישים, הרכות של משטח המפרקים – הכל ברמה שתנסה להצדיק עד כמה שניתן את המחיר. אם כבר הזכרנו את משטח המפרקים, הוא עשוי מפלסטיק קשיח כאשר המשטח העליון וזה שעליו מונחות כריות פרקי הידיים שלנו, רכות יותר ונעימות לשימוש. המשטח נצמד עם מגנטים מוסתרים במקלדת וניתן כמובן לעבוד ללא המשטח, אבל כנראה שאתם תחזירו אותו לשימוש במהירות, כי המקלדת יחסית גבוהה והרבה יותר נוח לעבוד עם המשטח. 

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל למשענת למפרקי הידיים שנצמדת עם מגנטים למקלדת. די שימושית ואני מתקשה לראות מישהו עובד בלעדיה.

 

תאורת RGB עבור כל כפתור

במקלדות גיימינג זולות יחסית, אתם תראו תאורת RGB על כל אזור. כאן תאורת ה- LED היא נפרדת עבור כל מקש במקלדת. מכיוון שהמקלדות עוברות חריטה בארץ לעברית, תאורת ה- LED מאירה על האות בעברית רק בצורה עקיפה ובשל מבנה הסוויץ', רק מעט מאוד מהתאורה מגיע באמת לאות העברית שעל המקש. זה לא ממש חסרון של המקלדת ולא באמת היה ניתן לצרוב את העברית על מקום אחר כי זה היה מעניק תחושה צפופה מידי, אבל זוהי נקודה שראוי לקחת בחשבון אם יש לכם OCD בנושא.

 

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל לשימו לב כיצד תאורת ה- RGB נראית פחות טוב דרך חריטת העברית.

 

אם אנחנו כבר מזכירים את המקשים, יש כאן תאימות ל- MX Stems, כלומר תוכלו להחליף את ה- Keycaps לאחרים, זה גם די אופנתי עכשיו.

 

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל לתאימות מול MX Stems. ניתן גם לראות את נורית ה- LED בקצה העליון של המקש, זה גם מסביר למה ה- RGB פחות נראה דרך חריטת העברית.

 

ניהול כבלים ורגליות

בעבר SteelSeries היתה מציידת את המקלדות שלה עם 2 סטים של גומיות עבות, כל סט בגובה אחר ואלו היו בעצם הרגליים האחוריות של המקלדת. הפתרון הזה לא היה נוח כי החלפת הגובה (לא שזה נעשה בצורה תדירה, אלא רק בהתחלה כאשר מתרגלים למקלדת) לא נוחה כמו רגליות רגילות ותמיד מאבדים את הזוג השני של הגומיות שלא בשימוש. עם רענון סדרת ה- Apex הנוהג הזה הוחלף לרגליות רגילות בעלי 2 מצבים – גבוה ונמוך. הרגליות לא מתכופפות אם דוחפים את המקלדת אחורה והן קלות לשימוש, כמו כל רגליות אחרות של מקלדת.

חברת SteelSeries הגדילה ראש והכינה מעבר לכבל של המקלדת דרך 3 מקומות שונים – ימין, אמצע ושמאל, על מנת להתאים לכל תצורה. כבל המקלדת לא נשלף, יחסית עבה ולא סרוג. אגב, בדגם ה- Apex 7 הבכיר של SteelSeries, חיבור המקלדת הוא כפול כי המקלדת גם מכילה כניסת USB-A בקצה העליון השמאלי.

 

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל לשימו לב לניהול כבל המקלדת משני הכיוונים ומהאמצע.

 

פאנל ניהול מדיה

כמו בכל שאר המקלדות הבכירות יותר בסדרת Apex, קיים כאן צג OLED מעל כפתורי ה- Numpad ולצידו גלגלת וכפתור אחד. הכפתור הבודד הזה, משמש כ- Play/Pause עם לחיצה אחת, לחיצה כפולה תדלג על מדיה ולחיצה משולשת – תחזור אחורה, זה מאוד נוח לשימוש אם אתם עובדים עם ניגון מדיה בדפדפן כמו Yandex Web / Spotify Web, כך אם אתם שומעים למשל שיר שלא מעניין אתכם, תוכלו תוך שנייה לדלג עליו מבלי לחפש את הלשונית, לנווט עם העכבר לכפתור דילוג השיר ואז לחזור ללשונית בה הייתם. כמובן שהכפתור הזה גם עובד אם אתם מנגנים מדיה מהגרסה האפליקטיבית של שירותי המוזיקה או דרך תוכנת כמו MPC-BE/VLC.

מעל כפתור המדיה, נמצא גלגלת מכנית שמזיזים קדימה או אחורה והיא שולטת בעוצמת השמע בצורה נוחה והרבה יותר קלה מגלגלת שצריך לסובב עםנגד כיוון השעון. ניתן גם ללחוץ על הגלגלת עבור Mute, נוח מאין כמוהו.

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

הדובדבן שבקצפת פה זה מסך ה- OLED, שיאפשר לכם לשנות פרופילים במקלדת (אותם תגדירו בעזרת תוכנת ה- Engine עליה נפרט בהמשך), שליטה בעוצמת התאורה של התאורה, צפיה בגרסת הקושחה ועוד 2-3 אופציות שכנראה לעולם לא תפעילו. אני כבר יכול לומר לכם שזה לא באמת שימושי, הרבה יותר קל לבצע את השינויים האלו מתוכנת ה- Engine ולרוב הצג השחור-לבן יהיה מוסתר כאשר אתם יושבים בכסא וקצת נמרחים עליו, מצד שני זה שופוני. ניתן עם תוכנת ה- Engine לצייר משהו שיופיע על הצג (רזולוציה של 128×40 אם תהיתם) עם fps שעומד על 10. למה זה מתאים?

  1. אינטגרציה עם משחקים. SteelSeries בעלת תאימות למספר משחקים שתאפשר לכם להציג מידע על המשחק כמו Kills או חיים מעל הצג. שימושי? לא באמת, כי העיניים שלנו לא יורדות לעולם ממסך המחשב לכיוון המקלדת, זה זמן יקר מידי.
  2. אינטגרציה עם Discord, ניתן להגדיר שהצג ירשום את מי שמדבר עכשיו בצ'ט או תצוגה של ההודעה שנשלחה אלינו. גם לזה אני מתקשה למצוא שימוש.
  3. הצגת מידע על המוזיקה שמנוגנת עכשיו דרך Tidal. יש ממש אפליקציה לזה ב- Engine שם ניתן להגדיר מספר אפשרויות כפי שאתם רואים. שימושי? אולי במקרים נדירים.
  4. הצגת GIF. כן, זה הדבר הכי שימושי ולמעשה די חמוד. SteelSeries העלתה מספר GIF-ים כאלו נוחים באמצע העמוד הבא. 

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

תוכנת ה- Engine

התוכנה נמצאת כרגע בגרסה השלישית שלה ומאפשרת לכם ממקום אחד לנהל את כל הציוד ההיקפי שלכם לבית SteelSeries. 

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

 

מעבר ל- Keybindings שניתן לעשות לכל כפתור ועריכת כפתורי Macro (ואפשרות של הכנסת Delay בין הלחיצות). אם אתם שחקני MMO, כנראה תעדיפו מקלדת עם כפתורי מקרו יעודיים, אבל זה לא חסרון גדול מידי כאן, כי ניתן להגדיר כל כפתור כאן עם יכולות מקרו. מעבר לזה, יש כאן שפע של אפקטים RGB, כאשר יש כאן כמה אופציות נחמדות כמו ההתנהגות של המקש לאחר שלוחצים עליו, אם לעשות אפקט של שורה שלמה שמשנה צבע, אפקט Ripple (מעין גל צבע שהולך לכל הכיוונים) או Fade, כאשר בכל אחד מהאפקטים, ניתן לבחור את הצבע ואת מהירות. זה בהחלט נחמד ומצאתי את עצמי משנה כל כמה ימים את זה.

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

אבל לא רק זה, ניתן לבחור אפקט שיופיע לאחר זמן מה בו לא נלחץ שום כפתור, יש כמובן מספר אפקטים, כאשר השימושי שמצאתי זה דווקא הכיבוי של התאורה, כך שההגיון שלי אומר שאם לא נרשם מקש למשל אחר 5 דקות של חוסר שימוש, אז כנראה אני לא ליד המחשב או שאני צופה בוידאו ולכן תאורת המקשים מיותרת ומפריעה.

בכל מקרה, יש לכם כאן שפע של אופציות מהנות לשימוש.

אבל לא רק זה, קיימת לשונית Apps בה תוכלו לראות אפקטים ויזואלים של המוזיקה המתנגנת מעל המקלדת, כאילו היא Spectrum גרפי, אינטגרציה עם משחקים כמו Dota 2, Mortal Kombat 11, Minecraft ואחרים מעט פחות מוכרים, כאשר האינטגרציה תאפשר לכם להציג מידע מהמשחק מעל הצג או בצורת תאורה על המקלדת. שימושי? לשיפוטכם.

אחד האפליקציות שלא כדאי לוותר עליה היא ה- PrismSync אשר תאפשר לכם לבצע תיאום RGB בין הרכיבים התואמים שלכם מבית SteelSeries, כלומר תחשבו על תיאום RGB בין המקלדת, עכבר, משטח עכבר ואולי גם האוזניות. יותר שופוני משימושי, אבל מי אמר שזה רע?

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

אחרון, במיטב מסורת הענן כיום, כל ההגדרות שלכם ב- Engine נשמרות לחשבון שלכם בענן – ככה צריך.

סיכום

מקלדת ה- Apex 5 היא אחת מקלדת גיימרים מהנה לשימוש, עשירה ביכולות ועם סוויצ'ים שמרגע שתתרגלו אליהם (וגם הסביבה שלכם), לא תוכלו לעבור למקלדות שקטות יותר. קיימת מעין תחושה של סיפוק בשימוש במקלדת שקשה להסביר, עם קליקים קריספיים וטַקְטִילִיות שמתמכרים אליה.

המראה של המקלדת יוקרתי ומסך ה- OLED שימושי יותר להצגת ה- Animated GIF החביב עליכם כרגע. המקלדת אומנם עולה 599 ש"ח, אבל היא נראית ומתנהגת כמעט כמו המקלדות הבכירות יותר בסדרת Apex שמתומחרות גבוה יותר. אם אתם כבר מושקעים בציוד של SteelSeries, הגיוני שגם תלכו על מקלדת של אותו מותג, השימוש בתוכנת ה- Engine עבור ניהול הציוד ההיקפי וביצוע עדכוני קושחה, קל לשימוש, כולל הגדרת פרופילים והתוכנה לא מפסיקה להתעדכן. אולי לא תשתמשו בכל היכולות העשירות שיש בתוכנה או בצג ה- OLED, אבל היכולות האלו לא יפגמו באטרקטיביות החבילה שתקבלו.

למתחרות הקשות מבית Razer, Logitech ו- Corsair, יש שפע מקלדות מכניות מלאות בתקציב דומה ולפעמים נמוך יותר, לכן חלק מהאנשים יאמרו כי ה- Apex 5 איננה מקלדת מכאנית מלאה ולכן אין לשלם יותר עליה, מצד שני, אתם כן משלמים כאן יותר על איכות בנייה מעולה שמשלימה מראה מרהיב עם תוכנה עשירה ופאנל מולטימדיה יעיל.

אני אישית לא הרגשתי כי השימוש בסוויצ'ים היברידים מכניס כאן איזה שהוא יתרון בשימושיות. מעבר לים, זה כן מתרגם לכדי מחיר זול יותר של $100 לערך, כאשר מקלדות מכניות מלאות מתומחרות ב- $120

לסיכום, רוצים מקלדת מכנית ולא בטוחים שאתם רוצים להתחייב על זה? המקלדת ההיברידית Apex 5 היא בשבילכם.

מחיר: 599 ש"ח

לדיון בנושא: SteelSeries מציגה את Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל לא בדיוק

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל

חברת SteelSeries מציגה את ה- Apex 5, מקלדת גיימינג עם סוויצ'ים כחולים, אבל ל


22:15
  /  
14.5.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד

1