אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

תארו לכם שהייתם יכולים לקבל סאונד משכנע של רמקולים מאוזניות? זה מה שמבטיחה לנו Creative ואני יכול כבר לומר לכם ...

20:00
  /  
09.05.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד

הקדמה

הטיזר לכתבה אמיתי, חברת Creative פיתחה DSP מיוחד אשר יודע להקנות שמע שמדמה כאילו אתם יושבים בתוך עולם וירטואלי עם רמקולים בכל עבר. היכולת הזאת הוצגה כבר בשנת 2017 במהלך תערוכת CES, אז הוכנסו מספר אנשים לדמו כזה, בו השמיעו מוזיקה וסרטים ממערכת 9.2 ולאחר מכן אותם קטעים רק מהאוזניות. הדמו היה משכנע למדי והחברה הציגה מספר אוזניות עם התמיכה הזאת, מעבד DSP חיצוני וגם כרטיס קול עם הגברה.

 אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

 

החברה קוראת ליכולת הזאת Super X-Fi ועל מנת לקבל את האפקט בצורה אופטימלית, צריך לסרוק את האוזנים על מנת לקבל את תמונת התלת-מימד שלהן, תמונה של הפנים על מנת להבין את גודל וזוית האוזנים מהראש ואת כל הפרמטרים הללו מכניסים לאלגוריתם DSP אשר יוצר את פרופיל ה- Super X-Fi היעודי עבורכם. איך עושים את זה? על ידי אפליקציה כמובן, שקיימת ל- iOS וגם ל- Android.

האפליקציה בשלב הראשון תבקש ממכם לקחת מספר תמונות של כל אוזן (ולא כדאי לעשות את זה לבד אם תרצו להגיע לתוצאות טובות) וגם את התמונה החזיתית של הפנים.

בשלב השני, אתם תבחרו את האוזניות שברשותכם ואין חובה רק באוזניות של Creative, קיימת גם תמיכה מסויימת בחלק מהדגמים של Bose, AKG, Sony, Shure, Sennheiser, Skullcandy ועוד.

האוזניות שעומדות לפנינו הן הדגם האחרון של Creative עם תמיכה ב- Super X-Fi. אלו אוזניות TWS, בצבע זהוב יוקרתי, אסמכתת IPX5, תמיכה בהתקני aptX ו- AAC עבור איכות אודיו טובה דרך Bluetooth 5.0, זמן סוללה מרשים במיוחד של 39 שעות ותמיכה בסייעניות קוליות.

 

האוזניות

אם נדייק, דגם ה- Creative Outlier Gold שעומד לפנינו, מהווה גרסה משודרגת של דגם ה- Creative Outlier Air שהוצג בתחילת שנת 2019. השדרוגים כוללים בקר חדש לאוזניות אשר הגדיל את זמן השימוש מ- 30 שעות ל- 40 שעות (כולל ההטענה מהקייס שלהן כמובן) ואת אלגוריתם ה- Super X-Fi, עליו נדבר בהמשך.

 

 

אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

 

פרופיל השמע של האוזניות רחוק מלהיות נייטראלי, האוזניות נוטות לכיוון בומי, עם הדגשה של תדרי המיד-בס. שאר התדרים יחסית נשמרו יחסית מאוזנים, עם איכות די טובה. מוזיקת פופ או ראפ, כזאת שהולכת טוב עם ריצות מהירות או פעילות אינטנסיבית בחדר כושר, מהנה להאזנה והעובדה שאין כאן נייטרליות, לא מקבלת חשיבות עבור פעילויות ספורט כאלו. אגב, פרופיל ה- EQ באפליקציה היה על Flat.

האוזניות יושבות היטב באוזן, צריך להכניס אותו ואז לסובב מעט. עבור ריצות, האוזניות ישבו היטב באוזן ולא יפלו והגנת ה- IPX5 גם תגן עליהן היטב מפני זיעה. הצבע הזהוב של האוזניות מעט בולט והייתי מעדיף את הצבע הסולידי יותר של דגם ה- Air, אבל אני יכול להבין את Creative שבחרו צבע זהוב יוקרתי יותר עבור דגם ה- TWS הבכיר שלהם. אגב, זהו הדגם השני בסך הכל של אוזניות TWS שיצאו תחת Creative.

 

אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

 

אם נדבר רגע על תהליך הצימוד, עם פתיחת האוזניות בפעם הראשונה, טבעות ה- LED באוזניות יהבהבו בצבע אדום-כחול, שמציין כי הן במצב Pairing. יש לבחור את אחת מהאוזניות וזה יגדיר כי זוהי האוזניה הראשית עבור שימוש כמונו. ניתן אגב בהמשך לאפס את האוזניות ולבצע את התהליך מחדש.

תמיכה ב- Multipoint? אין כאן לצערנו. היכולת הזאת חשובה למדי ומאפשרת להשתמש באוזניות ביחד עם 2 מכשירים באותה עת, כמו למשל להאזין למוזיקה בעת עבודה עם המחשב ואז לענות לשיחת טלפון. ה- Jabra Elite Active 75t למשל, כן תומכים בזה.

במצב עבודה, לכל אוזניה יש טבעת LED כחולה שדולקת שנבחרה כאלמנט עיצובי. אני הייתי מעדיף נורית LED קטנה, כי טבעת ה- LED הזאת די צעקנית.

האוזניות תומכות במצב מונו, כלומר אם קיבלתם שיחת טלפון, תוציאו את אחת מהאוזניות ותוכלו לדבר. איכות השמע שתתקבל עבור המתקשר לא היתה טובה כל כך, יש מיקרופון אחד בכל אחת מהאוזניות, אז בידוד רעשי הרקע כמעט ולא קיים והמיקרופון גם קולט יותר מידי רעשי רקע. מעבר לזה, בפירוש נאמר לי על ידי הצד המתקשר כי הם מזהים שאני משתמש באוזניות וביקשו אם אני יכול לעבור לדבר בטלפון. זוהי מגרעה שלא קיימת למשל עם ה- Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 או ה- Jabra Elite Active 75t, האחרון אבל בהשוואה מכיל 4 מיקרופונים בכל אוזניה וגם מתומחר פי 3 במחיר.

אין לנו יכולת של הפסקת האזנה למקרה שהוצאנו אוזניה אחת, אבל זה יחסית מצופה ממחיר האוזניות. האוזניות אינןמגע, יש ממש כפתור פיזי בכל אחת מהאוזניות אשר ישמש לדילוג בין שירים ושליטה בעוצמת השמע על ידי סט של לחיצות מהירות או לחיצות ארוכות.

בשל התמיכה ב- aptX ו- AAC, זמן ההשהיה של האוזניות מאוד נמוך, זה מאפשר לכם לצפות בתכני וידאו כמו YouTube או Netflix מבלי להרגיש שהאודיו מאחר.

 

זמני סוללה וקייס

האוזניות יספיקו לכם לשימוש שוטף של 11-14 שעות לערך מבלי להטעין אותן, זאת בתלות בעוצמת השמע שבחרתם. תוכלו לקבל עוד זוג הטענות מלאות דרך הקייס של האוזניות, כאשר הטענה מלאה של האוזניות תיקח שעתיים לערך. אפשר לזקוף את זמן הסוללה הארוך לא רק לבקר החדש שטמון באוזניות, אלא גם לשימוש בדרייבר גרפן בגודל 5.6mm שדורש הספק מאוד נמוך על מנת לעבוד בעוצמת שמע גבוהה.

 

אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

 

על הצד של הקייס, יש חיווי עם נוריות LED על מצב ההטענה של האוזניות, עם נורית ייעודית עבור האוזניה השמאלית ועוד נורית עבור האוזניה הימנית. צבע כחול מסמן סוללה מעל 30% באוזניה, צבע אדום פחות מ- 30% ויש גם נורית שמסמנת אם הקייס נמצא במצב טעינה דרך מחבר ה- USB-C שלו, זה יקח משהו כמו 3.5 שעות להטענה מלאה. אין כאן הטענת Qi אלחוטית של הקייס.

אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

 

הקייס עצמו, עשוי משילוב של מתכת ופלסטיק קשיח ובנוי בעיצוב של מחסנית. משתמשים באצבע על מנת לדחוף את מגירת האוזניות הצידה והאוזניות תפוסות היטב עם מגנטים על מנת לא ליפול ולקיים הטענה אמינה. עם האוזניות תקבלו עוד 2 זוגות של Ear Tips בגודל S ו- L, כאשר על האוזניות עצמן כבר מורכב גודל M.

אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

 

וזאת כל היחודיות – Super X-Fi

לטכנולוגיה נחשפתי לראשונה בתערוכת CES 2017, שם החברה ביצעה הדגמות די משכנעות של הטכנולוגיה החדשה. מעבר לאופי ההדגמה כפי שהסברתי מוקדם יותר, בשנה האחרונה החברה איפשרה בלחיצת כפתור לעבור משמע של האוזניות לשמע מהרמקולים – וההבדל כמעט שלא קיים. נכון שהתוכן שנבחר לכך היה מיוחד, הסביבה גם מטופלת היטב מבחינה אקוסטית, אבל עדיין האפקט היה מדהים. זוהי גם לא היתה ההתרשמות האישית שלי בלבד, כל הנוכחים שביצעו את ההדגמה, כל פעם הסירו את האוזניות והחזירו אותם מספר רב של פעמים על מנת להאזין להבדלים בין השמע מהאוזניות לרמקולים עצמם.

לאחר תהליך צילום האוזנים והפנים כפי שהסברתי מוקדם יותר והטענת הפרופיל לאוזניות, השמע עצמו, אם אנסה לתאר במילים, הוא גדול, מקיף, החוויה שונה מאוד מהאזנה לזוג אוזניות שדחופות לנו בתוך האוזן, אלא להאזנה כאילו אנחנו בחדר רגיל עם רמקולים. האפקט הזה לא עובד טוב עם תוכן כמו ולוגים או Talking Heads או מוזיקת פופ, אלא יותר עם מוזיקה ווקאלית או סרטי קולנוע שמתרחשים בחוץ וכוללים הרבה סביבות גדולות.

חייבים לציין כי זהו לא עוד אפקט DSP כמו שיש באפליקציות שונות של יצרני אוזניות, אלא אלגוריתם שנבנה In-house על ידי צוות מהנדסים יעודי שמחזיקה Creative וכזה שעושה שימוש בהדמית 3D של האוזנים שלכם, האפקט הוא ממשי, אבל יש לזה 2 בעיות מרכזיות.

הבעיה שלי היתה שלא הצלחתי לשמוע עם האפקט הזה לאורך זמן. שעתיים של סרט בהאזנה נשמעו מעט מוזר כאשר הסצנה עברה לדיבור בין דמויות ולא סצנות פעולה גדולות. Creative אומנם מאפשרת לבטל את האפקט, אבל אני לא רואה את עצמי משחק יותר מידי עם האפקט לפי הסצנה הנבחרת. אם נוסיף לזה את העובדה שעבור מוזיקה כמו Hip Hop, Rap או Pop קצבי שהולך טוב בריצות מהירות, האפקט הזה לא נשמע טוב, יקטנו עד מאוד התרחישים בהם אנחנו נצדיק את אקסטרה כסף ששילמנו ל- Creative עבור ה- DSP המיוחד הזה.

 

אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

 

אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

 

הבעיה השנייה וכנראה זאת שתוריד את כל הרוח מהמפרשים היא שהאפקט קיים רק עבור מוזיקה מקומית ששמרנו על הטלפון שלנו ומנוגנת דרך אפלקצית ה- Super X-Fi. שירותים כמו Yandex, Spotify ואחרים, האפקט לא יעבוד עבורם.

סיכום

מאוד קשה לכל חברה היום לבלוט בים אוזניות ה- TWS שיש בחוץ. Creative חושבת שהיא תצליח לעשות את זה עם Super X-Fi, אבל הבעיה שהאפקט הזה לא זמין עבור 99%.99 מהדרכים בהן אנחנו צורכים היום מוזיקה. תכלס, אתם מכירים מישהו שעוד שומע מוזיקה מקבצים מקומיים? הדבר הזה הופך את אוזניות ה- Outlier Gold למוצר נישתי. נכון, איכות הסאונד תשביע ספורטאים, עבורם פרופיל ברירת המחדל של האוזניות יספק חוויה מצויינת ומהנה בדיוק לסוגי המוזיקה שבדרך כלל נשמעים בפעילויות ספורטיביות והגנת ה- IPX5 גם תגן על האוזניות לאורך זמן מפני זיעה. סביר להניח כי גם נדירים המקרים בהם תיתקעו ללא סוללה באוזניות בשל זמן הסוללה העצום שלהן.

 אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold

 

אם תהיו מוכנים להוציא קצת יותר כסף, ה- Edifier TWS NB יתנו לכם גם ביטול רעשים אקטיבי. גם ה- Plantronics BackBeat PRO 5100 מהוות אופציה ראויה אלטרנטיבית אם אתם לא ממש אוהבים יותר מידי באסים במוזיקה ואם תרצו ממש את הטופ באיכות שמע והכיסים שלכם קצת יותר עמוקים, לכו על ה- Sennheiser Momentum True Wireless שנמכר כרגע במחירי רצפה בשל יציאת דגם ה- Sennheiser Momentum True Wireless 2 שהחליף אותו.

יש 2 סוגי קהל שיכולים להתאים בול לאוזניות. אם אתם מאלו שיש להם ספריה גדולה של קבצי אודיו פיזיים שאתם מאחסנים ותרצו לקבל חוויה קצת שונה ומיוחדת להאזנה, ה- Outlier Gold בשבילכם.
אם אתם לא רוצים להסתכן עם כל האוזניות הסיניות הללו ב- $30-$40 שמציפים את השוק ומוכנים לשלם קצת יותר עבור חוויה בטוחה וכיפית לשימוש מבלי לשחק עם אפליקציות ולהתאים את השמע עבורכם, ה- Outlier Gold יתאימו בול לאוזניים שלכם.
וגם לארנק.

המחיר עומד על $100 לערך במבצעים מעבר לים.

לדיון בנושא: אוזניות TWS מדגם Creative Outlier Gold


20:00
  /  
9.5.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד

1